Ameriška carinska uprava (CBP) trenutno razpolaga z 9 Predator droni, ki jih upravlja 80 pilotov. Na južni meji bdijo nad nezakonitimi priseljenci in prekupčevalci z drogo.
Washington Times - Februarja je kongres potrdil zakonodajo, ki počasi odpira vrata za široko rabo brezpilotskih letal ("dronov") za vladne, policijske in celo zasebne namene. Zdaj je žogica na strani njihove Uprave za civilno letalstvo (FAA), ki mora do leta 2015 pripraviti smernice za testiranje in rabo komercialnih dronov, potem pa bodo lahko začeli leteti en masse. Po njihovih ocenah jih bo do konca desetletja na ameriškem nebu že vsaj 30.000 (še februarja so govorili o 10.000), seveda na veliko grozo nevladnih organizacij, ki jim 24-urni nadzor iz zraka ni prav nič všeč.
Posebej zaskrbljujoče je, da je FAA v zadnjih 5 letih že izdala skoraj 1500 dovoljenj za civilno rabo dronov, večino sicer zveznim policijskim službam. Nekaj čez 300 jih je še vedno veljavnih. FBI jih uporablja za sledenje in odkrivanje storilcev v primerih ugrabitev, policija v okrožju Mesa v Koloradu z njimi išče pogrešane planince, kolegi iz Los Angelesa pa jih resno testirajo in razmišljajo o nakupu. Marca so nekateri piloti v neposredni bližini newyorškega letališča opazili še neimenovanega drona, najbrž prav tako vladnega.
Zvezna država New Jersey se pospešeno pripravlja na vse te nove možnosti. V državnem parlamentu trenutno poteka intenzivna debata, vloženi pa so kar štirje zakonski predlogi, vsak s svojim spektrom pooblastil za policijske in druge nujne službe. Več kot očitno si vsi želijo teh ptic na nebu. So pač znatno cenejši od helikopterjev.
Leteči že, ampak prve drone pa so uporabljale bombne enote (oni goseničasti roboti), da so lahko iz daljave brez ogrožanja bombnega specialista odprle paket oz opravili osnovne naloge na daljavo.
Definitivno pa imajo droni tako kot za namen bombnih enot potencialno dobro aplikacijo za bolj civilno rabo.
Recimo za naše konce, ko se folk konstantno izgublja v gorovju nakar morajo gorski reševalci razkirat svoja življenja za bedake. Tko pa bi samo poslali drone v izvidnico, kar je ceneje in lažje kot s helikopterjem. In nihče pri tem ni ogrožen razen iz finančnega stališča, če se dronu karkoli zgodi.
Ma jih opremiš še z IR. kamerami pa imaš dostop in vpogled popolnoma povsod. Krasni novi svet. Saj do revolucije in uporov sploh ne more več priti, ker bi glavnega akterja vedno prej ubili ali pa zaprli v samico.
Prelepa Amerika. Kjer je svoboda najbolj pomembna. Seveda drone spravljajo v nebo samo in izključno v namene varnosti lastnih prebivalcev, da bodo lahko kar se da najbolje izkoristili svobodo.
Ampak ja, verjetno se bo maščevalo to nekontrolirano dovoljevanje dronov v nebu kot je omenil fosil. Predvidevam, da bo v tem primeru krivda navaljena na kakega čečena.
Ma jih opremiš še z IR. kamerami pa imaš dostop in vpogled popolnoma povsod. Krasni novi svet. Saj do revolucije in uporov sploh ne more več priti, ker bi glavnega akterja vedno prej ubili ali pa zaprli v samico.
A to bojo v bistvu ene vrste novih komarjev? A pol ce ga zamenjas in brencaca gladko pocis s torbo ali loparjem gres v zapor? A si pol ze mal terorist? Ni slabo, nove zivalske vrste na pohodu.
Zdaj rabimo popolnoma avtomatizirane drone, k zaznavajo sumljiva vedenja (na podlagi telesne mimike in ključnih besed) in oborožene z nečem, k onesposobi človeka oz. ga ubije.
To bi pri nas znalo bit problem. Narod bo veselo strelske vaje na tem izvajal, dokazat pa tako al tako ne more noben da si glih ti uniču, sam se nam ni treba skrbet, ka bodo ETNIČNI vse pospravil zase. Pač če bo iz kakega ultrahudega pleha bodo to klatil ko za stavo pa na Dinos vozil.
To bi pri nas znalo bit problem. Narod bo veselo strelske vaje na tem izvajal, dokazat pa tako al tako ne more noben da si glih ti uniču, sam se nam ni treba skrbet, ka bodo ETNIČNI vse pospravil zase. Pač če bo iz kakega ultrahudega pleha bodo to klatil ko za stavo pa na Dinos vozil.
am. ce bodo droni mel 360 stopinjski pogled, bodo vedeli KDO je streljal.
Dokler je to v ZDA, me še ne gane preveč. A vrag je, ker smo v NATO in prej ali slej se bodo te stvari začele pojavljat tudi na našem nebu. Pri tem me niti ne skrbi toliko zaradi samega špijoniranja, temveč nastopi problem, ker droni uporabljajo isti zračni prostor kot ostala (civilna, športna, lahka) aviacija.
Denimo, da si pilot zmaja ali jadralnega padala. Dokler ima ostala aviacija v tvojem zračnem prostoru za krmilom človeka, ki sedi v kokpitu in ne leti zgolj po inštrumentih, je dokaj verjetno, da se z njim ne boš zaletel. Kadar gre za drone, pa je stvar tvegana. Potem namreč potrebuješ ali transponder, ali pa vsaj FLARM (seveda pod pogojem, da ima tudi drone nekaj podobnega). Na zmaju ali padalu tovorit tako elektroniko, pa je čista fikcija, ker za to ni ne prostora, ne nosilnosti. Pa se osnovno poanto prostega letenja bi s tem uničil.
antonija; ...sem takoj v nadaljevanju dodal, da kljub vsemu to zadeva tudi nas, ker smo v istem šmornu oz. v NATO. Stvari bodo žal šle samo še nizdol. Kot prosti letalec sem že pred leti spremljal debate (še posebej ostre v VB), da bo ravno zaradi dronov, tudi v nekontroliranih conah (pri nas E in G), po novem obvezen transponder, kar je vse prej kot izvedljivo. Pomisli kako močno je vojaško in komercialno letalstvo napram prostemu, pa hitro spoznaš, da je službam, ki urejajo letalski promet, najlažje spremenit kategorizacijo določene cone oz. zaostrit pogoje. Kdo potem potegne kratko, jih prav malo briga.
To je zgolj en aspekt te nadloge. V morebitno kršenje osebne svobode se niti ne spuščam. Če ljudem ločeno ponudiš na izbiro SVOBODO ali t.i. VARNOST, bo večina raje izbrala svobodo, razen ... razen, če se slučajno počutijo ogrožene. Prepričan sem, da za dosego cilja, vlade in vladne službe tu in tam namerno dopustijo, ali celo zrežirajo kakšen incident. Občutek ogroženosti je povsem stvar prezentacije in osebne interpretacije. Racionalna presoja tu popolnoma odpove. Ali smo se kaj naučili iz zgodovine, bo pokazal čas. Bojim se, da ne mnogo.