» »

Phenom II X6 1090 undervoltanje

Phenom II X6 1090 undervoltanje

FireSnake ::

Ker je mašina dovolj hitra se mi gre, da bi malo manj požrla, zato sem se lotil undervoltanja.

Matična plošča: ASUS M4A79XTD EVO

Na 1.15V CPU Voltage se mi je resetiral, zato imam trenutno na 1.20.

Je pa nekaj čudno - zakaj CPUz kaže višje vrednosti - tudi do 1.4V?
Pa še skače voltaža, je to normalno? Meni se ne zdi normalno...


Takole imam (slika je iz interneta, dodal sem jo zgolj zato, da se vidi, kake opcije so)
 slika BIOSa

slika BIOSa


CPU voltage imam na 1.2V ostalo pa na AUTO.

Ampak, na VDDA imam možnost samo od 2.5 do 2.8V :P

Jaz sem naštimal samo CPU voltage ...

Se komu sanja, kej tiči problem?
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

FireSnake ::

Zdaj sem turbo izklopil in voltaža je nekje od 1.243 do 1.249

Kar vredu .... edino turbota zdaj ni, kar je pa tudi malo moteče.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

xxurban ::

če hočeš undervoltati cpu, se mi zdi, da boš moral tudi frekvenco znižati.
Naj me kdo popravi če se motim

TOP ::

FireSnake je izjavil:

Ker je mašina dovolj hitra se mi gre, da bi malo manj požrla, zato sem se lotil undervoltanja.

Matična plošča: ASUS M4A79XTD EVO

Na 1.15V CPU Voltage se mi je resetiral, zato imam trenutno na 1.20.

Je pa nekaj čudno - zakaj CPUz kaže višje vrednosti - tudi do 1.4V?
Pa še skače voltaža, je to normalno? Meni se ne zdi normalno...


Takole imam (slika je iz interneta, dodal sem jo zgolj zato, da se vidi, kake opcije so)
 slika BIOSa

slika BIOSa


CPU voltage imam na 1.2V ostalo pa na AUTO.
Ne moreš imeti Ferrarija v garaži in porabo 5 litrov se ti ne zdi.Če hočeš hitro mašino in manjšo porabo potle 2500K8-)

Ampak, na VDDA imam možnost samo od 2.5 do 2.8V :P

Jaz sem naštimal samo CPU voltage ...

Se komu sanja, kej tiči problem?

jest10 ::

xxurban je izjavil:

če hočeš undervoltati cpu, se mi zdi, da boš moral tudi frekvenco znižati.
Naj me kdo popravi če se motim

Motiš se

Isotropic ::

pomoje pa ne.

jest10 ::

Ti, dej mi pol povej, zakaj imam potem jaz svojega Athlona X4 640 za 0,15V nižje od nazivne napetosti? Pa po vrhu še navitega za 315MHz

Aston_11 ::

Zakaj bi se undervoltalo? Kupiš bolj šparoven procesor, pa je problem rešen. Kot da bi kupil 180 kw TDI in ga potem zbil dol na 60 KM.

jest10 ::

A nisi opazil, da so šparovni procesorji dražji od navadnih?
In tvoja primerjava je neumna. Pri znižanju napetosti se zmogljivost ne manjša, dokler imaš nespremenjeno frekvenco.

Blinder ::

jest10 je izjavil:

A nisi opazil, da so šparovni procesorji dražji od navadnih?
In tvoja primerjava je neumna. Pri znižanju napetosti se zmogljivost ne manjša, dokler imaš nespremenjeno frekvenco.


+1
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 3050 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

Aston_11 ::

Sem šel gledat, pa so res.

hojnikb ::

jest10 je izjavil:

Ti, dej mi pol povej, zakaj imam potem jaz svojega Athlona X4 640 za 0,15V nižje od nazivne napetosti? Pa po vrhu še navitega za 315MHz

+1

Jst mam sicer Intela v podpisu, pa laufa na stock frekvenci, voltaža je pa najnižja možna ko jo plata še podpira (1.1V), kar prnese 1.05v v idle in tam do 0.98v v full loadu.
#brezpodpisa

FireSnake ::

Aston_11 je izjavil:

Zakaj bi se undervoltalo? Kupiš bolj šparoven procesor, pa je problem rešen. Kot da bi kupil 180 kw TDI in ga potem zbil dol na 60 KM.


Se lahko neumni komentarji, prosim, umaknejo iz moje teme?

Če si nesposoben razumet zakaj se to počne potem, prosim, ne komentiraj.

