»

Microsoftov dobiček poskočil

Slo-Tech - Microsoft je včeraj po zaključku trgovanja objavil rezultate minulega četrtletja, ki predstavlja prvi kvartal fiskalnega leta 2025. Od julija do septembra so ustvarili 65,6 milijarde dolarjev prihodkov, kar je 16 odstotkov več kot pred tem (in več od pričakovanj analitikov pri 64,5 milijardah dolarjev). Dobiček iz poslovanja je skočil na 30,6 milijarde, čisti dobiček pa na 24,7 milijarde dolarjev, kar predstavlja 11-odstotno povečanje. Podjetje tudi povečuje vlaganja v umetno inteligenco. Naložbe v osnovna sredstva so se podvojile na 20 milijard dolarjev. Delničarjem so z dividendami in odkupi lastnih delnic vrnili devet milijard dolarjev.

Glavnino rasti ustvarjajo storitve v oblaku. Azure je prihodke povečale za 33 odstotkov, od česar tretjina odpade neposredno na umetno inteligenco, druge storitve v oblaku pa za 22 odstotkov. Navdušil je tudi segment vsebin in storitev za Xbox, ki je kljub padcu prodaje konzol beležil 61-odstotno rast prodaje. Precej drugače je v segmentu...

10 komentarjev

Nova verzija Call of Duty povečala internetni promet

Slo-Tech - Minuli petek je izšla nova verzija priljubljene igre Call of Duty: Black Ops 6, ki si jo kupci kot večino vsebin dandanes pretočijo kar s spleta. Druge možnosti pravzaprav ni, saj je paket ogromen. Verzija za PlayStation obsega 84,4 GB, za osebne računalnike (PC) pa presega 100 GB. Kdor je snel še Modern Warfare II in III z vsemi dodatki in prevodi se je približal 300 GB. To pa so že številke, ki so vidne tudi z aviona. V tem primeru so avion operaterji.

Ameriški operater Comcast je sporočil, da so minuli teden zaznali 19-odstotno povečanje internetnega prometa. V ZDA je sicer to še posebej relevanten podatek, ker internetni paketi nimajo nujno neomejenega prenosa podatkov. Xfinity, kakor se imenuje Comcast v odnosu do naročnikov, v večini zveznih držav omejuje prenos podatkov na 1,2 TB na mesec, kar je 40 GB na dan. Tovrstne omejitve so sicer predmet preiskav regulatorjev, ki dvomijo o njihovi nujnosti, a za zdaj ostajajo. In prenos polnega paketa s 300 GB predstavlja kar...

4 komentarji

Reddit prvič v zgodovini z dobičkom

Slo-Tech - Reddit je minulo četrtletje sklenil z dobičkom, kar se je zgodilo prvikrat v zgodovini. V zadnjih treh mesecih so zbrali 348 milijonov dolarjev prihodkov, iz česar so ustvarili 30 milijonov dolarjev dobička. To je v primerjavi s tehnološkimi giganti in njihovimi aktualnimi rezultati bolj zaokrožitvena napaka kot resen dobiček, a vendarle kaže na pomembno spremembo trajektorije. Reddit je v minulih 19 letih vedno posloval z izgubo.

Platforma ima 97,2 milijona dnevno aktivnih uporabnikov, kar je 47 odstotkov več kot pred letom dni. Na posamezne dneve število preseže 100 milijonov, kar je še ena prelomnica. Direktor Steve Huffman je povečanje števila uporabnikov pripisal novim orodjem za strojno prevajanje, ki so jih uvedli na strani. Ti so pritegnili francosko, nemško, špansko, portugalsko in italijansko govoreče uporabnike.

Zanimivo je, da Reddit še vedno večino prihodkov ustvari z oglaševanjem, in sicer 315 milijonov, medtem ko mu drugi viri, med katerimi so čedalje pomembnejši...

10 komentarjev

Novi Applov iMac je tu

Slo-Tech - Izšli so novi iMaci 2024, ki jih bo Apple začel prodajati 8. novembra. Novinci, ki bodo na voljo v sedmih barvnih odtenkih, uporabljajo nove procesorje M4. Čip M4 smo videli že v letošnjem iPadu Pro, medtem ko so lanski iMaci imeli še M3. Novi M4 je pri običajni uporabi 70 odstotkov hitrejši od M3, je izmeril Apple, ostali pa bomo počakali na izid.

M4 ima do 10 splošnih jeder (CPU), 10 grafičnih jeder (GPU) in 16 jeder za umetno inteligenco (NPU). Minimalna konfiguracija prvikrat vsebuje 16 GB, dobimo pa lahko tudi modela s 24 GB in 32 GB. SSD meri največ 2 TB. Računalnik ima še kamero z 12 milijoni pik in podporo za Center Stage. Kakšnih novosti v dizajnu ni, barvna paleta pa obsega zeleno, rumeno, oranžno, vijolično, roza, modra in srebrno. Zaslon Retina meri 24 placev in zmore 4,5K resolucijo. Vsi priklopi USB-C podpirajo Thunderbolt 4.

Poleg iMac 2024 je Apple izdal še Magic Mouse, Magic Keyboard in Magic Trackpad. Najcenejši iMac stane 1300 dolarjev.

58 komentarjev

Razmah zlonamernih kod QR

Slo-Tech - Po zgledu skovanke phishing (ribarjenje) se je razvila njena mlajša sestra quishing, ki označuje napade z zlonamernimi kodami QR. Te smo danes že posvojili in se navadili na njihovo skeniranje, kar so začeli izkoriščati tudi zlikovci. V zahodnoevropskih državah so se pojavile lažne kode QR, ki so bile nalepljene na parkomate. Druga zelo priročna tarča so vozniki električnih vozil, ki jih polnijo na javni infrastrukturi, kjer so kode QR takisto mamljive.

A problem je širši. Regulatorji ugotavljajo, da so zlikovci kode QR prepoznali kot vektor, ki ga je možno enostavneje podtakniti v elektronsko pošto. Sumljive povezave v elektronskih sporočilih večina filtrov danes preveri ali preusmeri na filtre, medtem ko slike - ki lahko vsebujejo kode QR - neovirano potujejo skoznje. Te najraje podtaknejo v dokumente PDF, s čimer se izognejo vsakršnemu preverjanju, nato pa upajo, da jih bo kakšen uporabnik poskeniral in obiskal.

IBM je letos ocenil, da je povprečna škoda oziroma cena vdora...

8 komentarjev

Po desetletju Applove miške še vedno ne delujejo med polnjenjem

Slo-Tech - Apple je skupaj z novo generacijo iMaca pripravil novo miško (Magic Mouse), ki po vseh letih pritožb uporabnikov še vedno ne odpravlja ključne pomanjkljivosti dizajna. Nova miška, ki stane konkretnih 80-100 dolarjev (odvisno od barve), se še vedno polni s priključkom na spodnji strani. Med polnjenjem naprave še vedno ne moremo uporabljati, kar je unikatna rešitev med proizvajalci mišk.

Priklop so prenovili, saj miške uporabljajo sedaj že dobro uveljavljeni USB-C, a kaj so miške še vedno neuporabne med polnjenjem. Apple sicer zagotavlja, da se polnijo hitro, a če se v ključnem trenutku baterija izprazni, je to problem (pomislite na lovljenje rokov pri oddajanju projektov).

Prva Magic Mouse je izšla leta 2009. Ta je uporabljala zamenljive baterije, zato težav s polnjenjem ni bilo. Leta 2015 so izdali Magic Mouse 2, ki je imela enak dizajn, a polnilne baterije. Apple je priklop posadil na spodnjo stran, ker bojda druge možnosti ob obstoječem dizajnu ni bilo, slednjega pa niso...

35 komentarjev

Muzejski retro-igričarski večer za Noč čarovnic

31.10.2024 ob 18h

vir: Računalniški muzej
Računalniški muzej -

Zakaj bi se na Noč čarovnic tresli od strahu sami doma?

Pridite v Računalniški muzej in si postrezite iz našega srhljivega jedilnika video-igričarskih poslastic: Luigi’s Mansion, Turok: Evolution, Super Metroid, Doom, Mary Shelley’s Frankenstein, Altered Beast, Tomb raider: the last revelation, Aia Illbleed, Ocarina of time, Castlevania: legacy of darkness. Več o samih igrah:

Luigi’s Mansion, 2001 (8+)
Popolna izbira za Noč čarovnic! Ta zastrašujoča igra vas postavi v vlogo Luigija, Marievega mlajšega brata, ki se poda skozi strašljivo poslopje, da polovi duhove! Opremljeni s posebno prilagojenim, visoko zmogljivim sesalnikom in svetilko, morate najprej omamiti duhove, razkriti njihova srca in jih nato pospraviti. Luigi’s Mansion je ena izmed najbolje prodajanih iger za GameCube. Postala je ikonična predstavitev tako konzole kot tudi Nintenda samega.

The Legend of Zelda: Ocarina of Time (8+)
Legenda v zgodovini video iger, The Legend of Zelda: Ocarina of Time je prvotno očarala...

6 komentarjev

Apple v patentnem boju dobil 250 dolarjev

Slo-Tech - Apple in Masimo sta že več let vpletena v pravni boj, saj slednji velikana obtožuje, da ure Apple Watch s svojimi senzorji za merjenje saturacije krvi s kisikom kršijo patente. Apple se je na to tožbo odzval z nasprotno tožbo, v kateri Masimu očita kršitve patentov in modelov, ki se nanašajo na obliko pametnih ur. Leta 2022 je Apple vložil dve tožbi. V prvi Masimu očita, da krši model Apple Watcha, v drugi pa več patentov, ki opisujejo njegovo delovanje. In sedaj je Apple to tožbo tudi dobil - a zmaga je pirova.

