» »

Nov način obračunavanja omrežnine

Nov način obračunavanja omrežnine

««
56 / 66
»»

feryz ::

Se dogaja.
Meni so ga po pol leta nedelovanja uredili. Trenutno dela.
Čiči pa čaki.

Je pa res, da tako slab sistem te dni težko najdeš še kje drugje. Sploh če pomisliš, da je plačljivo in da mislijo na podlagi tega ljudem kazni pošiljati.

kingsrecko ::

Pomeni da se trenutno ne splača vlagat v sončno elektrarno.Presežkov energije ti ne plačajo,če imaš manjko pa ti drago prodajajo. To je prehod na zeleno energijo na balkanski način.Ni šans da financiram državo,itak mi že povsod preveč poberejo.Se bo splačalo ko bo spet letni metering,kot je po starem zakonu.Omrežnino bodo pa tako dvignili,da na koncu ne boš imel skoraj nič od vložka v izgradnjo sončne elektrarne.

Če ne moreš več dvignit cene elektrike pač dvigneš omrežnino.Kable in daljnovode so pa itak že naši predniki večkrat preplačali.Slovenija je še vedno globoko na balkanu...in bo tam tudi ostala.V Nemčiji ti ves višek elektrike plačajo po enaki ceni.lp

Zgodovina sprememb…

feryz ::

Torej dvigujejo omrežnino in ceno štroma in ti vseeno trdiš, da se ne splača?
SE so skoraj zastonj te dni. Baterije bodo kmalu zastonj.

Jaz vem, da se splača. Ti ugibaš, da se ne.
Pusti državo na miru, brigaj se zase in za svoje položnice.
Če hočeš da ti kaj ostane in da boš kdaj kaj imel.
Drugače boš zgolj jokal na tem forumu do konca svojih živih dni. Kako je vse nepošteno. Kar je tudi res.

DarwiN ::

SE so skoraj zastonj za tebe, Feryz, ker nabaviš no-name robo in sam zmontiraš. Drgač pa je strošek skupaj z baterijo ~20.000€.

Bi pa morale cene past najkasneje do naslednjega leta. Trenutno imajo še ogromno biznisa in prodaja po celi EU cveti, ker montirajo te net-metering elektrarne vsem tistim, ki so lani pridobili soglasje.

Ampak do naslednjega leto bodo vse te SE na strehah in bo povpraševanje zamrlo, tko da smo lahko prepričani, da bodo cene padle in tudi subvencije bodo lepe.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

feryz ::

Lej, včeraj sem za enega kolega nekaj preverjal. V Sloveniji ne kupuješ no-name robe, ampak tisto, kar vsi ostali. Ker gre vse iz enega in istega kontejnerja.
Panel 440 w, 50 evrov!! (nekomu se resno suka, da prodaja 24 kil visoko kvalitetno obdelanih materialov za manj, kot stane 24 kil črnega železa)
Zraven daš optimizator P801 za 42 evrov.
Razsmernik SE10k sloverzija, 890 evrov.
Konstrukcija 650 evrov.
Plus ddv, jasno.

Piz... 10 kW SE sestaviš dobesedno za drobiž.
Ko sem jo jaz dajal gor, 2 leti nazaj, se robe niti dobilo ni in skoraj 2x dražja je bila.

deco16 ::

In še vedno ti bodo fouš pa tudi če si preplačal. Brezveze kaj govort, nič se ne splača. Sem vam reku, ROI ful visok. net-mettering se ukinja baje in kaj bomo še slišali?

hruske ::

DarwiN je izjavil:

Drgač pa je strošek skupaj z baterijo ~20.000€.


