» »

KPK predstavila spletišče s podatki o javnofinančnih odhodkih

««
2 / 26
»»

c00L3r ::

Pohvalno. Le tako naprej. Kot je že zgoraj omenjeno, bi bilo fajn videt tudi izdatke podjetij v državni lasti 8-)

PaX_MaN ::

Kar se tiče dolžine namena - tak podtek dobimo iz UJP. To je neka njihova omejitev.

Um, LOL?

darkolord ::

PaX_MaN je izjavil:

Kar se tiče dolžine namena - tak podtek dobimo iz UJP. To je neka njihova omejitev.

Um, LOL?
Ma sej tut pr banki k plačuješ, ne morš celga romana napisat v namen nakazila - že za tistega iz položnice prepisat je včasih premalo znakov

ZaphodBB ::

Vsaka čast fantje...

Še več tega rabimo.

Big Brother^-1

MatejMatej ::

Zelo zelo pohvalno.
Končno ena dobra stvar v Sloveniji.
Takih stvari v naši državi manjka.


Aplikacijo sva v bistvu razvila midva s Primožem. Jaz v okviru svoje službe, Primož brezplačno. Precej inputa - glede idej, vizualizacije, prikaza podatkov, itd. je bilo tudi s strani treh zaposlenih na KPK. Dejansko je bila večina stvari razvita v treh tednih (od osnovne ideje do delujoče aplikacije). Vse temelji na odprtokodnih tehnologijah. Baza je Postgres, server je Linux, webserver Nginx, aplikacija spisana v Djangotu.

Samo za primerjavo - en del funkcionalnosti, ki jo vsebuje naša aplikacija so v malce drugačni obliki in za drug namen naročili v programiranje tudi pri enem drugem državnem organu. Projekt (ki ga je izvajala komercialna firma) je trajal eno leto in stal cca. 600.000 EUR. Toliko, da vemo o kakšnem dosežku govorimo.
It's shit like this, Slovenia!

fosil ::

opazovalec je izjavil:

Do sedajšnji rekorder: 1025%

A to zna kdo razložiti?

Tole je avtorska agencija, se pravi preko njih gredo avtorske pogodbe.
Zadeva deluje podobno kot študentski servisi, torej firma/država njim nakaže denar, oni pa potem naprej avtorjem. Oni pa pri tem poberejo določeno provizijo.
Tako je!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: fosil ()

Fuzzy ::

A bo s časom omogočena tud možnost sharanja svojih podatkov na tem vmesniku?

Npr, da mam jst podjetje in delam vse po predpisih (improbable , but not impossible :)) in bi želel moje transakcije deljit s svetom, ker sem pač fer. A bo obstajal kk api, da bi te podatke lahko objavil.

&& tako podjetje bi lahko na svojem page-u prikazoval celotno bilanco delovanja preko te aplikacije.
Ai!

RockyS ::

http://supervizor.kpk-rs.si/organ/75574...

Nekje vmes se nahaja "podjetje" 45864764 , seveda kasneje javi napako.

Dajte zrihtat daljše nazive postavk, bo dosti boljše, zagotovo jih nekje shranjujejo... drugače se bo v naziv pisalo BS in bo spet ta projekt šel po vodi.

BlueRunner ::

fosil je izjavil:

opazovalec je izjavil:

Do sedajšnji rekorder: 1025%

A to zna kdo razložiti?

Tole je avtorska agencija, se pravi preko njih gredo avtorske pogodbe.
Zadeva deluje podobno kot študentski servisi, torej firma/država njim nakaže denar, oni pa potem naprej avtorjem. Oni pa pri tem poberejo določeno provizijo.

Potem pa obrnimo vprašanje in se vprašajmo:
- Zakaj so največji plačniki avtorjem ZPIZ in sodišča (relativno gledano najštevilčnejši sodišči v državi)?
- Zakaj vsako, ampak res vsako leto, v decembru število izplačanih avtorskih honorarjev opazno poskoči?

Moja teorija: v teh ustanovah si pridni in delovni uradniki konec leta izplačujejo posebne bonuse, da se pokuri še neporabljena proračunska sredstva. Če to slučajno res drži, potem je to IMHO malomarno ravnanje z zaupanimi jim sredstvi in poskus napihovanja proračuna za prihodnja leta. Najmanj pa to kaže na slabo načrtovanje tempa izdatkov.