Sodišče v Delawaru je v petek razsodilo, da Masimo krši dva modela o oblikovanju Applove pametne ure. Po drugi strani pa so kršitve patentov sodišče ni ugotovilo, zato je v tem delu tožbo zavrnilo. Applu mora Masimo plačati odškodnino, ki znaša 250 dolarjev. Nobenih milijard ali milijonov, še tisočakov ne, temveč pičlih 250 dolarjev. Apple sicer to vseeno šteje kot zmago, a sodišče ni izdalo niti odredbe, s katero bi Masimu prepovedalo prodajo pametnih ur. To pa je bil v...

7 komentarjev

Delta vložila tožbo zoper CrowdStrike zaradi julijskega izpada delovanja

Slo-Tech - Spomin na julijski razpad računalniških sistemov, ki ga je povzročila nespametna posodobitev programa CrowdStrike Falcon, morda počasi bledi, a pravne posledice se šele začenjajo. Ameriški letalski prevoznik Delta je včeraj vložil tožbo zoper proizvajalca, saj je bilo zaradi incidenta prizadetih 1,3 milijona potnikov na 7000 letih, Delta pa je utrpela škodo v višini 500 milijonov dolarjev. Da se bo to zgodilo, so napovedali že takoj po incidentu.

Tožbo so vložili na sodišče v zvezni državi Georgia. V njej trdijo, da je CrowdStrike povzročil katastrofo, ker je strankam namestila nepreizkušeno in okvarjeno posodobitev. To je onesposobilo 8,5 milijona računalnikov z omenjeno programsko opremo, ki jih je bilo treba ročno ponovno usposobiti. Če bi posodobitev preverili na zgolj enem računalniku, bi opazili težave in je ne bi distribuirali svojim strankam, trdijo. Zato zahtevajo 500 milijonov dolarjev odškodnine.

CrowdStrike se je na tožbo odzval z besedami, da gre za neresnične...

23 komentarjev

Na Norveškem želijo povišati starostno mejo za uporabo družbenih omrežij

Ministrica za družinske zadeve Children Kjersti Toppe in premier Jonas Gahr St?re

Slo-Tech - Kot v preostalih delih Evrope je tudi na Norveškem spodnja starostna meja za uporabo družbenih omrežij 13 let. Ponudniki ne smejo odpirati profilov mlajšim, a je v praksi to zelo težko nadzorovati, ker otroci preprosto vpišejo starejši datum rojstva in podobno. Zaradi učinkov, ki jih imajo družbena omrežja na njihov razvoj, pa so v več državah začeli razmišljati, da bo to mejo dvignili na 15 let.

Na Danskem je premierka Mette Frederiksen že maja pozvala Evropsko unijo, da bi bilo treba to mejo dvignili na 15 let. Podobnega mnenja so tudi na Norveškem, kjer si prizadevajo za enako povišanje. Tamkajšnji premier Jonas Gahr Støre dodaja, da je to težak cilj, saj nasprotovanja ne bo manjkalo, a da je zaščita mladih pred močjo algoritmov nujna. Na Norveškem sicer več kot polovica devetletnikov, 58 odstotkov 10-letnikov in 72 odstotkov 11 letnikov uporablja družbena omrežja, četudi bi morali počakati vsaj do 13. leta.

Vlada si zato prizadeva uvesti več varovalk, ki bi otežile laganje o...

21 komentarjev

PayPal bo prodajal vaše osebne podatke

Slo-Tech - PayPal je uvedel spremembe politike zasebnosti, ki bodo začele veljati 27. novembra. Po novem bodo osebne podatke uporabnikov, denimo njihovo zgodovino nakupov, delili z oglaševalci, ki bodo lahko stregli personalizirane ciljane oglase. Od tega se je sicer možno odjaviti, a je treba to aktivno izbrati (opt out).

Personalizirano oglaševanje ni nič posebej novega, so pa podjetja čedalje bolj domiselna pri iskanju načinov za pridobivanje potrebnih podatkov. Najenostavnejši način je seveda njihov nakup, kar jim bo sedaj nudil PayPal. Ponudniki finančnih storitev imajo namreč precej edinstven vpogled v navade posameznikov. V ZDA že četrtina bank vsaj nekaj osebnih podatkov deli s tretjimi podjetji, po navadi oglaševalci. Še posebej radi to počnejo fintechi.

PayPal ima okrog 390 milijonov aktivnih uporabnikov. Pošteno je treba priznati, da je bil PayPal pri razkritju nove politike gostobesednejši, kot bi moral biti strogo po črki zakona. Zakon v ZDA dovoljuje deljenje skoraj vseh...

51 komentarjev

V San Franciscu mestna železnica še vedno temelji na 5,25-palčnih disketah

Slo-Tech - V San Franciscu bodo za 212 milijonov dolarjev posodobili računalniški nadzorni sistem, ki upravlja tamkajšnje podzemne vlake, s čimer se bodo končno rešili velikih disket. Vse od leta 1998 je Automatic Train Control System (ATCS) uporabljal 5,25-palčne diskete. S treh disket je prebral ustrezen program za DOS, ki je krmilil centralne strežnike.

Kot so pojasnili v začetku leta, ATCS avtomatično krmili mestno železnico, dokler so vlaki pod zemljo. Nad zemljo jih upravljajo vozniki, v tunelih pa zgolj opazujejo. Modernizacijo so načrtovali že leta 2018, nato pa je načrte prekinila pandemija. Minuli teden so sklenili pogodbo s Hitachi Rail, ki bo vzpostavil nov sistem brez uporabe disket.

ATCS sicer še deluje, a ima čedalje več težav, ker se diskete kvarijo, programerjev z znanjem jezikov izpred tridesetih let pa je čedalje manj. Vzdrževalni stroški so zato čedalje višji. Železnica v San Franciscu bo sicer deležna obsežne nadgradnje, ki je težka 700 milijonov dolarjev, od tega gre...

11 komentarjev

Po 48 urah na Univerzi v Mariboru še vedno informacijski mrk

Slo-Tech - Mariborska univerza je 48 ur po začetku kibernetskega napada še vedno zavita v temo. Vzpostavili so le statično začetno stran na domeni, kjer obiskovalce v dveh stavkih obvestijo, da so žrtve napada. Spletne strani fakultet in drugih služb ostajajo nedostopne, prav tako so še vedno onemogočene vse ostale storitve.

Na Facebooku je Univerza potrdila, da so napadalci zašifrirali centralne podatkovne in strežniške zmogljivosti. Dodajajo, da so izvedli druge destruktivne aktivnosti. Za zdaj napadalci niso stopili v stik z Univerzo in niso posredovali nobenih zahtevkov za plačilo odkupnine, kar je običajno razlog za napade z izsiljevalsko programsko opremo. Dekripcijskega ključa jim tako niso ponudili, prav tako Univerze ni napadel izsiljevalski virus, ki bi bil zlomljen in bi bilo ključ možno dobiti kod drugod.

Univerza zatrjuje, da so podatki zgolj šifrirani, niso pa bili nikamor prekopirani. Razkritje poslovnih informacij je namreč še ena izmed groženj, s katerim napadalci...

70 komentarjev

Verisign bo še osem let podpisoval korensko območje

Slo-Tech - Verisign bo še osem let skrbnik korenskega območja (root zone) v sistemu domenskih imen (DNS), saj je z ICANN-om 20. oktobra letos skenil novo pogodbo. Korensko območje je na vrhu arhitekture DNS in deluje kot globalni direktorij vseh vrhnjih domen, ki sestavljalo moderni domenski sistem. Vzdrževalec tega območja (root zone maintainer) ima posebno vlogo, saj kriptografsko podpisuje in skrbi za dnevne posodobitve območja.

V tej vlogi Verisign ni novinec, saj jo opravlja že od leta 1993, torej še preden je bil sploh ICANN sploh ustanovljen. Tedaj sta mandat podeljevala National Science Foundation in ameriško ministrstvo za trgovino. ICANN je še danes odgovoren za vsebino in globalne politike korenskega območja.

Verisign pa je tesno vpet v delovanje interneta. Obvladuje dva izmed trinajstih korenskih strežnikov (a.root-servers.net in j.root-servers.net) ter ima avtoritativni imenik za domene .com, .net, .cc, .tv, .name, .jobs, .edu in .gov. Poleg tega opravljajo še številne druge...

0 komentarjev

Irska oglobila LinkedIn za 310 milijonov evrov

Slo-Tech - Irski informacijski pooblaščenec je danes sporočil, da so LinkedInu izrekli globo v višini 310 milijonov evrov zaradi kršitve Splošne uredbe o varstvu osebnih podatkov (GDPR). Hkrati mora LinkedIn prekiniti kršitve, in sicer gre za uporabo in obdelavo osebnih podatkov za analizo vedenja uporabnikov in ciljano oglaševanje.

Avgusta 2018 je francoska neprofitna organizacija La Quadrature Du Net vložila pritožbo pri francoskem informacijskem pooblaščencu, ki je nato primer predal irskim kolegom. V pritožbi so zatrjevali, da LinkedIn ni pridobil zakonitih soglasij za obdelavo in uporabo osebnih podatkov, kot jih potrebuje po GDPR. Soglasja namreč niso bila podana svobodno, z ustreznimi informacijami in ob jasni predstavitvi posledic. LinkedIn tudi ni imel zakonitega interesa za obdelavo teh podatkov niti ni bila takšna obdelava nujno potrebna.

S tem je LinkedIn kršil več členov GDPR. Na odločitev se seveda lahko še pritoži.

