» »

Mars Rover Spirit živi že šest let

Mars Rover Spirit živi že šest let

NASA - Takole ob začetku vsakega novega leta se zadnjih nekaj let spomnimo na Nasino misijo Mars Rover, ki teče že od 4. januarja 2004. Takrat je na Rdečem planetu pristal Spirit, tri tedne kasneje pa mu je sledil še Opportunity. Predvidena življenjska doba misije je bila tri mesece, a šest let po pristanku Spirit še vedno kaže znake življenja, medtem ko je Opportunity celo še vedno v gibanju.

Spirit ni več tako poskočen, saj se je 1. maja 2009 zataknil na mehki podlagi. NASA sedaj razmišlja, kako bi ga ohranila pri življenju, saj za delovanje nujno potrebuje dovolj energije, ki jo zagotavljajo sončne celice. Na mestu, kjer je ujet, se začenja zima, zato je sončne svetlobe iz dneva v dan manj. Razmere še slabšata nagib celic za pet stopinj proti jugu, saj sonce potuje nizko na severu, in nabiranje prahu na celicah. Problem je tudi desno sprednje kolo, ki je zaskočeno že od marca 2006. Nasi ga je še uspelo nekoliko zavrteti v enem izmed poskusov, to pa je bilo tudi vse. V zadnjem poskusu jim je uspelo Spirit premakniti za dva milimetra naprej, a se je zakopal za dodatne štiri milimetre v mehek pesek. V prihodnjih tednih bodo poskusili premakniti Spirit ali pa ga vsaj nagniti proti severu, da mu ne bo pošla energija za delovanje.

38 komentarjev

Golden eye ::

dobri so tile robotki ja, sam zgleda, da niso kos vsem stvarem tam nekje na nebu...NASA bo treba še mal možgančke napet, da kej novga zmozgajo!

P4ajo ::

predkratkim sem gledal dokumentarc o njiju dveh...in o tem, kako jih neka ekipa ves ta čas upravlja iz dneva v dan...postal skoraj del družine.

Zanimivo in verjetno tudi nepresenetljivo je,da nimata komande za ugasnit, zaradi tveganja sprožitve po nesreči, tako da bosta živela, doker bosta imela dovolj energije.

fiore ::

jim je uspelo Spirit premakniti za dva milimetra naprej, a se je zakopal za dodatne štiri milimetre v mehek pesek

bogec :-)
mogli bi ga dat robby gordonu za vozit, bi ga sigurno ven spravil :-)

kriko1 ::

P4ajo: se spomneš mogoče ime dokumentarca?

Zero0ne ::

P4ajo: se spomneš mogoče ime dokumentarca?


Roving Mars (2006)

kriko1 ::

Zero0ne: hvala!

cebelar123 ::

Pa kaj si ti nor. To bi naj bil najvecji uspeh po pristanku na luni leta 1969!! Bogi robotek se je zaril v 4mm plasti peska in sedaj je gotovo. Prokleti milimetri. Pateticno da sploh objavljajo novice kako jih 4 mm peska ustavi. Rajsi bi bli tiho in se samo pohvalili kako dologo obratuje ta njihov rover.

techfreak :) ::

Pa kaj si ti nor. To bi naj bil najvecji uspeh po pristanku na luni leta 1969!! Bogi robotek se je zaril v 4mm plasti peska in sedaj je gotovo. Prokleti milimetri. Pateticno da sploh objavljajo novice kako jih 4 mm peska ustavi. Rajsi bi bli tiho in se samo pohvalili kako dologo obratuje ta njihov rover.

Zakaj ne bi priznali tudi napak? Je res bolje, da nobeden ne bi nikoli priznal napak, ampak samo uspehe?

jest10 ::

Pa kaj si ti nor. To bi naj bil najvecji uspeh po pristanku na luni leta 1969!! Bogi robotek se je zaril v 4mm plasti peska in sedaj je gotovo. Prokleti milimetri. Pateticno da sploh objavljajo novice kako jih 4 mm peska ustavi. Rajsi bi bli tiho in se samo pohvalili kako dologo obratuje ta njihov rover.

Probaj ti avtoček na baterije nekaj let furati po peskovniku. Me zanima, če bi zadeva zdržala kaj več, kot le en dan

BaToCarx ::

Hehe tadrugega ka je tudi gore, pa ga ne peljejo tja da ga "pushne" ker bosta potem oba zakopana tam. :D

cebelar123 ::

Ne gre se za priznavanje napak, gre se za napredek na tem podrocju v zadnjih 40tih letih. Ne se zdaj nekaj sprenevedat in uh kaj nam je uspelo po 40 letih.Avteka vozimo po peskovniku in nam 4 milimeterski pesek dela hude probleme. Leta 1969 pa smo z računalniško močjo navadne ročne ure pristali na luni. Za to se gre.

