» »

Delo od doma za Avstrijsko podjetje

Delo od doma za Avstrijsko podjetje

modrimanez ::

Zanima me ali kdo dela od doma, sepravi iz Slovenije, za Avstrijsko podjetje? Pri nas namreč že kake 2 leti, zaposleni, ki nimamo stalnega/začasnega prebivališča prijavljenega v Avstriji, nesmemo(!) delati od doma. Razlog nikoli ni bil nek konkreten, vedno samo nekaj okoli davkov in da to kao ni mogoče. Vsi ostali zaposleni imajo delo od doma omogočeno in ga tudi koristijo več dni v tednu. Ima kdo drugačno izkušnjo?

flyko ::

To je res pereča tema, bit težave je seveda v davčni zakonodaji in nesposobnost sledenja zakonodajalcev EU politiki o prostem pretoku delovne sile. Seveda se to dogaja namenoma, za čimvečji izplen finančne uprave.

Kot zaposleni v Avstriji moraš tam oddelati (natančnega procenta ne vem, ampak čez palec, vsaj 80% svojega delovnega časa), tako si tudi zavarovan - če se ti kaj zgodi na delovnem mestu itd... Če delaš v Sloveniji več kot to, bi verjetno delodajalec moral nakazati bruto plačo v Slovenijo, kjer bi naredil samoobdavčitev, se tukaj zavarovati in potem še verjetno kakšna izravnava v Avstriji - ne poznam tega v detajle, bi se verjetno znalo zakomplicirat

Vse je stvar dogovora in zaupanja, sam sem se dogovoril tako, da uradno delam od doma en dan v tednu (drseči dan po izbiri), realno dva ali tri. S tem so se strinjali tudi sodelavci, vodstvo, večina jih prebiva v AT in lahko uradno delajo od doma tudi 100%. Če se med delom kaj zgodi lahko na podlagi tega zagovarjamo, da sem ravno ta dan bil od doma - štempljanja ni, oziroma se dostopne kartice uporabljajo zgolj kot varnostni vidik, za dostop do varovanih prostorov.

Če ima še kdo kakšne druge ugotovitve, prilagoditve,... glede tega, bi tudi sam bil vesel kakšnega nasveta, kako to speljati po "regelcih"...

Invictus ::

Nemčija dostikrat dela isto. Kao podatki ne smejo ven iz države.

Zamenjaj job...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

delavec44 ::

Niso podatki problem, znotraj EU je GDPR. Davki so težava.

codeMonkey ::

Tocno to, davki. Drugi delajo od doma, ampak zivijo v Avstriji, kar je bistveno tu. Jaz zivim v Avstriji, ampak, ko delam iz Slovenije ali Hrvaske, pac tega na uraden nacin ne razkrivam, ker bi bil prisiljen vzeti dopust.

Invictus ::

delavec44 je izjavil:

Niso podatki problem, znotraj EU je GDPR. Davki so težava.

Seveda so, zato posamezne države komoplicirajo.

Zgubil par jobov nm ta račun.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

codeMonkey ::

Kaj bi bila resitev za situacijo, ko ljudje dodano vrednost ustvarjajo od doma za sosednjo drzavo? Nekako morajo imeti nekaj od tega.

Zgodovina sprememb…

Magic1 ::

Če delaš od doma in je to v drugi državi, veljajo zate drugačni zakoni. Ne smejo več uradno upoštevat avstrijskih delovnih/davčnih zakonov, temveč Slovenske. Torej bi potreboval drugo pogodbo o zaposlitvi.
Magic

RockyS ::

modrimanez je izjavil:

Zanima me ali kdo dela od doma, sepravi iz Slovenije, za Avstrijsko podjetje? Pri nas namreč že kake 2 leti, zaposleni, ki nimamo stalnega/začasnega prebivališča prijavljenega v Avstriji, nesmemo(!) delati od doma. Razlog nikoli ni bil nek konkreten, vedno samo nekaj okoli davkov in da to kao ni mogoče. Vsi ostali zaposleni imajo delo od doma omogočeno in ga tudi koristijo več dni v tednu. Ima kdo drugačno izkušnjo?


