Foxconn zavrnil očitke o prisilni praksi študentov, reportaža kaže grozljive razmere

Matej Huš

12. sep 2012 ob 20:21:55

Pravzaprav ni bilo pričakovati nikakršne drugačne izjave, pa vendarle. Foxconn je uradno zavrnil očitke, da za proizvodnjo novega iPhona 5 izkoriščajo študente lokalnih kolidžev in univerz na slabo plačani obvezni praksi. Javnost je na te očitke pretekli teden opozoril Shanghai Daily, ki so ga hitro povzeli vsi svetovni mediji. Zgodba je odmevala zato, ker je Foxconn znan po kršitvah delovne zakonodaje in izkoriščanju slabo plačane delovne sile v nečloveških pogojih. To je potrdila tudi preiskava FLA, zato je Foxconn nekoliko izboljšal pogoje dela in obljubil nadaljevanje v prihodnosti.

Zadnji očitki o prisilni praksi pa prihajajo iz dvojih grl. Oglasili so se tako v tajvanski nevladni organizaciji Students and Scholars Against Corporate Misbehavior kakor tudi v newyorški China Labor Watch. Apple kot največji Foxconnov naročnik ni želel komentirati očitkov, ampak je posredoval le svojo politiko. So se pa glasno odzvali v Foxconnu, kjer so vsakršne kršitve zanikali.

V izjavi za javnost so zapisali, da je njihov "kratkoročni program vajeništva" v skladu s kitajsko zakonodajo. Vajenci na praksi obsegajo 2,7 odstotka delovne sile, na delo k njim pa jih napotijo šole in ne Foxconn. Program redno nadzorujejo lokalne oblasti in šole. V nadaljevanju so poudarili, da imajo študentje na praksi možnost spoznati se z vrhunskimi tehnologijami in dobiti dragocene izkušnje, hkrati pa so za svoje delo plačani primerljivo z redno zaposlenimi. Hkrati jim ta program omogoča prepoznati najbolj sposobne študente, ki potem lahko dobijo v Foxconnu tudi redno zaposlitev.

Sliši se prepričljivo, a kaj ko ima Foxconn resnično slabo zgodovino kršenja pravic delavcev. Prav tako slabo luč na vse skupaj mečejo očitki, da naj bi bili tudi vodilni v šolah povezani s Foxconnom in za napotitve študentov vlekli mastne provizije. In kot razkrivajo preiskovalni novinarji, se redno zaposlenim ne godi prav nič dobro.

Kitajska tiskovna agencija Shanghai Evening Post je v eno Foxconnovo tovarno uspela poslati novinarja, ki se je izdajal za novega delavca. Prišlek se je v 10 dneh seznanil z načinom dela in življenja v Foxconnu, saj dobijo delavci tam skromno nastanitev (beri: grozljive sobe v samskih domovih). Delavce neusmiljeno priganjajo, glavna mantra pa je brezpogojno izpolnjevati ukaze in delati preko vseh razumnih meja. Nadure so pogoste in zanikrno plačane - dva dolarja na uro. Reportaža.