» »

Jajca in holesterol

Jajca in holesterol

1
2
»

zavajon ::

jype je izjavil:

Jajca se kupuje od kmeta, ki ga poznaš, če kur slučajno nimaš pri hiši.

Kaj pa če slučajno nimaš kur pri hiši in hkrati slučajno ne poznaš nobenega kmeta? Vem, da je verjetnost to izredno redka ampak vseeno ... ;)

suhi ::

Tule ti tud kak zdravnik ne more za ziher povedat, kolk je to slabo oz. dobro zate. Lepo v laboratorij preverit krvno sliko, pa bo vse jasno.

Sheteentz ::

3p je izjavil:

Sheteentz je izjavil:


Inflammation, not Cholesterol, Is a Cause of Chronic Disease


Hvala za link.

No, vsaj tistim, za katere je znano da imajo dedno povišan holesterol, pomagajo izključno statini. Zaenkrat. Tako da reči vsekakor ne gre poenostavljati.

Vprašanje je tudi, kaj osebi X pomaga informacija, da ima previsok holesterol zaradi vnetij. Kako pa jih pozdraviš? Ja, prehrana pa "pozitivno razmišljanje" očitno ne pomagajo (dovolj).

Nehaš kadit in pit alkohol in pričneš z redno fizično aktivnostjo. A je to res takšna raketna znanost?

3p ::

Sheteentz je izjavil:


Nehaš kadit in pit alkohol in pričneš z redno fizično aktivnostjo. A je to res takšna raketna znanost?


Ni, le da tole ne zniža nivoja holesterola. Vsaj niti približno dovolj za tiste, ki niso le na meji.

Cr00k ::

Kako pa vi jajca jeste, da se vam holesterol iz rumenjaka absobira direktno v kri?
Meni klorovodikova kislina pomaga se da ne in razbije te strukture na prafaktorje... :)

Sheteentz ::

3p je izjavil:

Sheteentz je izjavil:


Nehaš kadit in pit alkohol in pričneš z redno fizično aktivnostjo. A je to res takšna raketna znanost?


Ni, le da tole ne zniža nivoja holesterola. Vsaj niti približno dovolj za tiste, ki niso le na meji.


Pa saj nivo holesterola sam po sebi ni problematičen. Problematično je tisto, kaj visok holesterol odraža, to je pa sistemsko vnetje. Če ti holesterol s statini znižaš, nisi naredil popolnoma nič, če ne delaš tudi hkrati na vzrokih. Naredil si isto, kot da bi na človeka z vročino vrgel vedro ledeno hladne vode. Problema se je treba lotit pri vzroku. Ajde, recimo, da prehodno s statini znižaš nivo holesterola, če se bojiš, da bi fasal kakšen strdek, ampak to mora biti samo prehodno. V tem času pa mora pacient v tolikšni meri spremenit življenjski slog, da bo, ko bo prenehal s statini, holesterol v normalnih obsegih. Šele to bo pomenilo, da je njegovo zdravje OK.

Ne pa da imaš idiote, ki dobijo izvide z visokim LDL in trigliceridi, niso pa se pripravljeni odpovedati alkoholu in cigaretom (osebno poznam takšen primer, virtuoznost samodestruktivnosti na vrhuncu). In bolj ko mu razlagaš, da bo za nižanje holesterola treba spremenit življenjske navade, bolj se ta človek oklepa cigaret in alkohola, in razmišlja samo o tem, kako bo znižal vnos holesterola v hrani, in čez teden pojedel kakšen rogljiček manj.

Jerry000 ::

Jaz sem večino jedel trd kuhana jajca. Kdaj pa kdaj tudi na oko z ovsenimi kosmiči namesto kruha (posujem po jajcih) in malo paradižnika zraven

feryz ::

Sheteentz je izjavil:

Nehaš kadit in pit alkohol in pričneš z redno fizično aktivnostjo. A je to res takšna raketna znanost?
Seveda je, če ti to dvoje predstavlja kvalitetno življenje.
Kdor v življenju ni nikoli pil in kadil, se temu neprimerno lažje odreče.

Jerry000 ::

Alkohol in kajenje kvaliteta življenja? Aja?