0 komentarjev

Univerza v Mariboru tarča kibernetskega napada

Slo-Tech - Včeraj zvečer so neznani storilci napadli Univerzo v Mariboru, kjer je trenutno dostop do vseh informacijskih storitev onemogočen. Z Univerze v Mariboru so potrdili, da se je napad začel včeraj po 20. uri in da trenutno potekajo ukrepi za ponovno vzpostavitev sistema in zagotovitev kontinuitete delovnega in pedagoškega procesa. Po neuradnih podatkih je bil od jutra onemogočen dostop do informacijskih storitev za študente in zaposlene.

To vključuje internetno povezljivost in Eduroam, storitve za zaposlene, študentske storitve e-študija, prijave v domeno in digitalne identitete UM, vse Microsoftove storitve (365, vključno s Teams in OneDrive), vso elektronsko pošto in druge prijave. Zunanje storitve so dostopne, dokler je aktivna veljavna seja (Teams, Microsoft365).

Vse zaposlene in študente so pozvali, naj zamenjajo gesla tudi za druge storitve, če so uporabljali enako geslo kot za univerzitetne storitve. To kaže, da obstoji možnost, da so bila odtujena tudi gesla, verjetno sicer...

144 komentarjev

Raziskave o poslovnih mikroračunalnikih

Mikroračunalnik Tandy TRS-80 model 4. Blake Peterson za Wikimedia. (CC BY 2.0)

vir: Wikipedia
Računalniški muzej -

V Računalniškem muzeju tokrat poročamo o poslovnih 8-bitnikih z operacijskim sistemom CP/M. Zmogljivosti zgodnjih poslovnih mikroračunalnikov so bile majhne, primerljive zmogljivostim cenenih hišnih računalnikov. Šele nov tip magnetnih nosilcev z neposrednim ali poljubnim dostopom do podatkov je omogočil nastanek bolj uporabnih in dražjih poslovnih mikroračunalnikov. S pomočjo disketnih ali diskovnih pogonov so ti že lahko poganjali prave operacijske sisteme kot je CP/M. V desetih letih so proizvajalci izdelali na stotine različnih mikroračunalnikov prilagojenih prav njegovi uporabi, za številne druge pa so razvili strojne razširitve, ki so omogočile njegovo uporabo. Splošna razširjenost enotne programske in strojne podlage je prinesla izrazite prednosti. Do konca sedemedesetih so za CP/M izdelali že na tisoče uporabnih programov, ki so mikroračunalnikom šele na široko odprli pot na področje poslovne in pisarniške uporabe.

Pri nas so prve poslovne mikroračunalnike te vrste razvili...

2 komentarja

Peter Todd: Tudi jaz nisem Satoshi Nakamoto

Slo-Tech - Najnovejši osumljenec, da je avtor bitcoina, je kanadski razvijalec Peter Todd. Izpostavil ga je novi dokumentarec o kriptovaluti (Money Electric: The Bitcoin Mystery), ki je izšel ta mesec. Todd to zanika in poudarja, da je zaradi tarča nadlegovanja, zato se je začasno potuhnil.

O resnični identiteti Satoshija Nakamota se špekulira vse od njegovega izginotja, k čemur poleg človeške radovednosti prispeva tudi njegovo bogastvo, saj ima v lasti za več milijard dolarjev kriptovalute. Marsikoga so v preteklosti že označevali kot avtorja bitcoina, a prav vsi - "Money Electric: The Bitcoin Mystery, razen Craiga Stevena Wrighta so to zanikali. Tudi Todd ni nič drugačen, saj je Wiredu poslal celo domnevne dokaze, da je bil v trenutku, ko je Satoshi Nakamoto objavljal na forumih, na prostem.

Todd ni edini, ki ni navdušen nad novim dokumentarcem. Vdova Lena Sassamana je dejala, da ji je prav odleglo, ko njenega pokojnega moža niso že spet okronali za izumitelja bitcoina. Sassaman je bil...

21 komentarjev

ARM odvzel Qualcommovo licenco

Slo-Tech - ARM je dolgoletnega partnerja Qualcomm obvestil, da mu s 60-dnevnim odpovednim rokom preklicuje licenco za dizajn lastnih čipov na arhitekturi ARM. Gre za običajni pogodbeni odpovedni rok, ki ga vsebujejo ARM-jeve pogodbe. ARM trdi, da je Qualcomm leta 2022 močno kršil pogodbo, potem ko sta bili podjetji dolgo vrsto let tesna partnerja, ki sta obvladovala trg pametnih telefonov.

Stranke imajo več možnosti. Od ARM-ja lahko odkupijo celotne dizajne ali pa licenco za razvoj lastnih procesorjev na arhitekturi ARM. Qualcomm je uporabljal slednjo možnost. Podjetji sta se zapletli v spor, ki se je začel leta 2021 in nato prerasel v tožbo in nasprotno tožbo. Qualcomm je leta 2021 kupil podjetje Nuvia, nato pa ni ponovno sklenil pogodbe z ARM-jem, temveč je uporabljal kar obstoječo. Nuvia je bila namreč leta 2019 pridobila licenci TLA (Technology License Agreement) in ALA (Architecture License Agreement), ki sta bili neprenosljivi. ARM je vložil tožbo, Qualcomm pa je odgovoril z enako...

9 komentarjev

Največje znano praštevilo ima 41 milijonov cifer

Slo-Tech - Projekt distribuiranega računanja GIMPS, s katerim že od leta 1996 sodelujoči s svojo računsko močjo iščejo velika praštevila, je oktobra letos odkril novo največje znano praštevilo. Luke Durant iz San Joseja je 12. oktobra odkril, da je 2136.279.841 - 1 praštevilo. Gre za 52. znano praštevilo oblike 2p - 1, ki jih imenujemo Mersennova praštevila. Novo odkrito praštevilo ima 41.024.320 cifer in je za 16 milijonov mest daljše od prejšnjega rekorderja.

Vsa največja znana praštevila so Mersennova praštevila. Temu botruje posebej učinkovit algoritem za preverjanje praštevilskosti, ki deluje le na teh številih. Lucas-Lehmerjev je edini dovolj učinkovit algoritem, da lahko z današnjo računsko močjo preverimo, ali so večdesetmilijonov mest (v decimalnem zapisu) velika števila praštevila. Projekt GIMPS (Great Internet Mersenne Prime Search) uporablja ta test in je od leta 1996 odkril 18 Mersennovih praštevil.

V programu sodelujejo posamezniki, ki si namestijo odjemalca in prispevajo...

44 komentarjev

ZDA preverjajo, ali TSMC krši sankcije proti Huaweiju

Slo-Tech - Ameriško ministrstvo za trgovino je sporočilo, da je uvedlo preiskavo zoper tajvanskega proizvajalca čipov TSMC. Preverjajo, ali TSMC krši ameriške sankcije in dobavlja čipe kitajskemu Huaweiju. V TSMC nezakonitosti zanikajo in dodajo, da bodo sprejeli popravljalne ukrepe, če bodo potrebni.

Huawei je na seznamu podjetij, ki jim ZDA ne dovolijo dostopa do ameriške tehnologije. To velja tudi za podjetja v tujini, če njihovi izdelki vsebujejo dovolj ameriških komponent. Tak primer je na primer ASML, ki proizvaja naprave za izdelavo čipov. TSMC proizvaja čipe za Nvidio in Apple, podjetji pa za kitajski trg izdelujeta čipe starejših generacij, ki naj ne bi kršili ameriških sankcij.

TSMC ni izrecno potrdil ali zanikal, da bi svoje čipe pošiljal Huaweiju. So pa zagotovili, da se držijo zakonov in bodo poskrbeli, da bo tako tudi ostalo. Precej verjetnejša je posredna prodaja, saj bi Huawei lahko kupoval TSMC-jeve čipe prek posrednikov, ne da bi TSMC to sploh vedel (ali želel vedeti). Od...

22 komentarjev

Kubanci so vikend preživeli v temi

Slo-Tech - Na Kubi že drugi dan skušaj ponovno vzpostaviti elektroenergetsko omrežje, potem ko je v petek ob 11. uri po lokalnem času v celotni državi omrežje klecnilo. Gre za najhujši izpad po letu 1991, pred izpadom pa so napovedovali redukcije in druge ukrepe za znižanje porabe električne energije.

Danes, torej dva dni po začetku težav, je še vedno večji del otoka brez električne energije. Situacijo so včeraj zasilno rešili, a je ponoči ponovno izpadel del omrežja. Trenutno so brez električne energije na zahodni polovici otoka, kar vključuje tudi prestolnico. Za zdaj ni jasno, kdaj bodo tehniki uspeli ponovno zagotoviti delovanje omrežja. Ena največjih elektrarn Antonio Guiteras na otoku naj bi bila glavni razlog za težave, saj je zaradi tehnične napake prenehala proizvajati električno energijo v petek okrog 11. ure. Sledile so kaskadne preobremenitve in izklopi.

Danes so jo ponovno zagnali, zato je pričakovati normalizacijo razmer. Kubanski premier je izpostavil zastarelo...

98 komentarjev

Kitajci niso zlomili šifriranja RSA

Slo-Tech - Pred dobim tednom dni so se kitajski raziskovalci pohvalili, da so uspeli zlomiti šifriranje RSA, za kar so uporabili kvantni računalnik D-Wave Advantage kanadskega podjetja. O tem so objavili tudi znanstveni članek, kar je - bodimo pragmatični - že prvi znak, da odkritje verjetno v praksi ni najbolj uporabno. Če bi res popolnoma zlomili RSA ali pa se temu vsaj približali, bi se namreč zgodilo dvoje: najprej bi bili tiho, nato pa se internet nekega dne nepojasnjeno zlomil.

