TG Daily - Seagate je včeraj predstavil novo serijo klasičnih diskov, ki imajo polterabajtne plošče za zapis. Nove Barracude 7200.12 HD velikosti 3,5 palca se še vedno vrtijo s 7200 obrati na minuto, a jih odlikuje večja gostota zapisa, ki znaša 329 gigabitov na kvadratno inčo. Dosežek je precej zavidljiv, saj so še pred časom strokovnjaki ocenjevali, da bo 100 oz. 250 gigabitov na kvadratno inčo s pomočjo laserske tehnologije naravna meja, ki je ne bo moč preseči. Seagate je dejal, da bodo za zdaj prodajali 500, 750 in 1000 GB modele, medtem ko cen še ni razkril. Vseeno pa lahko v prihodnosti upamo tudi na 2 TB model z štirimi ploščami po vzorcu 1,5 TB modela, ki ga trenutno sestavljajo štiri 375 GB velike plošče.
A se sam men zdi da je ze bil cas ko bi mogl 10000Rpm postat standard, ne vem zakaj se tolk oklepajo teh 7200Rpm. Vem, da razlika ni ogromna, pa da je vzdrzljivost elementov bol riskantna, vendar bi se v tej smeri dalo kej nardit.
Ja verjamem, da je tako trenutnimi tehnologijami, vendar hocem rect, da bi v povezavi z višjimi vrtljaji in neko drugo tehnologijo branja in zapisovanja izbolsal hitrost. Mislim da je prav ta najozje grlo v sistemih ze dolga leta. Vsak mesec vidim clanke da so pogruntal nevem kolkrat hitrjse in ne vem kaj se tehnologije diksov, to ze skor 10 let, niti ena se še ni udejanla. Sj ne rečem da ni bilo izbolsav, premalo konkretnih je.
Well hitreje (veliko) gredo lahko samo SSD diski z obstoječo tehnologijo. Mehansko diskovje nima ravno realnega potenciala, da bi letelo kaj preveč hitreje.
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.
Hm. A niti 1.5TB ne bodo dali ven? Drugače pa, ko je govora o SSD. Me čudi, da nobena od firm še ne prodaja kombiniranih diskov a-la 1TB diska + 32GB SSD v enem - kjer bi SSD služil samo kot velik predpomnilnik. --- dopis: Ok, vidim da se prodaja, ampak z malo SSD in v mini količinah za prenosnike.
LoL Zakaj bi imel 32GB velik predpomnilnik SSD, ko pa je dejanska prednost SSD-ja minimalna!
Dejanska prednost dobrega SSDja pri dostopnem času ni zanemarljiva, vsaj kolikor sem gledal sveže teste. In seveda nimaš dveh diskov, ampak le enega - krmilnik pa sam odloča, kaj na naj bo na SSDju.
Sem že pred pol leta kupil Samsung F1 640GB na 2 plate...
Good for you. Kaj ma to veze zaj? Govora je o 329 gbit (ne byte) pa ne na plato ampak na inch^2. Kok bo dejansko to na plato prišlo pa ne vem. Drgač pa ja, gief 2tb nao, jih vzamem 5 takoj.
Don't worry about me. The bleeding is just the begining of a healing process.
ja dostopni cas ze, vendar predpomnilnik dejansko pomeni, da se zapise najprej na SSD, ki ima recimo hitrost zapisa 100MB/sek in nato (ali vzporadeno) na HDD, ki ima tudi hitrost zapisa 100MB/sek - tu torej ni nobene prednosti. Predpomnilnik mora biti ZNATNO hitrejsi - faktor 10 in vec...
Pri branju bi sicer bila predvsem zaradi nizkega dostopnega casa in recimo hitrejsega branja SSD-ja. Vendar so razlike pri normalni uporabi ZELO male. Prednost SSD-ja so v multi okoljih (strezniki) in se to moras imeti ta drage s SLC tehnologijo, ki ze sam 32GB SSD pride okoli 200€
Torej, vsaj zaenkrat, no-go.
Glede na to, da ima tale Seagate 500GB na plosco in prenos 160MB/sek... se clovek res vprasa ali je SSD toliko boljsi pri vsakdanji uporabi - seveda ni.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j
Men se pa zdi, da odkar smo prisli na hitrosti prenosov okoli 100MB/sek in vec, pri diskih ni vec take panike. Vsaj za "normalnega" uporabnika.
