Boeing 737 Max se vrača na evropsko nebo
Matej Huš
30. jan 2021 ob 11:00:58
Po pričakovanjih je agencija Evropske unije za varnost v letalstvu (EASA) izdala dovoljenje za popravljen model Boeing 737 Max, ki se po skoraj dveh letih prizemljitev lahko vrne na evropsko nebo. Izvršni direktor EASA Patrick Ky je dejal, da imajo polno zaupanje, da je letalo varno, kar je predpogoj za izdajo dovoljenja. Dodal je, da so odločitev sprejeli neodvisno od proizvajalca ali ameriškega regulatorja FAA, tako da so sami izvedli čisto vse simulacije in preizkusne polete. V preteklosti se je bila EASA zanašala na FAA glede varnih delov, je potrdil Ky. Tudi po začetku obratovanja bodo podrobno spremljali obnašanje letala. Kmalu za tem je dovoljenje izdala še britanska agencija CAA, ki mora od izstopa iz EU sama potrjevati letala na Otoku. Ameriški FAA je letalo certificiral že decembra.
Letalo se bo vrnilo na nebo takoj, ko bo Boeing posamezne primerke tudi v praksi popravil - to vključuje programske nadgradnje, več fizičnih sprememb (glej sliko), načrt vzdrževanja, posodobitev priročnikov in usposabljanje pilotov. Ryanair na primer prva nova letala pričakuje konec marca. Letala kupujejo tudi drugi prevozniki, denimo International Airlines Group (lastnik British Airways, Iberie in še nekaj drugih družb) jih bo naročil 200.
Spomnimo, da je bil Boeing 737 Max prizemljen od marca 2019, ko se je zgodila še druga nesreča z istim vzrokom. Sistem za lažje upravljanje letala MCAS (Maneuvering Characteristics Augmentation System) je zaradi napake senzorja vpadnega kota letalo usmeril k tlom, piloti pa niso uspeli dvigniti nosu letala. V obeh nesrečah je skupno umrlo 364 ljudi, čemur je sledila prizemljitev letala in preiskava dogodkov. Več neodvisnih preiskav je pokazalo, da piloti niso bilo ustrezno seznanjeni z novim letalom, sistem certificiranja pa se je v veliki meri naslanjal kar na teste proizvajalca samega, zaradi česar je moral oditi tudi Boeingov direktor. V Boeingu je vladalo neprimerno ozračje, ki je inženirje postavljalo pod pritisk in vzpodbujalo goljufanje, FAA pa je bil v postelji z Boeingom.
Da sme letalo ponovno v zrak, so morali najprej preiskati oba incidenta in natančno razumeti, kaj je šlo narobe. Boeing je potem moral popraviti letalo, kar je vključevalo programske nadgradnje in vgradnjo dodatnega senzorja za vpadni kot. EASA je izvedla neodvisen pregled in odobrila spremembe. Sledi še usposabljanje pilotov za konkretni model, ki ga pred tem ni bilo. MCAS je namreč skrbel, da se je letalo navidezno vedlo povsem enako kakor starejše inačice Boeinga 737, zato so piloti lahko leteli brez treningov v simulatorjih za novi model.
EASA je izdala 20 strani dolgo poročilo o pregledu letala za ponovno certificiranje. EASA je zahtevala naslednje: programska nadgradnja vključno z MCAS, prikaz opozorila ob neskladnem odčitku obeh senzorjev vpadnega kota, fizična ločitev povezav iz kabine do motorja zadnjega stabilizatorja (sistem, ki ga MCAS krmili), novi priročniki, usposabljanje pilotov, testiranje sistemov vključno s senzorji vpadnih kotov, preizkusni let. Fizično bo letalo za EU enako kakor v ZDA (EASA in FAA sta certifcirala iste spremembe), le nekaj malenkosti v protokolih ravnanja pilotov se razlikuje. Več tehničnih podrobnosti je v poročilu.