Da je vse skupaj napihnjeno, je sedaj znano brez kančka dvoma. Pravzaprav je bilo vsakomur, ki je podrobno prebral znanstveni članek, to očitno že od začetka. Raziskovalci s šanghajske univerze so uporabili kvantni računalnik za faktorizacijo 50-bitnega števila, ki se uporablja v 50-bitni implementaciji RSA. To je resda dosežek, a še daleč od prelomnega, predvsem pa ni katastrofičen. RSA se dandanes uporablja marsikod na internetu, a večinoma v 1024-bitni in 2048-bitni inačici. To nima kaj dosti skupnega z...

9 komentarjev

X spreminja politiko blokiranja, uporabniki besni

Slo-Tech - Ena izmed prepoznavnih lastnosti X-a, ki ima korenine v zgodnji dobi Twitterja, se bo korenito spremenila. Blokiranje, ki je doslej v celoti preprečevalo interakcijo, se bo omehčalo. Uporabniki nad napovedano spremembo niso navdušeni.

Trenutno je blokiranje zelo dokončen način za prekinitev komunikacije. Kogar blokiramo, z nami ne more več komunicirati niti ne more več brati naših objav. Seveda jih lahko pogleda neprijavljen, saj je Twitter (razen če svoje objave nastavimo drugače) javen, a to lahko tako ali tako vsi, predsem pa to ni tako zelo enostavno, ker jih je treba najti. Prostega neprijavljenega brskanja po X-u namreč ni več.

Elon Musk pa je sedaj sporočil, da bodo odslej blokirani uporabniki lahko videli objave tudi uporabnikov, kateri so jih blokirali. Musk odločitev utemeljuje z večjo transparentnostjo, večinsko mnenje uporabnikov pa ji je nenaklonjeno. Menijo, da bo sprememba olajšala zasledovanje in nadlegovanje. Ena izmed možnosti nadlegovanja je izdelava posnetkov...

33 komentarjev

Aretirali osumljenca za lažni tvit, ki je zanihal tečaj bitcoina

Slo-Tech - V Athensu v Alabami so aretirali 25-letnega moškega, ki je januarja letos pridobil nepooblaščen dostop do profila ameriške Agencije za trg vrednostnih papirjev (SEC) na X-u in objavil lažno vest, da je SEC odobril kotacijo sklada (ETF), ki sledi ceni bitcoina. Dan pozneje je sicer SEC to res storil in še enkrat legitimno objavil enako vest na X-u. Osumljenca obtožujejo kraje identitete v oteževalnih okoliščinah in nepooblaščenega dostopa.

Vdori v profile na družbenih omrežjih so kaznivi samo po sebi, a to pot so okoliščine posebej oteževalne, ker je osumljenec vdrl v račun regulatorja, hkrati pa je s svojo objavo povzročil rast tečaja bitcoina za približno 1000 dolarjev. Ko so lažno sporočilo odstranili, je cena upadla za 2000 dolarjev, zato mu lahko očitajo manipulacijo trga, kar v ZDA posebej hudo preganjajo.

Dostop do profila je dobil s klasično taktiko prevzema SIM-a (SIM swap). Prevzel je identiteto pooblaščenega upravljavca profila, in sicer njegovo telefonsko številko, kar...

22 komentarjev

Meta počasi odpušča

Slo-Tech - Meta je začela odpuščati zaposlene v več oddelkih, zlasti pri WhatsAppu, Instagramu in Reality Labs. Za zdaj ne gre za obsežna odpuščanja, temveč zgolj reorganizacijo. V podjetju so dejali, da gre za preusmeritev k strateškim ciljem in uskladitev z lokacijsko strategijo, k čemur sodijo tudi kadrovske spremembe. Večinoma naj bi šlo za premestitve, tako lokacijsko kakor vsebinsko, a v nekaterih primerih to ni bilo mogoče. Odpustili naj bi okrog 100 ljudi.

Med odpuščenimi je tudi Jane Manchun Wong, ki je širši javnosti postala znana lani, ko je pred uradno predstavitvijo razkrila nekaj funkcij v izdelkih Mete. Med tehnološkimi velikani so sicer redna odpuščanja manjšega dela zaposlenih postala nepisano pravilo. Reality Labs, kjer se ukvarjajo z navidezno resničnosti, je moralo nekaj ljudi zapustiti že v začetku leta. Prav tako je Meta v začetku leta 2022 odslovila 11.000 zaposlenih, ko so ugotovili, da okrevanje po pandemiji ni bilo tako intenzivno, kot so bili pričakovali. Leta 2023...

3 komentarji

Ker je disk z bitcoini vrgel v smeti, toži upravljavca smetišča

Slo-Tech - James Howells je obraz ljudi, ki so izgubili celo premoženje v bitcoinu, potem ko je pred 11 leti v smeteh končal njegov disk, na katerem je približno 7500 tisoč bitcoinov. Ti bi bili danes vredni okrog pol milijarde evrov, zato si Howells vsa ta leta prizadeva disk povrniti, a ga ni najti. Ker mu ne dovolijo iskati po smetišču, se je sedaj odločil tožiti mestni svet v Newportu.

Leta 2013 je Howellsova tedanja partnerica v smeti vrgla njegov disk, ki je vseboval omenjene bitcoine, že tedaj vredne skoraj milijon evrov. Howells je vse odtlej skušal prepričati upravljavca smetišča in mestne oblasti, da bi mu dovolili disk poiskati. Pri tem je bil neuspešen, prekopati pa bi bilo treba 100 ton smeti. Howells je bil pripravljen tudi sam organizirati ekipo za prekopavanje, a mu tega niso dovolili. Občini je tudi ponudil 10 odstotkov premoženja, a na občini ostajajo neomajni. Kopanje po smetišču bi predstavljalo tveganje in nevarnost za okolje. Ocenjujejo, da bi iskanje stalo 10 milijonov...

61 komentarjev

So prihodnost podatkovnih centrov mali modularni reaktorji?

Slo-Tech - Medtem ko se v slovenski javnosti krešejo mnenja o izgradnji še enega velikega jedrskega reaktorja, se ameriški tehnološki giganti obračajo k lastnim malim modularnim reaktorjem (SMR) za napajanje lastnih požrešnih podatkovnih centrov.

V začetku tedna sta Google in Kairos podpisala pogodbo o dobavi energije iz SMR-jev za Googlove podatkovne centre. Prvi vati naj bi iz Kairosovih SMR-jev stekli leta 2030, nato pa bodo pet let postavljali še dodatne. Kairos bo postavil več SMR, ki bodo skupno Googlu zagotavljali 500 MW električne energije. Za zdaj delujočih SMR v ZDA še ni, Kairos pa je julija začel graditi prototip v Tennesseeju, ki naj bi bil nared leta 2027.

Podobne zamisli ima tudi Amazon, ki je napovedal troje investicij v SMR-je. Medtem ko je Google obljubil odkup energije, je Amazon začel financirati razvoj. Ena izmed pogodb je sklenjena z dobaviteljem Energy Northwest, ki bo proučil možnost postavitve SMR blizu Columbia Generating Station, kjer je trenutno en 1200-MW...

200 komentarjev

Medel zagon Trumpovega kriptožetona

Slo-Tech - Včeraj je nekdanji ameriški predsednik na spletni strani World Liberty Financial začel prodajati svoj kriptožeton, ki se imenuje WLFI. Začetek je bil vse prej kot spektakularen, saj je spletna stran večkrat klecnila, pogosto pa smo namesto vsebine videli zgolj napis, da potekajo vzdrževalna dela. Na prodaj je 20 milijard žetonov po oceni 0,015 dolarjev za žeton, a so jih prodali le manjši del.

Po podatkih spletne strani je prodanih zgolj 4,1 odstotka razpoložljivih žetonov, s čimer so zbrali okrog 12 milijonov dolarjev. Trump projekt z geslom The DeFiant Ones oglašuje že od avgusta. DeFi je okrajšava za decentralizirane finance, zasnovan pa je kot platforma za posojanje kriptovalut. Namenjen naj bi bil torej ljudem, ki nimajo dostopa do konvencionalnega bančništva, a po drugi strani je WLFI na voljo le kvalificiranim vlagateljem, ki imajo vsaj milijon dolarjev ali 200.000 dolarjev prihodkov letno. WLFI je torej hranilec vrednosti na platformi, njegovi imetniki pa naj bi imeli...

17 komentarjev

Po mesecu dni izvorna koda WinAmpa umaknjena

Slo-Tech - Potem ko je WinAmp vstal od mrtvih, so minuli mesec njegovo izvorno kodo objavili na GitHubu. Manj kot poln mesec pozneje so celoten repozitorij izbrisali, saj je bila objava povezana s številnimi zapleti in tudi kršitvami licenc in pravic. Zgodba bo v zgodovino ostala zapisana kot eno najbolj ponesrečenih odprtij kode.

Ni namreč vsako razkritje kode enako, predvsem pa se razlikujejo pravice in obveznosti. Kodo so sprva objavili pot licenco Winamp Collaborative License (WCL) Version 1.0, ki je med drugim prepovedovala izdelavo drugih verzij (No Forking: You may not create, maintain, or distribute a forked version of the software.) To je seveda v nasprotju s pravili GitHuba, tehnično gledano pa takšna koda ni odprta, temveč je zgolj razkrita. Zato so licenco posodobili in WCL 1.0.1 je dovoljevala ustvarjanje drugih verzij, a prepovedovala njihovo distribucijo. V praksi je to zelo težko preverjati.

Še večji problem pa so bili drobci kode, ki tam ne bi smeli biti. Nullsoft, ki je...