In predvsem; najdi mi dobavljiv Athon II X6, ki ima TDP 95W ... čakam!
Hočem 3GHz+



Hmmm, vprašanje ostaja ... če je turbo izklopljen verjetno undervoltanje ne bo imelo haska, ker matična sama nabija voltažo :P
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: FireSnake ()

Dr_M ::

Nisi se sparanja lotil prevec dobro oz efektivno.
Obstaja orodje za phenome, PhenomMsrTweaker 2.0.4, kjer si lahko nastavis profile, torej, mnozilnik in napetost procesorja.
V biosu izklopis C&Q, vse nastavis na auto izklopis turbo in to je to.
Za nihanje napetosti pa poglej v biosu, ce imas Loadline calibration oz nekaj podobnega.

Se en primer nastavitev.



Pod power save si nastavis recimo na P4 in spodnje nastavitve, tako da bo skos na nastavljeni frekvenci. Pod balanced si nastavis recimo P4,P3 in P2, recimo za srednje obremenitve, in High Preformance za max, lahko nastavis tudi visji mnozilnik in napetost, vklopis pa seveda rocno.

The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

FireSnake ::

Dr_M: hvala za odgovor, nekaj takega sem potreboval.
Čeprav sem upal, da se da zadeva poštimat iz BIOSa.

Imel bi turbo in undervolatan procesor hkrati ... ampak, za zdaj ne vidim načina, da bi to bilo mogoče.

Hvala še enkrat! Verjetno si bom naredil tri profile. Enega low pover, enega na privzetih nastavitvah in kasneje, če bo potreba, enega "overclock".

P.S. Še enkrat pogledam temo in vidim neumno trolanje v smislu +1 ipd. Če komu ni jasno, jaz iščem informacijo!
In ne zanima me, kaj je "po njegovem" in kaj ne ... zanima me zgolj undervoltanje. Največji idiotizem je pa tako tista o 2500K.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: FireSnake ()

Dr_M ::

Problem pri c&q je, da ne preklaplja dovolj hitro na visje frekvence, zato lahko laufa cpu na 800mhz, ceprav je recimo eno jedro obremenjeno.
Pa se nastavljat se ga ne da nic, samo dela ali ne dela.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

FireSnake ::

Potem tale "C und Q" niti ni tako všečna zadeva :P
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Dr_M ::

Uredu je za procesorje z malo jedri, ker hitro dosezes mejne vrednosti za preklop frekvenc.
Pa se neki sem se spomnil, napetost preko 1.4V je takrat, ko se vklopi turbo. Cpuz kaze napetost procesorja, frekvenco pa za eno jedro in ce to jedro ne gre v turbo, ti vidis normalno frekvenco, napetost pa visjo. Preveri z core temp, tam ti kaze vse frekvence.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

FireSnake ::

Imam tudi core temp, pa bom pogledal.

Včeraj sem iskal en program, ki bi obremenil več procesorskih jeder.
http://damage.vigilantesoftware.com/
tole ful hvalijo, a meni na win 7 64 bit ne deluje :(

Na tej listi tudi nisem uspel najt kaj pametnega:
http://www.benchmarkhq.ru/english.html?...

Je pa finta gledat 6 jeder ... en ne preveč dober program sem zagnal (ni obremenil vsa jedra), ampak temperatura ni šla čez 38 stopinj - v idle pa 29. To se mi zdi skoraj preveč dobro.
Hladinik je Zalman CNPS 10X Extreme, ki pa tudi ni od muh.


Edit in off: a še komu gre na živce mali milijon stickijev? Saj je preglednost prve strani povsem na psu.
Če dodamo, da so odgovori v nekaterih temah stari že več, kot leto, potem je čas, da se ene teme odlepi.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: FireSnake ()

Dr_M ::

Za dobro obremenit jedra in testirat stabilnost uporab prime95, imas 32 in 64 bitno verzijo, dela bp na win7 x64.
http://mersenne.org/freesoft/default.php

Gres na Torture test, nastavis na Small FFT in cakas. :))
Je zadeva precej obcutljiva, tako da kar hitro pokaze, ce kaj ni uredu. So pa AMD procesorji taki, da ce mu ni kaj prav, "zmrzne" :)

Ce si temperature gledal v core tem, naj te potolazim, skoraj sigurno ti ne kaze pravilno. Imam 2 asuski in na eni kaze dokaj uredu, na eni pa cca 20°C premalo.
Pa za vsak slucaj preveri se z HWmonitor.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

kixs ::

Js vse merim z Aida64, ki ima tudi sama vgrajeno testiranje stabilnosti sistema - a vseeno ne obremeni tako kot Prime95. Je pa uporaben graf, kjer lahko spremljas kaj se dogaja, tudi za vsako jedro posebej.

lp

FireSnake ::

Naslednji teden vsekakor preizkusim tele zadevšne, hvala za info.

