» »

Prehod iz windows xp na ubuntu v podjetju

Prehod iz windows xp na ubuntu v podjetju

«
1
2

Tero ::

Pozdravljeni.
V enem podjetju z približno 100 zaposlenimi so dali pobudo da bi zaradi zmanjšanje stroškov povem prešli na Linux. Ker se bom po vsej verjetnosti sam tega lotil bi vprašal za par nasvetov. Računalniki so uporabljani za čisto pisarniške potrebe in mogoče kak namenski sw za kateraga se bomo še pozanimiali ali dela na Linux.
Kaj potrebujem namesto office? openoffce ali libreoffice? Kateri je tehnično boljši? Kako je z kompatibilnostjo Office .doc in .docx datotek? In kako je povprečni tajnici "to isto"?
Mail? kaj je dobro namesto outlooka? Ideja je tudi da bi se povsem uporabljal webmail...
Delajo vsi certifikati za bančništvo v Firefox na linux?

Katero verzijo Ubuntu izbrat? Nekako nimam volje vsake pol leta upgrejdat vseh 100 pcjjev in testirat če ves sw dela. LTS verzija bi bila ok?

Nekaj vprašanj še o mreži: Linux bi naj tudi bil na strežnikih kot clientih, zato bi mogoče se nekako izognil sambi. Ali pač? Kaj je sploh native protokol za linux kot je na windows smb/cifs?
Kako je kaj z printerji? So lahko kakšne težave?

Sem še kaj pozabil?
LP
Give a man a fish, he'll be fed for a day.
Teach a man to fish and he'll drown himself.

wanderer ::

jaz bi pred kompletnim prehodom na linux, na tvojem mestu, enim petim 'najtežjim' tajnicam postavil vzporeden, testni sistem za 2-3 tedne, da vidiš/vidijo, če se linux v njihovim primeru obnese.

radiculus ::

Glede na vrsto vprašanj, ki se ti porajajo, pa bi se mogoče raje najprej vprašal, če si sam sposoben izvesti omenjeno migracijo.

dux ::

Tudi jaz priporočam testni sistem pred polno postavitvijo. Priporočam tudi da greš po stopnjah (torej najprej namestiš Open/libre office in ko odpraviš vse težave povezane s tem, greš naprej).

Glede open in libreoffice so razlike med njima (ker je do razdelitve prišlo šele pol leta nazaj in je libreoffice nekaj časa razbil za vzpostavitev infrastrukture) precej majhne, vendar pa je trenutno več razvijalcev pri libreoffice, ki se hitreje razvija. Vendar pa sta med sabo (še) popolnoma združljiva in zamenljiva.

Odpiranje .doc in .docx je po mojih izkušnjah precej dobro, sploh za kakšne "enostavne" obrazce. Če se uporabljajo slogi, veliko slik, komentarji (ala diplomska naloga), pa zna biti kje kaj zamaknjeno. Najboljše, da preizkusiš značilne datoteke, ki jih imate.

Za mail ti priporočam thunberbird.
Vsi certifikati, ki delujejo v Firefoxu na Windows, delujejo tudi v Firefox na Linuxu.

Glede stabilnosti je vsekakor najprimernejša LTS različica, vendar pa ti priporočam Xubuntu, saj boš moral v nasprotnem primeru čez eno leto (12.04 LTS) uporabnike navajati na vmesnik Unity.
Upanje je v nasih odlocitvah

rejven ::

Glede stabilnosti je vsekakor najprimernejša LTS različica, vendar pa ti priporočam Xubuntu, saj boš moral v nasprotnem primeru čez eno leto (12.04 LTS) uporabnike navajati na vmesnik Unity.


Se kar strinjam, poleg tega je pa tudi strojno manj požrešen, kar v podjetjih načeloma pride zelo prav.

Pyr0Beast ::

Imate licence za WinXP ?

Zakaj potem šaltati na ubuntu, ker boste stroške samo še povečali ?

Kakšni so prihranki drugače rečeno
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

BlaY0 ::

Težko bomo takole na palec zadeve razjasnili. Treba je narediti "oceno" smotrnosti, ki je potem tudi del stroška prehoda. Del ocene pa je popis obstoječega stanja. Saj ni nič napisal kaj vse imajo od strojne in programske opreme sedaj, s čim se podjetje ukvarja itd.

Tero ::

Zaenkrat sem samo par stvari povprašal da vidim kako to kaj bi delovalo. Sam še niti nevem kakšna strojna oprema je in kako bi se oni radi tega lotili. Zaenkrat se še samo pogovarjamo niti še niso prepričani da res to želijo.
Give a man a fish, he'll be fed for a day.
Teach a man to fish and he'll drown himself.

