» »

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Temo vidijo: vsi
««
317 / 323
»»

starfotr ::

Utk je izjavil:

Danes se malo SE postavi za tam okoli 900 eurov na kw moči, najbolj sposobnemu menedžerju pa uspe porabit 1300 za elektrarno, ki je 40x večja od neke domače...


Zoki ni zaman mr. 30 %.

BigWhale ::

J.McLane je izjavil:

Nam na sončen aprilski dan uspe nekje 50% porabiti direkt iz sončne, brez prilagajanja. To pomeni da bi moral nekih 15 kWh dobiti iz baterije, pa bi bil na 100%, ampak to velja samo za sončen dan.


Jaz pridem cez 50% samo ce polnim avto izkjucno takrat, ko je zunaj sonce. Drugace je pa to zelo tezko. Da bi diktiral ljudem kdaj naj vklopjo kaksno napravo je nivo prilagajanja na katerem smo bili leta 1983, ko smo imeli zvecer redukcije elektrike. :>

J.McLane ::

To sem pisal zgolj po pogledu na aplikacijo, nam se ni treba nič trudit in prilagajat, ker imamo net-metering. Samo hipotetično pišem.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

BigWhale ::

Fluido je izjavil:

Ne žali moje pameti, ker je ranga 100x večja od tvoje.


Naslednjic, ko bos omenjal svojo pamet ali pa pamet nekoga drugega, bos letel ven iz teme.

BigWhale ::

J.McLane je izjavil:

To sem pisal zgolj po pogledu na aplikacijo, nam se ni treba nič trudit in prilagajat, ker imamo net-metering. Samo hipotetično pišem.


Ja, saj jaz tudi. Prilagajanje je bil zgolj komentar na vsa ostal sporocila. :D

starfotr ::

https://si.bloombergadria.com/ostalo/sp...

Da ne boste preveč minusa naredili :))

feryz ::

Koliko lahko beremo, je elektrika, bolj ali manj, nekoristna zadeva. Ko jo je malo več, jo je enostavno nemogoče uporabiti za kaj koristnega ali profitabilnega.

Utk ::

V to bom verjel ko se bo števec vrtel v minus tudi ko bom porabljal elektriko. Pa tudi teš dvomim da zdaj dela na minimumu. Če da pa tolk bolje.
Do takrat to pač ni moj problem. Tudi kak avto se naredi pod izgubo, pa zato ne kar zapremo avtoindustrije.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

starfotr ::

Točno to je problem vse teh nestalnih virov.

Takrat ko nihče ne rabi (npr. na lep sončen dan med vikendom), je polno ponudbe. Takrat ko je potreba (zvečer, ko vsi kuhajo in gledajo TV ter prižgejo luči ali pa pozimi za gretje), pa nikjer nobenega.

Zadeva je ista, kot prodaja dežnikov v lepem vremenu. Malo ljudi ga kupi. Ali pa nosi s sabo.

V dežju se povpraševanje povzpne za faktorje 10x, 100x ali več.

Utk ::

Moja elektrarna še zdaj ob 18h daje skoraj 5 kw.
Pa tam od 8h zjutraj naprej. Tudi med tednom, ne samo v nedeljo.

Po drugi strani povpraševanja po tvojem nakladanju res nikoli ni.

DamijanD ::

Jaz mislim, da problem v tem, da se je šlo v SE, brez da bi sproti naredili še par ČHEjev...

deco16 ::

Sej nismo daleč tudi od teh bolj dinamičnih tarif. Sam to kar je z nižjo in visoko je zdej res smešno ;)

BigWhale ::

starfotr je izjavil:

Točno to je problem vse teh nestalnih virov.
Takrat ko nihče ne rabi (npr. na lep sončen dan med vikendom), je polno ponudbe. Takrat ko je potreba (zvečer, ko vsi kuhajo in gledajo TV ter prižgejo luči ali pa pozimi za gretje), pa nikjer nobenega.


Ce bi bilo elektricno omrezje tako preprosto, potem bi imel prav, ampak na zalost (ali pa na sreco) ni tako preprosto. S taksno izjavo se lahko postavljas ob kaksnem sanku, tam bo se slo skozi.

