» »

ESA Mars Express & Beagle 2

ESA Mars Express & Beagle 2

«
1
2

Tr0n ::

Najprej vesele praznike! :)

Na bozicno jutro (25. december) bi naj Beagle 2 lander pristal na Marsu po 6 mesecnem potovanju pri hitrosti 10 km/s.

Vec informacij najdete na spodnjih straneh. ESA bo tudi v zivo prenasal Real stream.

http://www.esa.int/
http://www.esa.int/export/SPECIALS/Mars_Express/index.html
ESA Mars Express Web Streaming

Thomas ::

Nice. Predvidevam, da bodo našli Mars bolj mrtev, kot so mislili.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

DixieFlatline ::

Če bo touchdown uspel, bomo dobil poleg ostalih veliko pomembnih podatkov tudi verjetno nalepše slike površja... Za množice najbolj atraktivne.

Alec999 ::

a kdo tocn ve ob keri uri bo zacel pristajati .. in pa ce ze obstaja link od live streaminga?

lp,
Alec999

Vesoljc ::

upam, da bo naciljal pristajalno stezo 8-)
Abnormal behavior of abnormal brain makes me normal...

Yohan del Sud ::

He he, Beagle...

Darwin se obrača v grobu ko nažajfan beagle v žajfnci... ;)

Ampak da vidimo prvo, bomo potem komentirali... 8-)

frenk ::

a mogoče kdo ve kdaj se začne, ker nek piše 2.24, nek pa 2.35:\


aha tukaj:)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: frenk ()

Alec999 ::

zaenkrat ni se nc ... njbrz bo ob 2:35 ... sporocim ce kj zvem :D

frenk ::

tukaj je live streaming

...nadaljevanje se prične ob 3.40 ob vklopu glavnega pogona

...jest grem pa spat:)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: frenk ()

Alec999 ::

to je blo to zaenkrat ... ob 3:40 nadaljujejo ... ob 9:50 bojo vedl ce je slo use uredu .. pa neki bo se ob 7 zjutri ...

nc mejte se jst grem spat :D 0:)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Alec999 ()

OldSkul ::

Zdele sem pogledal teletekst od BBC in sem opazil da niso (še) dobili signala od Beagla 2.:'(
Nasleden poskus pridobitve signala bo ob 10 uri in upamo da bo uspešen, ker če ne, bo to hud udarec za Evropsko vesoljsko agencijo.

Thomas ::

Itak ni na Marsu nič zanimivega. Nobene velike škode. Napaka v mašineriji, je pa dobra šola. Sicer jih že nekajkrat ni izučilo, da masivne simulacije vsake faze dogajanja so nujne ... ampak morda jih je pa zdej. Potem bi bil misija zelo velik uspeh.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Tr0n ::

"The next contact opportunity will be tonight at 23:40 CET."

Upam, da je zadeva varno pristala :).

frenk ::

thomas: sej še ni konc...sam počakat je treba na signal:)

tron: kje bo pa prenos?...ker tukaj so rekl da dons ne bo nč več:\

Alec999 ::

upam da je z Beagle 2 use uredu ce ne druzga zgleda da je say z Mars Express use cool zaenkrat.

BigWhale ::

Ja, pristal je... ampak, vprasanje kako je pristal... Mogoce je pristal normalno, pa ni blo signala in se mora rebootat. Bomo vidli, ampak pristankov je vec vrst. Mogoce je polomil samo anteno, al pa ima zataknjena vratca za anteno. Mogoce je pa pristal na par kvadratnih kilometrih... kdo bi vedel... :P

Sicer pa... To da ena stvar dela po takem potovanju je ze skor cudez. Najprej je mal na absolutni nicli, potem se segreje na par sto stopinj in tko nekaj tisockrat... :) Povrh vsega je pa se vse skupaj bombandiran z raznimi sevanji... :)

BigWhale ::

Se vedno nic :P Se mi ze kar mal smiljo...

Sploh pa dripci na Yahoo ju... so dali naslov novici 'Lost in Space'

;>

BigWhale ::

Minuta molka, Beagle 2 je ckrnil...

Al so ga pa marsovci kam pospravli. Jaz bi bil tud slabe volje, ce bi mi eni opicnjaki iz sosednjega planeta metali razne sonde na glavo...