BlaY0 ::

Torej najprej napišeš assessment. Pri tem te zanima vse kar imajo sedaj. Zanima te tudi recimo interna amortizacijska doba, se pravi na koliko let menjajo hw, kakšen budget na letni, pet-letni, deset-letni ravni imajo za IT infrastrukturo in podobno. Za tak assessment pri 100 zaposlenih lahko mirno računaš do 5k EUR. To je 50 EUR "per seat" kar ni neka cifra.

Problem je ker si direktorji takih firm to predstavljajo kot neko simpl rešitev, ki jim bo kratkoročno znižala stroške. Napaka! Naredi jim profesionalen assessment za 5k EUR pa si bodo hitro premislili, čeprav bi bil revenue na dolgi rok ugoden za njih.

Icematxyz ::

Počakaj na Ubuntu 12.04 LTS in med tem:

-Testiraj delovanje strojne opreme
-Testiraj delovanje programske opreme
-Preveri komercialno ponudbo tipa Landscape
-Pri vsem skupaj imej partnerja, ker sam se boš izgubil

Potem pa testiraj prehod tam, kjer je najbolj smiseln do tam, kjer ocenjuješ da bo največ težav.

Če se boš po vsem tem počutil dovolj samozavestno in boš ocenil, da bo prehod pod tvojo taktirko uspešen, potem zahtevaj višjo plačo in če jo dobiš izvedi prehod.

Poldi112 ::

Ne rabiš čakati na 12.04, definitivno pa moraš iti po korakih. Za začetek narediš prehod na Openoffice in Firefox, pred tem pa preveriš, ali ti res vse dela. In vse delaš po korakih, za začetek par ljudi. In nikoli ne začneš s problematičnimi, ampak vedno s takimi, ki imajo veselje, ker če ti par sitnih tajnic na začetku pokvari vzušje bo vse skupaj precje težje, medtem ko če ti uspe navdušiti par zanesnjakov bodo oni za tebe motivirali ostale sodelavce.

Je pa lažje če nov os vežeš na nov hw, ker tudi to uporabnike motovira. ;)

Glede printerjev, enostavno greš z laptopom do vsakega različnega modela in preveriš, če vse dela kot mora.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Gwanaroth ::

Tero je izjavil:

Pozdravljeni.
V enem podjetju z približno 100 zaposlenimi so dali pobudo da bi zaradi zmanjšanje stroškov povem prešli na Linux.


Očitno v tem podjetju nimajo pojma o pojmu, koliko stane vzdrževanje 100 postaj z Linuxom.
Lights often keep secret hypnosis..

Icematxyz ::

Očitno v tem podjetju nimajo pojma o pojmu, koliko stane vzdrževanje 100 postaj z Linuxom.


In koliko je to?

gslo ::

glede na vprašanja bo njihov strošek kar velik. npr. enga linux guruja rabjo, for starters. :P

BlaY0 ::

Saj ni še povedal, če je v tej firmi trenutno kdo (več njih), ki skrbi za IT infrastrukturo in s čim se ta firma pravzaprav ukvarja.

@nny ::

Tero je izjavil:


Kaj potrebujem namesto office? openoffce ali libreoffice? Kateri je tehnično boljši? Kako je z kompatibilnostjo Office .doc in .docx datotek? In kako je povprečni tajnici "to isto"?

Delajo vsi certifikati za bančništvo v Firefox na linux?

Katero verzijo Ubuntu izbrat? Nekako nimam volje vsake pol leta upgrejdat vseh 100 pcjjev in testirat če ves sw dela. LTS verzija bi bila ok?

Nekaj vprašanj še o mreži: Linux bi naj tudi bil na strežnikih kot clientih, zato bi mogoče se nekako izognil sambi. Ali pač? Kaj je sploh native protokol za linux kot je na windows smb/cifs?
Kako je kaj z printerji? So lahko kakšne težave?


Delala sem kot tajnica na Wordu, medtem ko zasebno že 6 let uporabljam Oo. Pri dopisih, obvestilih ipd ne bo večjih težav, če pa imate dokumente z makri, se znajo zadeve zakomplicirat. Oo brez težav odpre .docx format, shranjuje pa samo v .doc formatu. Nekatere funkcije v Oo so precej nerodno postavljene, recimo vstavljanje kazala s hiperpovezavami v daljši dokument. Kar se tiče grafov, Oo precej zaostaja za Excelom.
Ko sta bila vmesnika na MS Office in OpenOffice zelo podobna, nekatere tajnice niso niti opazile, da so jim namestili Oo.;) Če uporabljate MS Office 2007 in/ali novejše različice, bo prehod težji in število pritožb večje.

