Kaj smo videli na CES-u

Matej Huš

10. jan 2017 ob 22:40:39

V Las Vegasu se je končal letošnji Consumer Electronics Show, s katerim se vsako leto na področju elektronike in tehnologije zelo hitro in zelo konkretno stopi v novo leto. V zadnjih štirih dneh smo na sejmu videli sedanjost in prihodnost tehnologije. Nekaj najodmevnejših napovedi smo že predstavili, denimo Intelove procesorje Kaby Lake, AMD-jevo družino Ryzen, njihove grafične čipe Vega ali Qualcommov Snapdragon 835, druge pa bomo omenili v retrospektivi.

Dober vtis je nekoliko pokvaril incident, saj je neznanemu storilcu uspelo odtujiti dva prototipa prenosnikov za igranje iger Razer, ki imajo tri zaslone z ločljivostjo 4K. Zadeva je tako resna, da Razer ponuja 25.000 dolarjev za informacije, ki bi pripeljale do tatu. Krajo obravnavajo kot primer industrijskega vohunjenja.

Poleg napovedi novih verzij ali generacij resnih in uveljavljenih izdelkov smo na CES-u videli tudi precej smelih zamisli, ki se bodo morebiti obdržale morebiti pa ne. Velika tema letošnjega CES-a so bili zasloni in televizorji v najrazličnejših oblikah. Še nedavno so bili OLED-zasloni najboljše, kar se je moglo dobiti, sedaj pa sta Samsung in LG predstavila zaslone s kvantnimi točkami (QLED). Te obljubljajo živahnejše barve in bolj črno črno, čeprav so razlike v primerjavi z dobrimi zasloni OLED v resnici minimalne. Klasika uporablja fluorescenčno sijalko (LCD) ali modre/bele diode (LED-LCD) za zadnjo osvetlitev, potem pa barvo pričarajo s selektivnim prepuščanjem svetlobe skozi posamezne piksle. QLED uporablja majhne kvantne delce, ki se zaradi svoje majhnosti obnašajo drugače kakor klasični materiali. Ko jih zadene svetlobe, žarijo v barvi, ki je odvisna od velikosti. Zadnje besede niso rekli niti OLED-zasloni, saj smo videli LG-jev OLED TV W7, ki je debel -- 2,57 milimetra. Najtanjši pametni telefon meri 5,2 milimetra, svinčniki pa kakšnih 6 milimetrov.

Amazonova pomočnica Alexa je vsepovsod. Dobesedno, saj je v ZDA na stotine naprav Amazon Echo naročilo igračo hišo za punčke, ker so na televiziji to rekli, Echo pa je poslušal in prepoznal glas. Amazon je večino naročil prekinil, če pa je kdo izdelek dobil, ga je lahko brezplačno vrnil. Alexa je integrirana že marsikod (Lenovo je Echo kar skopiral), zagotovo pa je ena izmed zanimivejših izvedb integracija v Fordova vozila.

Med nenavadnejše izdelke sodi tudi pametna postelja, ki se nam med spanjem prilagaja, da kar najtrdneje spimo. Zelo zanimiv izdelek je tudi AirBar, ki je kovinska ploščica v dolžini zaslona, ki jo pričvrstimo pod spodnji rob macbooka. S posebnimi senzorji spremlja dogajanje nad zaslonom in voila - dobili smo na dotik občutljiv sicer neobčutljiv zaslon. Če pa ste bolj za avtomobilizem, ne spreglejte Faraday Future FF91, za katerega so nabrali že 60.000 prednaročil. Robot Kuri je še ena zanimivost; meri pol metra in ima kamero, zvočnike, mikrofone in najrazličnejše senzorje, da bi nam čim bolj pomagal doma. Ne bo ravno pometel listja ali posesal dnevne sobe, lahko pa popazi na otroke ali se z njimi uči poštevanko.