9 komentarjev

Apple izdal iPad mini 7

Slo-Tech - Apple je brez velikega pompa, celo brez najmanjše novinarske konference, izdal novo tablico iPad Mini, kar je sploh prva nadgradnja te linije po letu 2021. Glavna novost so gotovo precej izboljšane specifikacije, saj ga poganja tretjino hitrejši čip A17 Pro (dve hitri, štiri varčna jedra), ima četrtino hitrejši grafični del (pet jeder) in dvakrat hitrejši Neural Engine (16 jeder). Ima 128 GB prostora v osnovni inačici, 8 GB pomnilnika, podpira tudi novi Apple Pencil Pro ter nova Wi-Fi 6E in USB-C.

Precej manj sprememb je bila deležna zunanjost, ki je dobesedno le prebarvana. Novi barvi sta vijolična in modra, ki pa nista preveč živahni. Novinec bo v ZDA stal 500 dolarjev in pri nas malo več, pravo vrednost pa bo dobil šele konec leta, ko bo prejel Apple Intelligence. Zaslon sicer meri 8,3 palca, ločljivost znaša 2266 x 1488 (torej 326 dpi) v tehnologiji LED-IPS s 500 niti svetilnosti. Obe kameri zmoreta 12 milijonov pik.

V Evropi bodo verzije z WLAN stale 600, 730 in 980 evrov,...

33 komentarjev

Western Digital ponudil diske s kapaciteto 32 TB

Slo-Tech - Proizvajalci diskov z različnimi triki še vedno uspešno dvigujejo kapacitete 3,5-palčnih shramb podatkov. Western Digital je predstavil tri nove modele, ki dosegajo 26 TB v klasični tehnologiji in 32 TB s prekrivnim zapisom magnetnih sledi. Model DC HC590 ima osnovno kapaciteto 26 TB, kar so dosegli s kar enajstimi ploščami, ki so jih stlačili v ohišje. Disk ima 512 MB predpomnilnika, priključka SAS in SATA ter hitrost vrtenja plošč 7200 obratov na minuto. Večji brat DC HC690 zmore 32 TB, ker podatke zapisuje v prekrivnem načinu UltraSMR (shingled magnetic recording), kjer se sledi delno prekrivajo. To nekoliko upočasni delovanje, a poveča kapaciteto. V ostalih pogledih je manjšemu bratu enak. Oba modela sta namenjena poslovni rabi.

Klasični model doseže hitrost do 291 MB/s (na obodu), SMR pa 276 MB/s. Diski v stanju pripravljenosti porabijo okrog 5 W, ob delovanu pa dvakrat več. Tretji predstavnik WD Gold 26 TB pa ni namenjen poslovnim uporabnikom, temveč je na prodaj tudi v...

33 komentarjev

Tudi Perplexity nezakonito zbira vsebine The New York Timesa

Slo-Tech - The New York Times je od upravljavcev umetne inetligence Perplexity zahteval, da prenehajo zbirati vsebine s časnikovih spletnih strani za trening umetne inteligence. Podjetju so poslali uradni zahtevek pred tožbo (cease and desist), naj početje opustijo. To ni prvi tovrstni zahtevek, saj časnik OpenAI in Microsoft zaradi istovrstnega početja preganja na sodišču. V datoteki robots.txt, ki opisuje pravice dostopa do strani, prepovedujejo dostop številnim pajkom, med drugim tudi Perplexityju.

Iz podjetja pa so se odzvali z izjavo, da tega ne počnejo, torej da množično ne zbirajo vsebine za urjenje umetne inteligence. So pa dodali, da prelistavajo spletne strani in zbirajo faktografske podatke, na katerimi si nihče ne more lastiti avtorskih pravic. To sicer drži, a ti podatki so v časopisnih izdelkih oblikovani v besedila, ki so avtorsko zaščitena. Uradno se Perplexity še ni odzval, bodo pa to storili do konca meseca.

Zanimivo je, da je Perplexity z nekaterimi drugimi ponudniki...

1 komentar

Nagrada v spomin Alfreda Nobela za ekonomijo 2024

Slo-Tech - Danes so v Stockholmu razglasili še prejemnike nagrade za ekonomijo, ki jo v spomin Alfreda Nobela podeljuje švedska centralna banka. Nagrado bodo prejeli Daron Acemoglu in Simon Johnson z MIT-a ter James A. Robinson s chicaške univerze, ker so raziskali, kako nastajajo inštitucije in nato vplivajo na blaginjo držav.

Meritve kažejo, da se prepad med bogatimi in revnimi državami ne zmanjšuje. V povprečju je petina najbogatejših držav 30-krat bogatejših od spodnje petine. Razlike med bogatimi in revnimi državami so mnogotere, med njimi pa je tudi ustroj in delovanje inštitucij. Letošnji nagrajenci so proučevali, ali je to vzrok ali posledica. Ugotavljali so, kako vzpostavitev inštitucij še v času evropske kolonizacije korelira z umrljivostjo in težavnostjo kolonizacije. Eno izmed mest, ki so ga proučevali, je Nogales na ameriško-mehiški meji.

Meja deli mesto na dve polovici, ki se močno razlikujeta, tako po pričakovani življenjski dobi kot tudi bogastvu prebivalstva in zaščiti...

8 komentarjev

Europa Clipper je na poti

vir: NASA
NASA - NASA je v vesolje uspešno poslala svojo doslej največjo raziskovalno sondo, Europo Clipper, ki bo čez slabih 6 let prispela do bržkone najbolj zanimive od Jupitrovih lun.

Jupitrova luna Europa buri duhove v znanstveni srenji, vse odkar je odprava Galileo v devetdesetih nakazala, da se pod njenim zaledenelim površjem verjetno skrivajo ogromni oceani, nemara celo večji od Zemljinih. Po dolgih preigravanjih različnih možnosti pri Nasi je bila odprava Europa Clipper formalno potrjena leta 2015. Da pa so projekt dejansko prignali do izstrelitve, so morali snovalci preseči mnogo organizacijskih in tehničnih ovir; med drugim kadrovske ter finančne težave vodilnih Nasinih laboratorijev, pa menjavo nosilne rakete. Najprej je bilo namreč mišljeno, da bo sonda v vesolje odpotovala na orjaški raketi SLS, toda zamude v njenem razvoju so Američane prisilile, da so se pred tremi leti odločili za SpaceXovo raketo Falcon Heavy.

Ta je sondo danes popoldne, 6 minut čez 6 po našem času, ponesla iz...

3 komentarji

SpaceX ujel prvo stopnjo Starshipa

vir: SpaceX
SpaceX - SpaceXu je danes popoldne uspel še en prelomen dosežek v vesoljskem inženiringu: pri peti testni odpravi Starshipa so uspeli izvesti nadzorovan pristanek nosilne rakete Super Heavy, ki so jo ujeli s kleščami stolpa na izstrelišču.

Preizkusne izstrelitve SpaceXovih raket Starship so vedno razburljiva paša za oči, bodisi zaradi eksplozij bodisi dih jemajočih inženirskih podvigov. Po tem ko so pri četrtem poskusu uspeli prvič (za silo) pristati s plovilom Starship, je v peto sledil nov zahteven mejnik: pristajanje nosilne rakete Super Heavy. Da je mera polna, ne gre za pristanek na nogah kot pri raketah Falcon 9, temveč mehanizem vključuje lovljenje lebdeče rakete s kleščami stolpa na izstrelišču, ki jim v podjetju hudomušno pravijo mechazilla ali chopsticks. To seveda pomeni, da mora biti približevanje rakete tlom zelo natančno, saj bi trk s stolpom pomenil katastrofo - SpaceXov podpredsednik Bill Gerstenmaier je pred dnevi navrgel, da bomo ali videli uspešen pristanek ali pa bo...

114 komentarjev

NASA z laserjem z Zemlje poklicala v vesolje

Slo-Tech - NASA je s postaje LCOT (Low-Cost Optical Terminal) na Zemlji uspela vzpostaviti povezavo s TBIRD (TeraByte Infrared Delivery) na satelitu v nizki orbiti. LCOT je oddajal dovolj intenzivno, da je TBIRD identificiral laserski žarek in obdržal povezavo tri minute. Da je povezava uspela, je moral LCOT žarek usmerjati z natančnostjo enega miliradiana.

Misija TBIRD je trajala dve leti in se je končala sredi septembra letos. V tem času je NASA večkrat uspešno preizkusila vzpostavljanje povezav, najvišja dosežena prepustnost pa je znašala 200 gigabitov na sekundo. V treh minutah, kolikor je trajala povezala v zadnjem preizkusu, bi lahko pretočili pet terabajtov podatkov, kar je dovolj za prenos podatkov, ki jih sateliti ali vesoljske postaje zbirajo med opravljanjem znanstvenih eksperimentov.

NASA v okviru projekta SCaN (Space Communications and Navigation) raziskuje možnosti za širokopasovno komunikacijo s plovili in sateliti v različnih orbitah. Optične komunikacije, ki potekajo z...

2 komentarja

Zgolj še eno leto podpore za Windows 10

vir: Flickr

Slo-Tech - Vstopamo v zadnje leto podpore za Windows 10, kar je še zlasti pomembna informacija za poslovne uporabnike. Podpora za Windows 10 se bo uradno iztekla 14. oktobra 2025. Zadnjo pomembnejšo nadgradnjo smo dobili pred dvema letoma, ko je izšel Windows 10 22H2, odtlej pa Microsoft krpa zgolj ranljivosti. To počne brezplačno, a bo tako le še leto dni.

