» »

Magnetni sever in karte

Magnetni sever in karte

MadMicka ::

Mi lahko kdo pove, ali so karte za slovenske alpe (npr. Kamniško savinjske alpe, razmerje 1:50.000) risane glede na magnetni sever ali glede na geografski sever. Če prav razumem, bi orientacijske karte morale biti risane glede na magnetni sever.

Kje bi dobil podatek, kakšno je odstopanje magnetnega severa glede na geografski sever v Sloveniji oz. Ljubljani.

In še ena zadeva, ki nima veze z zgoraj navedenim. Ali je možno, da ključi na daljinca za avto na določenem območju zaradi takšnega ali drugačnega valovanja ne delujejo? Sem probal že stokrat. Na točno določenem mestu mi niti prvi, niti drugi ključ na daljinca ne deluje. Že kar težko verjamem v nakjučje, glede na to, kolikokrat sem probal.

Okapi ::

AFAIK so vse karte risane glede na geografski sever, imaš pa na pomorskih praviloma v kotu narisano, koliko odstopa magnetni sever (zraven tudi vedno piše datum, kdaj je tako veljalo in kakšna je povprečna sprememba vsako leto.)



O.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

MadMicka ::

Hvala, odstopanje znaša danes 6 stopinj pa 23 minut (W). http://www.ngdc.noaa.gov/geomag/declina...

Okapi ::

Kako si pa do te cifre prišel? Odstopanje je odvisno do kraja, nikakor ni povsod enako. Če sem prav pogledal, je v Ljubljani trenutno 2° 40' E, vsako leto se spremeni za 6' E.

O.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

MadMicka ::

Pa res. Pri longitude je bil default "W", pa nisem spremenil na "E". Drugače pa ja, gledal sem za Ljubljano.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MadMicka ()

motorc ::

Nevem sicer kako je s tvojo karto konkretno, ampak na DTK kartah 1:25000 (GK projekcija) velja, da rob lista kaže na geografski sever, medtem ko sama karta oz. tista mreža pomožnih črt kaže proti projekcijskemu severu.

Slika za lažje razumevanje:

Okapi ::

Samo da ne bo kakšne pomote - projekcijski sever ni enak magnetnemu severu in z njim nima nič skupnega. Razlika med geografskim in projekcijskim severom je meridianska konvergenca in je posledica tega, da poldnevniki v resnici (razen čisto na ekvatorju) niso vzporedni.

O.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Zaradi premika magnetnega severnega pola izredna uskladitev zemljevidov

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
64947 (3163) jernejl
»

Premik severnega magnetnega pola sili v predčasno prilagajanje navigacijskih modelov

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
319495 (5954) Ales
»

Kako je definirana zemljepisna širina/višina: na krogli ali elipsoidu (WGS)?

Oddelek: Znanost in tehnologija
312580 (1816) LuiIII
»

Ali se Zemlji obračajo magnetni poli?

Oddelek: Znanost in tehnologija
238145 (5870) gzibret

Več podobnih tem