» »

Varčne žarnice in ekologija

Varčne žarnice in ekologija

Tomas 33 ::

Zdravo,

Začnimo temo pro et contra ob ukinitvi prodaje klasični žarnic v EU.

Imam kar nekaj pomislekov glede "varčnosti" varčnih žarnic:
    proizvodnja in razgradnja zahtevata veliko energije,
    transportirati jih je potrebno iz kitajske,
    dejansko se pri nas ne razgradijo ampak zavržejo na deponijo.

Se da komu oceniti, kakšna je poraba za proizvodnjo in razgradnjeo varčnih in klasičnih žarnic.

Pa še:
Pri meni imajo klasične žarnice pol leta 100% izkoristek. Glede da kot energent uporabljam UNP, je elektrika za ogrevanje cenejša in hkrati še prihranim na družinskem proračunu. Hkrati pa je poleti zaradi dalšega svetlega dela dneva manša potreba bo uporabi žaric.


p.s.: Moje mnenje je, da so lobiji izdelovalcev žarnic zlobirali pri EU, da se zaradi njihovih profitov ukine prodaja klasičnih žarnic.

mojsterleo ::

tudi v zvezi potrosnikov imajo pomisleke glede varcnih zarnic:
http://www.zps.si/aktualno/okolje-energ...

sicer pa sem ze v eni drugi temi povedal, da je vecja trajnost varcnih zarnic nateg, saj je to zelo odvisno od tega, kolikokrat jih vklapljas/priklapljas. doma sem ugotovil, da v temnih prostorih, kjer se luc velikokrat priziga in ugasa, navadna zarnica in varcna halogenka prakticno isto hitro crkneta. s tem da stane halogenka 5€, navadna zarnica pa 50 centov.

menim da bi morali take zarnice najprej zapovedati npr. v podjetja in fabrike, kjer porabijo res ogromno tudi na razsvetlitvi (in kjer bi se pozitiven ucinek halogenk tudi najbolj poznal), medtem ko je rok 2012 za gospodinjstva mocno pretiran.

energetik ::

Mislim, da so v fabrikah in pisarnah večinoma že povsod nameščene fluorescenčne lampe in to že dolgo časa. Ampak za doma pa pridejo v poštev le v prostorih, kjer gori luč po nekaj ur skupaj dnevno.
Tudi jaz mislim, da je tole nateg. Naredil si bom zalogo navadnih žarnic, ki bo upam držala do poceni LED sijalk.
Saj imam tudi jaz par varčnih sijalk, ampak to tam, kjer je to upravičeno, drugje pa navadne. Ne pa da mi bo zdaj EU predpisovala, kje naj imam kakšno lampo. Poleg tega jih bo folk metal v navadne smeti, če se jim še steklenic ne da ločevati. In Hg bo povsod...svinjarija..

WarpedGone ::

Ni mi jasno zakaj je treba ukazovat šparanje?
Vsak pameten kapitalist špara kolker se le da - ker se mu to enostavno splača.

Če se mu pa ne splača, si pa to šparanje lahko nekam vtaknete, ker ni nobeno šparanje ampak direktna državna pomoč proizvajalcem "varčnih" žarnic in hkrati zakonsko zapovedano ropanje.
Zbogom in hvala za vse ribe

TRIROG ::

Sam imam čez varčne žarnice samo 1 pripombo ... dolgo ogrevanje.
luč prižgem, ko rabim svetlobo in ne 20 sekund prej. Tako se mi pa vse prepogosto dogaja, da moram v pralnici narediti 2 koraka v skoraj temi, preden se naredi uporabna svetloba ...

Tako me ima da raje dalj časa pustim žarnico goret, ker se bom morda še vrnil v prostor.

energetik ::

No no, to pa mal pretiravaš. Katerakoli varčna, ki sem jo imel, je v max 0,5s dala vsaj toliko svetlobe, da sem normalno videl kje hodim. Po 10-20s pa že večino svetilnosti.
Mene moti edino to, da je življenjska doba DALEČ od tiste deklarirane in da velikokrat ne prineseš nazaj vložka denarja. Večinoma nam crkavajo po 1-2 letih pri ca. 10x vklop/izklop in ca. 5h gorenja na dan. Večinoma vsaj 1 leto zdržijo tudi navadne..

