MacRumors.com - Procesorji so že dolga leta 64-bitni, kakršni so postali tudi operacijski sistemi, a na njih še vedno teče lep kup 32-bitne programske opreme. Apple bo na svojih sistemih temu naredil konec. Prihajajoč iOS 11 bo njihov pri sistem, ki ne bo več poganjal 32-bitnih aplikacij, temveč bo striktno zahteval posodobitev na 64 bitov. To sicer ni nič nepričakovanega, saj je iOS že od verzije 10.3 beta (torej od letošnjega januarja) ob zagonu starih 32-bitnih aplikacij prikazoval opozorilo, da v prihodnjih verzijah ne bodo več delovale.
Enako pa se bo zgodilo tudi na namiznem operacijskem sistemu macOS. Apple je že sporočil, da bo prihajajoča verzija macOS High Sierra tudi zadnja, ki bo še podpirala 32-bitne aplikacije brez omejitev. Od januarja prihodnje leto bodo morale biti vse nove aplikacije za App Store 64-bitne, od junija prihodnje leto pa tudi vse posodobitve starih.
In tako bo zgodba z 32 biti na Applovih računalnikih končana.
Zmeda bo zdaj! Do sedaj si naložil 32 ali 64 bitne programe, pa je oboje delovalo, v bodoče pa boš hotel naložit nek starejši 32 bitni program pa ti ne bo deloval! Niso ti glih naredili neke usluge!
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.
iPhone 5, 5C in starejše ne bo imel posodobitve na ios 11... Sem pa naložil prvo vezijo na iPad AIR in je trenutno zelo buggy, bomo videli kako se bo razvijalo naprej; na iPhone 7 baje deluje kar solidno. Prav je, da se aplikacije tudi razvijajo v smeri x64... dober korak APPLA, saj se aplikacije ios-u vedno prilagajajo - konec koncev lahko da bodo za starejše naprave še vedno razvijali aplikacije na 32 bit tisti, pomembno pa je, da gre korak časa dalje - medtem ko na androidih pač to ni mogoče, ker imaš tisoč in eno napravo... da začneš aplikacije razvijati še samo za 64 bit, lahko 3/4 telefonov vržeš u kanto :) .
Za aplikacijo, ki ne rabi več kot 4gb spomina in ne dela ne vem kaj...nepotreben overkill. Ne da se jim nudit podpore za nazaj očitno. Zelo poceni rešitev za firmo, ki ima že tako ali tako preveč denarja. Microsoft, ki je vreden dost manj in linux, ki je sam posebej free pa še kar lepo podpirata vse, ker jim je jasno, da je funkcija OS-ja to, da poganja aplikacije ne pa, da onemogoča ravno to funkcionalnost. Edina stvar bolj žalostna od tega je dejstvo, da se bo uporabnikom to zdelo SUPER.
Zmeda bo zdaj! Do sedaj si naložil 32 ali 64 bitne programe, pa je oboje delovalo, v bodoče pa boš hotel naložit nek starejši 32 bitni program pa ti ne bo deloval! Niso ti glih naredili neke usluge!
Nisi prebral novice? 32 bitne aplikacij bodo lepo delovale. Bodo pa developerjo morali narediti 64 bitne verzije. Na katere boš nadgradil in ti bodo še vedno lepo delovale.
Mimogrede ima MacOs veliko bolje rešeno 32-64 bitne zadeve kot Windows ali Linux.
Folk spet jambra o zadevah o katerih nima pojma.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!
Rama je veliko, tko da ni panike za tistih nekaj kB ali MB.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.
ko sn se malo igrackal z arm64 buildom na orangepi pc2 je bil recimo arm64 build firefoxa neuporaben zarad prevelike porabe rama (samo 1gb na boardu) medtem ko je armhf (32 bitov) delal precej bolj znosno z manj porabe...
Apple je imel svoj redni junijski event, kjer je predstavil nabor novih izdelkov, ki jih je brez pretiravanja mogoče označiti za revolucionarne. Ko smo že mislili, da Apple ne zmore več preseči pričakovanj, nas je demantiral na celi črti. In da bo mera polna, so se izdelki pocenili. Hvala.
Vsekakor ni revolucionarno ali pa ne poznaš pomena besede.
Dictionary.com: revolutionary = radically new or innovative; outside or beyond established procedure, principles, etc.:
Novosti v iOS 11 in iPad Pro v celoti so vsekakor innovative in outside or beyond established procedure, ali so tudi "radically new" je stvar subjektivne presoje, ampak 120hz HDR zaslon s 600 nits svetilnosti in wide color gamut, tega doslej nismo videli, z izjemo high-end televizij. Kar se zdi meni res revolucionarno, ker mi je bil Photoshop vedno preveč kompliciran, je tudi enostavnost obdelave fotk, dvakrat klikneš in odstraniš ozadje fotke, spremeniš barvo kože osebe na sliki, to je wow, vsaj s stališča user-friendliness.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j
Apple je imel svoj redni junijski event, kjer je predstavil nabor novih izdelkov, ki jih je brez pretiravanja mogoče označiti za revolucionarne. Ko smo že mislili, da Apple ne zmore več preseči pričakovanj, nas je demantiral na celi črti. In da bo mera polna, so se izdelki pocenili. Hvala.