PaX_MaN ::

Leta 1969 pa smo z računalniško močjo navadne ročne ure pristali na luni.

Luna != Mars.

Za to se gre.

Thear, fixxd.

techfreak :) ::

Ne gre se za priznavanje napak, gre se za napredek na tem podrocju v zadnjih 40tih letih. Ne se zdaj nekaj sprenevedat in uh kaj nam je uspelo po 40 letih.Avteka vozimo po peskovniku in nam 4 milimeterski pesek dela hude probleme. Leta 1969 pa smo z računalniško močjo navadne ročne ure pristali na luni. Za to se gre.

Čudi me, zakaj te niso povabili k sodelovanju, če imaš toliko znanja.

klinker ::

Pa kaj si ti nor. To bi naj bil najvecji uspeh po pristanku na luni leta 1969!! Bogi robotek se je zaril v 4mm plasti peska in sedaj je gotovo. Prokleti milimetri. Pateticno da sploh objavljajo novice kako jih 4 mm peska ustavi. Rajsi bi bli tiho in se samo pohvalili kako dologo obratuje ta njihov rover.


V zadnjem poskusu jim je uspelo Spirit premakniti za dva milimetra naprej, a se je zakopal za dodatne štiri milimetre v mehek pesek

ALT ::

ja zakopan je za dosti vec kot 4mm.. le kaj bi brez ljudi, ki kritizirajo kar se da a ne znajo niti posteno prebrati novice..

sicer pa sta presegla zivljensko dobo za kar 24x in se vedno vstrajata. meni se zdi to pohvale vredno.

mktech ::

mogoce kdo ve zakaj namesto koles ne uporabijo gosenic?

Boeing ::

Pretežke, energetsko požrešne, slabe manevrske sposobnosti.
Ko segaš po zvezdah ne skrbi, če kakšno zgrešiš... Morebiti ujameš Luno...
R50e AS355n, T-Rex600FBL, T-Rex500FBL, T-Rex450FBL, Futura + JetCat 200SX

destroyer2k ::

mktech

Če se prav spominjam jih niso smeli uporablati, zaradi terena in peska, ker zemlja na marsu je zelo majhna in hitro pokvari opremo, ki je izpostavljena temu.

cebelar123 ::

Ljudje ljudje to kaj pise sem si prebral in vem da Luna ni enako Mars. Vem pa tudi da je minilo 40 let od pristanka na Luni. In ce pogledamo v kero smer je krenilo raziskovanje nasega osnocja na podrocju cloveskih odprav lahko vidimo da samo nazaj. Americani niti rakete vec nimajo da bi se v orbito izstrelili, pa ne mi nakladat kak bojo v kratkem novo plovilo dobili. Prepozno dosti prepozno. Kot drugo ne mi z nekimi forami hodit zakaj me niso povabli zraven pa take. To govorijo ljudje kateri pojma nimajo kak je folk razmisljo se pred 20 leti. In ne se cudit ce bojo vse te datume katere so napovedali, da se bo kaj zgodilo, prestavijo tja ko bote ze vsi stari in zgubani in vam bo najvecji dosezek se vsat iz postelje.

Boeing ::

Pred 40 leti se je šlo za prestiž. Za ime, in za čast.
In ko so glavni cilj te tri stvari, je denar zadnje, na kar se oziraš.


Ti cilji so bili doseženi, zdaj je čas za stroškovno učinkovito raziskovanje vesolja, kar človeške posadke nikoli niso bile in ne bodo. Sonde in roboti so zakon.
Ko segaš po zvezdah ne skrbi, če kakšno zgrešiš... Morebiti ujameš Luno...
R50e AS355n, T-Rex600FBL, T-Rex500FBL, T-Rex450FBL, Futura + JetCat 200SX

05jos ::

a potem, ko mu zmanjka elektike je ugasnjen za zmeraj? Al se potem, ko se baterije napolnijo samodejno zopet vklopi?

