» »

Dimmer za varčne žarnice

Dimmer za varčne žarnice

Phoebus ::

torej, v sobi imam eno super stikalo, ki se mu raje ne bi odpovedal- razen tega da deluje na dotik (se dotakneš za pižgat / ugasnit), lahko z dajlšim dotikom dimmaš (temniš / svetliš), ima pa tudi IR senzor, tako da lahko iz kavča zadimmaš, ugasneš oz. prižgeš luči.
Ima tudi nekaj dodatnih funkcij (signalna lučka kaže ali je žarnica OK, simulacija prisotnosti s prižiganjem in ugašanjem luči za čas med dopustom, žarnice prižge in ugasne "počasi" in jim s tem daljša življ.dobo, ipd ipd)

Vse lepo in prav, ampak to stikalo deluje samo na klasične žarnice. Zanima me dvoje:
a) ali obstaja stikalo s podobno funkcionalnostjo (vsaj remote control!!!), ki dela na flouroscentne žarnice
b) baje obstajajo varčne žarnice s posebnimi vezji, da jih lahko dimmaš s klasičnim dimmerjem. Najbrž bi na takih žarnicah delalo obstoječe stikalo. Ve kdo, kje bi dobil te žarnice? Bil sem pri uvozniku za Osram pa nič ne vedo...oz. enkrat je celo nekdo rekel da ve da so take žarnice, samo da jih nimajo.

zcetrt ::

Varčne žarnice same po sebi "jemljejo" tok po špicah. Princip dimmerja pa je, da le določen del polperiode sinusnega signala prepusti. Zato klasična žarnica sveti manj. Varčna pa torej le v določenem delu potegne špico toka iz omrežja in dimmanje ni mogoče kar tako, po domače.

Za posebne varčne žarnice pa še nisem slišal.
4.

_pobesneli_ ::

mal offtopic..kje kupis tako stikalo? :=)
Gregor

stromar ::

Vzporedno k varčni žarnici veži eno navadno in bo delovalo. Npr če imaš lestenec za 5 žarnic, vtakni noter 4 varčne in eno navadno

Pyr0Beast ::

Se mi zdi, da ni greh probat. Če to ne bo delalo, pa lahko napetost še vedno mal poglihaš.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Phoebus ::

Kako deluje dimmanje navadnih žarnic, mi je jasno. Dimmat se da tudi varčne, a ni mi jasno kako. Mogoče imajo X stopenj, podobno kot tiste osramove, ki če jih na hitro ugasneš in prižgeš, svetijo pol manj.

Stikalo sem pred kar nekaj leti (po mojem ene 7) kupil v Metalki. Kdo ga dela se pa žal ne spomnem, je pa res nekaj posebnega, sploh ta funkcija "na dotik". In rad bi šparal na elektriki, me pa boli, ker varčne žarnice ne morem niti prižigat in ugašat na to stikalo.

MadMax ::

Navadne varčne žarnice na 2 žici se ne da zatemnjevat.
Obstajajo pa namenski dimmerji in žarnice v ta namen, je pa žarnica priklopljena s 4 žicami na dimmer.
Po 2 sta uporabljeni za "kurjavo", gretje katod v fluorescentnih lampah, katero mora delat stalno.
S PWM (pulzno-širinsko modulirano) napetostjo med katodama pa se uravnava svetlost 1÷100%, običajno s krmilno napetostjo do regulatorja 0÷10V.
Cena takega dimmerja je ranga 15÷20kSIT.
PoGooglaj za "osram quicktronic" naprimer.

S priklopom na navaden dimmer pa kvečjemu ekspresno ubiješ elektroniko varčne žarnice...
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

Phoebus ::

E, točno to sem iskal!
Edini problem je, da:
a) kot vidim je to samo za cevne
in
b) še vedno se moram odpovedat stikalu na dotik :)

Najbolš da pogledam, če obstajajo stikala na dotik (IN daljinca), ki ne znajo dimmat.

gumby ::

a) varcna zarnica je tud cevna, le nekoliko drugace zapakirana - ce jo razdres, bos prav tako nasel po dve zice na vsakem koncu.
b) stikalo tud ni problem, z malo elektronike komot naredis izhod 0-10V glede na dotik

edit: razlika med dvo- in stiripinskimi varcnimi zarnicami je samo v tem, da ima dvopinska ze integriran starter. zarnice z E-27 navojem (za direkten priklop na 230V) pa imajo integrirano elektroniko in so same po sebi prav tako 4-pinske)
my brain hurts

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: gumby ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Gospodinjske žarnice (strani: 1 2 3 49 10 11 12 )

Oddelek: Loža
594121371 (90295) BigWhale
»

Jutri zadnji dan prodaje 75-vatnih žarnic (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Ostale najave
12029123 (24738) Spajky
»

Od danes prepoved prodaje razsipnih žarnic (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Ostale najave
19117697 (12373) Matev
»

Utripanje luči

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
83427 (2867) T0RN4D0
»

Varčne žarnice in ekologija

Oddelek: Problemi človeštva
454554 (3532) gruntfürmich

Več podobnih tem