Zgodovina sprememb…

poweroff ::

Ja, polje namen je žal omejeno. In to ni stvar nas, pač pa vhodnih podatkov, ki jih dobimo. Če pa bi se dalo to povezati z računovodskimi podatki (MFERAC konkretno), bi bilo pa bolj zanimivo. Ampak to sem slišal komentar, da je "fizično nemogoče"... Bomo videli. ;)

Kar se tiče podjetij v državni lasti - smo mnenja, da bi ti podatki tudi morali biti transparentni. Žal že do sedaj ta podjetja niti niso bila predmet revizije Računskega sodišča.

Ampak ali naj bodo podatki podjetij v državni lasti transparentna ali ne, je stvar odločitve lastnika. Torej države. Oz. bolj konkretno - vlade. In tu je prostor za kakšno državljansko pobudo. ;)

Glede tistih odstokov nad 1000%. V tisti konkretni zadevi podjetje del prihodkov države prikazuje v letnem poročilu izvenbilančno. Razloga za to pa ne vem.

Glede tistih cifer. Za problem vemo, gre za težavo pri vhodnih podatkih Ajpes. Delamo na rešitvi, ki je pa malo bolj kompleksna.

Kar se tiče tiste zadeve, ki je stala okrog 600.000 EUR. Podrobnosti ne poznam, ampak mislim, da je bil strošek tako velik zato, ker so se zadeve lotili napačno. Če se zadeve lotiš napačno, so visoki že stroški (licenčne) programske opreme, potem pa se zadeve samo še seštevajo.

Zakaj so ljudje pripravljeni delati brezplačno? Kot sem rekel pred časom, sem jaz službo menjal z razlogom. Na Komisiji ne mislim ostati do penzije, vem pa zakaj sem se zaposlil in kaj želim v tem kratkem času narediti. Če bi ocenil, da ne bom imel možnosti premaknik določenih zdev, se tukaj ne bi zaposlil. Upm, da sem dovolj jasno odgovoril na vprašanje. 8-)
sudo poweroff

BlueRunner ::

Kaj pomeni to, da pri kakšni občini ni podatkov o transakcijah? Je to pomankljivost vhodnih podatkov, ali dejansko ni bilo odlivov?

poweroff ::

Mi lahko daš URL? Načeloma so podatki UJP točni. Če pa bančni podatki ne bi bili točni, si pa lahko predstavljaš kaj to pomeni....
sudo poweroff

JanK ::

Limit-sky je izjavil:

A ste kaj raziskovali, zakaj je tisti projekt stal 600.000€? So kakšni znaki korupcije? Na kakšen način ste "prepričali" g. Primoža, da vam je bil pripravljen pomagati "zastonj"? Ker si ne predstavljam, da lahko danes kdo še kaj naredi zastonj. No free lunch in tiste fore...


Ce bi bil sam v polozaju, ko bi lahko z nekaj tedni dela potencialno obelodanil korupcijo v drzavi, in jo s tem (drzavo namrec) naredil v koncni fazi tudi za mene cenejso, bi tudi sam z velikim veseljem pomagal.

poweroff ::

Točno tako. No, v resnici ne gre samo za nekaj tednov dela. Veliko dela je bilo tudi s tem, kako podatke pridobiti. Bistvena je pa podpora vodstva. Stavit grem, da bi take ideje pod kakšnim drugim vodstvom naletele na zelo gluha ušesa.
sudo poweroff

jype ::

Limit-sky> Ker si ne predstavljam, da lahko danes kdo še kaj naredi zastonj.

Kolk pa plačaš za Linux?

BlueRunner ::

Heh... morda bi sedaj potrebovali novo spletno stran na kateri bi skupaj zbrali samo cvetke, ki bi pri ljudeh delal hmm...

V bistvu KPK s tem orodjem dela crowdsourcing. IMHO tudi za dober namen.

Npr. plesna šola Urška. V letih 2003 - 2008 je vsako pomlad od dveh ljubljanskih gimnazij (poljanske in šentviške) pobirala nesorazmerno veliko količino denarja... 30.000€ in več za maturantski ples. V letih 2007 in 2008 pa je namen na teh "težkih" računih kar izginil, nadomestile pa so jih meni nečitljive šifre. Od 2008 naprej pa "konec zabave".

