Slo-Tech - Na BBC News poročajo o raziskovalcih z MIT-a, ki poskušajo oživiti več kot 100 let staro idejo Nikole Tesle (še dva znanstvenika, ki sta se s tem ukvarjala, sta bila Hidetsugu Yagi ter Heinrich Rudolf Hertz). No, sistem naj bi deloval v zaprtih prostorih, torej gre sklepati, da jim izgub pri prenosu še vedno ni uspelo zmanjšati. Vseeno se utegne zgoditi, da bomo čez nekaj let v zaprtih prostorih prenehali uporabljati razdelilce in podaljške, kot smo to počeli do sedaj. Zanimiva bo tudi razprava okrog zdravja, saj gre pri teh prenosih za precej velike moči.
japonc pa nemc...no ok ce onadva nardita si upam stat v tej sobi. ce bi bil to kksn homegrown american si ne bi upu stat niti v isti obcini =)...ceprou a ni blo to bl mislen na uporabo zunaj bajt...da ne bo treba vec od elektrarne pa do mesta ne vem kok kilometrov kablov vlect.
Si kar predstavljam kako bomo hodili naokoli z lasmi, ki nam bodo vedno stali pokonci brez kakšnega gela Umirali bomo pa spet nekje pri 40 ali 50-ih letih
Tole ne bo nikogar streslo, lejga :) Je pa boljši prenos energije, ker za dosedajne brezkontaktno (indukcijsko) je blo treba met oddajnik in sprejemnik zlo bliz, da se je dal krotit izgube.
Če bi kdo imel rad doma nekaj podobnega in jasno unikatnega, na Afrotech je how to + popravek za gradnjo brezžičnega polnilca za miško in podobne reči v domači režiji.
Kdo pa pravi, da seka? Brezžičen prenos energije je v našem življenju vsakdanji pojav (radijski signali, anyone?). Je pa hudič, ker pada njihova moč s tretjo potnco razdalje. Največ, kar lahko narediš je, da uporabiš usmerjeno nateno in majhne razdalje. Sej pomoje tud tole deluje na isti princip (se pustim tudi popraviti). A slučajno kdo ve, a je bilo tisto, kar je počel N. Tesla istega principa?
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis
Kolikor vem, to velja za točkast izvor (Isotropic radiator), ki je zgolj teoretičen. Če se pa pogovarjamo onpr. dipolski anteni, smo pa že pri padcu s tretjo potenco. Naj me kdo popravi, če se motim.
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis
Zelo zanimivo bo tole. Itaq je prihodnost na brezžičnosti. Stvar je sicer še v povojih. Vseeno pa vidim da nekateri že vnaprej govorite da bo nevarno in pa zdravju škodljivo. To je nekako tako kot pred dobrimi 100 leti ko so govorili kakšen bavbav je izmenična elektrika.
pri RF sistemih bolj težko govorimo o prenosu energije, ker to v bistvu ni energija amapak bolj elektromagnetna motnja. se pa da iz tega dobit par deset mikrovatov s pomočjo resonančne zanke. sam tle je tolk izgub, da je groza. more bit pa ta nova pogruntavščina res neki bl v startrek varjanti, da so se spet lotil te že večkrat neuspele teme...
Hmm, elektromagnetni udar vrže človeka na tla. Tko da za preverit je. Če pa že je prihodnost v brežičnosti, potem govorimo o maserju/laserju? Kajti karkoli pada z drugo potenco je preveč potratno za prenos energije. Izgube so res prevelike da bi odklonilne odgovore jemali kot pesimizem.
Kar se tiče padanja z razdaljo. Kolikor se spomnim (in predstavljam) padajo pri vseh antenah z drugo potenco. Kako naj bi sploh zgledalo padanje z tretjo? Površina krogle je pač površina, torej kvadrat razdalje...
ce bi Teslo in podobne mal bl resno vzel bi mel zdej mi ne sam strom k bi letel po zraku ampak ze avtomobile...sam dokler je bl vsem v interesu denar,ki ga bojo zasluzil v unih svojih 80 letih zivljenja se itak ne bo nikamor nc premaknl...
ITER je no good, kar priznavajo tudi sami. Komercialne reaktorje so rekli, bodo prodajali okoli 2040.
Drugače bi bilo, če bi imeli neke boljše obete, recimo da bodo prodajali komercialne reaktorje takrat, ko bodo končana gradbena in druga dela v Franciji, 2018.
ITER je isti drek kot superjumbo, kar se tiče ekonomije, kar se tiče delovanja pa BISTVENO slabši.