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

Matev ::

pri nas doma se varčna sijalka prižge do jakosti za branje

takrat ko že opravim potrebop na vc-ju

in potegnem vodo

skratka - input lag je katastrofalen

mojsterleo ::

Sam imam čez varčne žarnice samo 1 pripombo ... dolgo ogrevanje.
obstajajo tudi take, ki delajo takoj na max, vendar rabijo priblizno 1 sekundo, da se prizgejo (po tem,ko stisnes stikalo). ne vem kje sem jih nabavil, ampak firma je general electric.

Keyser Soze ::

Da ne rečem, da pri nas ne pomnim, kdaj sem nazadnje menjal varčne žarnice.

So kar OK tele varčne. So pa mičkn dražje. To pa.
OM, F, G!

TRIROG ::

z 20 sekundami sem malo pretiraval ... amapk ko v kleti pridem iz osveljenega hodnika v temno pralnico in prižgem luč ... traja preden posveti normalno - navadna se prižge takoj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: TRIROG ()

k4vz0024 ::

Bral sem, da so varčne žarnice škodljive zdravju, ker počasi puščajo strupene snovi. Kdo bo pa potem odgovarjal, ko bo več rakavih obolenj? Žarnice?>:D

BigWhale ::

A bomo mel vsakih 14 dni eno temo o varcnih zarncah?

k4vz0024 ::

Javna diskusija je potrebna...:D

Matev ::

septembra letos ukinejo 100 in več watne žarnice
konec leta ša še od 40 do 100 watne

imam prav?

THX 1138 ::

Bral sem, da so varčne žarnice škodljive zdravju, ker počasi puščajo strupene snovi. Kdo bo pa potem odgovarjal, ko bo več rakavih obolenj? Žarnice?


Potent Genotoxicity of halogen lamps, compared to fluorescent light and sunlight

Tudi jaz se to sprašujem, bomo dali prednost lažnemu globalnemu segrevanju in regulativ, ki iz tega izhajajo ali bo v prvi vrsti naše zdravje?

k4vz0024 ::

Manipulacij z varčnimi žarnicami ni videti konca. Spet bo ena industrija fajn zaslužila, mi pa bomo imeli degenerirane potomce>:D

Glede uporabe žarnic, bi se moral vsak sam odločiti, kakšne bo kupil, ne pa da se vsiljuje kar nekaj....

gruntfürmich ::

jst sem zelo za varčne žarnice.
vendar samo pod pogojem, da nas z njimi brezplačno zalaga elektro, pri katerem odkupujemo el. energijo. in seveda da so te žarnice kvalitetne, ne pa neka šit kitajska roba.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

bili_39 ::



Potent Genotoxicity of halogen lamps, compared to fluorescent light and sunlight

Tudi jaz se to sprašujem, bomo dali prednost lažnemu globalnemu segrevanju in regulativ, ki iz tega izhajajo ali bo v prvi vrsti naše zdravje?


Kaj sploh kdo prebere kar sam daje za prebrat?

Ta članek govori o potencialni nevarnosti halogenskih žarnic - torej sester navadnih žarnic, in ne fluorescentkam, ki ne predstavljajo takšne nevarnosti.

k4vz0024 ::

Tudi varčne žarnice, ki so polnjene z žlahtnimi plini.

bili_39 ::

Kaj je z njimi?

Aja, pa poglejte letnico knjige: 1990

Halogenke imajo že dobro desetletje (ali več) obvezno UV stop stekla.

WarpedGone ::

jst sem zelo za varčne žarnice.
vendar samo pod pogojem, da nas z njimi brezplačno zalaga elektro, pri katerem odkupujemo el. energijo. in seveda da so te žarnice kvalitetne, ne pa neka šit kitajska roba.


Kaj je problem tega? Da se bi elektro namesto tebe odločal katere žarnice kupit, njihovo ceno pa ti zaračunal v ceni štroma. Ti na samo izbiro nebi imel nobenega vpliva več, elektro bi bil pa ogromen kupec teh žarnic. V kratkem bi elektro kupil eno fabriko teh žarnic in ti jih začel tiščat v goltanec, ceno štroma pa pod pretvezo "žarnice so drage" navijat v nebo.

Ne hvala. Se bom kar sam odločal kakšne in čigave žarnice bom imel nad glavo, elektru bi pa plačeval samo štrom in nič drugega.
Zbogom in hvala za vse ribe

Tomas 33 ::

No danes so na Moj mikro omenili, kar sem že dolgo sumil: za proizvodnjo se porabi več energije kot jo uspejo žarnice privarčevati.
Razjezijo me izjave in aroganca kvazi ekologov o varčnih žarnicah.

Dokler se za proizvodnjo porablja kitajska energija in se uničuje kitajsko okolje je pač za Evropo "ekološko".

