Samsung bo zaradi goljufanja pri benchmarkih kupcem povrnil 10 dolarjev

Matej Huš

3. okt 2019 ob 17:08:04

Ko je Samsung leta 2013 izdal svoj telefon Galaxy S4, je pri merjenju hitrosti goljufal. Če smo v priljubljenih programih za merjenje hitrosti procesorja želeli izmeriti, kako se Galaxy S4 odreže, je telefon navil frekvenco s 480 MHz na 532 MHz. To je problematično zato, ker sicer pri tej frekvenci procesor ni tekel, telefon pa jo je aktiviral le, ko je zaznal namensko kodo za merjenje hitrosti. Povsem drugače bi bilo, če bi telefon vsakokrat dvignil frekvenco, ko bi se povečala obremenitev - torej zlasti, ko uporabniki od njega v realnih razmerah potrebujejo več.

Zaradi tega početja je bila proti Samsungu vložena skupinska tožba, ki se je končala s poravnavo. Samsung bo moral plačati 13,4 milijona dolarjev, od tega 2,8 milijona dolarjev pravnih stroškov. To pomeni, da bodo kupci telefona Galaxy S4 v ZDA dobili približno 10 dolarjev odškodnine. Poleg tega Samsung vsaj tri leta ne sme uporabljati podobnih praks, torej kode za zaznavanje programov za benchmarking in s tem povezanega navijanja takta. Podrobnosti o izplačilu odškodnine še niso znane.

Sorazmerno nizka odškodnina je posledica dejstva, da omenjeno početje ni predstavljalo odločilnega razloga, zakaj so se kupci odločili za Galaxy S4. Ob tem je treba poudariti, da še zdaleč to ni edini tovrstni primer. Samsung je goljufal tudi pri drugih telefonih, denimo Galaxy Notu 3. Tudi več let pozneje je praksa še vedno popularna, denimo pri Huaweiju, Oppu, HTC-ju in drugih.