Windows 10 je izšel že davnega leta 2015 in deset let podpore je v resnici precej radodarno. Ko bo te konec, bodo podjetja in posamezniki lahko dodatna leta podpore doplačali. ESU (Extended Security Updates) bo na voljo do oktobra 2028, a ne bo zastonj. Za poslovne uporabnike bo prvo leto stalo 61 dolarjev na napravo, drugo leto 122 dolarjev in tretje leto 244 dolarjev. Šole in druge izobraževalne ustanove bodo imele znatne popuste, saj bodo cene en dolar za prvo leto, nato pa vsako leto dvakrat več. Cene za domače uporabnike še niso znane - je pa to sploh prvikrat, da bodo ti imeli možnost nakupa ESU. Pri Windows 7 je bila ta možnost...

64 komentarjev

Prodaja računalnikov v minulem kvartalu stagnirala

Slo-Tech - V tretjem četrtletju je najboljša ocena prodaje osebnih računalnikov stagnacija. Analitiki v podjetju Gartner so izračunali, da je bilo prodanih 62,9 milijona računalnikov, kar je 1,3 odstotka manj kot v minulem letu. V treh četrtletjih pred tem so sicer beležili zmerno rast. Pričakovati je bilo večji porast prodaje, ki bi ga vzpodbujala umetna inteligenca in prihod novih sistemov za Windows 11, ki jo bodo imeli integrirano, a se to ni zgodilo. Kupci za zdaj še niso prepričani, da jim bo nova tehnologija resnično v tolikšno pomoč, da bi bilo smiselno takoj zamenjati svoje sisteme.

Računalniki Copilot+ so za zdaj omejeni na arhitekturo ARM, jasnih prednosti pa uporabniki še niso opazili. Več navdušenja je pričakovati, ko bo podpora za Copilot+ prispela tudi v Intelove in AMD-jeve procesorje. V aktualnem četrtletju pričakujejo 66-67 milijonov prodanih računalnikov, k čemur bo poleg večjega zanimanja za umetno inteligenco prispevala tudi tradicionalno dobra božična nakupovalna...

6 komentarjev

Na Nizozemskem menjava več tisoč semaforjev zaradi varnostne ranljivosti

Slo-Tech - Na Nizozemskem bodo morali zamenjati več tisoč semaforjev, saj imajo resno varnostno ranljivost, ki omogoča zlorabo in vplivanje na njihovo delovanje. Semaforji na Nizozemskem so namreč že dolga leta večidel pametni. Zaznavajo promet v vseh smereh in oblikah, nato pa delujejo tako, da bi kar najbolj povečali pretočnost in prijaznost do udeležencev - pešcev, kolesarjev in voznikov. Trend pametnih semaforjev se širi tudi v druge države, skrajni primer so Googlovi pametni semaforji, ki se usklajujejo na nivoju celih mest.

A pamet in povezljivost prinaša tudi tveganja. Že pred štirimi leti so etični hekerji pokazali, da je možno vplivati na delovanje semaforjev. Najnovejša ranljivost pa je še resnejša. Varnostni strokovnjak Alwin Peppels iz podjetja Cyber Seals je letos ugotovil, da lahko z radijskimi valovi pošilja ukaze, ki jih nadzorni sistemi semaforjev prepoznajo in upoštevajo. Gre za signal v sili, ki ga sicer uporabljajo vozila na nujni vožnji, da si zagotovijo zelene luči in...

20 komentarjev

Prek USB-ključkov so okužili izolirane evropske sisteme

Slo-Tech - Pred dobrim desetletjem je črv Stuxnet v praksi dokazal, da niti odklop računalniških sistemov od vseh omrežij (airgapping) ne more popolnoma preprečiti okužb. Stuxnet se je v iranske centrifuge pritihotapil na ključkih USB, ki so še danes eden najpomembnejših vektorjev za prenos nesnage. ESET je ta teden sporočil, da je hekerska skupina GoldenJackal na enak način v minulih letih napadla vsaj dva evropska sistema. Spetembra 2019 in julija 2021 so napadli veleposlaništvo ene izmed južnoazijskih držav v Belorusiji, med majem 2022 in marcem 2024 pa eno evropsko organizacijo.

Za GoldenJackal smo prvikrat slišali že lanskega maja, ko je na njegove aktivnosti opozarjal Kaspersky. Takrat so posvarili, da se GoldenJackal loteva zlasti državnih in diplomatskih tarč. Sprva so napadali sisteme, ki so povezani v internet, za kar so uporabili zlonamerno programsko opremo GoldenDealer. Ta med drugim spremlja, kdaj v sistem vstavimo ključek USB, in se potem takoj prekopira nanj. Ko potem isti...

0 komentarjev

Ob 20-letnici Ubuntuja izšla verzija 24.10

Slo-Tech - Izšla je nova verzija najbolj priljubljene Linuxove distribucije Ubuntu, ki nosi predvidljivo ime Ubuntu 24.10 oziroma Oracular Oriole. Te dni Ubuntu praznuje 20-letnico obstoja - Ubuntu 4.10 je izšel 20. oktobra 2004 -, hkrati pa je 24.10 druga različica v tem letu. Prejšnja Ubuntu 24.04 je imela oznako LTS in bo torej podprta dlje časa, nova 24.10 pa zgolj običajnih devet mesecev.

V novi verziji je vključeno najnovejše stabilno jedro 6.11, kar doslej ni bila navada. A od avgusta letos je Canonical sprejel novo politiko, da vedno vključijo zadnjo inačico jedra, ki je na voljo. To bo prineslo tudi hitrejšo podporo za nove funkcionalnosti, ki jih dobiva Linux kot ekosistem. Uporabniki na arhiteketuri ARM64 imajo odslej na voljo GNOME Initial Setup za enostavnejšo postavitev sistema po namestitvi. Novi File Manager pa omogoča lažjo navigacijo po drevesni strukturi sistema, dostop do različnih pogonov in preglednejše iskanje po neindeksiranih mapah.

Dodali so nekaj spominov na prvo...

6 komentarjev

Intel najavil namizniške procesorje Core Ultra 200S

vir: Intel
Intel - Pri Intelu so pokazali težko pričakovano prvo namizniško različico svojih najmodernejših procesorskih arhitektur, serijo Core Ultra 200S, na podlagi arhitekture Arrow Lake. Izdelki prispejo konec tega meseca.

Intel je svojo prelomno doktrino sestave procesorjev v obliki tehnologije Meteor Lake doslej v prenosniških napravah uporabil že dvakrat; poleg uvodnih meteor lakov smo pred kratkim dobili tudi drugo inkarnacijo za mobilne naprave, Lunar Lake. Uporabniki podmiznih škatel pa so se načakali in bodo prve čipe takšne sorte prejeli šele 24. oktobra, v obliki družine Core Ultra 200S, oziroma arhitekture Arrow Lake-S. Okoli nje smo videli ogromno ugibanj, na koncu pa je zadeva po pričakovanjih nekakšen križanec obeh že obstoječih različic te tehnologije.

Natančneje: iz Meteor Laka pobere zasnovo z mnogo različnimi čipleti (tiles), pa tudi grafično vezje in NPU, medtem ko iz Lunar Laka pridejo novejša računska jedra. Arrow Lake tako sestavljajo štiri različne vrste čipletov, ki jih...

7 komentarjev

Raziskave o prvih vgradnih mikroračunalnikih

Računalniški muzej -

V Računalniškem muzeju tokrat poročamo o prvih mikroprocesorjih in mikrokrmilnikih. Mikroprocesorska tehnologija je v obliki vgradnih sistemov trajno in temeljito preobrazila številna področja, ne le računalništvo. Prvi mikroprocesorji so nastali na začetku sedemdesetih prav kot vgradne naprave namenjene naprednemu upravljanju delovanja bolj zahtevnih elektronskih naprav. Mikroprocesorje so na začetku sedemdesetih kot vgradne naprave najprej želeli uporabiti proizvajalci namiznih kalkulatorjev in računalniških terminalov. Ideja pa je obljubljala očitne koristi še za veliko število drugih naprav in strojev. V drugi polovici sedemdesetih so nastali še bolj primerni mikrokrmilniki. To so pravzaprav zaključeni mikroračunalniki na čipu in so idealni kot vgradne upravljalne naprave, ker omogočajo bolj primerno cenovno razmerje in lažjo vgradnjo. Danes vgradni sistemi predstavljajo daleč največje področje uporabe mikroprocesorjev in mikrokrmilnikov.

To pa je tudi eno izmed področij, ki so...

6 komentarjev

Nobelova nagrada za kemijo 2024

Slo-Tech - Da Nobelove nagrade naposled prepoznavajo pomen računalniških orodij v znanosti, priča tudi letošnja nagrada za kemijo, ki jo bodo prejeli David Baker z Univerze Washington v Seattlu ter Demis Hassabis in John M. Jumper iz podjetja DeepMind. Baker je prejel polovico nagrade za račualniško načrtovanje proteinov, Hassabis in Jumper pa za napovedi strukture proteinov.

Proteini so osnovni gradniki živih bitij, ki jim omogočajo najrazličnejše strukturne prilagoditve. Lasje, nohti, koža in številna druga tkiva imajo svoje lastnosti zaradi proteinov, ki jih gradijo. Izjemna raznolikost je pravzaprav neverjetna, saj vse proteine gradi zgolj 20 različnih aminokislin. Vrstni red, v katerem se te aminokisline povezujejo v proteine, je zapisan v DNK. Aminokisline se nato povežejo s peptidnimi vezmi, a čarovnija se zgodi šele za tem. Zaporedje aminokislin imenujemo primarna struktura in ni posebej razburljiva, nato pa se nastali polimer zvije v prostoru, s čimer pridobi sekundarno in terciarno...