Skrajni čas? Če drugega ni, je vsaj manj zmede in izbire :) Ko bi le to dosegli še na Windows... ampak še 100 let ne
Čemu? Edina prednost 64-bitnih aplikacij je naslavljanje več kot 4GB pomnilnika znotraj ene aplikacije.
Pozabil si na operacije nad 64-bitnimi operandi.
kot je ze nekdo omenil, to pomeni tudi vecje operande v ukazih, predvsem pa to pomeni, da bo lahko apple z naslednjim iphonom izdal procesor, ki ne bo imel nobene logike za vzvratno podporo 32-bitnim ukazom. to zna prisparati kar nekaj placa na procesorju. verjetno bi danasnji intelovi procesorji bili konkretno "lazji", ce jim ne bi bilo treba podpirati desetletja starih 32-bitnih ukazov.
ah kje, ukazi se pri intel procih že dosti časa razbijajo na manjše enostavnejše ukaza. Ala hibrid med risc in cisc. Zato sama podpora legacy ukazom ne zavzame kej dost die placa
Seveda je super. Prvo leto malce boli, potem je pa bolje. Si eden tistih, ki se ti kolca po LPT, COM, PS/2, 3,5mm priklopih?
Ne, on je eden izmed tistih, ki krivi Apple, da ne podpira več PowerPC aplikacij...
Ko bos dejansko kaj vedel o x86 in x64 se javi. To, da ti program za brezveze rabi vec rama nu noben plus. To, da silis developerje delujocega programa v upgrade samo zato, da TI prisparas na podpori tvoje OSja pac ni dovolj dober razlog. Ce se bos kdaj vprasal zakaj Microsoft se zmeraj pelje scat Apple v enterprise okolju in zakaj tam se zmeraj dobiva pogodbe...no take poteze so glavni razlog. OS je 'sasija' Apple se obnasa kot, da je avto in da so programi konzerve na vrvici po poroki. Vse lepo in prav dokler nisi stranka, ki ji developer ne nadgradi aplikacije, alternative pa ni. Ampak ok. S trgom, ki ga pokrivajo se bo do takrat tist nabor aplikacij ze nadgradil. Ce bi to poskusil Microsoft bi bil verjetno ekvivalentno samomoru.
Ne jamraj, napredek gre naprej. Podpora zastarelim tehnologijam je pač omejena. Vedno prehod boli, na koncu je pa bolje. Meni je čisto ok, da na ultra-flat prenosniku nimam LPT in COM. DOS sem z veseljem pozabil. Ne vem pa zakaj enterprise segment mečeš zraven, to je čisto drug trg. Hruške in jabolka. Pametno inštalacijo v hiši imam narejeno na sistemu, ki uporablja (tudi) 32bit app za krmiljenje. Glede na to, kako katastrofalno se proizvajalec obnaša v zvezi z nadgradnjami, jeseni ob posodobitvi IOSa ne bom mogel več uporabljati preko telefona, samo še preko Android tablice, pa jim govorim že pol leta o opozorilih. Kljub temu podpiram napredek, kar klestenje zastarelih stvari je.
Ni čudno da je stanje na svetu tako kot je, ča pa lahko podjetje zmanjša podporo in to hkrati proda kot napredek.
Kar se dejanskega napredka tiče pa tole. Tako kot je Apple poslal konkurenco delat "touch screen OSe" je sedaj Microsoft poslal konkurenco z Applom vred delati na naslednji evoluciji: "produktivnost na Touch OSih in posledično dokončna odprave razlik med mobitelom/tablico/PCjem".
Čeprav Apple naredi z temi novimi funkcijami cel šov je v tem primeru sledilec in ne trend-maker.
Jao, koliko cvetk med komentarji ... Sem očitno čist preveč naiven, ko na (nekoč) računalniškem forumu pričakujem, da folk razume, kako hrčki pod haubo vrtijo kolesca ...
Lahko bi malo pojasnili, kakšen smisel je v tem. Menda ja ne le zato, da ljudje ne bi uporabljali staih programov, čeprav ti služijo namenu?
Smisel kje ta, da so procesorji, z ARM na čelu 64-bitni, z možnostjo izvajanja 32-bitnih programov. Prva firma, ki je šla skozi ta proces, je bil SUN s Solarisom. Čeprav so se dobro pripravili, je bilo ogromno sranja. Predvsem recimo razni kontrolerji, ki so imeli 32-bitno naslavljanje in niso dobro delali pod 64-biti. Tudi knjižnice so bile, podobno kot pri Windows - dvojne. Na serverjih, ki kjer so servisi lahko imeli več kot 4GB pomnilnika, je bilo to zelo dobrodošlo.