ITER je posoda za eksperimentirat. Kar se tiče ekonomije je približno tako zgrešen kot praktično vsak GeV pospeševalnik. Neuporaben!
Ampak nujen korak v to smer. Izkušnje iz takih projektov potem prinesejo ustrezne tehnološke rešitve, ki se jih uporablja, ko se gradi bodoče elektrarne.
Luka Veliki> Populističen bluz, nič več nebomo meli od teh miljard.
Tako kot nimamo nič od skrpucala kolesarskih serviserjev Wright.
>>Kar se tiče padanja z razdaljo. Kolikor se spomnim (in predstavljam) padajo pri vseh antenah z drugo potenco.
Slabo se spomniš. Ampak sranje je, da jest nimam pr seb knjige z izpeljavo, sicer bi jo že prilepil. Pa še enkrat ponavljam, točkast izvor pri radijskih valovih ne obstaja!
S tem, da velja padec s tretjo potenco oddaljenosti (-->navadna dipolska antena) samo za JAKOST emv (za prenešanje informacij šteje samo jakost). Moč jim pada še BISTVENO hitreje (če pač prenašamo energijo).
Povedano pa morda ne velja za Yagi-Uda anteno, ki je popolnoma usmerjena. Nisem TK-jevec, zato bi bilo prav slišat komentar nekoga, ki je.
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis
Brez veze tule nakladata o izgubi zaradi razdalje, ker tole očitno ne deluje po indukcijskem principu (lepo piše v članku). Oddajnik sam ima samo minimalne izgube, ko mu približaš sprejemnik začne šele ta pobirat energijo od njega, kao brez izgub, povezanih z razdaljo.
P.S., ker se vam očitno ne da brati vsega ;)
1) Power from mains to antenna, which is made of copper 2) Antenna resonates at a frequency of 6.4MHz, emitting electromagnetic waves 3) 'Tails' of energy from antenna 'tunnel' up to 5m (16.4ft) 4) Electricity picked up by laptop's antenna, which must also be resonating at 6.4MHz. Energy used to re-charge device 5) Energy not transferred to laptop re-absorbed by source antenna. People/other objects not affected as not resonating at 6.4MHz
Brez veze tule nakladata o izgubi zaradi razdalje, ker tole očitno ne deluje po indukcijskem principu (lepo piše v članku). Oddajnik sam ima samo minimalne izgube, ko mu približaš sprejemnik začne šele ta pobirat energijo od njega, kao brez izgub, povezanih z razdaljo.
My bad, samaa antena energijo še vedno sprejme po indukciji, le da jo sprejme le če je resonančno usklajena z oddajnikom. Oddajnik pa le ustvari neko električno polje, z določeno frekvenco, v katerega ne vlaga dosti energije, razen v primeru, da neka naprava iz tega polja ne jemlje energije. Drugače rečeno, to polje vrača energijo oddajniku, če je ne more nikamor drugam.
Je vseeno indukcija zadaj, le prenos energije ni tak kot ga poznamo danes (iz raznih mišk, zobnih krtačk, brivnikov in podobnega, ki se fila brezkontaktno, preko indukcije).
P.S. Tako razumem ta članek, če je kaj narobe naj me kdo popravi.
V tekstu se omenja, da je princip delovanja malce drugačen od navadnih anten. Za tiste, ki vas zanima malo več, sem izbrskal pdf prezentacijo njegovega predavanja, ki se nahaja tukaj.
Če se ne motim, naj bi zadeva delovala na zelo podobnem principu kot transformatorske tuljave, izgube zaradi razdalje je pa kompenziral s kondenzatorjem na koncu tuljave. Ne razumem čisto, kako s tem reši problem, ampak njegove napovedi so precej obetavne.
EDIT: Torej indukcija seveda igra veliko vlogo.
EDIT2: Obenem se je treba zavedat, da tipo govori o tuneliranju - s katerim verjetno sklopi oba sistema. Bistro, ni kaj.
In November 2006, Marin Soljačić and other researchers at the Massachusetts Institute of Technology applied this near field behavior, well known in electromagnetic theory, the wireless power transmission concept based on strongly-coupled resonators.[17][18][19] In a theoretical analysis,[20] they demonstrate that, by designing electromagnetic resonators that suffer minimal loss due to radiation and absorption and have a near field with mid-range extent (namely a few times the resonator size), mid-range efficient wireless energy-transfer is possible. ... Apple Inc. applied for a patent on the technology in 2010, after WiPower did so in 2008.
Apple pripravlja brezžično polnjenje naprav, temelječe ne tehnologiji resonančnega induktivnega sklapljanja, ki so ga 2006 razvijali na MIT.