Horas ::

kaj vse ne zveš tule gor. 8-O:O :))

3p ::

Sheteentz je izjavil:


Pa saj nivo holesterola sam po sebi ni problematičen. Problematično je tisto, kaj visok holesterol odraža, to je pa sistemsko vnetje. Če ti holesterol s statini znižaš, nisi naredil popolnoma nič, če ne delaš tudi hkrati na vzrokih. Naredil si isto, kot da bi na človeka z vročino vrgel vedro ledeno hladne vode. Problema se je treba lotit pri vzroku. Ajde, recimo, da prehodno s statini znižaš nivo holesterola, če se bojiš, da bi fasal kakšen strdek, ampak to mora biti samo prehodno. V tem času pa mora pacient v tolikšni meri spremenit življenjski slog, da bo, ko bo prenehal s statini, holesterol v normalnih obsegih. Šele to bo pomenilo, da je njegovo zdravje OK.

Ne pa da imaš idiote, ki dobijo izvide z visokim LDL in trigliceridi, niso pa se pripravljeni odpovedati alkoholu in cigaretom (osebno poznam takšen primer, virtuoznost samodestruktivnosti na vrhuncu). In bolj ko mu razlagaš, da bo za nižanje holesterola treba spremenit življenjske navade, bolj se ta človek oklepa cigaret in alkohola, in razmišlja samo o tem, kako bo znižal vnos holesterola v hrani, in čez teden pojedel kakšen rogljiček manj.


Tule vidim par problemov:
-učinkovitost statinov je preverjena (povzetek, recimo tule: https://my.clevelandclinic.org/health/a...
-da, paciente s kritično vročino "mečejo" v ledeno hladno vodo

Tvoj "živi zdravo", "jej japke", "migaj" recept deluje pri tistih, ki imajo zaradi slabega življenjskega sloga blago povišan holesterol in mogoče probleme z nivojem trigliceridov. Za ostale je, vsaj glede na to, kar se trentuno ve, najbrž škodljiv (in nevaren).

Imaš kakšne podatke o učinkovitosti drugi metod? Glede na tole bolj slabo kaže?

feryz ::

Jerry000 je izjavil:

Alkohol in kajenje kvaliteta življenja? Aja?
Zakaj pa da ne? A boš ti določal, kaj je za ljudi dobro življenje?
Kot Kim? Lepo, kar kandidiraj, te bomo zelo veseli.

Jerry000 ::

feryz je izjavil:

Jerry000 je izjavil:

Alkohol in kajenje kvaliteta življenja? Aja?
Zakaj pa da ne? A boš ti določal, kaj je za ljudi dobro življenje?
Kot Kim? Lepo, kar kandidiraj, te bomo zelo veseli.

....aja?

feryz ::

Ja, nekaterim paše, da se ga dnevno pribijejo, zakadijo in umrejo pri petdesetih. Če imajo slabe gene.
Drugim pač paše, da dnevno travo žrejo, vodo pijejo in se mučijo kot biki po nekih fitnesih in hribih. In sami sebe tolažijo, da kvalitetno živijo.
100 ljudi, 100 čudi.

Sheteentz ::

Pri obeh primerih gre za safr, ki izhaja iz eksistencialne tesnobe, prepričanja globoko v sebi, da so luzerji, ali kako drugače nezadostni okolici ali lastnim zblojenim predstavam o popolnosti. Tretjim pa paše, da ne počnejo nič od tega, živijo celostno good enough zadovoljivo življenje, in jih v zdravi meri boli kurac.

SambaShare ::

Ah slo-tech kavč zdravniki.
V temi o debelosti: "v taboriščih ni bilo debeluhov".
V temi o depresiji: "avtocesto na roke delati, pa ne bo nobenega depresivnega".
V temi o holesterolu: "nehaj piti in kaditi pa bo".

:))

korenje3 ::

Scaramouche je izjavil:

Že kako leto uživam po 3-4 jajca dnevno,v celoti, dolgo so govorili da je to preveč holesterola, potem se je začelo govoriti da ni tako nevarno, sem šel predaleč?


vsaka stvar je nevarna v prevelikih količinah.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

Sheteentz ::

korenje3 je izjavil:

Scaramouche je izjavil:

Že kako leto uživam po 3-4 jajca dnevno,v celoti, dolgo so govorili da je to preveč holesterola, potem se je začelo govoriti da ni tako nevarno, sem šel predaleč?


vsaka stvar je nevarna v prevelikih količinah.

In kaj so prevelike količine?