Pa si vprašal kaj glede davkov je problem za podjetje? Za podjetje je vseeno v katero državo ti nakažejo plačo.

Težava nastopi pri tvoji dohodnini. Ko delaš od doma ne moreš uveljavljati potnih stroškov in malice (za delo v AT je cca 11EUR, v sloveniji je max cca 6EUR). Ampak to je "težava" zate, ne za podjetje.

Druga težava zna biti zavarovanje za nezgode pri delu, ki ne velja za druge države (če seveda nimaš napotitve iz strani delodajalca itd.).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: RockyS ()

codeMonkey ::

Magic1 je izjavil:

Če delaš od doma in je to v drugi državi, veljajo zate drugačni zakoni. Ne smejo več uradno upoštevat avstrijskih delovnih/davčnih zakonov, temveč Slovenske. Torej bi potreboval drugo pogodbo o zaposlitvi.


Kaj ni tudi A1 certifikat za te stvari? Vprasanje sicer, ce se delodajalcu da s tem ukvarjati. Pa se ta je zacasen in vprasanje kako dolgo ga lahko podaljsujes.

infiniteLoop ::

Postani podjetje (s.p.) in izdajaj racune za svoje delo Avstrijski firmi. Oboji imate cisto vest glede davkarije.
None of us is as dumb as all of us.

Invictus ::

Ja, drugače kot B2B med državami pač ne gre preprosto...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

RockyS ::

infiniteLoop je izjavil:

Postani podjetje (s.p.) in izdajaj racune za svoje delo Avstrijski firmi. Oboji imate cisto vest glede davkarije.



:)

Potem pa prilepi še pogodbo, ki bo pila vodo za obe davčni upravi. In ne, ni tako enostavna kot bi nekateri radi predstavili.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: RockyS ()

Invictus ::

V Nemčiji lahko delaš preko nemško-slovenske obrtne zbornice. Kolega delal na tak način...

Zdaj je na s.p., ker dobi precej več denarja ven :D
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

TheBlueOne ::

modrimanez je izjavil:

Zanima me ali kdo dela od doma, sepravi iz Slovenije, za Avstrijsko podjetje? Pri nas namreč že kake 2 leti, zaposleni, ki nimamo stalnega/začasnega prebivališča prijavljenega v Avstriji, nesmemo(!) delati od doma. Razlog nikoli ni bil nek konkreten, vedno samo nekaj okoli davkov in da to kao ni mogoče. Vsi ostali zaposleni imajo delo od doma omogočeno in ga tudi koristijo več dni v tednu. Ima kdo drugačno izkušnjo?


Zna biti, da pod vprasanje postavljas vsaj rezidentstvo. Ce si na koncernu imate morda za to koga zaposlenega, bodo pa sigurno dolocili neke maksimume. Ce ni nek koncern zna biti, da nimajo koga, ki bi zadeve nastudiral in za tem stal, ko pridejo financerji in se raje izognejo potencialnim problemom.

Na enem od koncernov, kjer sem delal so postali velik problem visoko pozicionirani, ki so imeli kot pogoj za nadaljna napredovanja nekaj let dela v tujini in so bili poslani skozi ta koncept. Ne poznam detajlov, so pa na koncu prisli do neke poravnave in se 100% preselili v Avstrijo. In da ni dovolj vse okoli notranjih pravil, je menda razlicno od drzave do drzave in konkretnega dogovora med drzavami. Ne da pa se tega mesati s prostim pretokom delovne sile.

Bolj poznana je opcija dnevnih migrantov, tam se podjetja praviloma spoznajo.

Skratka, zna biti, da ni enostavno. Sklepam pa iz primerov, ki sem jih videl in ne poznam tocne zakonodaje.

infiniteLoop ::

RockyS je izjavil:

Potem pa prilepi še pogodbo, ki bo pila vodo za obe davčni upravi. In ne, ni tako enostavna kot bi nekateri radi predstavili.

