»

Na ISS priletela tretja komercialna posadka

Slo-Tech - Danes ob 11.42 po slovenskem času je na Mednarodno vesoljsko postajo (ISS) priletela posadka misije Axiom 3, ki je že tretja zasebna misija na ISS. Štiričlanska posadka, ki jo je v vesolje pripeljalo podjetje Axiom Space v plovilu SpaceX Crew Dragon, bo na ISS ostala do konca meseca.

Člani posadke so špansko-ameriški veteran Michael López Alegría, italijanski povratnik Walter Villadei in novinca Šved Marcus Wandt in Turek Alper Gezeravcı. Čeprav je misija zasebna oziroma komercialna, to ne pomeni, da v vesolje letijo bogati turisti. Medtem ko je López Alegría zaposlen v Axiom Space, je preostala trojica iz oboroženih sil svojih držav. Zasebne misije sicer niso več velika redkost, saj je SpaceX že dvanajstič v vesolje poslal ljudi.

López-Alegría je s 65 leti izjemno izkušen astronavt, ki se je leta 2012 upokojil iz NASE. Odtlej je delal kot svetovalec, leta 2017 se je priduržil Axiomu in leta 2022 je bil poveljnik na prvem vesoljskem poletu tega podjetja. Vse misije Axioma vodita...

5 komentarjev

Hekerji pridobili dostop do elektronskih predalov Microsoftovih vodilnih

Slo-Tech - Microsoft je včeraj razkril, da je bil tarča hekerskega napada, ki je izkoristil šibko geslo enega izmed zaposlenih. Napad so zaznali 12. januarja letos, potekal pa je od konca novembra lani. Napad so razkrili kmalu po odkritju, ker lani sprejeta zakonodaja v ZDA od podjetij zahteva, da regulatorjem, investitorjem in javnosti razkrivajo vdore v svoje sisteme.

Napadalci izvirajo iz skupine Midnight Blizzard, trdi Microsoft. To je z ruskimi oblastmi povezana skupina hekerjev, ki jo poznamo tudi pod imenom Nobelium. Microsoft pojasnjuje, da je šlo za napad s preverjanjem istega gesla v več istih profilih (password spraying attack) na starejšem sistemu, ki ni del produkcije. V praksi to pomeni, da so hekerji uporabili več znanih gesel iz drugih vdorov in da je eno delovalo. Račun tudi ni bil zaščiten z 2FA. S tega sistema so nato pridobili dostop do nekaj predalov elektronske pošte, vključno z visokimi uslužbenci, člani skupine za varnost in pravnega oddelka, kar je nerazumljiva...

0 komentarjev

Seagatovi diski HAMR s kapacitetami nad 30 TB prihajajo

Slo-Tech - O tehnologiji HAMR (heat-assisted magnetic recording) smo prvikrat pisali pred več kot dvema desetletjema, sedaj pa končno prihaja v izdelke za končne uporabnike. Seagate je ta teden predstavil prvo platformo diskov, ki uporablja HAMR. Na platformi Mozaic 3+ bodo temeljili diski družine Exos, ki bodo namenjeni podatkovnim centrom. Kapacitete se bodo začele pri 30 TB.

S tehnologijo HAMR je možno povečati gostoto zapisa podatkov. Za zapis podatkov se uporablja laser, ki pred zapisom sektorje diska segreje. To nato omogoča zapis s šibkejšim magnetnim poljem, kar je manj destruktivno za okoliške bite, zato jih lahko natlačimo bliže skupaj. S tem se lažje izognemo težavam zaradi superparamagnetizma, ki lahko spremeni magnetizacijo majhnih zrn, s tem pa povzroči izgubo podatkov.

Magnetna plast v Seagatovih diskov bo iz zlitine železa in platine. Posamezni biti zavzemajo manjši prostor, zrna pa so magnetno bolj občutljiva. Zato je tudi bralni del glave drugačen (Gen 7 Spintronic...

7 komentarjev

Japonska je peta država, ki je pristala na Luni

vir: JAXA
JAXA - Japoncem se je pristanek sonde SLIM na Mesecu posrečil, toda z napako - njene sončne celice ne proizvajajo energije, kar utegne odpravo močno skrajšati.

7. septembra lani so Japonci opravili eno svojih najpomembnejših vesoljskih izstrelitev doslej. Na raketi H-2A sta namreč poletela zmogljiv rentgenski teleskop XRISM in pa lunarni pristajalnik SLIM. Sonda, katere ime pomeni Smart Lander for Investigating Moon, si je za pot do Meseca vzela več mesecev časa, da je v zameno lahko privarčevala na gorivu. Dragoceni pogon je namreč potrebovala za sam pristanek, saj gre za demonstratorja najnatančnejše tehnologije za spuščanje na lunarno površje doslej. 20-minutni spust je v tem pristopu voden povsem avtomatsko, na podlagi podatkov iz sondinih kamer in radarja, ki jih računalnik primerja z znanimi podatki o topografiji Mesečevega površja, zbranimi z meritvami drugih sond Nase, Jaxe in ostalih vesoljskih agencij. Tako naj bi dosegli natančnost okoli stotih metrov, kar je za razred...

79 komentarjev