» »

Elektronska osebna izkaznica

Elektronska osebna izkaznica

«
1
2

Okapi ::

Torej, dobil sem novo osebno, s čipom. Zraven so priložena tudi (zelo) osnovna navodila, kako se jo uporablja, kar se varnostno-identifikacijskih zadev tiče.

Medtem ko čakam, da po pošti dobil še začetno geslo, me zanima, ali to že deluje tudi v praksi (za eDavke, e-banko...)? Morda kdo že uporablja?

In kateri (brezstični) čitalnik kartic bi priporočali.

Irbis ::

Na to začetno geslo čakam že od začetka maja :-)
Kolikor sem ujel, se jim je nekaj zapletlo pri tem.

Furbo ::

Bo enkrat po koncu vojne v Ukrajini, ker tam delajo SW.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

llc ::

Okapi je izjavil:

In kateri (brezstični) čitalnik kartic bi priporočali.

Si ziher, da je OI brezstična? Ah, je...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: llc ()

Groot ::

Začetnih gesel sploh še niso izdajali in celoten postopek vzpostavitve možnosti dejanskega koriščenja identifikacijskih značilnosti novih osebnih kartic se vse bolj zamika. Trenutno nihče ne zna povedat kdaj naj bi se kaj premaknilo naprej

ljubo11 ::

Danes sem končno prejel PIN in spletni naslov za vsa potrebna navodila.
OI sem uspešno aktiviral in ji določil nov osebni PIN.
Z instalacijo programske opreme za uporabo eOI (IDProtect Client) pa ne gre. Winsi napišejo, da program ni namenjen moji programski opremi (Winsom).
Je pa zanimivo, da ob snetju te programske opreme dobimo dve datoteki. Eno exe, ki je dolga 0 bajtov, ter eno, ki ni exe (idpc-v8-1-22-install.QAgRAZrG.exe.part).
No, kakorkoli, zadeva ne deluje. Je morda komu uspelo?
LP
Ljubo

MrStein ::

.part je datoteka, ki se še prenaša.

Ali še ni dokončano ali ga je nekaj prekinilo.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

gus5 ::

ljubo11 je izjavil:

Danes sem končno prejel PIN in spletni naslov za vsa potrebna navodila.
OI sem uspešno aktiviral in ji določil nov osebni PIN.
Z instalacijo programske opreme za uporabo eOI (IDProtect Client) pa ne gre. Winsi napišejo, da program ni namenjen moji programski opremi (Winsom).
Je pa zanimivo, da ob snetju te programske opreme dobimo dve datoteki. Eno exe, ki je dolga 0 bajtov, ter eno, ki ni exe (idpc-v8-1-22-install.QAgRAZrG.exe.part).
No, kakorkoli, zadeva ne deluje. Je morda komu uspelo?
LP
Ljubo
Če se ti ne mudi, počakaj do novembra. Ko bo baje na voljo tudi mobilna aplikacija na pametnih telefonih, ki bo služila kot čitalnik elektronske osebne izkaznice ter orodje za upravljanje in uporabo elektronske osebne izkaznice. Mobilna aplikacija bo dostopna v trgovinah App Store, Google Play in App Gallery.

GupeM ::

ljubo11 je izjavil:

Danes sem končno prejel PIN in spletni naslov za vsa potrebna navodila.
OI sem uspešno aktiviral in ji določil nov osebni PIN.
Z instalacijo programske opreme za uporabo eOI (IDProtect Client) pa ne gre. Winsi napišejo, da program ni namenjen moji programski opremi (Winsom).
Je pa zanimivo, da ob snetju te programske opreme dobimo dve datoteki. Eno exe, ki je dolga 0 bajtov, ter eno, ki ni exe (idpc-v8-1-22-install.QAgRAZrG.exe.part).
No, kakorkoli, zadeva ne deluje. Je morda komu uspelo?
LP
Ljubo

Datoteke ti ni do konca zdownloadalo. Poskusi še enkrat zdownloadat.

sbawe64 ::

https://www.si-trust.gov.si/assets/programska-oprema/eOI/idpc-v8-1-22-install.exe

33.2 MB je velikost zgornje datoteke...

https://www.si-trust.gov.si/sl/eoi/prog...
2020 is new 1984
Corona World order

Karen ::