Heh, pa mi povej, če ti kopiraš kakšno večjo datoteko (4GB+ ; .bin, .ISO, kkšn HD film .mkv ...) si že kdaj imel prenos 100MB/s? Zato je tvoj zgornji stavek brezpredmeten, ker v realnih procesih teh številk ti ne vidiš (bolj se gibljejo okoli 30MB/s, oz. kar sprobaj sam, kopiraj eno veliko datotetko iz enega konca diska na drugi konec diska (particijo), potem ša še iz enga diska na drugi disk), zato je po mojem mnenju potrebnih še precej izboljšav za doseganje višjih konstantnih prenosov.
Glede SSD+disk v eni škatli. To je že danes. Le da imaš namesto 32 GB SDD z dostpnim časom 1 ms, 32 MB RAM-a z dostopnim časom 10 ns. (hmm, 2 GB RAM-a stane 15 EUR. Mogoče v praksi to sploh ne prinese takih prednosti... že 32 MB napram 16 MB je baje vrez veze.)
Glede 10 000 RPM in več: To vse obstaja. 10 kRPM. 15 kRPM. Dve bralno/pisalni glavi. Vse to je že leta in leta. Pač ne po Yugo cenah, ampak Maybach cenah. Zato, delavec sploh ne ve za njihov obstoj ;)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!
BTW, se komu sanja zakaj ima Barracuda 7200.11 320GB 20 ms dostopnega časa ? (se dogaja tudi drugim, tak prosim brez "neumen si"/"imaš napačen HW"/"itd")
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!
BTW, se komu sanja zakaj ima Barracuda 7200.11 320GB 20 ms dostopnega časa ? (se dogaja tudi drugim, tak prosim brez "neumen si"/"imaš napačen HW"/"itd")
Neki je blo na THG omenjeno, da sta dve seriji te Barracude. Tista s končnico "340", ki je nočeš met in una s končnico 333, ki je popravljena.
McLuzo: Imam vec diskov in vedno kopiram iz diska na disk in sem ze "dozivel" 100MB/s. Tudi, ce bos na SSD-ju kopiral iz njega na njega, bos imel slabe prenose (relativno gledano).
Brane2: Obstajajo prenostni diski, ki imajo notri 2 fizicna diska v RAID in to ze kar nekaj casa.
WDjev 2 TB je zaenkrat le govorica, ampak verjetno ni daleč od resnice, vsaj glede na tole novičko ne. Pismo jest pa tik pred nakupom 1,5 TBja :D Ma, bo že. naslednji korak pa 750 GB platterji :>
Meni green ni tolk všeč kot ultimate performance, vsaj za tamale stroje.
Če imaš nek velik RAID-6, potem itak ne boš izkoristil celotne prepustnosti drajvov, ti je pa lhako všeč manjša poraba.
V kakem 16-diskovnem RAID-6 polju ti je verjetno že 60-80Mb/s x 14 == 750-1000MB/s čez glavo dost in z 14x 80-120MB/s == 1000-1500MB/s ne bi imel kaj, saj jih ne bi spravil skozi kartico, še manj skozi mrežo, pri kakem majhnem RAID-5 ali celo enem disku pa je lahko drugače...
Sam sem imel idejo o disku z dvema glavama in 128MB predpomnilnika ampak verjeto ne bo nič iz tega :P
V rpimerjavi s trenutnimi verjetno rpeveč stroškov, težko bi sedli v ta format (razen z 2,5'' platkami, ki pa nimajo dovoljšne gostote). Prej krajše glave, ki se lahko v enem hodu premaknejo od roba do 'sredine' platke in nazaj, torej da je pivot glave na osi, ki je vzporedna s stranico ohišja. Čeprav pri hitrosti, s katero glava 'klika' to verjetno niti ni pomembno. Glede cache-a je bilo pa omenjeno, da še 32 MB nima nekega velikega efekta napram 16 MB.
Ne rabiš "dveh glav" ( verjetno misliš dva seta ročic), saj jih že imaš- na vsaki strani talarja po eno.
Rabiš samo še možnost vzporednega dela vseh glav.
Oziroma, če grem lahko z željami še korak naprej- leteče glave z linearnimi magnetnimi motorji- seveda vse med seboj neodvisne in po možnosti z dvema glavama na površino, zamaknjenima za pol kroga.
To bi nabilo prenose v nebo in zelo zbilo dostopne čase, pa tudi zbilo porabo...
Po treh mesecih? Tri mesece nazaj, ko sem kupil 1,5 TB, je bila to tukaj še precej frišna zadeva, v času pisanja novice pa je bila to bolj predstavitev in ne začetek prodaje.