Luka Percic ::

Varčne žarnice so super za v teh z steklom pokritih lučeh, ki obupno odvajajo toploto. Zaradi povišane temperature zraka se v njih življenska doba navadne žarnice bistveno bistveno skrajša (tudi na 1 mesec v mojem primeru).
Varčne žarnice z svojo nizko porabi in dobrim izkoristkom nimajo teh problemov.

Pravtako so varčne žarnice fajn v dnevnih prostorih za "splošen namen". Zamenjal sem 1x 100W za 3x "75W" varčne.
Lepo je imeti umeten dan.

Osebno tudi močno priporočam rumenejše žarnice (kaj pa vem, takrat jih je imel samo Osram). 8€ na komad, svetijo vsaj 8 ur na dan, računi shranjeni za garancijo(8 letna)

Pyr0Beast ::

Hah, v kuhinji navadna žarnica zdrži prav toliko kolikor varčna. V sobi, kjer pa ja ne gori 5 ur na teden bo pa mogoče zdržala tistih 8 let. Sicer pa izkoristek tako ali drugače pada, tako da ni na koncu nič boljša od navadne žarnice (zato tudi crkne, ker elektronika ne prenese take požrešnosti).

Flourescentke so podobna težava. Pogostokrat gredo kar med 'navadne' smeti. Enim ljudjem preprosto ni jasno pa če jih tepeš z njimi ..
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

gruntfürmich ::

Kaj je problem tega? Da se bi elektro namesto tebe odločal katere žarnice kupit, njihovo ceno pa ti zaračunal v ceni štroma. Ti na samo izbiro nebi imel nobenega vpliva več, elektro bi bil pa ogromen kupec teh žarnic. V kratkem bi elektro kupil eno fabriko teh žarnic in ti jih začel tiščat v goltanec, ceno štroma pa pod pretvezo "žarnice so drage" navijat v nebo.

Ne hvala. Se bom kar sam odločal kakšne in čigave žarnice bom imel nad glavo, elektru bi pa plačeval samo štrom in nič drugega.


to je vse res kar ti praviš. vendar je to črn scenarij.

bel scenarij pa je tak, da DRŽAVA da regulativo, postavi fabriko KVALITETNIH žarnic, in jih enostavno deli gospodinjstvom ali elektru in oni naprej. al bodo stroški(morda celo prihodki) z žarnicami, al pa stroški glede Kiota in kvot. Jst osebno sem za prvo varianto.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

gruntfürmich ::

No danes so na Moj mikro omenili, kar sem že dolgo sumil: za proizvodnjo se porabi več energije kot jo uspejo žarnice privarčevati.
Razjezijo me izjave in aroganca kvazi ekologov o varčnih žarnicah.

Dokler se za proizvodnjo porablja kitajska energija in se uničuje kitajsko okolje je pač za Evropo "ekološko".


morda je to res, morda ne. je pa res, da bi s skupnim nastopom na ravni države in primernimi žarnicami ter pogoji ogromno privarčevali.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Matev ::

tko kot včasih v socializmu

vsakmu eno žarnico

pa je

opeter ::

Problem pri varčni žarnici vidim predvsem pri slabši svetlobi. Kar nekaj ljudi sem že slišal, da se pritožujejo, kako slaba je svetloba (četudi gori že vsaj konstanto 30 minut) pri varčnih žarnicah. Predvsem je ta svetloba neprimerna za branje.

Dokler se za proizvodnjo porablja kitajska energija in se uničuje kitajsko okolje je pač za Evropo "ekološko".


Seveda je. Isto je s proizvodnjo hrane (gojenjem zelenjave itn.) na krajih, kjer primanjkuje vode. Evropa ni nič boljša od ZDA. Pravtako izkorišča(mo) države tretjega sveta.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: opeter ()

energetik ::

Ne vem, zakaj bi bla "varčna" svetloba slaba za branje. Sam sem imel vsa leta študija v lučki na pisalni mizi 15W(~75W) varčno in je bila svetloba čist OK, še celo presvetla. Tudi barva je bila OK, sem nabavil kvalitetno. Tudi ne vem, kaj se folk pritožuje nad svetlostjo - 1-2 minuti je malce slabša, potem pa čisto normalno svetla. Mogoče je čudna pri kakšnih 4€ kitajski robi.
Problem je samo, ker nam jih bodo dobesedno vsilili, tudi v prostore, kjer delajo izgubo..

Okapi ::

Problem pri varčni žarnici vidim predvsem pri slabši svetlobi.