Elektriko potrebujemo 24/7 in takrat, ko sije sonce jo lahko dobimo po precej precej nizjih cenah kot takrat, ko sonca ni. Elektrika je cenejsa, ce za proizvodnjo elektrike ne rabis v pec metat premoga ali pa kurit plina. Z ustrezno zasnovanim in oblikovanim elektricnim omrezjem, ti lahko solarna energija nadomesti kup premoga in plina in naravnost noro bi blo, da tega ne bi izkoristili. Poleg tega lahko zaradi viska solarne energije poleti polnimo akumulacijo hidro elektrarn. Prihranki zaradi solarja vsekakor so, ce ne drugega lahko odvecno energijo porabis zato, da delas sinteticni dizel, ki ga potem kuris takrat, ko ni sonca. Moznosti je veliko, nekatere so cenejse, druge drazje ampak na koncu nam je se vedno cilj, da skurimo manj premoga in drugih goriv, mar ne?

Lonsarg ::

Ja ampak problem je da je glavnino prilagodljivih virov trenutni fosilcev. Tak da čeprav SE kratkoročno zniža količino fosilcev jo SE ne more znižati na 0%, ker izven fosilcev ni prilagodljivih virov za kombiniranje z SE.

Saj nemci so po svoje bili pametni, kombinirali so hoteli Ruski plin in SE in to je ekonomsko gledano čisto ok kombinacija. Ni pa to kombinacija kako se znebiš fosilcev.

Ampak ja v teoriji z sintetičnim plinom in več črpalnih HE bi se dalo kaj naredit. Ampak ekonomsko viabilen sintetični plin je oddaljen še precej desetletij.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

bbbbbb2015 ::

BigWhale je izjavil:

starfotr je izjavil:

Točno to je problem vse teh nestalnih virov.
Takrat ko nihče ne rabi (npr. na lep sončen dan med vikendom), je polno ponudbe. Takrat ko je potreba (zvečer, ko vsi kuhajo in gledajo TV ter prižgejo luči ali pa pozimi za gretje), pa nikjer nobenega.


Ce bi bilo elektricno omrezje tako preprosto, potem bi imel prav, ampak na zalost (ali pa na sreco) ni tako preprosto. S taksno izjavo se lahko postavljas ob kaksnem sanku, tam bo se slo skozi.

Elektriko potrebujemo 24/7 in takrat, ko sije sonce jo lahko dobimo po precej precej nizjih cenah kot takrat, ko sonca ni. Elektrika je cenejsa, ce za proizvodnjo elektrike ne rabis v pec metat premoga ali pa kurit plina. Z ustrezno zasnovanim in oblikovanim elektricnim omrezjem, ti lahko solarna energija nadomesti kup premoga in plina in naravnost noro bi blo, da tega ne bi izkoristili. Poleg tega lahko zaradi viska solarne energije poleti polnimo akumulacijo hidro elektrarn. Prihranki zaradi solarja vsekakor so, ce ne drugega lahko odvecno energijo porabis zato, da delas sinteticni dizel, ki ga potem kuris takrat, ko ni sonca. Moznosti je veliko, nekatere so cenejse, druge drazje ampak na koncu nam je se vedno cilj, da skurimo manj premoga in drugih goriv, mar ne?


Podpišem +1!

DamijanD ::

Ja samo s SE se ne moremo znebiti fosilcev, a lahko njihovo porabo konkretno zmanjšamo. Pri nas se lahko fosilcev znebimo povsem samo z JE.

Utk ::

Ja, 30, 40, 60% ni dovolj. 100 ali nič. Tudi EV ni dober, ker rabiš nafto za plastično notranjost in se "splača" šele po 60,000 km. Tudi paneli niso v redu, ker ne dobiš zastonj elektrike in ogrevanja za 30 let, ampak te to stane 10 jurjev.

miko22 ::

Kako lahko preverim, ali mi dela SE? Imam solaredge, sveti zelena lučka, modra za povezavo pa ne.
Sem resetiral, je zelena utripala in rdeča, tudi modra, sedaj pa sveti samo zelena.
aplikacija mi kaže danes nula kWh.Pa sonce sveti ko noro.
Na routerju tudi vidim, da ni povezave.
Zdaj pa ne vem, kaj bi lahko blo. Škoda lepega dne, jaz pa nula pridelave

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: miko22 ()

c3p0 ::

Več črpalnih HE tipa Avče, da podnevi pridno pumpajo in skladiščijo SE presežke. Sliši se sicer simpl...

feryz ::

Kako nula pridelave, če sveti zelena luč?
A ti tudi gugl ne dela, poleg povezave razsmernika na wifi?

