»

Projekt Covid.si upihnil prvo svečko

Slo-Tech - Projekt skupnostne znanosti Covid.si, ki se je začel lani ob izbruhu pandemije, je praznoval prvo obletnico obstoja. V tem času se je projekt, ki so ga postavili Črtomir Podlipnik z UL FKKT, Marko Jukić z UM FKKT in Sebastian Pleško, razvil, a glavne aktivnosti so ostale enake. Te so molekulsko sidranje z uporabo distribuiranega računalništva, kar pomeni, da lahko z računsko močjo v njem sodeluje vsakdo.

V projektu je doslej sodelovalo 400 računalnikov, ki so v tem času računali 62 tarč in na njih izvedli prek 837 milijonov neodvisnih eksperimentov molekulskega sidranja (molecular docking). Tako se imenuje računsko ugotavljanje interakcije med molekulami, katerih biološka aktivnost zoper virus se preverja, in različnimi deli virusa. Poleg 400 računalnikov prostovoljcev v projektu uporabljajo tudi računske kapacitete, ki jih je doniral Microsoft na Azuru. S tem so pripravili knjižnico, v kateri je milijarda spojin, ki čakajo na sidranje.

Hkrati so skupaj z Inštitutom za matematiko...

6 komentarjev

Ameriške sankcije upočasnile Huaweijevo rast

Slo-Tech - Z zanimanjem smo pričakovali Huaweijev poslovni izid za minulo leto, v katerem so jim sankcije domala blokirale uporabo ameriške strojne in programske opreme, zaradi česar smo dobili androidne telefone brez Googlovih aplikacij. Kljub dodatnim težavam, ki jih je povzročila pandemija, je Huawei lani beležil rast prodaje in dobička.

Prihodki so se v primerjavi z letom pred tem povečali za 3,8 odstotka, kar je seveda manj od predlanske 19-odstotne rasti. Huawei je lani ustvaril 136 milijard dolarjev prihodkov in 9,9 milijarde evrov čistega dobička. To predstavlja triodstotno rast dobička. Marža iz poslovanja se je znižala za eno odstotno točko na 8,1 odstotka.

Upadla je prodaja na Zahod, zlasti v Evropo. Dve tretjini vseh prihodkov ustvarijo na Kitajskem, na območju EMEA (Evropa, Bližnji vzhod, Afrika) pa le še 20 odstotkov. Huawei nikoli ni imel velikega deleža v Severni in Južni Ameriki, kjer ustvari le še štiri odstotke prihodkov. Prodaja pametnih telefonov trpi še posebej, saj...

28 komentarjev

Odstopil direktor Googlovega podjetja za avtonomna vozila

Slo-Tech - Izvršni direktor Wayma, Googlovega podjetja za razvoj samovozečih avtomobilov, je odstopil. John Krafcik je podjetje prevzel leta 2015, ko se sploh še ni imenovalo Waymo. Googlov izvršni direktor Larry Page je bil prepričan, da je tehnologija tik pred komercializacijo, ki naj bi jo uspešno izvedel Krafcik. A izkazalo se je, da so proizvajalci avtomobilov še skeptični do Googlove tehnologije, zato komercialnih izdelkov ni in ni bilo.

Sprva je najbolj kazalo s Fordom, a je potem leta 2016 dogovor padel v vodo. Potem so se s Fiat Chryslerjem dogovorili za 100, kasneje za 500 vozil. Leta 2018 se je zdelo, da bodo samovozeči taksiji realnost vsak hip. Waymo je najavil nakup do 20.000 Jaguarjevih električnih I-PACE in do 62.000 Chryslerjev Pacifika. A šlo je počasneje od pričakovanj in ko so decembra 2018 začeli v omejenem obsegu nuditi samovozeče taksije, so ti še vedno potrebovali varnostnega voznika za krmilom. Šele lani oktobra so preizkusili brez.

Danes imajo šesto vozil namesto...

0 komentarjev