Starship je uspešno poskočil

Jurij Kristan

5. avg 2020 ob 08:53:45

SpaceXu je ponoči v Boca Chici uspelo grob prototip Starshipa, SN5, končno odlepiti od tal in uspešno izvesti vzlet do višine 150 metrov ter pristanek.

SpaceX te dni novice polni predvsem spričo uspešne izstrelitve s človeško posadko in pa nadležnih komunikacijskih satelitov, toda Elon Musk in druščina obenem zrejo že daleč naprej. Tam v daljavi se izrisuje vesoljska ladja Starship, ki jo SpaceX snuje za polete s posadko na Luno, Mars in morda še dlje. Njen razvoj je precej samosvoj, saj so se v ameriški firmi odločili za zelo hitro in množično testiranje mnogoterih prototipov, namesto previdnejšega in bolj premišljenega postopka, kot je to sicer v navadi pri razvoju vesoljskih plovil. S tem se nadejajo hitrejšega razvoja, ki pa je hkrati tudi bolj tvegan: dva prototipa sta tako v preteklih mesecih že končala v eksploziji ter imploziji. In pa - ker so omenjeni prototipi kar se da okleščeni, so starshipi trenutno videti kot predimenzionirani bojlerji, saj vsebujejo zgolj en motor Raptor, dva rezervoarja za metan in tekoči kisik ter nadzorno tehniko; brez obloge in krmilnih površin.

Ravno takšna neugledna obtežena cisterna, pod zaporedno oznako SN5, je v sredo ponoči, malo pred drugo uro po našem času, prvič zapustila tla "izstrelišča" v teksaškem mestecu Boca Chica, kjer te naprave nastajajo zvečine kar v šotorih. Kar se tiče trajektorije, je šlo za ponovitev uspeha Starhopperja, manjšega "pred-prototipa" Starshipa, s katerim so pred slabim letom dokazali zmogljivosti motorja Raptor, ki bo poganjal tako starshipe kot nosilne rakete Falcon Super Heavy. Leteči rezervoar je počasi dosegel višino dobrih 150 metrov, se pomaknil za nekaj deset metrov prečno in nadzorovano pristal - četudi je obstal malo postrani, gotovo kot posvetilo stolpu v Pisi.

Elon Musk pravi, da bodo podobne skoke verjetno še nekajkrat ponovili, preden se bodo lotili naslednje etape, poleta do višine 20 kilometrov. V ta namen bodo morali v prototipe že vgraditi po tri raketne motorje. Končna inačica plovila naj bi jih imela šest; predvsem pa bo potrebno za polet v Zemljino krožnico najprej izgotoviti tudi nosilno raketo Falcon Super Heavy, ki naj bi jih nosila čez trideset, s čimer bo šlo za najzmogljivejšo raketo v zgodovini. Kdaj se bodo ti koraki zgodili, je skoraj nemogoče napovedati; tako zaradi SpaceXovega vratolomnega hitenja na eni strani kot težav s koronavirusom na drugi. Lahko pa rečemo, da je SpaceX od danes 150 metrov bližje Marsu.