Btw, namesto razsmernika drugič raje resetiraj ruter. Bolj ziher je, da se bo povezalo in manj škode boš naredil.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: feryz ()

miko22 ::

Router dela brezhibno.Vse naprave delajo.
Mogoče pa je kaka težava na solaredge strani? Vam vsem dela?
Kako škodo lahko naredim, če resetiram zadevo? Saj če bi zmanjkalo štroma, bi tudi bil "reset".

miko22 ::

Očitno elektrarna dela. Sem pogledal na elektro števec in je oddaja. Očitno app ni ok danes

DamijanD ::

vse je normalno danes

nejc_nejc ::

DamijanD je izjavil:

Ja samo s SE se ne moremo znebiti fosilcev, a lahko njihovo porabo konkretno zmanjšamo. Pri nas se lahko fosilcev znebimo povsem samo z JE.


DA, samo folku ni jasno in rožlja z mlinčki panelov ter vetrnic, cel sistem, pa mora biti sposoben futrat makskimum.
Zgodbe o zmanjšanju ekoloških nebodigatreba ne kupim, ker pelje v odvisnost od "predatorjev" ter ostalih držav.

gort ::

nejc_nejc je izjavil:

Zgodbe o zmanjšanju ekoloških nebodigatreba ne kupim, ker pelje v odvisnost od "predatorjev" ter ostalih držav.

Prav, ostali smo pač manj zahtevni.

feryz ::

miko22 je izjavil:

Očitno elektrarna dela. Sem pogledal na elektro števec in je oddaja. Očitno app ni ok danes
Ampak vseeno ne boš probal resetirati ruterja, mar ne?

djgregec ::

miko22 je izjavil:

Router dela brezhibno.Vse naprave delajo.
Mogoče pa je kaka težava na solaredge strani? Vam vsem dela?
Kako škodo lahko naredim, če resetiram zadevo? Saj če bi zmanjkalo štroma, bi tudi bil "reset".


Ti moreš v solaredge aplikaciji pod Inverter Communication povezat wifi z inverterjem. Nekaterim to pogosto prekinja...

djgregec ::

miko22 je izjavil:

Kako lahko preverim, ali mi dela SE? Imam solaredge, sveti zelena lučka, modra za povezavo pa ne.
Sem resetiral, je zelena utripala in rdeča, tudi modra, sedaj pa sveti samo zelena.
aplikacija mi kaže danes nula kWh.Pa sonce sveti ko noro.
Na routerju tudi vidim, da ni povezave.
Zdaj pa ne vem, kaj bi lahko blo. Škoda lepega dne, jaz pa nula pridelave


Če sveti zelena pomeni da ti sončna proizvaja, če ti zraven ne sveti modra pomeni da moreš z app povezat wifi z inverterjem, itak pa ima inveter notranji pomnilnik, ki hrani podatke mislim da 3 tedne, tako da ko povežeš z wifi-jem dobiš vse podatke za nazaj...

miko22 ::

Router sem resetiral.
Torej je invereter zgubil povezavo z wifi. Ok, bom jutri nastavil na novo. MOram pogledat, kako sem pred časom stisnil tisti gumbek spodaj. Mislim, da ga moraš par sekund držat. Jutri probam.

feryz ::

Jutri bo že kazal, tudi za nazaj.
Se ne boš sekiral več.

miko22 ::

Saj se ne sekiram, če mi ne kaže. Skrbelo me samo je, da je kaj crknilo, ker se še mi to ni zgodilo.
Če pa dela, pa ne vidim kak dan, mi je čist vseeno. Včasih se par dni ne spomnim, da pogledam.

feryz ::

Ok, torej si zapomni. Če je zelena, je zelena. Kot na semaforju. Čisto simpl.

mertseger ::

Utk je izjavil:

Moja elektrarna še zdaj ob 18h daje skoraj 5 kw.
Pa tam od 8h zjutraj naprej. Tudi med tednom, ne samo v nedeljo.