Je pa finta .... to sem včasih vse imel, zdaj sem pa čisto zaspal na področju over/underclockanja :D
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Pyr0Beast ::

Dr_M je izjavil:

Problem pri c&q je, da ne preklaplja dovolj hitro na visje frekvence, zato lahko laufa cpu na 800mhz, ceprav je recimo eno jedro obremenjeno.
Pa se nastavljat se ga ne da nic, samo dela ali ne dela.



Že dolgo ne počne tega več.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Dr_M ::

Pri phenomu 2 se vedno. Pro bi zagnat superpi, pa bos videl, da bo z c&q rezultat slabsi. Ja so pa vseeno malo popravili glede na phenom 1.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Pyr0Beast ::

Razlog slabšega rezultata je v dinamičnem preklapljanju ki terja svoj davek, pač traja da zalavfa na polni hitrosti.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Dr_M ::

Obljubim,da si bom naslednic uzel malo vec casa za obrazlozitev, da ne bom samo hranil trollov.
Sem imel v mislih to, kar si napisal, sam na telefonu se mi res ne da romanov pisat.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Pyr0Beast ::

Še glede OP:

Skoraj brezveze je nastavljati max. delovno voltažo, če ne boš mašine gonil na tej na polno 24/7, če zgubiš turbo način pa sploh.

Največ prihranka je tam kjer CPU preživi največ časa - idle
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

FireSnake ::

Ko bom kupil novi merilec moči (starega sem nekam vtaknil, pa nimam pojma kam), bom tudi v IDLE pogledal, kako se obnesejo določene nastavitve, kar se tiče porabe.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Aston_11 ::

Tema mi je zanimiva s tehničnega vidika, glede šparanja me pa zanima, koliko Wattow manj zadeva pokuri, ko se jo undervolta. Tako kot sem zgoraj zapisal, ni mi jasen razlog - če npr. moč proca zmanjšaš za 10%, je to enih 10 Watov manj, da prihraniš Kwh, rabiš 100 ur delovanja, torej 4 cele dneve, prihraniš 10 centov, kar se mi zdi b/v
S tehničnega vidika me pa zanima rezultat.

Pyr0Beast ::

Ceneje je nabavit bolj šparoven proc. :)

(Ala intel)

Zadeva še vedno kuri ohoho kljub mnogo nižji voltaži
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Zlate ::

Aston_11 je izjavil:

Tema mi je zanimiva s tehničnega vidika, glede šparanja me pa zanima, koliko Wattow manj zadeva pokuri, ko se jo undervolta. Tako kot sem zgoraj zapisal, ni mi jasen razlog - če npr. moč proca zmanjšaš za 10%, je to enih 10 Watov manj, da prihraniš Kwh, rabiš 100 ur delovanja, torej 4 cele dneve, prihraniš 10 centov, kar se mi zdi b/v
S tehničnega vidika me pa zanima rezultat.

Ne vem zakaj pišeš v temi, v kateri ne veš o čem govorijo? Tu je bilo govora o UNDERVOLTANJU in NE o ZMANJŠEVANJU MOČI. Hočeš torej doseči, da ti procesor pri manjši voltaži dela z isto hitrostjo, oz. celo z večjo hitrostjo, če ti to seveda rata. Jaz osebno pri vsakem procesorju najprej zmanjšam voltažo v biosu pri vsem kar je možno, tako da zadeva še zmeraj stabilno dela. Po tem poizkusim še dvigniti frekvenco procesorju, kolikor pač gre - in to je to.

Če sem čistno iskren, to sem delal včasih - zdaj zadnji korak z navijanjem preskočim, ker je za moje potrebe že stock frekvenca več kot dovolj.
"Ne dovoli, da bi te šolanje oviralo pri izobraževanju."
_______________________ Mark Twain________

Aston_11 ::

Zato pa vprašam. Pravijo, da ni butastih vprašanj, so le butasti odgovori-

Če zmanjšaš napetost na porabniku, mu dvigneš tok. Moč ostane ista. Naprej pa je odvisno od frekevence, kaj se z njo dogaja. Zakaj je dobro znižati napetost? Ne vem, me zanima. Če gor govori eden o šparanju, pač prašam na temo šparanja.

Zakaj pa ti znižaš voltažo? Nisi napisal, zakaj je dobro nižanje napetosti, če dela še vedno pri isti hitrosti. Za moje pojme s tem samo povečaš tok.

Kakšne meritve bi kdo lahko objavil, da bi se videlo, kakšen je splošen rezultat.