;>

Thomas ::

One is never too careful! More simulation otre foi!
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

OldSkul ::

Mislim da bi lahko te ljudi že izočilo da malo denarja malo muzike.Namesto da bi za Beagle 2 porabili več denarja in bi pristal uspešno, so zdaj zgubili tistih par 10 MIO $ in Beagle je šel pa pa.
Sicer pa je to tragedija za ESA, no vsaj Mars Express jim je ostal v orbiti.

kuglvinkl ::

Mimo grede sem menda slišal, da gresta še dve zadevi proti Marsu. Je to res (al moram bolj pogosto spat hoditi)?
Your focus determines your reallity

Zgodovina sprememb…

Thomas ::

Zemeljska invazija na Mars je under way, ja! Upam, da bo vsaj enemu uspelo. Da končno vidimo, da je Mars mrtev.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

kuglvinkl ::

Kaj rabijo najti, da vedo, da je Mars mrtev? Ker če ne najdejo nič, jih bo verjetno še vedno srbelo ne?
Your focus determines your reallity

Thomas ::

Mene glede Mars zanima samo eno. So prišle bakterije iz Zemlje gor ali niso? Če so, potem je Zemlja razsejala svoje seme že vsaj 100 svetlobnih let daleč po Vesolju. Če niso, potem se življenje slabo širi s planeta na planet, kaj šele iz osončja v osončje.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

kuglvinkl ::

No fino. Iz DA/NE implikacij kolkr hočeš. :)
Your focus determines your reallity

Double_J ::

Jim do sedaj še nikoli ni ratal pristat?

OldSkul ::

Ja jim je.
Se mi zdi da 3x in vse so bile Nasine sonde.Obe sondi Viking sta pristali na Marsu ter še sonda Pathfinder.

Thomas ::

Je, Viking leta 1976 naprimer. Pa ni bil edini. Takrat so imeli zelo rigorozne teste opreme in niso tako neumno šparali z raketnim gorivom, da bi se bilo treba z zračnimi blazinami zaletavat v Mars.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thomas ::

Tudi nekaj Ruskih Marsov. Z rdečo zastavo in Brežnjevimi avtogrami. Še zmeraj boljš, kot tale Evropski nič.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Double_J ::

Ja a pregledat jim pa ni ratal, če je tam karkoli živega?

Će jim je, pol je tole zdej itak brezveze...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Double_J ()

Thomas ::

Viking je imel s sabo lab, ki je na Zemlji našel takoj, na Marsu pa odlično deloval - in našel 0.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Vice ::

Tudi nekaj Ruskih Marsov. Z rdečo zastavo in Brežnjevimi avtogrami. Še zmeraj boljš, kot tale Evropski nič.

He,he Thomas si ti zmeraj pri vsaki reči ki dišijo po EU tako črnogled? :D je to kakšen nov kompleks? :D
joke dosti šale

Zraven bi moral povedati še koliko teh ruskih odprav je bilo neuspešnih in koliko neuspešnih poskusov je bilo med Vikingom in Pathfinderjem ali bolje Nasinih projektov. Do danes je bila uspešnost 50% pri takšnih podvigih. Zato se mi zdi to metanje Beagla v 0 malo trapasta. Po statistiki so imeli 50% šanse >:D

Viking res ni našel nič in še danes niso zadovoljni s temi rezutati. Se mi pa zdi da jih bolj zanimajo ostanki življenja (kar se mi ne zdi nemogoče da tega ni) , kot "zeleni možici" .

Thomas ::

Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Vice ::

BigWhale ::

> Takrat so imeli zelo rigorozne teste opreme in niso tako
> neumno šparali z raketnim gorivom, da bi se bilo treba z
> zračnimi blazinami zaletavat v Mars.

Saj so testirali zracne blazine na zemlji... ... pa so odpovedale! Namestili so nove, izboljsane... ... ampak jih niso testirali :P


Sicer pa... Beagle 2 ni nasel zivljenja na Marsu... Preklemani cucek je zvohal eno kost in jo zdaj zakopava na vrtu...

;>

Arrivo ::

Nekdo venomer ponavlja, da je Mars mrtev...

Če nekoga ali nekaj označimo, da je mrtev, je potem nekoč bil živ in se je njegov proces končal .
Kakšen pa je bil Mars, ko je bil živ ? Kako in zakaj je umrl ?

BigWhale ::

Tukaj se sicer pojavi filozofsko vprasanje, kaj sploh je stanje mrtvosti in ali ga lahko pripisemo planetu, ki samo po sebi ni zivo bitje. ;)

Sicer pa CNN je imel zadnje porocilo o Beaglu2 ob 16:in_se_nekaj GMT. Ob 18, naj bi poizkusali vzpostavit kontakt...

