Intel - Intel je sporočil, da bo v Nemčiji zgradil novi tovarni za proizvodnjo čipov. Dobrih 17 milijard evrov vredna investicija bo stala v Magdeburgu in predstavlja le del večjega investicijskega paketa v Evropi. V Franciji bodo gradili razvojno-raziskovalno središče, posamezne obrate pa bodo postavili ali obnovili tudi v Italiji, Španiji, na Irskem in Poljskem. Z investicijami želi Intel zmanjšati odvisnost od azijskih držav, kjer se proizvaja več kot 80 odstotkov čipov.
Tovarni bodo v Nemčiji začeli graditi prihodnje leto, končana pa naj bi bila do leta 2027. Služila bo tako proizvodnji za Intel kakor tudi Intel Foundry Services, ki storitve nudi drugim podjetjem. Na Irskem bodo razširili obstoječo tovarno v Leixlipu, v kar bodo vložili 11 milijard evrov. V Franciji želijo v kraju Plateau de Saclay postaviti raziskovalni center s 1000 zaposlenimi, v španski Barceloni pa nov superračunalnik. V Gdansku na Poljskem Intel že ima raziskovalni center, ki pa ga bo razširil. Odzivi na investicije so kakopak pozitivni. Evropska komisija je že pred časom dejala, da želijo do leta 2030 zagotoviti, da bo imela Evropa 20-odstotni tržni delež v prihodnji čipov.
Intel je že pred kratkim napovedal nove tovarne tudi v ZDA, denimo dve v Ohiu, ki bosta stali 20 milijard dolarjev.
Američani cvikajo, ko so se začele širit govorice, da bi morali evropejci zgradit svoje tovarne.
Zdej bomo postal hlapčevski še malo bolj.
Kako so šele hlapčevski Kitajci, ki so kasirali tisoče miljard zunanjih investicij?!
Upravljanje z investicijami je - dobesedno - raketna znanost.
Obstajajo INTESTICIJE. Invetitor pride, da cash na mizo in zgradi nekaj,kjer ni bilo prej nič ali kup nekih starih hišk. Č e tak pride v Slovenijo, jaz OSEBNO organiziram,da bodo otroci mahali z zastavicami, čirliderke pa plesale v kratkih kiklcih.
Tako je recimo Musk zgradil Gigafactory v Nemčiji.
Potem so kitajske investicije. Tuji investitor primakne 49% denarja, ter know-how, Kitajci primaknejo 51%, lokalni švic, občinarji se poklonijo do tal, da je vdolbina v asfaltu. Dobički iz takih investicij so skrbno čuvani in se reinvestirajo. Nekaj tujci lahko odnesejo domov, samo se pričakuje, da bodo tujci robo drago prodali v US, EU. Tak primer je recimo BMW fabrika na Kitajskem.
Potem so investicije s subvencijami. Pač Republika Slovenija nekaj primakne, občina zrihta industrijsko cono na svoj strošek. Od tam naprej, firma laufa, ter generira profite. Tak primer je recimo Carthago v Odrancih (najmanjša občina v Sloveniji na 7 kvadratnih metrih (ahaha).
Potem so pa miki-maus investicije za slovenske Telebance. Recimo Revoz. Ne samo, da so poceni dobili know-how, zemljišče, Revoz od časa do časa rabi futer od države, da se ponaša kot med "cenejšimi" sestavljalnicami. Ti majo srečo,da ne živimo v napoleonovih časih. Napoleon bi jih postavil pred zid in vse postrelil.
Potem pa so jaka-racman fake koruptivne investicije. Dve besedi: TEŠ6 drugi tir - maketa. Ah, to so štiri besede.
Tajvan bo v roku 10 let kitajski, jenkiji niso nobeni dobrotniki ampak se samo pripravljajo na neizogibno, drugam pa ne morejo kot v Evropo in domov.
ne, ne bo. toliko bo kitajski kot je/bo ukrajina ruska
Tajvan je že kitajski, tj. uradni naziv državne "entitete" je Republika Kitajska.
Ameriška investicija v EU je dobrodošla, a ne zadostna. V EU bi morala tudi evropska podjetja razvijati/izdelovati čipe. Tehnološka odvisnost EU od ZDA ni OK.
V globalizaciji realno gledano podjetja niso več od nobene države ampak so pač globalna, tudi Intel je med njimi.
Vpliv držav na tako podjetje je potem zgolj preko tega koliko tako podjetje proizvede in proda v tej državi. Če bi Intel recimo teoretično imel več tovaren v EU kot v ZDA bi EU imela večji vpliv nad njim kot ZDA.