več strani - Včeraj smo poročali o Samsungovih novostih na področju zaslonov, danes vam prinašamo še malce bolj zanimive novice z isto tematiko, le da sta tokrat glavna akterja Sony in Toshiba. Oba sta namreč na sejmu Display Expo predstavila primerke OLED zaslonov, ki izgledajo kar navdušujoče. Fantje iz Toshibe so se považili z 21-palčnežem, do sedaj največjim zaslonom, ki temelji na LTPS, posebni tehnologiji izdelave, o kateri lahko malce več preberete kar v izvirni novici. Sony je na drugi strani razstavljal bolj običajne OLED zaslone, ki so se ponašali z laiku bližjimi lastnostmi. Prvi izmed predstavljenih modelov je debel le slab centimeter in zmožen prikazati polno HD (1080p) resolucijo, njegov kontrast pa je za LCD svet neverjetnih 1.000.000:1. Drugi primerek je imel skromnejšo ločljivost (1.024 x 600), a je bil zato še toliko tanjši (3 mm). Ponovno boste morali za več dodatnih informacij prebrati izvorno novico.Vsekakor gre za vzpodbudne vesti, ki kažejo na to, da bo OLED kljub težavam z življenjskim časom v prihodnosti morda nadomestil katero od obstoječih tehnologij za izdelavo zaslonov.
Saj počasi migajo tile OLED-i. Ampak sedaj so komaj predstavili prvega 21-palčneža, ko pa v trgovini dobiš (dokaj dober) 22-palčni LCD za manj kot 400 evrov. In glede na to, da precej hitreje od OLED-ov prihajajo LCD-ji z vedno boljšimi matrikami in z dinamičnim ter selektivnim prilagajanjem ozadne svetilnosti, nabora velikosti diagonal pa raje ne omenjam, nekako ne verjamem, da bi se OLED zaslon znašel na moji mizi v doglednem času.
Saj počasi migajo tile OLED-i. Ampak sedaj so komaj predstavili prvega 21-palčneža, ko pa v trgovini dobiš (dokaj dober) 22-palčni LCD za manj kot 400 evrov.
Vidiš, to me spominja na zgodbo z CRT-ji in LCD-ji kakšnih 5, 6 let nazaj. LCD-ji so bili nekaj specialnega, dragega. Kmalu pa so dobili večji tržni delež od CRT-jev, čene pa so hitro padle.
Vsekakor pa je zanimivo, kako tanki so. 3 mm za takšen zaslon. Pohvalno.
No, najprej morajo še par stvari urediti, med prvimi je življenjska doba OLEDa. Pomisli samo to- računalnik je prižgan cel dan. Za njim si več kot 8 ur kontinuirano (če seveda delaš), vmeš skočiš na kosilo ipd in itak se še ne ugasne (pač imaš recimo 20 minut), tako da "gori" 9 ali 10 ur. Ker so prazniki, recimo 8. Seveda če vmes skačeš, delaš ved vikendi, ipd, monitor "gori" krepko več.
10.000 / (365*8) = ca. 3 leta in tretjina.
Govori se da naj bi modre začele srati že po 5.000 urah.
Hvala lepa za tako tehnologijo, ki jo že 20 let pacajo skupaj pa ne znajo neke normalne življenjske dobe zrihtat. Monitorja nekako ne menjam na 2 leti in pol- kupiš high end in ga imaš dokler ga ni RES že čas povozil.
Mogoče bo v prihodnosti opcija, da kupiš monitor, čez dobra 3 leta neseš ma servis, kjer ti samo matriko zamenjajo. Modro barvo so pa baje zrihtali. Prej je zdržala manj kot 2.500 ur.
Oled bo zanimiv šele, ko bo LCD oz bodo vlagali manj nehali razvijat.
Oled se drgač uporablja v mobitelih (recimo nokia N93i-zunanji zaslon je OLED, SorryEricson tudi nekateri modeli). Predvsem se uporabljajo pri pomožnih zaslonih. Pa nekateri MP3 playerjih tudi. Pri teh malih napravah trajanje OLED zaslona ni tako problematičen.
It's nice to be important but it is more important to be ... cool or smth.
cakat zdele na OLED je brez veze. ta tehnologija bo zrela sele cez vec let za ksno resno uporabo. je pa lepo vidt, da se stvari premikajo na bolje
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.
Glede na to, da so komaj par modelov predstavili, še ne pričakuj revolucije... Če ne drugega, je še vsaj iz cenovnega vidika ne bo hitro po mojem. Drugače pa sem tudi jaz kupil nov monitor in bi mi takle kontrast kr prav prišel, debelina pa ne igra glih neke vloge pri meni.
LCD je bil pred 5-6 leti, lahko bi rekel tudi 7-8, res še draga tehnologija, ampak že temeljito preizkušena v praksi - vsaj zaradi prenosnikov in raznih drugih prenosnih naprav. OLED, kar se tiče večjih zaslonov, je pa še vedno na tisti stopnji, ko vsake toliko prikažejo delujoč primerek na razstavi. OLED ima še en problem - ne uničuje ga samo uporaba, pač pa tudi čas. Svetleči polimer mora biti popolnoma zaščiten pred zunanjim zrakom in vlago, ampak prozorna plastika (polikarbonat ali kar že uporabljajo) je toliko porozen, da ta zaščita ni popolna.
navaditi se bomo morali, da nove tehnologije niso več izdelane za dolgi rok... naš prvi TV je zdržal 20 let, o čem takem lahko danes pri teh modernih zaslonih samo sanjamo.
>>> Vidiš, to me spominja na zgodbo z CRT-ji in LCD-ji kakšnih 5, 6 let nazaj. LCD-ji so bili nekaj specialnega, dragega. Kmalu pa so dobili večji tržni delež od CRT-jev, čene pa so hitro padle.
CRT proti LCD je itak taka razlika, da ni čudno, da CRT ni imel prihodnosti. LCD-ji so zmagali samo zaradi enega razloga: zaradi velikosti škatle. OLED proti LCD-ju pa nima neke posebne prednosti. Sploh ker imam občutek, da LCD tehnologija napreduje hitreje kot OLED.
OLED ima seveda prednosti pred LCDjem. Recimo, backlight ni potreben, kar rezultira v manjši porabi, kar pomeni da bomo verjetno prve primerke videvali na prenosnikih. Prav tako se da z zadevami čuda stvari delati (prozorni zasloni, taki ko se dajo zviti...)
Se strinjam. Ampak zaradi tega narod ne bo množično menjaval LCD-je za OLED-e, kot se to dogaja v CRT-ji. Treba kako bolj prepričljivo prednost najti. Manjša poraba velja samo za ozek spekter potrošnikov, zviti ekrani pa sploh ne vem, zakaj bi jih rabil.
Namesto projektorja- prineseš zrolano projekcijsko platno, ki je skrati zaslon. Tak, visoko kontrasten, in nasploh kul. Hehe, me prav zanima kdaj bodo take stvari postale resničnost.