Strošek je toliko kot si pripravljen dat. Noben te ne sili postavljat 13,6kW elektrarne, če ti je to preveč. Tudi baterij ni treba nabavit 20kWh, če ti je to preveč. To je najboljša stvar sončnih elektrarn: vzameš tisto, kar ti ustreza.
Rad imam tole državico. <3

Utk ::

Če nekdo ni videl smisla lani, predlani, predpredlani, ne vem kje ga vidi naenkrat letos oz. drugo leto. In to celo z baterijami.
Pri letnem netmeteringu ne rabiš baterij, so čist odveč. In če je kdo mislil, da se to ne splača, kako zaboga se mu bo zdaj naenkrat splačalo, in to z baterijami...

feryz ::

Seveda ga ni videl. Ljudje ga ne vidijo v ničemer.
Raje v medijih jokajo, kako jim je hudo in naj jim država pomaga, ko položnice pridejo. Se pravi naj jim pomagam jaz, ki sem se "zainvestiral". Zdaj naj pa drugim plačujem njihove prevelike stroške.

DarwiN ::

Zato se ravno odpira vprašanje: kako bodo v prihodnjih letih spodbudili prodajo teh elektrarn, da se zapolni tista želena zelena kvota (kakršnakoli že je)?

Cene baterij se bodo morale vsaj razpolovit, nabavne cene vsega ostalega še dodatno pocenit. Monterji bodo morali sprejet manjši kos pogače. Višje subvencije.. Potem pa ja. Bo spet pestro dogajanje. Ko/če bodo na vsakem vogalu ponujali 12kw SE s 20KWh baterijo, komplet montažo in vse za ~10kEUR po odbiti subvenciji. feryz bo pa takrat podobno zadevo komplet porihtal za 4kEUR. :)
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

Utk ::

Mislim da je Golob pokazal kam pes taco moli. Mi mali smo zaključli s tem biznisom, zdaj bojo to delali samo še veliki na veliko.
Kdo bo še investiral 20 jurjev pod vlado, ki iz danes na jutri lahko spremeni karkoli? Po drugi strani ima pa on podjetje, ki ima že zdaj ne vem kolk panelov in pogodbo z borzenom, kjer je direktor njegov človek. In mi se naj bi zdaj vmešavali v te posle? Konc je tega, ta vlak je odpeljal, kdor nima zdaj elektrarne, verjetno bolje da je nikoli ne nabavlja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

deco16 ::

Nimam elektrarne(sem jo postavil sam staršem), letos se lotim postavljat panele na nepremičnino, brez soglasja, lagano ;) Seveda poceni, ne po oderuških cenah...

miko22 ::

deco16 je izjavil:

Nimam elektrarne(sem jo postavil sam staršem), letos se lotim postavljat panele na nepremičnino, brez soglasja, lagano ;) Seveda poceni, ne po oderuških cenah...

To sem tudi jaz razmišljal, da če postavim hišo, kjer ni električnega priključka...pol ne rabiš nobenih soglasij, marne?
Saj lahko na svoji bajti delaš kaj češ, pač si neodvisen od omrežja.

deco16 ::

Sej je lahk otočna tud če maš priključek.

fujtajksel ::

DarwiN je izjavil:

Zato se ravno odpira vprašanje: kako bodo v prihodnjih letih spodbudili prodajo teh elektrarn, da se zapolni tista želena zelena kvota (kakršnakoli že je)?

Cene baterij se bodo morale vsaj razpolovit, nabavne cene vsega ostalega še dodatno pocenit. Monterji bodo morali sprejet manjši kos pogače. Višje subvencije.. Potem pa ja. Bo spet pestro dogajanje. Ko/če bodo na vsakem vogalu ponujali 12kw SE s 20KWh baterijo, komplet montažo in vse za ~10kEUR po odbiti subvenciji. feryz bo pa takrat podobno zadevo komplet porihtal za 4kEUR. :)


Morali bi hitro zorganizirat postavljanje večjih SE na javnih strehah, parkingih itd. Bi morali omogočit ljudem vlaganje pod ugodnejšimi pogoji kot na lastnih strehah. Zaradi ekonomije obsega se namreč bolj splača.
Se mudi, ker bo predvidom čez par let delež SE v omrežju toliko narastel, da kadar sijalo elektrika ne bo več draga in se potem naprej ne bo več tolk izplačalo vlagat. Če tiste kvote ne bomo zapolnili dovolj hitro, bomo FV vlak zamudili. Naprej bo treba hkrati dodajat tudi shranjevalne kapacitete, te pa zaenkrat v relevantnih obsegih niso poceni.

nekikr ::

Zato se ravno odpira vprašanje: kako bodo v prihodnjih letih spodbudili prodajo teh elektrarn, da se zapolni tista želena zelena kvota (kakršnakoli že je)?

