Canon razvil kvantne pike OLED brez indija

Matej Huš

30. maj 2023 ob 21:03:41

Redke zemlje sicer niso tako izjemno redki elementi, imajo pa troje nesreč: so večinoma zelo razpršeni v zemeljski skorji, tako da pridobivanje ni ekonomično, vse znane omembe vredne zaloge so trenutno na Kitajskem, in v moderni elektroniki so nujno potrebni. Zato je dobrodošla Canonova novica, da so razvili kvantne točke OLED, ki jih ne potrebujejo, niti ne potrebujejo indija, ki je danes glavna sestavina kvantnih pik. Manj sicer navdušuje dejstvo, da uporabljajo svinec.

Nikkei poroča, da je Canon razvil material za panele za organske svetleče diode (OLED), ki ne vsebuje kritičnih material (critical raw materials). Gre za kvantne pike (QD), ki so napravljene iz polprevodne snovi in merijo zgolj nanometer v premeru. Ob vzbujanju z električnim tokom ali vpadlo svetlobo barvito zažarijo. Trenutno se uporabljajo v televizorjih OLED višjega cenovnega razreda.

V trenutni izvedbi jih sestavlja indijev fosfid. Indij sicer ne sodi med redke zemlje, sodi pa med kovine, ki so sorazmerno redke, predvsem pa jih proizvaja v glavnem Kitajska (60 odstotkov). Zato so dobrodošla inovacija svinčeve kvantne pike. Proizvodnja svinca poteka povsod, kovina pa je bistveno cenejša od indija in se množično reciklira. Takšne kvantne pike bodo stokrat cenejše, obljublja Canon. Trenutno so tudi konvencionalne kvantne pike luksuz, zato bomo morali na nove še nekaj let počakati, a morda tedaj ne bodo luksuz. Imajo namreč precej prednosti, predvsem bolj žive barve in nižjo porabo električne energije. Če bodo še cenejše, bodo postale samoumevne.