Drugače naj bi sipass že podpiral osebno izkaznico, torej za kar uporabljamo sipass (če je nivo varnosti na spletni aplikaciji ki kliče sipass pravilno nastavljen - mislim da so v četrtek popoldan upgrade-ali sipass zaradi tega) naj bi se dalo s čitalcem in osebno izkaznico predstavit sipassu. A je kdo ki ima novo oi in čitalec že sprobal če se lahko z njo uspešno predstavi npr. eupravi?

ljubo11 ::

Živjo
Ja, tako je bilo. Ko sem do konca snel instalacijo, sem uspešno instaliral program.
S sipass lepo deluje. Se preizkusil v ZVEM storitvi. Kaže, da bo lepo delovalo.

Ljubo

ngc2392 ::

sicer malo offtopic ampak...sem bral pri navodilih, da novejši (od katere verzije???) firefox uproablja sistemsko shrambo za certifikate (kot ie, chrome). od kdaj pa to? je to res?
United We Stand, Divided We Fall

blink ::

ljubo11 je izjavil:

Danes sem končno prejel PIN in spletni naslov za vsa potrebna navodila.
OI sem uspešno aktiviral in ji določil nov osebni PIN.
Z instalacijo programske opreme za uporabo eOI (IDProtect Client) pa ne gre. Winsi napišejo, da program ni namenjen moji programski opremi (Winsom).
Je pa zanimivo, da ob snetju te programske opreme dobimo dve datoteki. Eno exe, ki je dolga 0 bajtov, ter eno, ki ni exe (idpc-v8-1-22-install.QAgRAZrG.exe.part).
No, kakorkoli, zadeva ne deluje. Je morda komu uspelo?
LP
Ljubo


So kaksne omejitve glede nastavitve osebne PIN kode, npr. stevilo znakov?

MrStein ::

ngc2392 je izjavil:

sicer malo offtopic ampak...sem bral pri navodilih, da novejši (od katere verzije???) firefox uproablja sistemsko shrambo za certifikate (kot ie, chrome). od kdaj pa to? je to res?

To je že en čas.
Mislim, da je po defoltu izklopljeno in moraš vklopiti.
Poguglaj...
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

gus5 ::

V poštev pridejo vsi čitalniki, ki podpirajo PC/SC in CCID?

swar ::

Zdravo

Jaz imam pa težavo ko si želim nastaviti svojo pin kodo in sicer ko vnesem vse pravilno mi javi da osebna izkaznica ni na voljo...kot da jo čitalec ne podpira, uporabljam pa hid omnikey 3121, inštalirani imam obe aplikaciji a ne uspe...kakšna ideja mogoče?

Blaz90 ::

Meni je uspelo aktivirat s tem čitalcem:

https://www.mimovrste.com/pametne-karti...

Deluje potem tudi prijava npr. v SI-PASS, ko si namestiš IDProtect Client

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Blaz90 ()

novascena ::

Imam klasično osebno izkaznico in bi rad pridobil elektronsko, ker imam včasih s seboj zgolj telefon.

Zanima me:
1. ali moram staro klasično dati v uničenje, čeprav je še veljavna; odgovori na spletu so različni; itak bom poklical na UE, ne bi pa rad da teta izkaznico vmes na hitro prereže :)
2. ali lahko potem z naloženim digitalnim potrdilom tudi preko mobilnega telefona dostopam do aplikacij oz. spletnih strani kot so e-uprava, zVem, ZPIZ, ZZZS itd.?
3. ali je eOsebna naložena v aplikaciji že izpraven osebni dokument?
4. ali ta nova fizična osebna izkaznica že deluje namesto zdravstvene?
5. ali imam drugo leto po preteku navadne osebne izkaznice možnost ponovno naročiti navadno osebni ali mora biti nujno ta nova?

Verjetno so nekateri odgovori že bili podani, je pa minilo kar nekaj časa.

Hvala za komentarje.

novascena ::

Prejšnje vprašanje bi navezal tudi na vozniško dovoljenje. Jaz imam še vedno tisto roza in mislim, da je rok menjave bil pred kratkim podaljšan za kakšnih 10 let.
Zanima me, kako je sedaj najbolje oz. ali je nova vozniška samo vozniška in nič drugega? Nekaj se je govorilo, da bo v kombinaciji z zdravstveno.

