ComputerWorld - Ko se je začelo prvikrat govoriti o tehnologiji Thunderbolt (takrat poznani še pod imeom Light Peak), so bila Intela polna usta, kako da gre za novo komunikacijsko vodilo med perifernimi napravami v računalniku, ki uporablja optične vodnike. Ko je bil Thunderbolt nared, so bile povezave seveda bakrene, optika pa je bila obljubljena za kasnejši čas. Jasno, baker je bil precej cenejši in za sedanje potrebe več kot dovolj dober.
Sedaj se je optika odmaknila še dlje v prihodnost. Dadi Perlmutter, generalni menedžer Intel Architecture Group, je v intervjuju na IDF v San Franciscu pojasnil, da bo Thunderbolt še precej let omejen izključno na baker. Ta tehnologija trenutno podpira hitrosti do 10 gigabitov na sekundo. Perlmutter pojasnjuje, da se tehnologije ves čas razvijajo in da je napredek pričakovati tudi pri bakru, kar bo še dodatno odložilo prehod na optiko. Na koncu bo seveda vse odvisno od tega, koliko so končni uporabniki pripravljeni plačati, in razmerje med hitrostjo in ceno je za optiko trenutno preslabo.
Druga težava, o kateri smo že pisali, je licenciranje. Spočetka je bil Thunderbolt ekskluzivno za Apple, kar je skupaj z visokimi cenami kablov kvarno vplivalo na prodajo. Acer in Asus bosta sicer Thunderbolt prinesla v svet PC-jev z Windows prihodnje leto, kjer bo prvo uporabo našel v ultrabookih. Intel bo podporo za Thunderbolt in USB 3.0 (ki sta si pravzaprav konkurenca) integriral v Ivy Bridge, tako da prihodnje leto pričakujemo tudi prenosne in namizne računalnike s podporo za oboje. Danes je le malo naprav s podporo za Thunderbolt in če se to ne bo spremenilo, ga čaka klavrna usoda.
Pričakovano. In res nič boljše ne oriše situacije kot firewire #2. Lastnosti Thunderbolta, ki ga oropajo prave uporabe: - max. dolžina bakrenega kabla 3m - cena Applovega 2m dolgega kabla 50$
Jebela vidim, da resnično ni ničesar, pametnega razen Infinibanda. Vsaj za hitrosti okoli 10Gb in razdalje nekaj 10m. OK tukaj je 10Gb Ethernet, ki pa nekako zaradi cene še ne vzleti. Cena za en priključek (kartica + port na switchu) je namreč bližje 1000$ kot pa 500$.
Na koncu bo seveda vse odvisno od tega, koliko so končni uporabniki pripravljeni plačati, in razmerje med hitrostjo in ceno je za optiko trenutno preslabo.
Uporabniki so marsikdaj zreli za z macolo po buči... sploh ko gre človek kupiti nek high fidelty digitalen bakren kabel, tam kjer ga sploh ne rabi. Še huje, gre ga kupiti v oderuško dragi BigBang. Razumem, da je stvar draga zaradi proizvodnje, ne pa zaradi takšnih in drugačnih pijavk...
2. Za nadaljnje pospeške niso toliko bistveni ne samo vlakno ne oblika konektorja zanj. To pri bakru niti približno ni res.
3. Ne gre samo za konkurenco med aplikacijami ( se pravi, katera aplikacija je voljna pokriti dodatne stroške ) amoak tudi med standardi. Vsaj trenutno je USB3 daleč pred Thunderboltom. To se lahko spremeni le, če ta ponudi nekaj bistvenega, česar USB nima. Hitrost prenosa ni to, saj je odvisna od zmogljivosti silicija in ta je načeloma ista v obeh taborih, pa še kakšnem tretjem ( PCIe itd). Pri tem pač lahko samo balinaš med željenim dosegom, debelino in ceno kabla, porabo in ceno vsega skupaj.
prehod na optiko bi lahko bil tisti bistven preskok. Dokler tega ne bo, ne vidim bistva v zamenjevanju USB3...
Pravzaprav ima Thunderbolt eno zelo dobro lastnost in to je majhna latenca, toda ta je resnično pomembna samo pri real-time operacijah npr. pri real-time obdelavah videa, zvoka,... Thunderbolt ima pa še en problem, to da je proprietary in ni tako odprt kot USB. To pomeni, da mora vsak izdelovalec naprave, ki podpira standard plačati licenčnino kar pa seveda ravno ne ohrabruje izdelovalcev k implementaciji Thunderbolta. Po svoje mi je Thunderbolta škoda ker nima tako napačnih lastnosti in je tehnično boljši, bolje rečeno zmogljivejši, kot USB 3. Fino bi bilo imeti npr. PCIe preko optike za priključevanje dodatnih grafičnih kartic, zmogljivih diskovnih sistemov, kamer z visokimi ločljivostmi in frekvencami zajema,... toda zmaga vedno tisti , ki ponudi dovolj za manj in to je zaenkrat USB.
Ce gledamo po monitorjih, dalec najmanj uporabni in v vseh pogledih najslabsi se najbolj prodajajo, ker imajo dokaj nizko ceno, bi rekel, da Thunderbolt niti v teoriji ne bo prezivel niti porodnih krcev.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.
Ne strinjam se. Če bi bilo tako, bi vsi imeli v ponudbi samo najcenejše modele.
Ravno tako je s procesorji in grafikuljami recimo. Zakaj se trudit s flagship modeli, če se jih glede na baseline ne bo prodalo niti 0,1% ?