Možna razlaga je, da je denar za vstopnice od dijakov prevzela šola, nato pa ga odvedla izvajalcu, vendar pa zanimivo, da sta to tako počeli samo dve gimnaziji. Morda bi kdo o temu vedel kaj več...

Mi lahko daš URL?

My bad! Občino sem vpisal kot prejemnika, ne kot plačnika... 8-O

Zgodovina sprememb…

darkolord ::

Kolk pa plačaš za Linux?
Preveč.

poweroff ::

Hehe, tole dvomim, da bi na Winsih sploh delalo. Če pa že, bi bili pa stroški pošastni.
sudo poweroff

Limit-sky ::

Ampak potem je moral biti za tisti projekt, ki ga omenja mathai za 600.000 € objavljen javni razpis, ali ne? Matthai, lahko daš link do tistega razpisa? Mogoče bi morali vsi tukaj spremljati javne razpise na področju IT in pomagati državi s svojim prostovoljstvom. Bi neprimerno več prišparali, kot pa z raznimi vladnimi "ukrepi".

urban99 ::

fosil ::

urban99 je izjavil:

kudos!
http://www.jutarnji.hr/slovenci-uveli-j...

Evo priložnost za biznis, matthai in primož sedaj to za dobro plačilo postavita še hrvatom :)
Tukaj verjetno ne bi mogli govorit o korupciji.
Tako je!

Matheeew ::

Pozabil prej dopisati...

Res kapo dol za tale projekt in vsem sodelujočim. Še nekaj nižje dol pa prostovoljnem delu.

Kot berem in vidim je bilo narejeno hitro, enostavno, pregledno in učinkovito. Žal kar redkost za naš prostor.

Da vidimo sedaj novinarje in forumske nergače kako (če sploh) bodo/bomo zagrabili to mastno kost za glodanje...

darkolord ::

poweroff je izjavil:

Hehe, tole dvomim, da bi na Winsih sploh delalo.
Zakaj ne bi?

Gladi ::

mihaf ::

Zakaj v bazi ni podjetij, ki v tem trenutku ne obstajajo več, so pa v zadnjih letih prejemala plačila s strani države?

jype ::

Saj so.

Moje bivše podjetje, zdaj že izbrisano, je not (in ima tudi zabeleženo eno simbolično plačilo, ki sem ga prejel za eno spletno aplikacijo).

mihaf ::

jype je izjavil:

Saj so.

Moje bivše podjetje, zdaj že izbrisano, je not (in ima tudi zabeleženo eno simbolično plačilo, ki sem ga prejel za eno spletno aplikacijo).


Očitno ne vsa. Konkretno ne najdem enega s.p.-ja, ki je prejemal kar precej denarja.

fosil ::

poweroff je izjavil:

Točno tako. No, v resnici ne gre samo za nekaj tednov dela. Veliko dela je bilo tudi s tem, kako podatke pridobiti. Bistvena je pa podpora vodstva. Stavit grem, da bi take ideje pod kakšnim drugim vodstvom naletele na zelo gluha ušesa.

Po moje si skoraj nihče ni predstavljal, kako pregledna bo tale zadeva in kako hitro bo izvedena. Ker tole je res izjemno.
Drugače bi vam določeni ljudje zagotovo zmetali toliko polen pod noge da zadeve ne bi mogli nikoli pripeljati do konca.
Tokrat ste imeli na vaši strani element presenečenja, pri naslednjih projektih bo gotovo težje prit do podatkov ;)
Tako je!

BlueRunner ::

Evo še ene cvetke o temu kako je država "gradila" konkurenco na IKT področju. T-2 se v bazi sploh ne nahaja, kar razumem kot "ni bilo transakcij". 0EUR, torej.

Za primerjavo...

Amis-u zneski počasi rastejo. Ravno tako je od MG, MVZT in Podjetniškega sklada prejel nekaj čez 600.000€ subvencij - vse v od leta 2006 naprej.

Tuš telekom je ravno tako dobival nakazila vse do sredine 2009, ko je podjetje prišlo pod Tušmobil in se je konkreten znesek za IKT uzgubil v mobilnih storitvah. Sicer so bila nakazila minimalna, ampak nekaj jih je pa le bilo.

Telemach ravno tako. Ni veliko, je pa.