LeQuack ::

A s to osebno ki ima GPS čip notri te sedaj lahko sledijo kamorkoli greš? In glede na to da imajo tudi 3D podatke obraza in prstni odtis, si pod nadzorom države 100% časa.
V USA prstne odtise jemljejo samo kriminalcem. Tako da si lahko mislite kako na vas gleda država.

Quack !

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: LeQuack ()

novascena ::

Saj drugače te pa preko gsm-a pa vsi smo povezani z Googlom, vsi smo vseskozi online...

Prstnih odtisov naj ne bi hranili v bazi.
Ne vem ...

Sem pa zasledil, da se bo uvedla digitalna vozniška. Kao predlog EU, da se poenoti. Kdo ve kaj več? To bo verjetno še par let?

Mumbru ::

novascena je izjavil:

Prejšnje vprašanje bi navezal tudi na vozniško dovoljenje. Jaz imam še vedno tisto roza in mislim, da je rok menjave bil pred kratkim podaljšan za kakšnih 10 let.
Zanima me, kako je sedaj najbolje oz. ali je nova vozniška samo vozniška in nič drugega? Nekaj se je govorilo, da bo v kombinaciji z zdravstveno.


Zdravstvena je na osebni od aprila. Samo zdravniki morajo imeti prave čitalce. Vozniška nima zveze s tem

novascena ::

Ampak samo kot fizična? Iz aplikacije še ne deluje?

BigBoss ::

LeQuack je izjavil:

A s to osebno ki ima GPS čip notri te sedaj lahko sledijo kamorkoli greš? In glede na to da imajo tudi 3D podatke obraza in prstni odtis, si pod nadzorom države 100% časa.
V USA prstne odtise jemljejo samo kriminalcem. Tako da si lahko mislite kako na vas gleda država.



Pa kje ti živiš. Kakšen GPS čip neki. Saj ga ne potrebujejo. Ga imaš v sebi še od prvega cepljenja proti COVID-u ... 8-)

Daniel ::

Ta tema je pa res zbirka bedarij. Če daš vlogo za novo osebno izkaznico z dostavo po pošti ti staro preluknja. Če je greš iskat na UE jo preluknja ko prideš po novo. Izbira je tvoja.

Osebna ni naložena v aplikaciji ampak jo moraš imeti zraven, da se avtentificiraš preko NFC na telefonu. Torej ni ravno 100% elektronska če gremo v detajle. Deluje kot zdravstvena. Opcija naročiti klasiko ne obstaja več.

Karen ::

Se strinjam: sploh un model z vgrajenim GPS-om v osebni (da mu lahko sledijo) je faca. Najbrž tudi telefona nima, sicer bi vedel kako hitro se baterija izprazni pri vključenem GPSu. V tanovi osebni pa GPS napaja mini baterija na nuklearni pogon, podobno kot terminatorja. Mater, včasih kar zavidam folku kaj golta da ima tako domišljijo. Al je pa samo GPS pa NFC zamenjal, ampak nebuloze so v obeh primerih na polno.

Furbo ::

LeQuack je izjavil:

A s to osebno ki ima GPS čip notri te sedaj lahko sledijo kamorkoli greš? In glede na to da imajo tudi 3D podatke obraza in prstni odtis, si pod nadzorom države 100% časa.
V USA prstne odtise jemljejo samo kriminalcem. Tako da si lahko mislite kako na vas gleda država.

Seveda, ker en Slovenistan je pogruntal GPS čip, ki se napaja s prdci, medtem ko apple tag potrebuje baterijo, ker apple je pač 100 let za nami.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

noob96 ::

novascena je izjavil:

Imam klasično osebno izkaznico in bi rad pridobil elektronsko, ker imam včasih s seboj zgolj telefon.

Zanima me:
1. ali moram staro klasično dati v uničenje, čeprav je še veljavna; odgovori na spletu so različni; itak bom poklical na UE, ne bi pa rad da teta izkaznico vmes na hitro prereže :)
2. ali lahko potem z naloženim digitalnim potrdilom tudi preko mobilnega telefona dostopam do aplikacij oz. spletnih strani kot so e-uprava, zVem, ZPIZ, ZZZS itd.?
3. ali je eOsebna naložena v aplikaciji že izpraven osebni dokument?
4. ali ta nova fizična osebna izkaznica že deluje namesto zdravstvene?
5. ali imam drugo leto po preteku navadne osebne izkaznice možnost ponovno naročiti navadno osebni ali mora biti nujno ta nova?