Po drugi strani povpraševanja po tvojem nakladanju res nikoli ni.


Povej koliko ti bo dala v torek ob 18h ko boš moral toplotno prižgat, samo tisti kilowat daj stran.

Utk ::

Tudi če 0, bo to samo enako kot pri vseh drugih, ki je nimajo.

Gregor P ::

Vsaka četrta vloga za priklop sončne elektrarne zavrnjena
Lani so elektrodistribucije prejele 48 tisoč vlog za priklop sončne elektrarne, 12-krat več kot leta 2019. Omrežje je najbolj obremenjeno v Ljubljani in Mariboru, na ravni države je bila lani zavrnjena vsaka četrta vloga.
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Utk ::

Zavrnjenim je oproščeno, ostali pa ki niso niti poskusili...sami so si krivi za vse kar sledi.

starfotr ::

BigWhale je izjavil:

starfotr je izjavil:

Točno to je problem vse teh nestalnih virov.
Takrat ko nihče ne rabi (npr. na lep sončen dan med vikendom), je polno ponudbe. Takrat ko je potreba (zvečer, ko vsi kuhajo in gledajo TV ter prižgejo luči ali pa pozimi za gretje), pa nikjer nobenega.


Ce bi bilo elektricno omrezje tako preprosto, potem bi imel prav, ampak na zalost (ali pa na sreco) ni tako preprosto. S taksno izjavo se lahko postavljas ob kaksnem sanku, tam bo se slo skozi.

Elektriko potrebujemo 24/7 in takrat, ko sije sonce jo lahko dobimo po precej precej nizjih cenah kot takrat, ko sonca ni. Elektrika je cenejsa, ce za proizvodnjo elektrike ne rabis v pec metat premoga ali pa kurit plina. Z ustrezno zasnovanim in oblikovanim elektricnim omrezjem, ti lahko solarna energija nadomesti kup premoga in plina in naravnost noro bi blo, da tega ne bi izkoristili. Poleg tega lahko zaradi viska solarne energije poleti polnimo akumulacijo hidro elektrarn. Prihranki zaradi solarja vsekakor so, ce ne drugega lahko odvecno energijo porabis zato, da delas sinteticni dizel, ki ga potem kuris takrat, ko ni sonca. Moznosti je veliko, nekatere so cenejse, druge drazje ampak na koncu nam je se vedno cilj, da skurimo manj premoga in drugih goriv, mar ne?


V bistvu cilj ni skurit manj premoga ali kako drugače varovat okolje.

Cilji so povsem poslovne narave. Prodat panele. Že pred paneli smo imeli dovolj kapacitet za elektriko. Glede na to, da poraba pada, ne vidim smisla po novih elektrarnah.

In tudi glede na to, da moramo sedaj elektrarne ugašat, tudi ne vidim smisla po postavitvi novih.

V sistemu mora biti v vsakem trenutku na voljo toliko proizvede elektrike, kot je porabe. Z zelo ozko tolerančno mejo. Težko dosežemo to, če imamo ogromno nekih virov.

To je isto, kot če cel razred začne govorit namesto da govori učitelj. Informacije se tako prenašajo zelo slabo. V omrežju je isto. Sedaj je ogromno virov. In na te se ne da vplivat. Niso povezane v noben nadzorni center. Torej smo na avtopilotu. In samo konvencionalne vire se da ugašat, fotovoltaike na vseh hišah pa ne.

feryz ::

To, kaj je cilj kapitalizma, navadnih ljudi niti ne gane kaj dosti.
Za nas, ki smo in ki še dajejo SE na streho, je cilj izključno samo eden. Zastonj oz. skoraj zastonj uporaba elektrike doma.

Vsake kvatre politiki tudi kaj dobrega za ljudi uzakonijo. Seveda zgolj zato, ker tudi sami pašejo med te ljudi.