T-2 v vsem tem času 0€. Ali je s to sliko nekaj ekstremno narobe, ali pa se je kje kakšen podatek izgubil.

Zakaj v bazi ni podjetij, ki v tem trenutku ne obstajajo več, so pa v zadnjih letih prejemala plačila s strani države?

Hmm... nekatera so. Tuš telekoma več ni, pa v bazi je. Ravno tako Incotel je, čeprav ni bilo nobenih transakcij, so pa v sistemu transakcije podjetja IN TEL, katerega solastnik je bilo to podjetje.


Verjetno pa so se "izgubili" podatki o podjetjih, ki so se med svojim obstojem preimenovala. Npr. Voljatel je že takšno podjetje, ki se ga ne najde drugače, kot pod njegovim zadnjim imenom, tik pred izbrisom.

Predlagam, da preveriš, če se je podjetje v času obstoja preimenovalo.

Za spremembo s.p. v d.o.o. ne vem kako se stvar vodila. Če pa sumiš na kaj sumljivega, pa je KPK trenutno zagotovo eden izmed boljših naslovov.

Zgodovina sprememb…

Primoz ::

BlueRunner:

T - 2 ima samo veliko presledkov v uradnem imenu.

http://supervizor.kpk-rs.si/podj/707644...


lp,
There can be no real freedom without the freedom to fail.

alexa-lol ::

Gladi je izjavil:

Venera shop :))

http://supervizor.kpk-rs.si/organ/42196...

VeneraShop in Okrožno sodišče v Mariboru... bogve kaj so počel na obravnavi

BlueRunner ::

Primoz je izjavil:

BlueRunner:

T - 2 ima samo veliko presledkov v uradnem imenu.

http://supervizor.kpk-rs.si/podj/707644...


Eh, pa ta uradna imena. ;((

Torej moja prva resna teorija zarote pade v vodo... :'(

PaX_MaN ::

Kter avto so pa kupil za IP? 28k se mi zdi nekam velik samo za enega....

Putr ::

Ima kdo link do kakšne angleške novice o tem da tole malo razširimo?

kalko ::

Naj kdo pošlje na Slashdot ...

Matheeew ::

alexa-lol je izjavil:

Gladi je izjavil:

Venera shop :))

http://supervizor.kpk-rs.si/organ/42196...

VeneraShop in Okrožno sodišče v Mariboru... bogve kaj so počel na obravnavi


Zanimiv pa je primer Okrožnega sodišča v Mariboru, ki nas opozarja, da kljub uporabnosti Supervizorja ne smemo prehitro sklepati kar vsevprek zgolj na podlagi podatkov. Če se poigrate s Supervizorjem, boste namreč ugotovili, da je sodišče lani avgusta Venera Shopu nakazalo 55,44 evrov. Morebitno privoščljivo nasmihanje pa bo kratkotrajno, saj sodišče pojasnjuje, da je šlo pri znesku zgolj za vračilo predujma stranki v sodnem postopku, ki se je pred naslovnim sodiščem vodila pod opr. št. II P 1111/2003 in ki ga je stranka v postopku predhodno plačala.

Obenem sodišče opozarja, da so v okviru aplikacije Supervizor objavljena vsa nakazila javnih institucij, kar v primeru sodišč največkrat pomeni ravno nakazila oziroma vračila v zvezi s konkretnimi sodnimi postopki in ne plačila blaga ali storitev.

Erotična trgovina je sicer največje nakazilo prejela od Sklada RS za vzpodbujanje zaposlovanja invalidov, javni sklad (613,92 evrov).

http://www.dnevnik.si/novice/slovenija/...

Sergio ::

Matthai, Primoz: Svaka cast. Tole je vredno -vsaj- tistih 600.000 EUR :). To pokaze, kaksne cudeze se da narediti z omejenimi sredstvi in veliko volje.
Tako grem jaz, tako gre vsak, kdor čuti cilj v daljavi:
če usoda ustavi mu korak,
on se ji zoperstavi.

iElectric ::

Kdaj bo aplikacija odprtokodna, torej nekje na githubu, da lahko pomagam pri razvoju? :)

MajorM ::

Bravo!
Vsa čast Matthaiu in Pruimozu!
Sedaj je na nas ostalih, da s temi informacijami kaj pametnega naredimo oziroma spremenimo.