Verjetno so nekateri odgovori že bili podani, je pa minilo kar nekaj časa.

Hvala za komentarje.


1. Da
2. Da
3. Ne
4. Da
5. Nova

MrStein ::

Glede točke 2, moraš imeti zraven fizično osebo izkaznico, če se ne motim.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

DamijanD ::

Eno vprašanje. Glede na to, da skoraj moramo imeti osebno izkaznico (oz. vsaj en osebni dokument polnoletna oseba nujno rabi). Zakaj moramo potem državi plačati za nekaj kar sama zahteva?

nejc_nejc ::

Plačuješ zato, da se gnar vrti.

Ali čip lahko prevrtam z 1mm svedrom? Ali je nato z luknjo neveljavna?

BigBoss ::

nejc_nejc je izjavil:

Plačuješ zato, da se gnar vrti.

Ali čip lahko prevrtam z 1mm svedrom? Ali je nato z luknjo neveljavna?


Če se ne motim, je namerno uničenje uradnega dokumenta kaznivo dejanje. Torej lahko, a ne smeš oziroma bolje povedano : Je izvedljivo, ni pa dovoljeno.

In da, potem je neveljavna.

nejc_nejc ::

:D
Ma je bilo na nivoju prejšnjih vprašanj.

LeQuack ::

Tole piše:
- Ob vlogi se državljanu od dopolnjenega 12. leta starosti odvzameta tudi dva ploska prstna odtisa. Prstna odtisa bosta zapisana na čipu osebne izkaznice.
- Če državljanu zaradi začasnih zdravstvenih razlogov ni mogoče odvzeti prstnih odtisov, se izda osebna izkaznica z veljavnostjo enega leta.

Kaj je fora da zbirajo prstne odtise? A DNK bodo tudi začeli zbirati?

Našel sem tale predlog vladi, da ja bo to opcijsko, ampak seveda ne bo.
https://predlagam.vladi.si/predlog/14957
Quack !

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: LeQuack ()

Sindrom ::

Da. Vsi smo postali kriminalci, zato nam tudi jemljejo prstne odtise temu primerno.
"If privacy is outlawed, only outlaws will have privacy." - Phil Zimmerman

LeQuack ::

Sindrom je izjavil:

Da. Vsi smo postali kriminalci, zato nam tudi jemljejo prstne odtise temu primerno.


Razen dejanskih kriminalcev, katerim pa nič ne morejo.
Quack !

BigBoss ::

LeQuack je izjavil:


Kaj je fora da zbirajo prstne odtise? A DNK bodo tudi začeli zbirati?


Kaj je pa fora da sploh moramo imeti osebno izkaznico ?

eVro ::

Letos sem dobil novo osebno, PIN koda pa potem nikoli ni prišla, že več mesecev. Še kdo?

MrStein ::

BigBoss je izjavil:

LeQuack je izjavil:


Kaj je fora da zbirajo prstne odtise? A DNK bodo tudi začeli zbirati?


Kaj je pa fora da sploh moramo imeti osebno izkaznico ?

V bistvu ni obvezno.

Je pa (baje?) obvezen en osebni dokument, ki je lahko: osebna izkaznica, potni list, vozniško dovoljenje
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

fikus_ ::

Policist te v SLO lahko kaznuje, če pri sebi nimaš dokumenta, ki potrjuje tvojo identiteto. v SLO za to veljajo osebna izkaznica, potni list, vozniško dovoljenje, v tujini pa osebna izkaznica ali potni list.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

tomaz- ::

eVro je izjavil:

Letos sem dobil novo osebno, PIN koda pa potem nikoli ni prišla, že več mesecev. Še kdo?


tudi še nimam PIN

Vuli ::

PIN oz koda za aktiviranje prišel malo kasneje kot dokument, mogoče 1 teden.. Pol ti PIN vštimaš preko app.
|Gb x570 Pro|R9 5900x|32GB DDR4 RAM G.Skill V@ 3600 cl16|6800XT Merc319 Black|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Vuli ()

LeQuack ::

Lol app. Ne mi rečt da si še app inštalirate, da imajo dostop še do vseh vaših podatkov telefonu?

