» »

"LLF" SSD-jev

"LLF" SSD-jev

Zvitor ::

Pozdravljeni,

imam nekaj HDD-jev in nekaj SSD-jev (Samsung, Sandisk, Crucial in Kingston) odveč in bi jih rad prodal. Za HDD-je uporabim diskpart in clean all komando ter tako z ničlami prepišem vse sektorje pred prodajo.

Kako naj sformatiram še SSD-je tako, da ne bo moč odčitati kakšnih podatkov z njega? Ali moram za vsako znamko SSD-ja posebej namestiti pripadajoči program in ga počistiti s tem programom ali obstaja kakšna bolj univerzalna rešitev?

Hvala.

jukoz ::

za HDD:
dd if=/dev/random of=/dev/xxx bs=128k

za SSD:
dd if=/dev/random of=/dev/xxx bs=32k

In tako parkrat, koliko časa traja je pa odvisno od velikosti diska.

Zvitor ::

Hitrejše in enostavnejše rešitve, brez Luniuxa, ni?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Zvitor ()

pegasus ::

dban.iso zbootaj in bo opravil vse to zate.

hojnikb ::

pravilen odgovor za ssdje je secure erase. Ce bos samo pisal enice na ssd, vprasanje kaj bo kontroler pocel s tem.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

crniangeo ::

Vklopjen trim
Convictions are more dangerous foes of truth than lies.

Zvitor ::

Trim je za SSD-je itak vklopljen v Windowsih 10. Ampak te SSD-je "formatiram" preko SATA/USB vmesnika, torej priklopljene na USB port računalnika.

Da bi za vsakega nameščal vendor specific orodje za secure erase mi je nesmiselno. Sem naredil kar zero-fill enega, sicer se je precej segrel (75°C) ampak ko sem probal z Recuva narediti recovery (tudi deep-scan), ni našlo nič.

Tako da bom šel kar po tej metodi, čeprav je secure erase pravilen in hitrejši, je pa zelo zamudno za vsakega vendorja tool nameščat + ne vem če sploh podpirajo wipe preko USB-ja.

Hvala.

hojnikb ::

Za secure erase nerabiš noben vendor specific tool, kakšen parted magic ti secure erasea vsak ssd in hdd.

Again, zanašat se na enice, da ti wipejao ssd, je nespametno.
Na kakšnem sandforce ssdju, ki ima kompresijo, boš kot host zapisal za cel ssd podatkov, dejanskih nand writov bo pa mogoče za par KB.
Če se že dela wipe, se naj naredi kakšnih par passov z _random_ podatki.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

Zvitor ::

Kar sem prebral, Parted Magic naredi secure erase samo če je SSD priklopljen na ATA port, ne na USB. Enostavno se mi ne da odpirat škatle in priklapljat SATA kabla za "format" vsakega SSD-ja. Tudi ni na njih kakšnih ultra sensitive podatkov, tako da mi ni panike. Če Recuva po zero-fillu ne najde podatkov, mi je dovolj.

hojnikb ::

vsaj random fill naredi, ce ze.
#brezpodpisa

Zvitor ::

S čim lahko to naredim tako, da je SSD priklopljen preko USB?

crniangeo ::

Zakaj tolk komplikacij.?

Jst mam sata kabel zunaj ohisja, priklopim sata+strom in imam lepo zaznan disk brez restarta
Convictions are more dangerous foes of truth than lies.

Mavrik ::

hojnikb je izjavil:

pravilen odgovor za ssdje je secure erase. Ce bos samo pisal enice na ssd, vprasanje kaj bo kontroler pocel s tem.


Pravilen odgovor je uporaba enkripcije od začetka - tako leaka podatkov sploh ne tvegaš.
The truth is rarely pure and never simple.

hojnikb ::

po toči zvonit je mal prepozno, ce se navezujemo na OPjov primer.Ce lahko zaupas kontrolerju, da nardi praviln secure erase, je potem to the way to go. Ce ne, je najbolsa resitev samo unicenje. Second best pa random fill ene parkrat. Obvezno random, da se izognes kaksni kompresiji.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Windows ob zagonu dela zelo počasi (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
587184 (6156) oo7
»

Kako varno (trajno) zbrisati podatke iz SSDja

Oddelek: Pomoč in nasveti
141455 (1004) hojnikb
»

Data wiping vprašanje

Oddelek: Strojna oprema
91797 (1304) mizimasi972
»

Totalen format - ne moreš nič dobiti nazaj

Oddelek: Programska oprema
325242 (3773) Jupito
»

Prepisovanje diska z ničlami - vpliva na garancijo?

Oddelek: Strojna oprema
142004 (1728) hojnikb

Več podobnih tem