Jerry000 ::

feryz je izjavil:

Ja, nekaterim paše, da se ga dnevno pribijejo, zakadijo in umrejo pri petdesetih. Če imajo slabe gene.
Drugim pač paše, da dnevno travo žrejo, vodo pijejo in se mučijo kot biki po nekih fitnesih in hribih. In sami sebe tolažijo, da kvalitetno živijo.
100 ljudi, 100 čudi.

To ni nobena kvaliteta človek xD

SambaShare je izjavil:

Ah slo-tech kavč zdravniki.
V temi o debelosti: "v taboriščih ni bilo debeluhov".
V temi o depresiji: "avtocesto na roke delati, pa ne bo nobenega depresivnega".
V temi o holesterolu: "nehaj piti in kaditi pa bo".

:))

Hahahaha made my day. Tole opisano je čisti slo-tech xD

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Jerry000 ()

cesnja ::

3p je izjavil:

Imaš kakšne podatke o učinkovitosti drugi metod? Glede na tole bolj slabo kaže?

Metode obstajajo in so zelo ucinkovite, edin problem teh sprememb življenjskega sloga je ta, da moras spremeniti življenjski slog :)
The problem with the Ornish diet is it is so stringent that most Americans find adhering to it nearly impossible.

IL_DIAVOLO ::

Filip8 je izjavil:

tudi jaz 360 dni v letu jajca za zajtrk.. že kakšna 4 leta zihr. sem stopnjeval, začel z 3, prišel do 6, zdej pa sm na 3 pa 200g beljakov, 30-50g sira, sol, poper. Ko je pečeno, pa še gor kečap in pražena hrustljava čebula. in to lahko vsak dan.


Pri 50 pa zamasene zile in infarkt.

3p ::

cesnja je izjavil:

3p je izjavil:

Imaš kakšne podatke o učinkovitosti drugi metod? Glede na tole bolj slabo kaže?

Metode obstajajo in so zelo ucinkovite, edin problem teh sprememb življenjskega sloga je ta, da moras spremeniti življenjski slog :)
The problem with the Ornish diet is it is so stringent that most Americans find adhering to it nearly impossible.


Kake podprte z ustreznimi študijami? Link-i?

jype ::

zavajon je izjavil:

Kaj pa če slučajno nimaš kur pri hiši in hkrati slučajno ne poznaš nobenega kmeta? Vem, da je verjetnost to izredno redka ampak vseeno ... ;)
Začneš se ukvarjati z rejo, ali pa še bolje, poiščeš rastline, ki imajo ustrezna hranila, pa jih gojiš?

Horas ::

IL_DIAVOLO je izjavil:

Filip8 je izjavil:

tudi jaz 360 dni v letu jajca za zajtrk.. že kakšna 4 leta zihr. sem stopnjeval, začel z 3, prišel do 6, zdej pa sm na 3 pa 200g beljakov, 30-50g sira, sol, poper. Ko je pečeno, pa še gor kečap in pražena hrustljava čebula. in to lahko vsak dan.


Pri 50 pa zamasene zile in infarkt.


od česa človek???

cesnja ::

3p je izjavil:

cesnja je izjavil:

3p je izjavil:

Imaš kakšne podatke o učinkovitosti drugi metod? Glede na tole bolj slabo kaže?

Metode obstajajo in so zelo ucinkovite, edin problem teh sprememb življenjskega sloga je ta, da moras spremeniti življenjski slog :)
The problem with the Ornish diet is it is so stringent that most Americans find adhering to it nearly impossible.


Kake podprte z ustreznimi študijami? Link-i?

Seveda. To piše v članku, ki si ga nalepil. Izgleda si prebral samo povzetek, in sklenil, da se strinja s tvojim prepričanjem :) Na https://nutritionfacts.org/topics/chole..., ki povzema mnogo študij, avtor sklepa, da se nivoje holesterola da znižati z zmanjšanjem vnosa maščob (te naj ne bi presegale okoli 15% dnevnega vnosa energije). Ampak kot že rečeno, taka sprememba prehrane zahteva spremembo prehrane, kar je pa za večino ljudi precej težko.