Ne morem, ker je nimam, ker nisem v Sloveniji, ampak mnogim je do zdaj uspelo - verjamem da ni tako nemogoce.

Ce se da tvojemu delodajalcu s tem ukvarjati in ce se je nekdo (verjetno ti, mogoce pa delodajalec) pripravljen odreci kosu pogace, ki si ga posrednik odreze, je opcija tudi kaj takega: Osyter HR .
Potem si ti redno zaposlen pri posredniku - oni urejajo vse stavri v tvoji drzavi (davkarija, prispevki, bolniske, dopusti) in izstavljajo racune zate Avstrijskemu podjetju. Sam sem ze delal na podoben nacin preko enega drugega ponudnika, so si pa vzeli ene 300 EUR mesecno iz mojega bruto-bruto za ta privilegij (vidim da Oyster za Slovenijo racuna $699 - torej prakticno dvojno), tako, da se mi je nekaj poznalo na placi. In pa podjetju se je dalo ukvarjati s takim setupom, ker nas je bilo kar nekaj ki smo delali na ta nacin. Ali se nekomu da ukvarjati s temi recmi za enega ali dva zaposlena, je pa stvar individualne situacije.

Se par alternativninh ponudnikov:
- https://www.people20.com/
- https://www.eurodev.com/
None of us is as dumb as all of us.

Zgodovina sprememb…

Sparkxl ::

Da vam olajšam življenje: za podjetje je popolnoma vseeno, ali ti delaš v A, Si, burkini faso ali na fiđiju.

Zaplete se v teoriji lahko samo pri naši davčni, ki ima not napisane neke kozlarije glede dela od doma. Tu je samo vprašanje kako bodo vedeli? Na tebi je, da rešiš problem :)

Pri nas je tako: firmi dol visi za nas in našo davčno, naj se znajdemo kako vemo in znamo. Pa nas je ene 100 slovencev in vsi delamo od doma vsaj 2 dni na teden. In enaka situacija je bila v prejšnji firmi kjer sem delal.

Torej, idi tem trotlom razložit zakonodajo, ali pa menjaj firmo.

Čeprav mislim da dobro poznajo zakonodajo, samo vas v glavo yebejo

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Sparkxl ()

karafeka ::

Po mojih izkušnjah zakonodaja pri delu od doma ni tak problem oz.je jasna (podobno kot je bilo opisano že zgoraj, vsaj če ostaneš v EU), največji problem je (ne)fleksibilnost delodajalca oz. HR oddelka, ki je v večini primerov nesposobno, pristransko in sploh noče imeti opravka z nekimi izjemami, pa se lahk na glavo postavljaš, še posebej če nisi na kaki vodilni poziciji.
Če imate drugačne izkušnje s kadrovsko, ste lahk srečni...

delavec44 ::

Kadrovska je zgleda povsod smotana in nefleksibilna. Če imaš srečo in si podjetju dovolj pomemben, potem uprava naroči kadrovski naj se neha zafrkavat in naj uredi kar hočeš. Itak mora vedno za vse kar ni čisto običajno uprava sprejeti sklep.

BlaY0 ::

delavec44 je izjavil:

Niso podatki problem, znotraj EU je GDPR. Davki so težava.

Ne samo davki tudi ostala zakonodaja... recimo tista ki ureja varstvo/varnost in zdravje pri delu. Ta zakonodaja še zdaleč ni prilagojena trenutnim razmeram, to je porastu dela s sekundarnih lokacij. Po naši zakonodaji naj bi za vsako delovno mesto morala obstajati ocena tveganja. Za firmo ki ima zgolj pisarniške prostore se to zlahka zreducira na par delovnih mest dočim za delo od doma bi morali izdelati oceno tveganja za praktično vsako stanovanje iz katerega se dela ali pa vsaj od delavcev zahtevati da njihova delovna mesta doma ustrezajo določenim normativom. Ko gre za različni državi in različnimi zakonodajami je negotovosti toliko več. Avstrijski firmi se očitno ne da še s čezmejnimi problemi ubadat oziroma ne želijo raskirat.

delavec44 je izjavil:

Kadrovska je zgleda povsod smotana in nefleksibilna. Če imaš srečo in si podjetju dovolj pomemben, potem uprava naroči kadrovski naj se neha zafrkavat in naj uredi kar hočeš. Itak mora vedno za vse kar ni čisto običajno uprava sprejeti sklep.