Ta zadeva bi že zaživela, če bi nudila konkretne, otipljive prednosti. Tudi če bi stala €100 na šteker ali več.
Bi bile taprve aplikacije pač "dražje". Glede na ceno 10Gb mrežne bi s Thunderboltom komot povezal dve ali več mašin za kake poceni a zmogljive serverske konfiguracije.
Potem pa, kot bi cena padala, bi se pojavljal v čedalje cenejših platah in čedalje cenejši periferiji, dokler ne bi tako padla, da se že pri najcenejši miški ne bi splačalo uporabit nič drugega.
Preživetje Thunderbolta je precej odvisno tudi od tega, kakšne aplikacije bodo zanj punudili. Glede na to, da je k standardu zelo resno pristopil Apple, se ni za bati, da bi podpira hitro ponehala. Že ssadaj je Thunderbolt Display v kombinaciji z njihovimi prenosniki dobra pogruntavščina. Precej hitro pa so se pojavili tudi nekateri drugi proizvajalci zunanjih diskov, ki ponujajo ta priključek. Cene so pa od začetka vedno precej navite. Če se samo spomnim prvih FireWire kablov, so bile cene precej primerljive s sedanjimi Thunderbolt kabli. Omejitve dolžine kabla ima pa tudi USB. Te omejitve so še posebej vidne, če hočete priključiti zunanji disk na 15m kabel.
Če bi bilo tako, bi vsi imeli v ponudbi samo najcenejše modele.
A to nic ne pove, da imajo miljon cenenih in ene 2-3 malo drazje modele?
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.
Thunderbird je že mrtev. Predrago za povprečne uporabnike. Morda se bo prijelo v kakšnih profesionalnih predelih (kot SCSI in pozneje Firewire), ampak to pa je vse. Nišni standard.
Preživetje Thunderbolta je precej odvisno tudi od tega, kakšne aplikacije bodo zanj punudili. Glede na to, da je k standardu zelo resno pristopil Apple, se ni za bati, da bi podpira hitro ponehala. Že ssadaj je Thunderbolt Display v kombinaciji z njihovimi prenosniki dobra pogruntavščina. Precej hitro pa so se pojavili tudi nekateri drugi proizvajalci zunanjih diskov, ki ponujajo ta priključek. Cene so pa od začetka vedno precej navite. Če se samo spomnim prvih FireWire kablov, so bile cene precej primerljive s sedanjimi Thunderbolt kabli. Omejitve dolžine kabla ima pa tudi USB. Te omejitve so še posebej vidne, če hočete priključiti zunanji disk na 15m kabel.
Ravno Apple? Se spominjate ADB "standarda", pa ADC standarda ... itn. Ja, Apple pa je res pripomogel, da so se ti vmesniki obdržali. Not.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j
ključna razlika: ADB je bil Apple proprietary zadeva, Thuderbolt/LightPeak pa je Intel zadeva ki je/bo navoljo vsem ostalim proizvajalcem. Zraven tega je uporabniški zagon za Applom zdaj veliko večji kot je bil takrat. Osebno menim, da bo TB zaživel. Idealno bi imel super lightweight aka Air laptop/tablico za pot in doma externi monitor z GPujem preko TB konektorja.
Za kake igračarske GPUje je Thunderbolt že ozko grlo (x4 PCIe). Zaenkrat to ni velika omejitev, ampak z novimi grafičnimi bo to vedno bolj očitno. Tako da bi bila pohitritev Thunderbolta zelo zaželena.
Idealno bi imel super lightweight aka Air laptop/tablico za pot in doma externi monitor z GPujem preko TB konektorja.
Trenutno sta MBA in TB Display še najbližje temu. Ni ravno dodatnega GPU-ja, ampak če ne igraš najzahtevnejših iger, tisti v MBA-ju povsem zadošča.
Močno pa dvomim, da bo pri ekranu in prenosniku, ki sta vsak po najmanj 999$, kabel tisti, ki bo ljudi odvračal od nakupa. Itak pa bodo cene teh kablov v kratkem padle. A ste že vsi pozabili na začetke HDMI, FireWire in USB?
Razen če si res hardcore gamer, ti verjetno kmalu ne bo več potrebno razmišljati o kakšnem zunanjem gpu. Zadnja gen. top i5 in i7 procesorjev ima tanov HD3000 GPU, ki se lahko kosa v igrah z grafičnimi nižjega ranga (recimo ATI HD5450), pri HTPC (quicksync pomaga), porabi, gretju,... jih pa že poseka. Ivy bridge se poleg 22nm in tri-gate osredotoča tudi na konkretne izbolšave GPU, medtem ko bo sama arhitektura CPU pravzaprav enaka. Nekdo, ki pa potrebuje kakšen FirePro, pa verjetno potrebuje več rama, kot ti ga ponudijo v iAir
Pri meni je procesorsko najzahtevnejše prevajanje javanskih programov, kjer pa pripomore tudi hiter Airov disk. Tako da si težko predstavljam, da bi naokoli tovorl karkoli drugega. Od priključkov pa uporabljam edino SD slot, za prenos fotografij, vse ostalo je brez kablov.
TB je obsojen na propad samo zaradi požrešnega appla. je res da imajo neumne uporabnike ki jih lahko strižejo kak jim paše, vendar vseeno le-ti ne najdejo smisla dat 50€ na nek bedni kabel... zaenkrat
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...