Pa ne se razburjat, ker ni potrebe.

energetik ::

Zakaj bi mu moč ostala enaka? Če je ohmski porabnik, mu bo z napetostjo padel tudi tok in moč. Sicer ne vem natančno, kako se natančno obnaša procesor kot porabnik, ampak ne vidim razloga, da mu tok narastel ob undervoltanju.

bond007 ::

Zakaj bi se moral povečal tok, če zmanjšaš voltažo? Zakaj bi morala moč ostati enaka? Ravno to je bistvo, da zmanjšaš moč pri nespremenjeni frekvenci.

Pyr0Beast ::

CPU je en čuden porabnik. Nekaj med diodo in uporom.

Vsekakor mu pa z nižanjem napetosti poraba izključno pada
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Zlate ::

Jaz konkretno znižam voltažo zato, da se procesor manj greje, ker imam nameščen pasivni hladilnik. Edini ventilator v ohišju je v napajalniku. Sicer nisem električar, ampak po zdravi kmečki pameti je jasno, da ob nižji temperaturi, ki jo dosežem, je tudi poraba sigurno manjša. Mislim, da tok ne bi smel naraščati, ker če bi rastel, potem temperatura ne bi padla, vendar bi debato o tem raje prepustil nekomu, ki se konkretno spozna na elektriko.
"Ne dovoli, da bi te šolanje oviralo pri izobraževanju."
_______________________ Mark Twain________

FireSnake ::

Aston_11 je izjavil:

Zato pa vprašam. Pravijo, da ni butastih vprašanj, so le butasti odgovori-

Če zmanjšaš napetost na porabniku, mu dvigneš tok. Moč ostane ista. Naprej pa je odvisno od frekevence, kaj se z njo dogaja. Zakaj je dobro znižati napetost? Ne vem, me zanima. Če gor govori eden o šparanju, pač prašam na temo šparanja.

Zakaj pa ti znižaš voltažo? Nisi napisal, zakaj je dobro nižanje napetosti, če dela še vedno pri isti hitrosti. Za moje pojme s tem samo povečaš tok.

Kakšne meritve bi kdo lahko objavil, da bi se videlo, kakšen je splošen rezultat.

Pa ne se razburjat, ker ni potrebe.


Če nečesa ne veš, jim ne razlagaj, ker zna še kdo verjet tvojemu pisanju.

Ko nižaš voltažo se zniža tudi tok. Z nižanjem voltaže poraba ne pada linearno ampak eksponentno.

To s sabo prinese manj gretja in posledično tišje računalo, ker lahko obrate na hladilniku zmanjšaš.
Zaradi nižjih temeratur se poveča življenska doba, čeprav je to še najmanj pomembno.

Na koncu na leto prišparaš za eno pivo, kar pa tudi ni kar tako, če pivo pride ob pravem trenutku :)
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Pyr0Beast ::

>Ko nižaš voltažo se zniža tudi tok. Z nižanjem voltaže poraba ne pada linearno ampak eksponentno.
Pravzaprav logaritmično :)
(ala čedalje manj)
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Dr_M ::

Eh, sem imel ze cel post napisan z meritvami na razlicnih napetostih in nakoncu ugotovim, da nimam blage veze, kaksne so stock napetosti za X6 ;((:))
Ce se ne motim, je 1.35V za normalno frekvenco, pa 1.15V C&Q 800Mhz. A lahko nekdo, ki ima X6 pogleda in napise tocne vrednosti? Moram letet nekam zdele, pa zal nimam casa.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

energetik ::

Na mojem PhII X2 je 1,35V za stock frekvenco, 1,00V za C&Q 800 MHz.

FireSnake ::

Pyr0Beast je izjavil:

>Ko nižaš voltažo se zniža tudi tok. Z nižanjem voltaže poraba ne pada linearno ampak eksponentno.
Pravzaprav logaritmično :)
(ala čedalje manj)


Hvala, da si me popravil ... vedel sem, da ni linearno, ampak sem vseeno malo brcnil v temo.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Neuspelo navijanje Intel core 2 quad 9550 (strani: 1 2 )

Oddelek: Navijanje
7111171 (9621) Domobrancek
»

navijanje intel E6750 POMOČ (strani: 1 2 )

Oddelek: Navijanje
9624936 (20918) PrimozR
»

Problem pri navijanju INTEL E8500? (strani: 1 2 )

Oddelek: Navijanje
849548 (8811) Sibirc
»

I7 sistem, nastavitve ramov (iz 1066 na 1600) (strani: 1 2 )

Oddelek: Navijanje
6812843 (10641) MonkeyHead
»

Navijanje Intela i7-860

Oddelek: Navijanje
413513 (2866) TeraTM

Več podobnih tem