Problem je, ker se varčne žarnice med seboj precej razlikujejo, ljudje pa teh razlik niti ne poznajo, niti ne ločijo. Pa ne samo med noname kitajskimi in tistimi od GE, Philipsa in Osrama, ampak tudi med modeli istega proizvajalca.
Philips ima recimo varčne žarnice cool white, warm white in cool daylight (kar se barvne svetlobe tiče). Vsaj pri slednjih je svetloba bistveno bolj podobna naravni sončni, kot svetloba klasičnih žarnic. Kar se jakosti svetlobe tiče, pa pač moraš izbrati dovolj močno, ker čudežev se pač ne da delati. Koristno je upoštevati, da proizvajalci pogosto malo pretiravajo in 20 vatna varčna morda ne sveti enako močno kot 115 vatna klasična, čeprav tako piše na škatli.

O.

username ::

bel scenarij pa je tak, da DRŽAVA da regulativo, postavi fabriko KVALITETNIH žarnic, in jih enostavno deli gospodinjstvom ali elektru in oni naprej.
Ma kakšen 'bel' scenarij, to je za vsakega normalnega totalno črn scenarij. Tudi pod razno ni naloga države, da postavlja fabrike žarnic in jih deli okoli. Razglašati take ideje bi bilo normalno kvečjemu v Rusiji leta 1930, sicer pa ne.

Tudi ne vem, kaj se folk pritožuje nad svetlostjo - 1-2 minuti je malce slabša, potem pa čisto normalno svetla. Mogoče je čudna pri kakšnih 4€ kitajski robi.
Če ti cenejšo klasično alternativo prepovedo, se imaš še kako pravico pritoževati.
Tudi 1-2 minuti 'ogrevanja' je IMO odločno preveč. Zakaj bi moral* to trpeti, če že od prej obstajajo cenejše rešitve, ki tega ogrevanja ne rabijo?
In če je to po tvojem zgolj 'pri kakšnih 4€ kitajski robi' - potemtakem je 'boljša' roba verjetno še precej dražja. Pa se mi že 4 EUR za žarnico zdi odločno preveč, če so klasične po okoli pol evra komad ali manj. Hočem, da imam na izbiro vedno tudi klasiko, če jo le hoče kdo izdelovati in prodajati.

* 'moral' zato, ker dosedaj si lahko izbiral, od sedaj naprej pa ne več.
I've got a solution for the rainforest: napalm the lot. (Jeremy Clarkson)

Okapi ::

Mimogrede, v težavah se bodo znašli tudi ljubitelji plazilcev, ki sedaj v terarijih klasične žarnice uporabljajo za svetlobo & ogrevanje. Verjetno si že delajo zalogo žarnic, da ne bo treba ponje v Bosno:-)

O.

gruntfürmich ::

Ma kakšen 'bel' scenarij, to je za vsakega normalnega totalno črn scenarij. Tudi pod razno ni naloga države, da postavlja fabrike žarnic in jih deli okoli. Razglašati take ideje bi bilo normalno kvečjemu v Rusiji leta 1930, sicer pa ne.

lol? a si ti pijan?8-O
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

A. Smith ::

Mimogrede, v težavah se bodo znašli tudi ljubitelji plazilcev, ki sedaj v terarijih klasične žarnice uporabljajo za svetlobo & ogrevanje. Verjetno si že delajo zalogo žarnic, da ne bo treba ponje v Bosno:-)

Ostanejo nam halogenke, ki so 20% bolj učinkovite, stanejo pa >3€ (klasične stanejo 40-50 centov). Enako velja za klasične dimmerje; uporabljamo lahko mnogo dražje halogenke, ki ne povrnejo vložka v višjo ceno. Barabe.
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

Okapi ::

Halogenke imajo po mojih izkušnjah tudi precej kratko življensko dobo, nič daljšo od klasičnih žarnic. Njihova glavna prednost je, da so manjše, kjer ti to pač prav pride. Za varčevanje pa sigurno niso primerne.

O.

WarpedGone ::

bel scenarij pa je tak, da DRŽAVA da regulativo, postavi fabriko KVALITETNIH žarnic, in jih enostavno deli gospodinjstvom ali elektru in oni naprej. al bodo stroški(morda celo prihodki) z žarnicami, al pa stroški glede Kiota in kvot. Jst osebno sem za prvo varianto.


Bel scenarij sta bla tudi komunizem in socializem. Temu se reče mama država. Žal pa država ni noben idealna mama iz pravlice ampak čisto navadno orodje prisile v rokal ljudi z napakami in osebnimi interesi. Ergo, preko države te posiljujejo močni lobiji in ti pulijo denar.