4 komentarji

Google mora v Play Store pripustiti konkurenco

Slo-Tech - Sodišče v Kaliforniji je sprejelo razsodbo v primeru Epic proti Googlu, ki slednjemu ne bo povšeči. Po razsodbi mora Google odpreti platformo bolj, kot jo je doslej. V spletni tržnici Play Store morajo biti dostopne tudi aplikacije, ki so v bistvu konkurenčne spletne tržnice. Google mora za konkurenco izdelati še katalog aplikacij, ki jih ponuja sam, da lahko konkurentje s svojimi tržnicami vzpostavijo alternativo. Od avtorjev aplikacij Google tudi ne bo smel več zahtevati uporabe plačilnega sistema Google Play Billing, ga bodo pa seveda lahko ponudili, a pisci bodo imeli proste roke, da uporabnike usmerijo k alternativi. Tudi s ceno Google ne bo imel več vzvodov obvladovanja konkurence.

To so zahteve, ki občutno presegajo normalno protimonopolno delovanje. A kot je pojasnil profesor prava s Stanforda Mark Lemley, je to razumljivo. Ko je podjetje spoznano za krivo kršitev protimonopolne zakonodaje, sodišče ne terjajo zgolj prenehanja takšnega ravnanja, temveč lahko naložijo tudi...

11 komentarjev

Nobelova nagrada za fiziko 2024

Slo-Tech - Letošnja prejemnika Nobelova nagrade za fiziko 2024 sta fizik John J. Hopfield s Princetona in Geoffrey E. Hinton z Univerze v Torontu, ki sta bila nagrajena za ključna odkritja in izume, ki so omogočili strojno učenje z umetnimi nevronskimi mrežami. Hopfield je ustvaril strukture, ki zmorejo shranjevati podatke in rekonstruirati informacije, Hinton pa je odkril metodo za iskanje vzorcev v podatkih. Posledice teh odkritij vidimo in uporabljamo vsakodnevno, denimo pri strojnem prevajanju, prepoznavanju slik in uporabi umetne inteligence. Slednja je pogosto zgolj širok izraz, s katerim v resnici mislimo na nevronske mreže.

Za zdaj velja konsenz, da računalniki in stroji ne morejo razviti zavesti in misliti, a rezultati njihovega delovanja so hudo podobni temu. Klasični računalniški programi so bili strogo deterministični v smislu, da so delovali kot recept. Koraki so bili jasno opredeljeni, rezultati predvidljivi in razumljivi. Pri strojnem učenju pa računalniku ne damo recepta,...

13 komentarjev

Nobelova nagrada za medicino 2024

Slo-Tech - Začetek oktobra je vsako leto posvečen Nobelovim nagradam, saj v Stockholmu in Oslu razglasijo prejemnike, katerim jih izročijo na decembrski slovesnosti. Danes je Nobelov odbor na švedskem inštitutu Karolinska sporočil, da Nobelovo nagrado za medicino ali fizologijo prejmeta ameriška biologa Victor Ambros in Gary Ruvkun za odkritje mikroRNK in njene vloge pri posttranskripcijski regulaciji genov. Leta 1993 sta mikroRNK odkrila v glisti C. elegans, a se je hitro izkazalo, da je pomembna pri vseh večceličnih organizmih vključno z ljudmi.

Večcelični organizmi imajo večinoma specializirane celice, ki lahko tvorijo različna tkiva in organe. Celice v očesu so pomembno drugačne od celic v želodcu ali mišici, a so vse nastale po istem načrtu. Njihov DNK je enak, razlikujejo pa se, ker so se v njih izrazili različni geni. Izražanje genov uravnavajo različni faktorji, ki se vežejo na DNK in bodisi aktivirajo ali deaktivirajo posamezne gene, a to ni edini regulatorni mehanizem. Že leta 1965...

1 komentar

Dve desetletji prevar v raziskavah Alzheimerjeve bolezni

Slo-Tech - Eliezer Masliah je nesporna avtoriteta na področju raziskav nevrodegenerativnih bolezni, nekdanji direktor oddelka za nevrološke znanosti pri ameriškem Inštitutu za staranje (NIA), glavni svetovalec direktorja NIA, avtor več kot 800 člankov s tega področja in eden najbolj citiranih znanstvenih. Hkrati je Masliah tudi prevarant in soavtor več kot sto člankov s ponarejenimi rezultati, ki zajemajo obdobje med leti 1997-2023, ko je deloval na univerzi v San Diegu (UCSD).

Da je z njegovimi objavami nekaj narobe, se je prvikrat začelo šušljati lani. V reviji Science so se poglobili v njegove rezultate, o sumih pa so seznanili tudi skupino strokovnjakov za odkrivanje prevar. Ti so natančno premotrili vse objave in v 300 strani dolgem poročilu ugotovili, da je v vsaj 132 člankih moč najti neverodostojne podatke, zlasti fotografije barvanja western, ki so sumljivi. Istočasno je neodvisno preiskavo izvajal tudi NIH, največji ameriški državni financer raziskav iz ved o življenju, ki je

29 komentarjev

Zlonamerna programska oprema tri leta ždela v sistemih z Linuxom

Slo-Tech - Novi malware, ki se imenuje Perfctl, se je od leta 2021 skrival v več tisoč sistemih z nameščenim Linuxom. Perfctl izkorišča bodisi napačno konfigurirane sisteme, ki so zaradi tega ranljivost (našteli so kar 20.000 različnih napak v konfiguraciji) bodisi hudo ranljivost v platformi Apache RocketMQ (CVE-2023-33246). Slednjo so lani zakrpali, a neposodobljeni sistemi so seveda še vedno ranljivi.

Ena izmed funkcionalnosti Perfctl je nepooblaščeno rudarjenje kriptovalut, hkrati pa služi kot proxy, ki ga avtorji programa tržijo za plačljive uporabnike. Ime perfctl je namenoma zbrano tako, da je podobno legitimnim servisom v Linuxu, denimo nadzornemu orodju perf in oznaki ctl za orodja v terminalu. Perfctl se nato namesti kot sveženj rootkitov, s čimer se skuša skriti. Uporablja tudi nekaj drugih načinov prikrivanja svojega obstoja.

Nekateri protivirusni programi Perfectl prepoznajo, ne pa vsi. Za nameček je uporaba protivirusnih programov na Linuxu precej nestandardna, zato so se...

18 komentarjev

23andMe je pred propadom, kaj pa DNK strank?

Slo-Tech - 23andMe se že štiri leta bori s pešanjem poslovnega modela, saj se je zanimanje javnosti za osebno genomiko že pred pandemijo začelo zmanjševati. Njihov model je temeljno nevzdržen, saj je storitev analize DNK za vsakega posameznika zanimiva kvečjemu enkrat. Svoj položaj so skušali reševati še z drugimi izdelki, denimo razvojem zdravil, a so tod finančni vložki pošastni. Ko jim je res trda predla, so razmišljali tudi o razdelitvi podjetja na del za osebno genomiko in del za zdravila, a podjetje še naprej tone. Zdi se, da se je čas iztekel, kar pa strankam prinaša pomemben problem - kam bodo šli njihovi vzorci DNK?

Teh ni malo, njihova usoda pa je nejasna. 23andMe, ki že od ustanovitve posluje z izgubo, je tik pred propadom. Delnica podjetja zgrmela za 96 odstotkov in kotira pri pičli 36 centih. Tržna kapitalizacija podjetja je usahnila na 185 milijonov dolarjev, potem ko je bilo podjetje leta 2021 vredno šest milijard dolarjev. Delnica je tik pred umikom z borze, ker ne izpolnjuje...

16 komentarjev

Cloudflare odvrnil napad s 3,8 Tb/s

Slo-Tech - Cloudflare, ki nudi tudi storitve zaščite spletnih mest pred napadi DDoS, je sporočil, da so nedavno zaustavili napad z obsegom 3,8 Tb/s. To je največji napad DDoS, ki je bil kdajkoli javno razkrit. V Cloudflaru so poudarili, da je šlo za del en mesec trajajočega napada na nivoju L3/4, ki je redno presegal dve milijardi paketkov na sekundo (2 Bpps) s kapaciteto 3 Tb/s.

Napad L3 (layer 3) skuša preobremeniti omrežno infrastrukturo z velikim številom paketkov, medtem ko napadi L4 ciljajo na vire na transportnem sloju, tako da ustvarijo veliko zahtevkov za vzpostavitev povezave. Cloudflare stranke varuje pred temi napadi s svojo obsežno infrastrukturo, ki pa ima tudi svoje omejitve, a 3,8 Tb/s so zmogli.

Cloudflare je pokazal, da so napad, ki se je začel ob 15.01 že minut pozneje nevtralizirali in zagotoviti normalno dostopnost strani strank. V zadnjem času se število napadov povečuje, vsi pa uporabljajo UDP in fiksna vrata, izvirajo pa iz več držav. Običajno izkoristijo kakšno...

5 komentarjev

EU: TikTok, YouTube in Snapchat morajo razkriti več o algoritmih

Slo-Tech - Algoritmi, ki jih uporabljajo moderna družbena omrežja, denimo YouTube ali TikTok, so zaviti v tančico ali kar plašč skrivnosti. Do neke mere je to razumljivo, ker s tem upravljavci preprečujejo zlorabe in neavtentično vedenje, a po drugi strani to pomeni, da nimamo ne uporabniki ne države nobenega nadzora nad delovanjem. Evropska komisija je zato v skladu z aktom o digitalnih storitvah (DSA) od TikToka, Snapchata in YouTuba zahtevala več informacij o algoritmih, ki jih uporabljajo.