Zakaj bi pa morali zapolniti zeleno kvoto? Bomo raje plačali kazen, tako kot smo jo lani. Da ja ne bi kdo iz rudne grude kaj prihranil.

hruske ::

deco16 je izjavil:

Sej je lahk otočna tud če maš priključek.


Ja, ampak tudi če imaš otočno, rabiš soglasje, pa čeprav za oddajanje 0kW. Gledano strogo po pravilih bi distributer moral biti obveščen, da se za priključkom skriva naprava, ki lahko oddaja energijo.
Rad imam tole državico. <3

Lonsarg ::

Obstaja tudi tehnicno soglasje za primer ko ne oddajas res je.

Ampak to ni isto soglasje, tu preverijo zgolj tehnicno, nic ne odlocajo sploh o tem a smes/nesmes postavit in razen ce kaj res tehnicno ni ok tudi ne zavrnejo.

feryz ::

Pa kaj še?
Če ne oddajaš, ne oddajaš.
A tudi vsak, ki ima agregat, to poroča elektru?

Lonsarg ::

No zakonsko gledano je menda treba, pac najbrz kao zascita da ne bi kdo montiral naprave ki kao ne oddaja pa v resnici oddaja ali kaj podobnega. Je pa res da dvomim da se bi kdo zbunil v praksi tudi ce ne sporocis.

Je pa najbrz misljeno da rabis sporocit le ce imas hkrati vklopljen na omrezje in dodatni vir zadevo. Ce imas fizicno 1-0-2 stikalo ali locene tokokroge ne. In pri agregatu vsekakor nimas hkrati na isti tokokrog agregata in glavnega omrezja, zato tam ne sprocas.

Pri inverterju ki ne oddaja v omrezje pa dejansko hoces oboje hkrati, da dosezes avtomatski preklop in zdruzevanje moci kadar baterije ne zmorejo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

delavec44 ::

Kako bi sploh zvedeli?

DamijanD ::

Upaš, da ne takrat, ko bi elektro izključil štrom zaradi vzdrževanja, potem bi pa enega mojstra zrukalo...

delavec44 ::

Ne razumem, če otočna ne oddaja v omrežje, kako bo mojstra zrukalo?

Kaj pa v teh primerih naredijo s pravimi SE vključenimi v omrežje?

hruske ::

Če je možnost, da je elektrarna vezana na iste vodnike, kot grejo do omrežja, bi moral biti distributer o tem seznanjen. Otočna, hibridna, grid-tie, kar koli.
Rad imam tole državico. <3

joez7 ::

DamijanD je izjavil:

Upaš, da ne takrat, ko bi elektro izključil štrom zaradi vzdrževanja, potem bi pa enega mojstra zrukalo...


Se podpišem pod tem.
Problem ničelne oddaje (razsmernik) je v tem, da lahko oddajna kontrola zataji ali zamuja!!

delavec44 je izjavil:

Ne razumem, če otočna ne oddaja v omrežje, kako bo mojstra zrukalo?

Kaj pa v teh primerih naredijo s pravimi SE vključenimi v omrežje?


Prave SE se izklopijo!

Če hočeš met pravo Otočno - ne sme biti vezana na omrežje in .

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: joez7 ()

feryz ::

Mojstri imajo števce za te hece.
Pošlje ukaz in so vsi odklopljeni v trenutku, v krogu ...