The European Digital Identity (EUDI) Wallet is about to create an "unprecedented" risk for Europeans in their online and offline life unless privacy and anti-discrimination safeguards are introduced, a group of civil society organizations, academics and research institutions are warning.

https://www.biometricupdate.com/202306/...
Quack !

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: LeQuack ()

Okapi ::

Kater čitalnik kartic (za e-osebno) bi bil primeren, za priklop na PC?

GupeM ::

LeQuack je izjavil:

Tole piše:
- Ob vlogi se državljanu od dopolnjenega 12. leta starosti odvzameta tudi dva ploska prstna odtisa. Prstna odtisa bosta zapisana na čipu osebne izkaznice.
- Če državljanu zaradi začasnih zdravstvenih razlogov ni mogoče odvzeti prstnih odtisov, se izda osebna izkaznica z veljavnostjo enega leta.

Kaj je fora da zbirajo prstne odtise? A DNK bodo tudi začeli zbirati?

Našel sem tale predlog vladi, da ja bo to opcijsko, ampak seveda ne bo.
https://predlagam.vladi.si/predlog/14957

Prstni odtisi se (naj bi se), po tem ko se zapišejo na osebno izkaznico, uničijo.

zee ::

Glede prstnih odtisov je enako kot pri potnih listih. Informacija o prstnih odtisih se zapise v osebno izkaznico oz. potni list, izvirniki se pa unicijo, kar je razlog, da moras za vsak osebni dokument na upravno enoto.

Ministrstvo za digitalizacijo pa nic. >:D
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

FireSnake ::

GupeM je izjavil:

LeQuack je izjavil:

Tole piše:
- Ob vlogi se državljanu od dopolnjenega 12. leta starosti odvzameta tudi dva ploska prstna odtisa. Prstna odtisa bosta zapisana na čipu osebne izkaznice.
- Če državljanu zaradi začasnih zdravstvenih razlogov ni mogoče odvzeti prstnih odtisov, se izda osebna izkaznica z veljavnostjo enega leta.

Kaj je fora da zbirajo prstne odtise? A DNK bodo tudi začeli zbirati?

Našel sem tale predlog vladi, da ja bo to opcijsko, ampak seveda ne bo.
https://predlagam.vladi.si/predlog/14957

Prstni odtisi se (naj bi se), po tem ko se zapišejo na osebno izkaznico, uničijo.


Naj bi se.
Lahko zahtevamo revizijsko sled?
Kot, naprimer, vpogled v vrednost nepremičnine.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Vuli ::

LeQuack je izjavil:

Lol app. Ne mi rečt da si še app inštalirate, da imajo dostop še do vseh vaših podatkov telefonu?

The European Digital Identity (EUDI) Wallet is about to create an "unprecedented" risk for Europeans in their online and offline life unless privacy and anti-discrimination safeguards are introduced, a group of civil society organizations, academics and research institutions are warning.

https://www.biometricupdate.com/202306/...


Dej si alu folijo na glavo..
App oz aktivacijo nardiš samo, če ti rabi digitalno potrdilo, ki je na osebni, če ne koristiš tega, ni treba nič.
|Gb x570 Pro|R9 5900x|32GB DDR4 RAM G.Skill V@ 3600 cl16|6800XT Merc319 Black|

GupeM ::

FireSnake je izjavil:


Naj bi se.
Lahko zahtevamo revizijsko sled?
Kot, naprimer, vpogled v vrednost nepremičnine.

Seveda jo lahko zahtevaš. Ampak si glasen samo na internetu pod psevdonimom. Vprašat v živo pa ne upaš. Pa bi ti bilo cca 95 % stvari bolj jasnih, če bi zadevo spraševal na ustreznih mestih, namesto na forumu.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Aplikacija za uporabo elektronskih osebnih izkaznic nared (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Ostale najave
7512403 (6201) blink
»

Elektronska osebna izkaznica še vedno le napol funkcionalna (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Ostale najave
7812141 (5951) WizzardOfOZ
»

Z novim letom dobimo biometrične osebne izkaznice (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Novice / Zasebnost
25537215 (13637) OK.d

Elektronska osebna izkaznica 2022

Oddelek: Loža
173458 (2456) blink
»

Profesionalni policijski trojanci

Oddelek: Novice / Zasebnost
228271 (6563) vbohinc

Več podobnih tem