3DMark zaradi goljufanja izbrisal šest HTC-jev in Samsungovi naprav

Matej Huš

27. nov 2013 ob 09:38:40

Proizvajalec priljubljenega programa za merjenje hitrosti oziroma benchmarka 3DMark je včeraj presenetil s precej radikalno potezo, ko so iz vseh uradnih lestvic črtali dosežke nekaterih HTC-jev in Samsungovih naprav, med njimi HTC One, HTC Mini, Samsung Galaxy Note (Exynos 5 Octa) idr. Razlog je preprost; proizvajalci so goljufali.

Benchmarki so resna stvar, ki ne služi le napenjanju mišic in hvalisanju, temveč je mnogokrat tudi pomembna informacija pred nakupom. In benchmarki nimajo smisla, če nimajo vsi tekmovalci enakih pogojev. Intel se je to pri ARM-jih naučil na lastni koži, ko so ga razkrinkali pri potvarjanju rezultatov. Tudi Samsungov S4 ne dela povsem odkrito, saj čip samo pri poganjanju vnaprej vpisanih aplikacij dvigne takt GPU in vsili uporabo močnih štirih jeder v CPU-ju. To ni pošteno, ker sicer te višje frekvence sploh ni mogoče doseči, četudi bi jo želeli in bi nam bilo vseeno za avtonomijo naprave.

Očitno so fantje pri 3DMarku odkrili še nekaj drugih nepravilnosti, saj so šest naprav zbrisali s seznamov. Kaj točno je šlo narobe oziroma je razlog za izbris, niso želeli razkriti. Znano pa je, da od vseh naprav zahtevajo, da ne uporabljajo optimizacij posebej za 3DMark niti ne smejo zaznati zagon benchmarka, razen če je to potrebno za vklop vseh jeder in preprečitev sporov z drugimi porabniki sredstev.

HTC in Samsung, pa tudi zgoraj omenjeni Intel, niso edini z maslom na glavi. AnandTech je namreč že pred časom ugotovil, da imata tudi Asus in LG vsak vsaj po eno napravo, ki goljufa vsaj v enem testu. "Čista" naj bi bila le Motorola, Nexusi in Nvidia Shield.

Kakorkoli, na koncu pristanemo pri filozofskem vprašanju, kaj meri benchmark? Tako kot termometer vedno in povsod meri lastno temperaturo (pozabimo za hip na IR in podobno eksotiko), tudi benchmark meri hitrost poganjanja lastne kode. Če od tod neprevidno sklepamo na splošno hitrost, smo si krivi - tudi - sami.