vir: India Times
Posledično se še kako držijo trgov, kjer dejansko imajo rast, kot je Indija. Tam so v zadnjih treh letih potrojili prodajo z 1 na 3 milijone kosov, pri čemer znaten delež državljanov sploh še nima (pametnega) telefona. BB-ji so, podobno kot v Veliki Britaniji (če se spomnite #londonriots), popularni zlasti med mladino, ki jih vidi kot cenejšo in za smsom prijazno alternativo iPhonu.
A za nemoteno rast tam so morali ugoditi željam Indijske varnostno-obvščevalne službe po polnem zakonitem dostopu (lawful access) do celotne vsebine BB komunikacije - pogovorov, smsmov, mailov. Blackberry namreč vse to skrbno šifrira.
Nazadnje smo o tem pisali dve leti nazaj, ko se je RIM odločil državi izročiti šifrirne ključe. Od takrat se je zgodilo še marsikaj; predvsem je RIM na svoje stroške zunaj Mumbaja zgradil moderni prestrezni center, ga stestiral in nedavno tudi izročil vladi, ki lahko po novem nadzira vse BB komunikacije brez vedenja proizvajalca ali operaterja. Pogovore fizičnih oseb, kot rečeno, je bilo mogoče poslušati že pred dvema letoma, večji problem pa je bil pri večjih podjetjih, ki so imela svoj BlackBerry Enterprise Server in tako svoje šifrirne ključe. RIM je za prestrezanje tega kupil obstoječo rešitev ameriške varnostne firme Verint Systems, o tehničnih podrobnostih pa seveda molčijo.
Vlada je rešitev že požegnala, tako da se RIM-u ni treba nadejati težav z nadaljevanjem prodaje, a vse to na rovaš zasebnosti njihovih uporabnikov.
Vlada svojo