Otočni še vedno štroma zmanjka in ga rabi hiša od zunaj. Ali kako bi to to izvedel?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: feryz ()

delavec44 ::

Torej elektro ob izklopih izklopi števce vseh, ki imajo SE?

Daniel ::

Ne. Ker so certificirani razsmerniki vsi narejeni tako da ne delujejo ob padcu zunanje mreže. Ne vem sicer kako to detektira hibrid oz. otočna.

feryz ::

Enako. Se pa ne ustavi, zakaj bi se?

SambaShare ::

Daniel je izjavil:

Ne. Ker so certificirani razsmerniki vsi narejeni tako da ne delujejo ob padcu zunanje mreže. Ne vem sicer kako to detektira hibrid oz. otočna.


IMO ja, ker je števčev odklopnik tako narejen z relejem, ki je privzeto izklopljen.

delavec44 ::

Hvala za odgovor. Zakaj je torej problem, če nimaš prijavljene in ne oddaja v omrežje? Resno sprašujem, eni pišete, da je lahko zamik in pride v omrežje (ne vem kako, če otočna ni narejena za oddajanje v omrežje), drugi da se števcev itak ne odklaplja in razsmernik takoj izklopi rele.
Sprašujem seveda za otočno, ki lahko jemlje iz omrežja. Ne off grid.

Zgodovina sprememb…

SambaShare ::

Ker so se gospodje na SODO, oz. po novem ELES-u tako odločili. Tehničnega razloga pa ni. Saj po njihovo bi moral imeti prijavljeno tudi EV polnilnico.

joez7 ::

SambaShare je izjavil:

Ker so se gospodje na SODO, oz. po novem ELES-u tako odločili. Tehničnega razloga pa ni. Saj po njihovo bi moral imeti prijavljeno tudi EV polnilnico.


Tehnični razlog JE. Razsmernik ki je priklopljen na omrežje balansira moč glede na porabo notranjega omrežja in ima oddajno moč (ob nastavitvi =0) nič, ob nagli spremembi porabe, ni sposoben takoj zmanjšati oddajne moči (je treba gledati tehnične podatke razsmernikov) ma zamudo v rangu 2s.

feryz ::

Kako zmanjšaš oddajno moč, če je ta nič?

SambaShare ::

joez7 je izjavil:

SambaShare je izjavil:

Ker so se gospodje na SODO, oz. po novem ELES-u tako odločili. Tehničnega razloga pa ni. Saj po njihovo bi moral imeti prijavljeno tudi EV polnilnico.


Tehnični razlog JE. Razsmernik ki je priklopljen na omrežje balansira moč glede na porabo notranjega omrežja in ima oddajno moč (ob nastavitvi =0) nič, ob nagli spremembi porabe, ni sposoben takoj zmanjšati oddajne moči (je treba gledati tehnične podatke razsmernikov) ma zamudo v rangu 2s.


Ti govoriš za hibridni razsmernik. Jaz pa za otočnega.

joez7 ::

SambaShare je izjavil:

Daniel je izjavil:

Ne. Ker so certificirani razsmerniki vsi narejeni tako da ne delujejo ob padcu zunanje mreže. Ne vem sicer kako to detektira hibrid oz. otočna.


IMO ja, ker je števčev odklopnik tako narejen z relejem, ki je privzeto izklopljen.


Kolikor je meni znano, števec ob izpadu napajanja ne izklaplja.
Rele v števcu izkljaplja samo v primeru prekoračitve nastavljenih parametrov (poraba ali oddaja)
Če se motim, naj me gdo popravi.

Ja je bistveno, kako je razsmernik priklopljen na zunanjo in notranje omrežje.
Ena vezava je zunanje omrežje preko razsmernika na notranje omrežje - otočni tip.
Druga vezava je zunanje omrežje na notranje omrežje in vzporedno razsmernik - ongrid.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: joez7 ()

SambaShare ::

joez7 je izjavil:


Ja je bistveno, kako je razsmernik priklopljen na zunanjo in notranje omrežje.
Ena vezava je zunanje omrežje preko razsmernika na notranje omrežje - otočni tip.
Druga vezava je zunanje omrežje na notranje omrežje in vzporedno razsmernik - ongrid.