Limit-sky ::

Za boljso sliko bi bilo treba dodati malo vec podatkov. Kot, da bi jaz napisal, da sem na trznici zapravil 150 €. Brez dodatnih pojasnil ni nobenemu jasno, kaj sem prinesel domov, ce sploh kaj. Lep primer je s tistim Venera shopom. In s tistim ljubljanskim odvetnikom, itd...
Zacetek pa je le.

orbter ::

Gandalfar ::

Marsikje je link na javni razpis, na podlagi katerega je (edini) ponudnik dobil denar. Ostalo bo pa interes javnosti in transparentnosti pokazal.

BlueRunner ::

Začetek je, ker tako sploh ugotoviš pri komu preverjati. Verjetno je bil zaradi tega tudi prisoten strah pred tem, da se te podatke preda KPK. Ampak lepo videti, da so jih dobili in, da so iz njih naredili takšno stvar.

Skratka tisti, ki so bili pri tem projektu, zagotovo ne bodo rabili razlgati zakaj oni osebno ne morejo ničesar spremeniti. No, pa saj ne, da bi jih vsaj nam znani to do sedaj rabili razlagati. Je že tako, da eni samo gobcajo, drugi pa med vrtenjem gobca svoje ideje tudi uresničujejo.

Druga stvar pa je, kako malo ljudi (vendar pa veliko dobre volje in kmečke trme) je dejansko potrebno, da se stvari spremenijo na boljše. Torej lahko to počnemo tudi posamezniki, ni treba vedno prelagati odgovornost na neke "velike bratrance".

RockyS ::

Zato pa bi bilo potrebno uredit plačilni sistem, ne pa da sedaj v 3/4 nazivih piše "plačilo računa" nikjer nobene številke itd... močno dvomim da ima naša občina zabeleženo kaj točno se je s tem "plačilo računa" plačalo. Ni pa nobene cifre poleg, ali pa jo sistem izpusti.

BlueRunner ::

orbter je izjavil:

Tudi zanimiv podatek:
http://supervizor.kpk-rs.si/podj/634587...

Uh... od tvojega, pa do preseka IJS s Prve osebne zavarovalnice (dodatno pokojninsko, tudi zavarovanje CORIS). Kako zanimivo je videti prehode (informativno, ne koruptivno).

Ali so to morda podražitve premij ali pa vedno večja vplačila dodatnega pokojninskega... pri bolj ali manj enakem številu zaposlenih?

Zgodovina sprememb…

Gandalfar ::

RockyS je izjavil:

Zato pa bi bilo potrebno uredit plačilni sistem, ne pa da sedaj v 3/4 nazivih piše "plačilo računa" nikjer nobene številke itd... močno dvomim da ima naša občina zabeleženo kaj točno se je s tem "plačilo računa" plačalo. Ni pa nobene cifre poleg, ali pa jo sistem izpusti.


Seveda ima. Ce ne se gre pa posamezne transakcije na tisti dan gledat :)

Ce pa niso sposobni povedat na podlagi katere pogodbe je tisti denar sel ven iz obcine, potem so pa itak zreli za prijavo ;)

Zgodovina sprememb…

.:joco:. ::

Pohvalno!
"Is science true?"
You don't get it.
Science is the process of trying to find out what's true.

darkolord ::

Seveda ima.
Ja, samo vprašanje v kakšni obliki...

Zheegec ::

Pa je tukaj popolnoma vse? Iščem določeno nakazilo občine Celje nekje maja v vrednosti okoli 10k€, pa ne najdem...
Poznam obe stranki...
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

kuglvinkl ::

Banke (skupaj z BS) so zlobirale za začetek, da se plačilni promet ne šifrira več, tako kot nekoč. Ker tega kao SEPA ne omogoča. Sem bil zraven in to nemočno opazoval, žal.
««
2 / 26
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ali smejo davčne številke po spletu potovati nešifrirane?

Oddelek: Novice / NWO
4818031 (14677) Miha 333
»

Elektronski računi 01.01.2015 (strani: 1 2 )

Oddelek: Programska oprema
6119171 (11676) prtenjam
»

Bulata moti Supervizor (strani: 1 2 )

Oddelek: Problemi človeštva
7615772 (13856) Gandalfar
»

Nakup na narocilnico

Oddelek: Kaj kupiti
324408 (3692) Zheegec

Več podobnih tem