Utk ::

Cilji so povsem poslovne narave. Prodat panele. Že pred paneli smo imeli dovolj kapacitet za elektriko. Glede na to, da poraba pada, ne vidim smisla po novih elektrarnah.

V katerem vesolju poraba pada?
In ta cilj ni napačen. Paneli so dosegli, da so ljudje in privat firme vrgli kar nekaj 100 mio v proizvodnjo elektrike, kar v nek TEŠ6 ali pa JEK2 prostovoljno ne bi nikoli.

starfotr ::

Davke plačaš povsem prostovoljno.

In ne, ljudje ne bi nikoli vložili niti evra v vseh letih do 2024, če ne bi dobili subvencij in odpustkov kot je net metering.

To se vidi ker ko ni bilo subvencij, se ni gradilo NIČ.

Utk ::

Davke plačaš povsem prostovoljno.

Zdaj je uradno, ti si fuknen.

In ne, ljudje ne bi nikoli vložili niti evra v vseh letih do 2024, če ne bi dobili subvencij in odpustkov kot je net metering.

Normalno da ne. Sej nismo fukneni. V nasprotju z nekaterimi...

To se vidi ker ko ni bilo subvencij, se ni gradilo NIČ.

Jaz sem še eno elektrarno postavil zdaj ko ni bilo subvencij. Sicer se izkazalo, da nek drobiž bom dobil nazaj, ampak tistih 500 evrov res nima nobenga vpliva (več). Tudi ko si dobil cca 2 jurja ni to vplivalo, je bi postavil takrat tudi brez tega.
Netmetering je pa fajn ja, brez tega pa ne vem če bi.

feryz ::

Seveda se ni, zakaj bi se?
Če daješ mastne pare elektro oligarhiji, bi moral biti nor, da bi še svojo infrastrukturo vzporedno postavljal.
Drugo pa je, če imaš korist od tega.

Utk ::

Seveda se ni, zakaj bi se?

On je raje plačal prostovoljno še 10 jurjev več davka kot da bi postavil SE, samo iz skrbi za omrežje...

feryz ::

Jaz verjamem, da ljudi žre na polno, ker imajo nekateri vse skoraj gratis.
Zakaj nimajo še oni tega, pa ni moja stvar. Naj jih pač žre.

starfotr ::

Zastonj - na račun drugih.

In taki se pizdi te nad elektro oligarhi :))

feryz ::

Nope, ne na račun drugih. Kar lepo na svoj.
Vsaj meni ni nihče SE plačal. Mogoče ti veš drugače.

Likalnik ::

Meni je glede subvencije vseeno...ali je ali ni...v SE sem šel samo zato, da imam cenejše ogrevanje in kilometre...na koncu, ko sem naredil izračun...letne porabe elektrike + letne porabe goriva...sem zelo hitro prišel do zaključka, da je SE nujna.

starfotr je izjavil:

Zastonj - na račun drugih.

In taki se pizdi te nad elektro oligarhi :))


tudi meni ni jasno kaj imajo drugi tu zraven...oziroma kaj so meni drugi financirali pri SE?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Likalnik ()

Utk ::

Starifotr cilja na to, da ko mi delamo elektriko, jo itak nihče ne rabi in jo mečejo stran (bog ne daj da jo bi danes recimo na lep dan prodajali Italijanom), ko je trošimo, pride pa za nas elektrika posebej narejena, ampak ne iz premoga, ampak zlata.

stara mama ::

@starfotr je tiste vrste patron, ki gospodi z veseljem nastavi hrbet za bič, zraven pa poziva vse svoje znance, da storijo enako in se nemudoma uklonijo.
Če vsi skup storijo enako, bo mogoče kak direktor imel za en dan več goriva v jahti.
Ekologija™ in Trajnost™

Utk ::

https://app.electricitymaps.com/zone/SI

Malo si tu poglejte. Včeraj popoldne, sonca kolk češ. Slovenija je več elektrika uvažala kot izvažala. Normalno, ker avstrijska sončna je cenejša kot iz TEŠ-a. Tista nič ne dela štale v omrežju. Samo slovenska jo.
««
317 / 323
»»