Vedno so izjeme za katere se hitro najdejo rešitve, to pa ne pomeni da obstaja sistemska rešitev. Poleg tega je HR tazadnji, ki se bo ukvarjal s fleksibilnostjo. Bistvo HR-ja je da je tog in ne dopušča prevelikih odstopanj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BlaY0 ()

BlaY0 ::

Invictus je izjavil:

Nemčija dostikrat dela isto. Kao podatki ne smejo ven iz države.

Zamenjaj job...

Večje neumnosti pa še nisem slišal. Če koga boli K za osebne podatke so to Nemci.

codeMonkey ::

BlaY0 je izjavil:

Ne samo davki tudi ostala zakonodaja... recimo tista ki ureja varstvo/varnost in zdravje pri delu.


In potem imas lasten izhod doma oznacen s tisto zeleno nalepko "EXIT". Ker delas od doma :)

biserx ::

modrimanez je izjavil:

Zanima me ali kdo dela od doma, sepravi iz Slovenije, za Avstrijsko podjetje? Pri nas namreč že kake 2 leti, zaposleni, ki nimamo stalnega/začasnega prebivališča prijavljenega v Avstriji, nesmemo(!) delati od doma. Razlog nikoli ni bil nek konkreten, vedno samo nekaj okoli davkov in da to kao ni mogoče. Vsi ostali zaposleni imajo delo od doma omogočeno in ga tudi koristijo več dni v tednu. Ima kdo drugačno izkušnjo?


Si redno zaposlen v tem podjetju? Sam namreč 60-80% časa zadnjih nekaj let delam remote iz SLO za A podjetje. Sem pa redno zaposlen pri tej podjetju ne preko spja. Nobene težave s FURSom.

Mato989 ::

Ja to je še en primer bedarije kjer bi morala EU naredit red... namesto takih rešitev na teh področjih se EU ukvarja z ukrivljenostjo kumarc in Ukrajinci... ljudje pa rabimo rešitve v zadevah kot so opisane v tej temi.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

njyngs ::

Mam kolega v AT firmi, ki večinoma dela od doma ene 3 leta. Tam ne komplicirajo s tem. Sem pa večkrat dobil ponudbe za šiht, kjer ponujajo remote, ampak le če dobim AT naslov.

Zgleda še gre za eno dodatno idiotsko jodlarsko foro, ki je nihče ne razume, razen onih samih. Tile jodlari so res hlodi.
KHM https://www.youtube.com/watch?v=dQw4w9WgXcQ

Ziga Dolhar ::

BlaY0 je izjavil:

delavec44 je izjavil:

Niso podatki problem, znotraj EU je GDPR. Davki so težava.

Ne samo davki tudi ostala zakonodaja... /../


Poleg vsega, kar si navedel, in omenjenega davčnega vidika s strani delavca, je tu še zelo pomemben vidik za delodajalca - nekaj zaposlenih, ki delajo v Sloveniji, hitro vodi do stalne poslovne enote v Sloveniji, in bi tudi delodajalec sam lahko hitro postal zavezanec za plačevanja davka od dohodka pravnih oseb v Sloveniji.
https://dolhar.si/


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Življenje v Sloveniji, delo v Švici.

Oddelek: Loža
447828 (1992) WhiteAngel
»

Se delo v Avstriji dejansko sploh splača? (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
18927280 (19674) enemon
»

Zakaj je Avstrija tako uspesna? (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Loža
35437132 (27135) feryz
»

Delo od doma za tuje podjetje

Oddelek: Loža
142974 (2205) baro2000
»

Obdavčitev dela v Avstriji (strani: 1 2 3 417 18 19 20 )

Oddelek: Loža
978220011 (90570) kamiKaZaA

Več podobnih tem