Po DSA morajo platforme zagotoviti, da so ocenile in obvladujejo tveganja, ki nastajajo ob njihovi uporabi. Algoritmi predstavljajo tveganje za duševno zdravje, saj lahko posameznike potegnejo v začaran krog spremljanja novih in novih vsebin. Zato Komisija od Snapchata in YouTuba terja, da predložita podrobne informacije o parametrih, ki jih algoritmi uporabljajo za priporočila. Prav tako morajo pokazati, kako varujejo zdravje uporabnikov, zlasti ukrepe za mladoletne. TikTok pa mora razkriti še, kako...

16 komentarjev

OpenAI ima na voljo 10 milijard dolarjev

Slo-Tech - OpenAI je zaključil najnovejši krog zbiranja kapitala in dosegel cilj 6,6 milijarde dolarjev. Vplačila so se izvajala pri vrednotenju 157 milijard dolarjev, torej so sveži vlagatelji dobili 4,2 odstotka podjetja. Med vlagatelji ni bilo Appla, čeprav je sprva kazalo drugače, sta pa med njimi Microsoft in Nvidia, ki sta že pred tem imela lastniška deleža v podjetju. Ostali pomembni vlagatelji so še Khosla Ventures, SoftBank, Tiger Global, Altimeter Capital in pokojninski sklad kalifornijskih javnih uslužbencev.

Povpraševanje je bilo višje od ponudbe, zato je lahko OpenAI tudi izbiral. Med drugim so zahtevali ekskluzivnost, torej zavezo o nevlaganju v druga podjetja, ki se ukvarjajo z razvojem umetne inteligence. To je sicer precej neobičajno, pod drobnogled pa bi lahko takšno prakso vzeli tudi regulatorji, ker je protikonkurenčna. V praksi je sicer težko uveljavljati te prepovedi, saj sta na primer Sequoia Capital in Andreessen Horowitz v preteklosti že vlagala v druga podjetja...

6 komentarjev

Tesla povečala proizvodnjo in prodajo vozil

Slo-Tech - V minulem četrtletju je Tesla rahlo povečala proizvodnjo in prodajo vozil, so sporočili iz podjetja. Poslovne rezultate minulega četrtletja bodo sicer obelodanili 23. oktobra popoldne, že sedaj pa so razkrili prodajne številke. Skupno so prodali 462.890 vozil, proizvedli pa so jih še nekaj več, in sicer 469.796. Levji delež odpade na modela 3 in Y, ki so ju proizvedli 443.668. Rast segmenta drugo, kamor sta doslej spadala modela S in X, je znašala osupljivih 91 odstotkov, a razlog za te impresivne številke je prodaja Cybertrucka, ki je vključen mednje. Drugi pomemben podatek je nameščena kapaciteta baterij. Tesla je namestila 6,9 GWh kapacitet.

Prodaja se je torej v primerjavi z istim četrtletjem lani povečala za šest odstotkov, kar je za odtenek slabše od pričakovanj. Prodaja modelov 3 in Y se je sicer povečala le za štiri odstotke. Investitorji niso navdušeni nad rezultati, zato je delnica podjetja izgubila skoraj štiri odstotke. Skrbi predvsem konkurenca, tako v obliki...

70 komentarjev

Na Voyagerju 2 ugasnili en instrument zaradi pešanja vira energije

Slo-Tech - Voyager 2 je zelo daleč, predvsem pa je zelo star. Da mu počasi zmanjkuje energije, ni presenečenj, saj RTG-ji zaradi načina delovanja eksponentno pojenjajo in v naslednjih letih bo sonda povsem utihnila. Dotlej pa želi NASA zagotoviti, da bo čim dlje vsaj osnovno operativna, zato so morali ugasniti še en instrument. Voyager 2 je izgubil merilnik plazme. PLS (Plasma Science) so na sestrskem Voyagerju 1 ugasnili že leta 2007 (delovati pa je nehal leta 1980), zato je bil Voyager 2 ključen za razumevanje heliopavze, saj jo je edini preletel z delujočim PLS.

Trenutno je Voyager 2 približno 20,5 milijarde kilometrov od Zemlje, s čimer je že krepko onstran dela Osončja, kjer prevladujoče Sončev veter. V medzvezdni prostor je vstopil pred šestimi leti, v naslednjih letih pa se mu je primerilo marsikaj, a je ves čas ostal živ. Tudi ko so lani anteno pomotoma obrnili v napačno smer, se je težava v nekaj dneh odpravila.

A fiziki ne more uiti. RTG-ji zaradi razpolovne dobe plutonija počasi...

27 komentarjev

Izšel je Office 2024

Microsoft - Microsoft je velik zagovornik naročniškega paketa Microsoft 365, a kdor tega ne želi ima v nasprotju z lanskimi napovedmi še vedno možnost nakupa trajne licence. V začetku oktobra je Microsoft izdal novi Office 2024, ki je na voljo domačim in poslovnim uporabnikom, tako na Windows kot na Macu.

Zadnjo samostojno verzijo so izdali pred tremi leti - Office 2021 - novinka pa sedaj prinaša spremembe v aplikacijah, predrugačen uporabniški vmesnik in boljšo preglednost. Nova privzeta tema se imenuje Fluent Design in je usklajena z Windows 11.

Največ sprememb so bili deležni Excel, PowerPoint in Outlook. Excel ima kopico novih funkcij za uporabo besedil in polj, PowerPoint je dobil funkcijo za vstavitev videa neposredno iz kamere (live feed) in izboljšano snemanje, Outlook pa ima bolj dodelano iskanje in lažjo organizacijo sestankov. V Wordu je obnavljanje dokumentov, ki smo jih pisali med sesutjem, sedaj res polno delujoče.

Office 2024 uradno za delovanje potrebuje povezavo z...

19 komentarjev

Windows 11 24H2 na voljo za vse

Slo-Tech - Dobre štiri mesece po predogledni verziji je za širšo javnost izšla končna inačica Windows 11 24H2, ki prinaša nemalo izboljšav, novosti in popravkov. Največ besed je seveda namenjenih umetni inteligenci, ki se v obliki kontroverzne funkcije Recall vrača. Recall bo (a še ni) na voljo za računalnike Copilot+, ki zmorejo vsaj 40 TOPS (bilijonov operacij na sekundo), imajo 16 GB pomnilnika in 256 GB prostora na disku. Zaradi nespretne vpeljave Recalla so prvotno predogledno verzijo celó umaknili, a naj bi bila sedaj dovolj varna, da jo upajo ponuditi javnosti. Recall bo nekakšno iskanje na steroidih, saj bo periodično spremljal dogajanje na računalniku in si ga shranjeval, nato pa bo iz teh podatkov črpal odgovore pri vsakršnih poizvedbah. Zmogel bo marsikaj, od vprašanj po poslanih elektronskih sporočilih do izboljševanja ločljivosti shranjenih slik.

Windows 11 24H2 prinaša tudi podporo za nekatere nove tehnologije, denimo USB4 verzije 2.0, ki bo zmogel hitrosti prenosa podatkov do...

68 komentarjev

Po treh letih Mazda začne zaračunavati za nekatere funkcionalnosti avtomobila

Slo-Tech - Proizvajalci avtomobilov želijo kupce prepričati v sklenitev naročnin, ki bi prvim prinesla stalen denarni tok v zameno za odklep nekaterih funkcij, ki so bile v preteklosti samoumevne. Zadnja v vrsti je Mazda, ki je pred dvema mesecema napovedala zaračunavanje naročnine za Mazda Connected Services v višini 10 dolarjev mesečno. Prva tri leta je bila storitev brezplačna, nato pa so prešli na dvomesečno preizkusno obdobje. Lastniki avtomobilov niso bili navdušeni.

Da bodo storitve nekoč postale plačljive, je bilo znano že od začetka. Ena izmed funkcionalnosti, ki je bila na voljo le z naročnino, je oddaljeni zagon motorja. Šlo je za zagon prek pametnega telefona ali druge pametne naprave, kjer smo fizično oddaljeni od avtomobila. Že leta 2023, ko je bila storitev še brezplačna, je Brandon Rorthweiler razvil odprtokodno rešitev, ki je zmogla isto, a jo je Mazda uspela utišati. A oddaljeni zagon ni edina funkcija, ki jo ponuja Mazda Connected Services, temveč so tu še vsaj redna...

73 komentarjev

Apple vendarle ne bo investiral v OpenAI

Slo-Tech - Pred mesecem dni smo poročali, da se Apple zelo resno zanima za investicijo v OpenAI, a se to očitno ne bo zgodilo. Iz aktualnega kroga iskanja svežega kapitala, v katerem zbirajo 6,5 milijarde dolarjev, je Apple izstopil. The Wall Street Journal piše, da so v Applu zadnjih hip pritisnili na zavoro in odpovedali sodelovanje. Razlogov niso razkrili.

Po drugi strani je Microsoft, ki ima že sedaj 49-odstotni delež v podjetju, spet sodeloval in bo primaknil milijardo dolarjev. Microsoftova investicija v OpenAI je bila strateška poteza, ki mu danes omogoča uporabo njihovih modelov umetne inteligence v svojih izdelkih in sodelovanje pri razvoju. Apple se za to ni odločili niti pred leti niti danes, četudi z OpenAI v omejenem obsegu sodeluje, denimo pri vgradnji ChatGPT v iOS 18 prek Siri.

Ali je Applovo omahovanje povezano z zadnjimi spremembami v OpenAI, ne vemo. Podjetje so zapustili nekateri vodilni zaposleni, obstoječo strukturo pa so spremenili tako, da bo bolj usmerjena v...

13 komentarjev