Bor H ::

Če mu zmanjka baterije lahko zmrzne.

sidd ::

cebelar, odrasti. Kaj si pa ti ustvaril in dosegel do sedaj? Razsvetlinas, da si pametnejši od tisoče ljudi pri NASI? Sploh veš koliko vse skupaj stane? En izlet shuttla u vesolje gre u milijardo....Da se ne govori o znanju, katero je potrebno za to-. Ostalo je že Boeing napisal.
no idea for signature
signed
I

cebelar123 ::

Sidd a ti sploh ves koliko stane en bombik B2 ( $737 miljonov ) ali pa koliko stanje vojna v Iraku ( $915.1 milijard dolarjev do leta 2009 )? Jaz sem svoje cilje kateri so bili realni za mene dosegel. Za mene osebni cilj ni nikoli bil priti na Luno ali Mars. Tako da prosim ne se zdaj na osebni nivo spuscati jaz tudi nisem nobenega osebno drego v mojih komentarijh. Je pa bil vsespolosni cilj vsaj nekoc dosecti te objekte v vesolju. Rad bi samo povedal da je vse skupaj zelo nazadovalo in sedaj smo ze srecni ce v Luno trescijo projektil.

PaX_MaN ::

Tako da prosim ne se zdaj na osebni nivo spuscati jaz tudi nisem nobenega osebno drego v mojih komentarijh.

Kje bi:
Pa kaj si ti nor.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: PaX_MaN ()

sidd ::

Brez skrbi, spuscanje na osebni nivo ni moj namen, želim samo poudariti, da nekatere stvari so malce bolj komplicirane, in tako kot že rečeno, ekonomsko neupravičene. Kdo bo plačal za vse to? Od vojne bo Amerika dobila vse 3, 4 krat povrnjeno, zagotovo. Za zneske, kateri gredo za vojno, vem. Tudi za vse stornacije, ki jih je naredila ameriška vlada v vojski, sem (vsaj bil) na tekočem. Moj poudarek je bil, da vseeno kljub znanju in vsemu napredku ta ne more biti tako zelo viden, kot je bil recimo od leta 1930 do 1970 (rimerjava samo, ne se v številke upičit). V času izletov na luno si je amerika recimo lahko privoščila 200000 ljudi, kateri so delali samo za to, da so 3-je lahko šli na eksotične počitnice. Dandanes ima recimo Kitajska že več ljudi zaposlenih v svojem space programu. Počasi, bo imela tudi kitajska več denarja, ter predvsem motivacijo za dosego neekonomskih ciljev. Ko pa se bodo ameri počutili spet ogrožene, pa bodo že pokazali kaj zmore njihov stroj. Trenutno pa Obama ne more rečt, da boto zmetali zraven vojne še par 100 milijard za vesolje. Imajo trenutno ostale "pomembnejše" probleme :)
Druga stvar, katero je potrebno poudariti, pa je dober inžiniring glede dizajniranja na življensko dobo. Mogoče pa so le precenili sovražno okolje na Marsu, "za ziher" predimenzionirali robotka, ali pa nemara imeli zgolj srečo, da še obratujeta.
Tretje, če se to šteje za največji dosežek po pristanku na luni, si to lahko kar zasluži!
no idea for signature
signed
I

LordPero ::

OMG, Mars folk, Mars. Pristanek robotka na Luni (rusko delo, če se ne motim) je igračkanje v primerjavi s pošiljanjem robota na Mars (niti ne bom začel naštevati problemov). Vse kar je NASI uspelo, je na visokem nivoju, sploh glede na denar, ki ga imajo.
LordPero

Highlag ::

Sam bi edino rekel da ne živijo ampak životarijo.
Če imajo mašince na marsu samo za to da gledajo koliko elektrike ima baterija ne moreš rečt, da živijo..
Drugače pa zanimivo. Tele mašince res niso od muh. :)
Never trust a computer you can't throw out a window

karafeka ::

Pismo, če imajo po tv reklamo, za enega daljinsko vodenega avteka, ki ima gor gosenice in se lahko premika po vseh površinah, celo skače se mi zdi. Tisti se sigurno ne bi zakopal :).

destroyer2k ::

BigWhale

Boš mogel pogledati kakšne temparature na marsu in kakšna zemlja je tam.

r0ker ::

Fantje, prosim, ne kvarit tako zanimive novice in debate s kreganjem z cebelarjem. očitno fantku ni 5% jasno.
dejstno, da robotek tako dolgo obratuje je biser znanosti izpred 5ih let. me pa zanima, kako da niso pomislili na takšen scenarij. pripravili bi nek last-shot-way-out.. sam pomislim na "rokico" z široko "dlanjo" da se ne pogrezne, ki bi roverčka dvignila za 5 centi in premaknila naprej. ziher so vedeli, da se lahko zatakne v pesku.
in prosim, itak, da nisem seznanjen z okoljem na marsu in je mogoče moja ideja popolnoma mimo zato držite debato na konstruktivnem nivoju, ne na cebelarjevem nivoju.
še več takih novic =)

fosil ::

To dobro kaže kako zahtevne so zaenkrat robotske odprave in kako univerzalno bitje je človek. Pri robotku lahko vsaka nepredvidena malenkost pomeni katastrofo.