Potem so prišli Windowsi in Linux. Za Linux, kakorkoli se čudno zdi, nisem šel podrobno gledat, kako je to implementirano. Na začetku je 32-bitna podpora smiselna, vendar je smiselno, da se v eni fazi to ukine, ker je dosti stvari dvojnih. Apple je praktično med zadnjimi prestopil med 64-bite, je pa zanimivo, med prvimi sklestil 32-bitov.
Za firmo ima smisel, za uporabnike in kompatibilnost za nazaj pa ne.
Za aplikacijo, ki ne rabi več kot 4gb spomina in ne dela ne vem kaj...nepotreben overkill.
Ahem ... govora je (tudi in predvsem) o številu bitov v besedi procesorja, ne zgolj o velokosti naslovnega prostora. Če pogledaš kaj x86-64 oz. AArch64 prineseta, je to večje število registrov, kar se neposredno preslika v aplikacije, ki v delujejo hitreje, ker imajo pri računanju manj potrebe po sprehajanju do počasnejšega pomnilnika.
Hkrati pa upoštevaj, da se 32-bitne aplikacije v 64-bitnem OS izvajajo nekoliko drugače, saj mora operacijski sistem izvajati preslikavo med 32-bitnimi in 64-bitnimi podatkovnimi strukturami pri sistemskih klicih, shranjevati kontekst na drugačen (in bolj potrošen) način in zapravljati več ciklov za preklapljanje CPU med 32-bitnim "legacy mode" in 64-bitnim "long mode" načinom delovanja.
Odvisno od vrste aplikacije, je lahko enaka aplikacija hitrejša od nekaj procentov do nekaj deset procentov že zgolj, če se jo prevede za 64-biten OS.
Zelo poceni rešitev za firmo, ki ima že tako ali tako preveč denarja.
V bistvu je to zelo draga rešitev, ker se vedno najde dovoljšnja količina programske opreme, ki je še vedno v uporabi, vendar je več nihče ne razvija ali dopolnjuje. Brez združljivosti bo podjetje povečalo nezadovoljstvo med svojimi obstoječimi strankami, kar na kratki rok ni ravno "profitabilno" in dokazano povzroča bolj ali manj upravičene izbruhe jeze.
Microsoft, ki je vreden dost manj in linux, ki je sam posebej free pa še kar lepo podpirata vse, ker jim je jasno, da je funkcija OS-ja to, da poganja aplikacije ne pa, da onemogoča ravno to funkcionalnost.
Pojma nimaš. Poskusi zagnati DOS aplikacijo v 64-bitnih Oknih. Kaj pa morda Win16 aplikacijo? Zakaj recimo v 64-bitnih Oknih ne morem zagnati svoje priljubljene igrice NFS3, ki je čisto lepo delovala pod vsemi 32-bitnimi okni? In to še zdaleč niso edini primeri, ko je MS ubil neko kompatibilnost, je pa to primer, kako MS počne nekaj zelo podobnega. Med drugim tudi zato, ker je balinanje procesorja med različnimi načini delovanja zelo dober način kako si do amena zagreniti življenje.
Jep. Tudi Microsoft je ubil že kar nekaj kompatibilnosti in to je v veliko primerih razlog, da ponekod še danes uporabljajo WinXP ali celo Win98.
Edina stvar bolj žalostna od tega je dejstvo, da se bo uporabnikom to zdelo SUPER.
Manj kode za vzdrževanje kompatibilnosti pomeni manj možnosti napak v kodi, to pa pomeni večjo stabilnost in manjše tveganje varnostnih napak. Čeprav je zadeva na kratki rok boleča, se na dolgi rok izplača tako podjetju, kot tudi strankam, ki uporabljajo programsko opremo, ki se je prilagodila novim sistemskim zahtevam. Dodatno pa že ena sama 32-bitna aplikacija na x86 platformi (torej namizju - za AArch64 bo moral kaj več napisati nekdo, ki to bolje pozna), povzroči degradacijo hitrosti delovanja celotnega OS-a, ker bo moral ta dodatno trpeti strošek preklapljanja CPU-ja med legacy in long načini delovanja, ko bo ta aplikacija prihajala na vrsto za delo.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j
Seveda je super. Prvo leto malce boli, potem je pa bolje. Si eden tistih, ki se ti kolca po LPT, COM, PS/2, 3,5mm priklopih?
Meni se ne kolca, ker jih se vedno veliko uporabljam, predvsem COM. In je zelo zanesljiv. Ne vem kaj bi bilo bolje, ce bi imel kaj drugega? Zaenkrat nas ni pustil na cedilu.
ah kje, ukazi se pri intel procih že dosti časa razbijajo na manjše enostavnejše ukaza. Ala hibrid med risc in cisc. Zato sama podpora legacy ukazom ne zavzame kej dost die placa
ja, samo tisti microop magic, ki da delajo, tudi nekaj kosta, ce ne bi rabili backwards compatibilityja bi lahko verjetno spremenili same micro-ope je pa to pereca tema, ja, eni pravijo da jih omejuje, eni pa da cisto nic