Sateliti omrežja Starlink motijo opazovanje kometa NEOWISE

Jurij Kristan

27. jul 2020 ob 22:09:15

Tegobe, ki so jih mnogi astronomi napovedovali zaradi polnjenja Zemljine orbite z megakonstelacijami satelitov, so lahko tudi amaterski opazovalci v praksi videli te dni, ko so sateliti omrežja Starlink vztrajno silili na posnetke kometa NEOWISE.

Amaterski astronomi na severni polobli približno zadnje tri tedne ob vzhodih in zahodih zrejo v nebo, da bi opazovali komet C/2020 F3 NEOWISE (ime je pobral po teleskopu, s katerim so ga odkrili). Gre za redkega prišleka, ki nas obišče na slabih 7000 let in je v primernih pogojih dobro viden tudi s prostim očesom. Priložnostni opazovalci so tako lahko uzrli najsvetlejše mimo nas švigajoče telo po kometu Hale-Bopp, na probleme pa so naleteli tisti s kanec naprednejšimi domačimi teleskopi: njihovi posnetki so v obliki grdih sledi ujeli tudi vsiljivce, satelite SpaceXove megakonstelacije Starlink.

Tovrstne nadloge astronomi napovedujejo že vse od trenutka, ko so snovalci megakonstelacij napovedali, da naj bi njihova omrežja vsebovala prek 10.000 satelitov. V SpaceXu se načeloma težav zavedajo in so že kmalu po prvi izstrelitvi začeli preizkušati naprave, prebarvane na temno. V zadnjem času so storili še korak dlje in pričeli s testom sistema Visorsat - dodatnih senčnikov, ki blokirajo padanje Sončeve svetlobe na satelite in s tem njen odboj proti Zemlji. Toda kot kažejo praktične izkušnje preteklih dni, jih čaka še dosti dela, medtem ko se vse več ljudi pričenja zavedati, kaj v resnici lahko pomeni z desettisoči satelitov preplavljeno nebo.