No, pri otočnem tipu, se strinjaš da tehničnega razloga ni?

joez7 ::

JE tehnični razlog. Samo otočni UPS ni sposoben vračati energije v omrežje. Meni poznani razsmerniki imajo opcijo vračanje energije.
Pri priklopu na el. omrežje ti je Elektro podal soglasje na osnovi projekta, PIDa el. instalacij in meritev.
Vsaka bistvena sprememba omrežja izniči soglasje in lahko posledično vodi do odklopa od javnega omrežja.
Ko sem dal vlogo za SE (ongrid) sem dobil soglasje v katerem izrecno poudarjajo, da to soglasje velja samo za obstoječi projekt - ob prehodu na ofgrid ali otočni tip, je potrebno pridobiti novo soglasje.

Drgač pa sem pogledal simulacije novih tarifnih cenikov - dejansko izenačujejo finančno obremenite omrežnine navadnih odjemalcev in lastnikov SE, kar je verjetno edina prava stvar. Upam, da ne izzumijo kake ekstra obremenitve za lastnike SE

SambaShare ::

joez7 je izjavil:

JE tehnični razlog. Samo otočni UPS ni sposoben vračati energije v omrežje. Meni poznani razsmerniki imajo opcijo vračanje energije.


Kar ne pomeni, da ne obstajajo. Na primer: https://growatt.tech/product/growatt-sp...

darkolord ::

Obstajajo, ampak a ni to dovoljšen tehničen razlog? Rabiš ustrezno opremo in vsak inverter, ki omogoča TUDI otočno delovanje, ni nujno ustrezen.

joez7 ::

Ta v linku je HIBRID.
Sem v prvem povpraševanju mel v mislih ravno tega. Pa me je ponudnik zavrnil. Obrazložitev je bila, da nima vseh potrebnih certifikatov - združljivosti z Slo omrežjem (ne vem, in ne morem preverit njegove trditve, rahlo sumim, da pač tišči svojo robo naprej) , tak da mam drugega 3f. Edino kar nisem zadovoljen z mojim razsmernikom, je to, da je občutljiv na nesimetrijo obremenitve. Pač ni sposoben po 1f inport - po drugi pa export. Pač gleda 3f obremenitev. Zato tudi ni primeren za otočno ali delno otočno delovanje - v primeru novega tarifnega sistema, da maksimiraš lastno rabo. Bomo že nekaj "naumili".

SambaShare ::

darkolord je izjavil:

Obstajajo, ampak a ni to dovoljšen tehničen razlog? Rabiš ustrezno opremo in vsak inverter, ki omogoča TUDI otočno delovanje, ni nujno ustrezen.


Vprašanje je samo, ali neka naprava v teoriji lahko vrača moč v omrežje. TV in bojler jo recimo ne moreta, eni tipi razsmernikov pa prav tako ne.

joez7 je izjavil:

Ta v linku je HIBRID.
Sem v prvem povpraševanju mel v mislih ravno tega. Pa me je ponudnik zavrnil. Obrazložitev je bila, da nima vseh potrebnih certifikatov - združljivosti z Slo omrežjem (ne vem, in ne morem preverit njegove trditve, rahlo sumim, da pač tišči svojo robo naprej) , tak da mam drugega 3f. Edino kar nisem zadovoljen z mojim razsmernikom, je to, da je občutljiv na nesimetrijo obremenitve. Pač ni sposoben po 1f inport - po drugi pa export. Pač gleda 3f obremenitev. Zato tudi ni primeren za otočno ali delno otočno delovanje - v primeru novega tarifnega sistema, da maksimiraš lastno rabo. Bomo že nekaj "naumili".


