Boeing 737 Max se v ZDA vrača na nebo

Matej Huš

19. nov 2020 ob 07:47:18

Ameriška Agencija za letalstvo (FAA) je odobrila Boeing 737 Max za komercialno uporabo. Letalo, ki je bilo prizemljeno od lanskega marca zaradi dveh nesreč, se lahko po 20 mesecih vrne na nebo. Direktor agencije Stephen Dickson je podpisal ukaz, s katerim se preklicuje prepoved letenja z dne 13. marca 2019 za letala Boeing 737-8 in Boeing 737-9. Letala bodo ponovno začela leteti, ko bodo imela zahtevane popravke.

Razlog za prepoved letenja sta bili nesreči Lion Air (let 610) 29. oktobra 2018 in Ethiopian Airlines (let 302) 10. marca 2019, ki sta se zgodili zaradi istega vzroka. Šlo je za sistem MCAS, ki je bil namenjen lažjemu upravljanju z letalom za pilote, ki so imeli licence (type rating) za starejše modele. MCAS je korigiral ukaze tako, da se je letalo obnašalo kot starejši modeli. Toda zaradi zanašanja na en sam senzor vpadnega kota je računalnik oba leta usmeril proti tlom, ne da bi imeli piloti dovolj časa ugotoviti, kaj se je sploh zgodilo. MCAS v priročniku namreč ni bil dokumentiran, kot bi moral biti. Temeljite preiskave so pokazale, da sta bili nesreči posledica več vzrokov: tehničnih napak, pomanjkljivega nadzora in slabe korporativnega upravljanja.

Boeing je bil odtlej na tnalu, saj so letalo začelo natančno preverjati v ZDA, Evropi, na Kitajskem in drugod. Ameriški FAA je bil deležen hudih kritik, da so pri razvoju letala Boeingu gledali skozi prste in zaradi pritiskov ter pomanjkanja kadra dopuščali, da je podjetje nekatere dele letala kar samocertificiralo. Zato je bilo v drugo precej bolj ostro, regulatorji iz ostalih držav pa niso več samodejno priznali ameriških certifikatov, temveč bodo letalo odobrili sami.

FAA je že avgusta ugotovila, da je Boeing predlagal zadovoljive rešitve. Dickson, nekdanji pilot, je septembra sam pilotiral preizkusni boeing. Sedaj je tudi uradno, da je FAA zadovoljna z letalom. Pogojna odobritev pomeni, da lahko vsak posamezni primerek poleti šele, ko bo dobil nadgradnje, ki jih je Boeing predvidel in FAA odobrila. Vseeno pa to še ne pomeni, da bodo letala poletela takoj. FAA mora odobriti postopke urjenja pilotov, letala je treba nadgraditi in predvsem mora ponovno zrasti povpraševanje. Med pandemijo se leti bistveno manj. Boeing 737 Max je trenutno omejen na zračni prostor v državah, kjer je regulator FAA. Pričakovati pa je, da bodo tudi druge agencije naposled ponovno certificirale letalo.

Boeing bo sedaj začel s polno paro proizvajati nova letala, saj imajo več kot 4200 naročil, ki jih še morajo izpolniti (vsa niso za Boeing 737 Max). Ob zamudi imajo naročniki možnost spremeniti pogoje ali naročila preklicati, zato je Boeingu v interesu pohiteti in ujeti roke. Še vedno tečejo preiskave in sodni postopki zoper Boeing zaradi obeh nesreč. Celotni izpad zaradi prizemljitve letal ocenjujejo na 20 milijard dolarjev.

Prvi bodo z Boeingom 737 Max leteli v American Airlines med New Yorkom in Miamijem 29. decembra.