3p ::

cesnja je izjavil:


Seveda. To piše v članku, ki si ga nalepil. Izgleda si prebral samo povzetek, in sklenil, da se strinja s tvojim prepričanjem :) Na https://nutritionfacts.org/topics/chole..., ki povzema mnogo študij, avtor sklepa, da se nivoje holesterola da znižati z zmanjšanjem vnosa maščob (te naj ne bi presegale okoli 15% dnevnega vnosa energije). Ampak kot že rečeno, taka sprememba prehrane zahteva spremembo prehrane, kar je pa za večino ljudi precej težko.


Ja, res sem članek bolj preletel in mi je ime te diete ušlo. 8-) Popravil zdaj. Skratka, čeprav diete (in telesna aktivnost) precej slabo znižujejo holesterol v krvi, dokaj dobro preprečujejo bolezni, ki jih povišan holesterol povzroča.

Glede tiste "ornish" diete. Kaže da kot običajno, če se nekaj zveni predobro (tudi če zanemarimo problem, kako pojesti tako malo maščob)...: https://www.scientificamerican.com/arti...
No, kdorkoli bo poskusil to dieto, gotovo ne bo jedel jajc (z enim jajcem 5x presežeš predpisano količino).

Mimogrede: članek omenja tudi učinkovitost sterolov, za katere pa novejše študije, če niso spet kaj fušali, kažejo, da sicer znižajo LDL, ne pa tudi z njim povezanih bolezni.

Sheteentz ::

3p je izjavil:


Mimogrede: članek omenja tudi učinkovitost sterolov, za katere pa novejše študije, če niso spet kaj fušali, kažejo, da sicer znižajo LDL, ne pa tudi z njim povezanih bolezni.

Tle je treba razumet vzričnost, in sicer: ni visok LDL tisti, ki povzroča bolezni, ampak so bolezni tiste, ki povzročajo visok LDL.

Sheteentz ::

Fajn dokumentarec o holesterolu. V bistvu je paradigma hisokega holesterola in krvožilnih bolezni ena velika laž, statini pa eden največjih nategov farmacije našega časa.

https://4d.rtvslo.si/arhiv/tuji-dokumen...

Ali holesterol res povzroča bolezni ožilja? Zakaj je bil ta podatek 50 let zdravniška dogma? Vse več izsledkov najnovejših raziskav kaže, da to ne drži, a ta podatek je dolgo prispeval k razvoju in velikim dobičkom industrije nizkokalorične prehrane. Podatki v oddaji so izjemno zanimivi za velik krog ljudi.

blackbfm ::

Taki lažni dokumentarci prispevajo k razvoju in dobičkom francoske filmske industrije. Just saying.

MrStein ::

Raptor F16 je izjavil:

Laično razloženo imaš v grobem dve vrsti holesterola.

HDL - zdrav holesterol

LDL - slab holesterol

To je že zastarelo. Po novem se LDL deli na: "slab" LDL in "dober" LDL

(pa že to je mogoče že zastarelo, če ne danes, pa bo jutri...)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Sheteentz ::

Dejansko nobeden ni slab. LDL tovori snovi k celicam, HDL pa tovori nazaj v jetra holesterol, ki ga celice ne (po)rabijo.

nsa_ag3nt ::

blackbfm je izjavil:

Taki lažni dokumentarci prispevajo k razvoju in dobičkom francoske filmske industrije. Just saying.

Zakaj ga smatraš za lažen ?

V fejk fr dokumentarcu na rtvslo je lepo razloženo, kaj delata oba holesterola.
In kašen efekt imajo statini.


Zgodba o holesterolu se je začela z lažjo
https://www.dnevnik.si/1042729897
https://gizmodo.com/c/goodbye-big-five

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: nsa_ag3nt ()

FrRoSt ::

Jerry000 je izjavil:

To tudi mene zanima sam imam malo holesterola. Sicer je zdravnica rekla da je to dedno vendar sem tudi sam pojedel 3 jajce na dan. Imam jih pa zelo rad, torej če pojem 3 vsak drugi dan je to še vedno slabo? Sem pa dokaj aktiven, med tednom 3x na teden fitnes, vikend pa tečem ali hribe ali kaj takšnega

TO je vse stvar metabolizma in aktivnosti človeka! :)

Če nimaš ravno visokega holesterola, si telesno aktiven, potem ni problema in jej jajca, tudi 4 ali več dnevno! So močna proteinska hrana. Ne pozabi pa jesti tudi sadja in zelanjave, predvsem pa (fizično) migajte! ;)
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

BBB ::

Sheteentz je izjavil:

Nobene zmede ni. Povišan holesterol je posledica sistemskega vnetja. To je znanstveno dejstvo. Nehajte brat glupe članke in poslušat osebne zdravnike, ki so s pametjo ostali nekje v prejšnjem tisočletju. Če hočete znižat holesterol, morate omilit sistemsko vnetje. Če samo znižate holesterol je podobno, kot da bi človeka z vročino namakali v ledeni vodi. Je pa tukaj veliko priložnosti za farmacijo, ki forsira statine.