Tistih piskavih 5W bojo iskali... jao... ;)

Double_J ::

Ja sej, 3. in 24. januar naj bi dva pristala.

Tko, da bo še veselo.:))

Mars!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Double_J ()

BigWhale ::

Zemlja vraca udarec!

... Se malo, pa bo 'duh' (Spirit) pristal na Marsu.Kako bo pristajal? Padalo, retro rockets in na koncu airbagi... ... ki so do sedaj ze enkrat odpovedali. Sicer so bili ESAjini in ne Nasini ampak,so odpovedali.

400 mio dolarjev opreme naj bi se ob pristanku odbilo za stiri nastropja v visino... BOOOING! ;)

... torej NASA, v duhu smo z vami! Khm... :P


Se bo mogoce Spirit ali pa Beagle vrnil nazaj v obliki S'rit-a ali B'Gle-a?

;>

Vesoljc ::

mah, še dva kreš testa... >:D

kmalu bodo meli že eno zvezdico... :\
Abnormal behavior of abnormal brain makes me normal...

jetam ::

Touchdown succeful. Mamo ze prve slike. Still dead anyway.:D
Error on line: Object of type SIGNATURE expected

OZZY ::

Ma vam jaz povem zakaj se ne oglaša. So ga mali zeleni ugrabili, kar pomeni, da je pristal na pravem mestu. Američani pa iščejo na napačnem mestu. S tega stališča je ta projekt uspel.
Go with the flow.

rfmw ::

Še zadnje upanje za britanski uspeh se je, kot vedno, izjalovilo.

Yesterday's pass of Mars Express over the Beagle 2 landing site failed to retrieve a signal from the lander despite Mars Express searching in a 'super-sensitive' mode.

"The British led exploration of Mars":8)
Legendary 8RDA+ (reCAPed ;), XP1700+ 2108 @ 1.84 V, SLK900A AS3 @ 2500 rpm
1,5GB Samsung DDR333+Geil DDR400+SuperTalent DDR400 @ DC 200 MHz @ 6-3-3-2.5

Thomas ::

No zdej Američani iz orbite slikajo vse sajte na Marsu, kje ležijo še dobri in že odsluženi ali razbiti roboti. Krame po Marsu že kar nekaj, Beagle2ja bomo zgleda še videli!
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

OldSkul ::

Ja leta 2005 bodo proti Marsu izstrelili eno sondo,ki bo imela tako zmogljivo kamero da bodo lahko zelo podrobno slikali mesta pristankov propadlih in uspešnih roverjev.

speed machine ::

In kaj bodo potem poceli z temi slikami? Ugotavljali ce so pravilno preracunal prosti pad.:))

OldSkul ::

Ja ugotovili bodo ali so se razbile in podobno.

speed machine ::

Ja sam v cem bo prakticna korist gledat stare razbitine? Uporabit jih itak ne morjo vec, tako da je dodatno zapravljanje denarja nepotrebno. Naj ga rajsi porabijo za nove raziskave na Marsu.

Thomas ::

To je zelo dobro porabljen denar za raiskavo Marsa. Rekonstrukcija preteklih napak, da se preprečijo njihove ponovitve v bodoče.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

speed machine ::

Ce so naredil napake, potem ze vejo kje se je zalomilo. Saj glede tega nic ne recem, ce slikajo razbitine, da se bodo naucili na napakah. Dokler jih slikajo z sondami ki so ze gor, al pa krozijo okrog Marsa. Sam ce bodo pa poslali spet nove sonde, da bodo gledal stare razbitine, pa je to mal prehudo zapravljen denar. To je podobno kot da bi se zaletel kdo z ferarijem v steno, ti bi pa ponovil isto stvar da bi videl, kako je to zgledalo. Saj navsezadnje pa le ni toliko sond gor pristalo, da bi morali delati preiskave zaradi njih.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Schiaparelli je sicer na Marsu, a bržčas poškodovan

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
279296 (7149) janezvalva
»

Obraz na Marsu

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
174981 (4049) globoko grlo
»

Našli razbitine BEAGLE 2 na Marsu

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
134427 (3241) zlabo
»

Kljub polomiji dvojke že načrti trojke

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
122442 (2442) darkolord
»

Na Marsu končno vse v redu?

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
102242 (2242) keber

Več podobnih tem