Prepoved klasičnih žarnic je šolski primer kaj dela "mama država" i.e. bel scenarij v praksi.

Totalitarizem je daleč od tega da bi bil mrtev.
Zbogom in hvala za vse ribe

Keyser Soze ::

Mimogrede, v težavah se bodo znašli tudi ljubitelji plazilcev, ki sedaj v terarijih klasične žarnice uporabljajo za svetlobo & ogrevanje. Verjetno si že delajo zalogo žarnic, da ne bo treba ponje v Bosno:-)
O.


Plazilcu kupijo IR žarulje in so srečni ter veseli. Pa še tiste SVETLE luči jim ne nabijajo v glavo nonstop.
OM, F, G!

T0RN4D0 ::

Ma mene še najbolj moti to, da so prevelike. Oziroma, da forsirajo poceni 10-15w varčne žarnice, ki so enostavno prešvoh. 20-25w, ki je nekako primerljiva z navadno 100w žarnico, pa ne spraviš v zaprte lustre. Z reflektorskimi in svečkami je pa tud bolj kriza z izbiro...
(\__/) This is Bunny. Copy and paste bunny
(='.'=) into your signature to help him gain
(")_(") world domination.

Pyr0Beast ::

Problem pri varčnih je, ker je ne moreš več 'naviti'. Površine se začnejo prekrivati, izkoristek pade kot kamen. Pojavi se pregrevanje.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

gruntfürmich ::

pravzaprav se mi zdi, da varčne žarnice za v navadno grlo od navadnih žarnic niso dobra izbira. ker so sami problemi, najbolj z crkovanjem, kar pa ni mala stvar!

najbolje bi bilo prilagoditi napeljavo in jo optimirat za resne varčne žarnice, podobno kot so namizne, ki zlepa ne crknejo, ali pa malo ličnejše cevi.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

k4vz0024 ::

Evo, varčna žarulja je po dveh letih postala pri strani v cevi črna, potem pa crknila>:D

Zakaj postane črna?

T0RN4D0 ::

Ponavadi ob grlu črna oziroma potemni in sveti kot petrolejka :)
(\__/) This is Bunny. Copy and paste bunny
(='.'=) into your signature to help him gain
(")_(") world domination.

levaky ::

Halogenke imajo po mojih izkušnjah tudi precej kratko življensko dobo, nič daljšo od klasičnih žarnic. Njihova glavna prednost je, da so manjše, kjer ti to pač prav pride. Za varčevanje pa sigurno niso primerne.

O.


Kolikor imam jaz izkušnje, so 220V halogenke živ poraz, medtem ko 12/24V svetijo zelo dolgo.

Doma imamo v hodniku 2 halogenki že cca 15 let. Je pa fotr izhodno napetost iz trafota spustil za 1-2V in je zato verjetno taka razlika. V sobi pa imam že 3 leta pet 12V halogenk in tudi še nobena ni crknila.
220V smo pa menjali kot da bi bile zastonj, vsak mesec ali dva je ena šla...

lp, Matej

Pyr0Beast ::

Slabo hlajenje pobere vsako žarnico ... in varovalko.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

krneki0001 ::

Če hočete šparat izklopite elektriko, če pa bi radi bral pod žarnicami, pa kupite take, kot vam paše. Ni pa nobene velike razlike med varčno ali navadno žarnico, če jo prižgeš ko greš na wc in jo ugasneš, ko greš ven. V tistem času se varčna žarnica zaganja in porabi ravno tok elektike kot navadna žarnica.

Varčna porabi manj v daljšem obdobju, ko je prižgana in največ porabi prav v štartu, ko se ogreva.

gruntfürmich ::

ma niti ne, nebivedu. te za v navadno grlo so res kriza z zagrevanjem, vse ostale s prirejeno napeljavo (namizne, stropne) pa so praktično takoj svetle...

kot sem že rekel, verjetno je potrebno osnove spremeniti in jih prilagoditi najboljši izbiri (napeljavo).
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Gospodinjske žarnice (strani: 1 2 3 49 10 11 12 )

Oddelek: Loža
594121837 (90761) BigWhale
»

Jutri zadnji dan prodaje 75-vatnih žarnic (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Ostale najave
12029230 (24845) Spajky
»

Od danes prepoved prodaje razsipnih žarnic (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Ostale najave
19117756 (12432) Matev
»

EU prepoveduje navadne žarnice (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Novice / Ostale najave
32124732 (15897) MrStein

Več podobnih tem