Evo en znanstveni članek na to temo:

Inflammation, not Cholesterol, Is a Cause of Chronic Disease

Dodajam še prispevka, ki pojasnjujeta dogajanje v organizmu:

Understanding Cholesterol and Statins - Dr. Cywes the #CarbAddictionDoc

CARD8 - Does It Drive CV Inflammation? - Ford Brewer MD MPH; referencirani članek, ki se navezuje na vnetja in ne na holesterol:
Expression of CARD8 in human atherosclerosis and its regulation of inflammatory proteins in human endothelial cells

Kayzon ::

Horas je izjavil:

Scaramouche je izjavil:

Horas je izjavil:

ne, to je mit ki je že zdavnaj razblinjen! ti lepo jej jajca kolker češ. in tudi malo slanine zraven ;)

jaz jih jem po 8-10 na dan, že od 2006. mesečno preverjam kri, in o povišanem holesterolu ne duha ne sluha.


zakaj trolat na resno vprašanje?


iz kje si ti razbral da trolam??

kot sem napisal jih jem ker potrebujem za vzdrževanje mase. ne uporabljam dodatkov ala proteini, bcaa in podobno. dokler je na voljo prava hrana, bom jedel to.



Jaz jih pojem 6,vcasih tudi 7 na dan. Pa to pocnem ze 20+ let.. In sem zdrav k riba.

Horas ::

jaz tudi odvisno od vnosa kalorij, če vem da bom iz druge hrane dobil manj kalorij potem raje za zajtrk pojem več celih jajc.
8700k+z390, 32gb 3600mhz, 1080ti, 700w gold, 512gb+2x250gb m.2 nvme + 2tb hdd

8500+b360, 32gb 2666mhz, rx 6600, 600w bronze, 512gb+250gb ssd m.2 + 2tb hdd

Magic1 ::

Jaz poznam nekoga, ki tudi je tunine konzerve že desetletja (cca. 5 na dan) in je zdrav na videz. Ne vem če bi vseeno to priporočal. Zmernost. Seveda pa ne moreš bit zmeren, če hočeš bit nabildan.
Magic

IL_DIAVOLO ::

Tisti, ki je več kot je priporočena normalna porcija na dan, ima vec kot ocitno neuravnotezeno prehrano. Pa naj bo bodybuilder ali average joe.

Jem jajca vsak dan, ampak nikoli vec kot 2. Tune po pogostosti se manj.

Ne vem pa kaj ima muscularity veze z zmernostjo.

Zgodovina sprememb…

donvito ::

Kayzon je izjavil:

Horas je izjavil:

Scaramouche je izjavil:

Horas je izjavil:

ne, to je mit ki je že zdavnaj razblinjen! ti lepo jej jajca kolker češ. in tudi malo slanine zraven ;)

jaz jih jem po 8-10 na dan, že od 2006. mesečno preverjam kri, in o povišanem holesterolu ne duha ne sluha.


zakaj trolat na resno vprašanje?


iz kje si ti razbral da trolam??

kot sem napisal jih jem ker potrebujem za vzdrževanje mase. ne uporabljam dodatkov ala proteini, bcaa in podobno. dokler je na voljo prava hrana, bom jedel to.



Jaz jih pojem 6,vcasih tudi 7 na dan. Pa to pocnem ze 20+ let.. In sem zdrav k riba.

Prov zdrav nisi, če odgovarjaš na leto staro temo. :))
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kako ubiti holesterol (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9511723 (9476) pegasus
»

Moj jedilnik za nižanje holesterola (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
13126289 (23706) stara mama
»

Česen in zadah&telesni vonj

Oddelek: Loža
455871 (4477) krneki0001
»

Izguba telesne teže (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
24830484 (8396) janja765
»

Kje se kupi jajčne beljake ?

Oddelek: Loža
158157 (7369) Calligulla

Več podobnih tem