Če bi bil na primer tam človek, bi enostavno zadevo malo porinil, ali pa kaj podstavil in zadeva bi bila rešena v 5 min. Tako pa se matrajo pol leta za 2 milimetra.

Seveda pa je pripeljat človeka na mars še mnogo bolj komplicirano.
Tako je!

techfreak :) ::

Seveda pa je pripeljat človeka na mars še mnogo bolj komplicirano.

Poleg tega bi bil njihov cilj, da človeka pripeljejo nazaj. Robota lahko tam gor pustijo.

Matev ::

Mislim, da sta robotka na Marsu že naredila vse, za kar sta bila poslana gor.

DarwiN ::

Kudos Američanom vsekakor, vendar a sem jaz edini ki pa kljub vsemu že dlje časa navija da bi te dve igrački že enkrat crknili?.. Že tako uspavano naso še dodatno bremzata in bremenita budget, sploh ker v času zime več kot pol leta spita in se ne dogaja nič.. Res da vsako leto postrežeta s kakšno zanimivostjo, a se mi zdi, da če bi se misija po planu iztekla že leta 2004, bi nasa teh ~6 let imela toliko manj materiala za polnit časopise in ohranjat interes ljudi, pa ta prosto nastal budget ter man power, morda bi danes spremljali že kak bolj advanced robotek, ki bi "pil vodo" in podrobneje iskal sledi življenja.
Kak Phoenix 2...

Zdaj je pa res že čas.-!
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

energetik ::

Že tako uspavano naso še dodatno bremzata in bremenita budget, sploh ker v času zime več kot pol leta spita in se ne dogaja nič.. Res da vsako leto postrežeta s kakšno zanimivostjo, a se mi zdi, da če bi se misija po planu iztekla že leta 2004, bi nasa teh ~6 let imela toliko manj materiala za polnit časopise in ohranjat interes ljudi, pa ta prosto nastal budget ter man power, morda bi danes spremljali že kak bolj advanced robotek, ki bi "pil vodo" in podrobneje iskal sledi življenja.
Kak Phoenix 2...
Ne bi rekel, da spremljanje teh robotkov tako bremeni proračun. Da kakšen uslužbenec 1x na dan ali teden pošlje in pogleda sporočila? Morda se motim, me pa res zanima, koliko $$$ gre na leto za tole.

imagodei ::

Hm... Opportunity naj pošljejo k Spiritu, da ga bo ta premaknil :)

V bodoče pa eno armado mini-servisnih robotkov poslat skupaj z roverjem, tako da ga lahko rešijo, če se zatakne.


OK, rly: glede na to, da je bila predvidena življenjska doba misije 3 mesece in da so jo uspeli krepko preseči, bi bili zgoraj omenjeni ideji navadna potrata resursov.
- Hoc est qui sumus -

DarwiN ::

@energetik:

Uf, kar precej ljudi konstantno stoji za tem...Vsak robot ima svojo ekipo ki konstantno dela na projektu že vsa ta leta... Res da en uslužbenec pošlje 1x dan ukaze robotu, vendar pa imajo ostali marsikaj za počet pri vodenju robota, analizi slik, itd.... Razen po Marsovi zimi nevem kam preusmerijo svoj čas...

Takole sta se robota zagozdila že ničkolikokrat in nato je treba v laboratoriju (na "peskovniku") z repliko tega robota duplicirat natanko situacijo v kateri se je znašel in najti izhod, tako da se porabi čim manj energije... Ogromno testiranja in računanja, zato pa vidiš da ostane zagozden po več tednov, ali celo čez zimo..
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Opportunity pod prahom utihnil

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
3611056 (7358) bMozart
»

Opportunity tudi po 12 letih še vozi po Marsu

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
3210928 (8386) bosmla
»

NASA obupala nad Spiritom

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
167495 (5826) @nny
»

Roverja na Marsu že sedem let

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
76167 (4730) Jst
»

Čas za Spirit se izteka

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
82390 (1538) Zero0ne

Več podobnih tem