Ni hibrid. Hibridna serija je SPH. Certifikata pa seveda nima, saj ga ne more imeti, če ne more oddajati v omrežje. Saj zraven TVja tudi ne pride...

Zgodovina sprememb…

joez7 ::

SambaShare je izjavil:

joez7 je izjavil:

JE tehnični razlog. Samo otočni UPS ni sposoben vračati energije v omrežje. Meni poznani razsmerniki imajo opcijo vračanje energije.


Kar ne pomeni, da ne obstajajo. Na primer: https://growatt.tech/product/growatt-sp...



Mmmm zanimivo
Basic specifications of hybrid inverter Growatt SPF 5000 ES: ......

SambaShare ::

joez7 je izjavil:

SambaShare je izjavil:

joez7 je izjavil:

JE tehnični razlog. Samo otočni UPS ni sposoben vračati energije v omrežje. Meni poznani razsmerniki imajo opcijo vračanje energije.


Kar ne pomeni, da ne obstajajo. Na primer: https://growatt.tech/product/growatt-sp...



Mmmm zanimivo
Basic specifications of hybrid inverter Growatt SPF 5000 ES: ......


Hibriden v smislu, da lahko kombinira več izvorov energije. Ne more jo pa vračati v omrežje. Pač dlakocepiš.

joez7 ::

Nič ne dlakocepim. Hočem si razčistit, da lahko koristno uporabim....

Bi si pa želel videti vezalno shemo - tako zunanjo, kot notranjo razsmernika, da si pridem gor....

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: joez7 ()

Matejjjjj ::

Ni ravno prava rubrika, pa vseeno, ste poznavalci področja.
Kaj pravite, je smisleno na staro streho postaviti SE (imam soglasje še po starem, za letni obračun) in potem kasneje, zaradi rekonstrukcije ostrešja, SE sneti in jo ponovno postaviti nazaj?

Neon87 ::

S katerim dobaviteljem bi v tem trenutku vi sklenili pogodbo o samooskrbi (še po lanskem letnem net-meteringu)? Najbolj se nagibam k Energija plus, GEN-i ali Petrol?
Rad bi izbral predvsem nekoga za katerega je najmanj možnosti, da bo uvedel "dodatek" kot ga je npr. SunContract.
Prosim za mnenje.

Mato989 ::

Neon, obupaj, ne bo ti ratalo, katerega boš ti zbral bo največji dodatek imel...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

GregiB ::

Matejjjjj je izjavil:

Ni ravno prava rubrika, pa vseeno, ste poznavalci področja.
Kaj pravite, je smisleno na staro streho postaviti SE (imam soglasje še po starem, za letni obračun) in potem kasneje, zaradi rekonstrukcije ostrešja, SE sneti in jo ponovno postaviti nazaj?


Pri svojem izvajalcu sem se pozanimal, kako je z menjavo strehe pod SE, pa so mi rekli, da rabijo en dan za demontažo SE in en dan za ponovno montažo na novo streho, da je zadeva bp... Je pa seveda strošek...
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

Matejjjjj ::

GregiB je izjavil:

Matejjjjj je izjavil:

Ni ravno prava rubrika, pa vseeno, ste poznavalci področja.
Kaj pravite, je smisleno na staro streho postaviti SE (imam soglasje še po starem, za letni obračun) in potem kasneje, zaradi rekonstrukcije ostrešja, SE sneti in jo ponovno postaviti nazaj?


Pri svojem izvajalcu sem se pozanimal, kako je z menjavo strehe pod SE, pa so mi rekli, da rabijo en dan za demontažo SE in en dan za ponovno montažo na novo streho, da je zadeva bp... Je pa seveda strošek...


thx
««
56 / 66
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kurilna sezona 2023 (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Loža
26425144 (1536) DamijanD
»

Obremenitev varovalk (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
789746 (6271) Lonsarg
»

V Indiji elektrika podnevi že cenejša kot ponoči (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
8815430 (7338) bosmla

Več podobnih tem