Če ste gledali leta 1983 posnet film War Games, se gotovo spomnite tedanjega računalnika, ki je bil narejen tako, da je vedno zmagal, vse dokler ni igral v igri križci-krožci neodločeno sam seboj. Kot vse kaže, se nam absolutno nepremagljivi računalniki obetajo v ne tako daljni prihodnosti.
Milan Stojanovic z newyorške Columbia University in Darko Stefanovic z University of New Mexico iz Albuquerqueja sta razvila prvi DNK računalniki, ki igra igre. Poimenovala sta ga MAYA, sposoben pa je igrati križce-krožce. MAYA vsebuje devet kvadrnih polj, ki skupaj merijo manj kot kvadratni centimeter, za igranje pa imamo na voljo devet različnih DNK, ki z vsakim poljem reagirajo različno, prav tako reagirajo različno tudi njihove mešanice.
Z izborom ene in njenim nanosom v vsa polja človek prične z igranjem, nakar potečejo encimske reakcije. V polje, ki zažari zeleno, računalnik postavlja svoj znak. Snovalca trdita, da ker gre za enostavno igro, sta MAYO lahko sprogramirala tako, da nikoli ne izgubi, hkrati pa se zavedata, da je to šele začetek in da MAYA kaj več kot igrati križce-krožce nikoli ne bo zmogla. Več o tem.
To je bolj koncept, kot uporabna zadeva. Namreč DNA računalniki delujejo, vendar zelo počasi. Podobno kot plinski računalnik, kjer imamo namesto električnega toka tok plina. Dela pa že.