Foxconn izboljšal delovne pogoje
Matej Huš
24. avg 2012 ob 01:52:45
Februarska preiskava največjega pogodbenega proizvajalca strojne opreme na svetu, kitajskega Foxconna, ki jo je izvedel FLA, je obrodila dolgotrajnejše sadove. Ker so v podjetju odkrili hude kršitve delovne zakonodaje in izkoriščanje delavcev, je Foxconn hitro sprejel najnujnejše ukrepe in napovedal trajnejše izboljšanje razmer. Stvari se resnično premikajo na bolje, saj je FLA danes objavil, da sta Foxconn in njegov velik naročnik Apple sprejela pomembne ukrepe za izboljšanje razmer (poročilo).
Ugotovili so, da se je Foxconn zelo potrudil in sprejel ter izvedel 195 ukrepov za izboljšanje delovnih pogojev, kar so naredili še pred potekom roka, ki jim je bil naložen. Dodatno so izvedli še 89 ukrepov, za katere rok še ni potekel, prihodnje leto pa jih bodo še dodatnih 76. Med glavne spremembe za kitajske delavce štejemo zmanjšanje tedenske urne obveze, in sicer skupaj z nadurami na največ 60 ur tedensko. Foxconn si prizadeva, da bodo čim hitreje ta čas znižali na 40 ur tedensko (koliko predpisuje zakonodaja) in največ devet nadur. Plače so dvignili že marca, saj delavci mnogokrat toliko nadur oddelajo samo zato, da si zagotovijo dostojno plačilo; osnovna plača je prenizka.
Poskrbeli so tudi za uporabo dodatne varnostne opreme in namestitev opreme za izredne situacije, kot so prhe, škropilniki, izpiralniki za oči itd. Delavci bodo odšli na tečaj varnosti pri delu, poleg tega pa bo delovna oprema bolje in redneje vzdrževana, za kar bodo poskrbeli z novim režimom servisov in vzdrževalnih del. S prihodnjim letom bodo delavci prejeli tudi zavarovanje za primer brezposelnosti.
FLA in Apple sta z ukrepi zadovoljna, a opozarjata, da dela še ni konec. Ukrepi, ki jih je Foxconn prihranil za konec, bodo najtežji, svari predsednik FLA Auret van Heerden. Šlo bo za ukrepe, ki bodo korenito posegli v organizacijo dela in atmosfero na delovnem mestu, zato jih bo treba izvesti pazljivo. Kljub razmeram, ki so vsem izboljšavam navzlic za Evropejce nepredstavljive, je Foxconn primer, da se tudi v krutem kitajskem kapitalizmu da doseči spremembe, če je zunanji pritisk dovolj močan. V tem primeru je zato gotovo najzaslužnejši Apple, ki je poklical FLA in Foxconnu skorajda zagrozil, da ne bodo več njihov odjemalec, če pogojev dela ne spravi v red.