Na Firefoxu ni težav s certifikati, kombinacije Chrome+Linuxv ta namen ne priporočam.

Linux se najslabše razume najbolje s starejšimi Canon tiskalniki in ATI grafičnimi karticami. S HP -jevimi napravami tako tako, najmanj problemov je z Intel-ovo strojno opremo.

Prehod na linux ODSVETUJEM pri delavcih, da imajo veliko opravka z državnimi institucijami in javno upravo. Dobesedno so zalepljeni na Microsoft in jim na kraj pameti ne pride, da obstajajo drugi operacijski sistemi. Ogromno aplikacij deluje SAMO v Windowsih, prav tako je možno oddajati vloge samo v MS compatibile datotekah. Že kot navadna državljanka imam zajetno zgodovino kravžljanja živcev, sivih las, pritožb, konfiguracij in ostalega s*anja.

Pri finančnem planu upoštevajte, koliko bi znesla amortizacija licenc programske opreme, pri kateri je stopnja precej visoka (50%). Načeloma se podjetju, ki posluje z dobičkom, splača obračunavati amortizacijo, pri izgubi pa je nadvse smiselno razmisliti o rezanju stroškov te vrste.

Manu ::

Tero je izjavil:

Pozdravljeni.
Kaj potrebujem namesto office? openoffce ali libreoffice? Kateri je tehnično boljši? Kako je z kompatibilnostjo Office .doc in .docx datotek? In kako je povprečni tajnici "to isto"?
LP


Libreoffice ponuja shranjevanje datotek tudi v docx formatu, kar za openoffice to ne velja.

Ponuja shranjevanje v:
- word 2003 *.xml
- word 2007 *.docx
- office open xml *.docx

Enako je z libreoffice calc (excel) in impress (powerpoint), torej ponuja shranjevanje v docx in ppt formatu.

Kako to v praksi deluje težko rečem, ker nisem toliko uporabljal. Vem pa, da mi nek dokument s tabelo odpre zelo identično kot je v Word 2010. Openoffice ga ne odpre tako zelo dobro (zadnja vrstica pride na novo stran, kar pokvari celotno tabelo). Govorim o Libreoffice 3.4.0 in Openoffice 3.2.1

Za bolj natančno oceno bi moral nekdo testirat omenjena programa in kako se odrežeta pri odpiranju in shranjevanju v doc oz. docx formatu.
Sredi spečih in nepazljivih je modrec buden in pazljiv -
po poti gre kot hiter konj, ki je prehitel šibko kljuse.

broken/link ::

Vsekakor upoštevaj vse zgoraj omenjene predloge, svetoval bi pa le še slednje:
Prehod naredi postopoma. Libreoffice in mail client (recimo thunderbird) deluje na obeh platformah, vmesnik je tudi na obeh platformah skoraj enak (so rahle razlike).
Torej najprej vsem zamenjaš recimo mail client, da se naučijo delat s tem (recimo namestiš thunderbird oz jih naučiš, da delajo z web-vmesnikom), potem openoffice/libreoffice (kot so že zgoraj omenili, je trenutno bolje namestiti libreoffice, ker za njim stoji več razvijalcev) in šele na koncu prehod iz enga OSja na drug. Tako bo tudi za vse zaposlene prehod veliko lažji in tudi sam si boš na nek način sam razporedil delo.

bosmla ::

Na Firefoxu ni težav s certifikati

komponenta za podpisovanje na DURS-u ne dela na Firefox 5 se na 4 se malo krizas prej ko jo zrihtas...

Ales ::

Malo pozno sem videl tole temo, bi pa vseeno dodal naslednje - ko boš prišel tako daleč, da se boš odločal o distribuciji linuxa, oceni tudi ustreznost CentOS 6. Ta bo uradno podprt še vsaj 6 oz. 9 let.

amigo_no1 ::

Ko berem tole se mi zdi, da je nekdo od šefov nekaj prebral o zastonj linuxu in bi sedaj za vsako ceno rad nekaj prihranil.

poweroff ::

Totej. Najprej bi jaz naredil prehod na FF in LibreOffice pod WIndowsi. Potem pa testni prehod, kjer stestiraš ali bodo delale vse aplikacije in ali bo delal ves hardware. Zlasti tiskalniki, skenerji in morda še kakšen čitalec pametnih kartic. ČE kaj ne dela, je treba pogledat ali obstajajo možnosti za zamenjavo in koliko to stane. Če je skener že itak dotrajan, ni problem, če je pa nova kišta, je pa druga pesem...

Glede Outlooka. Vprašanje je kaj rabijo. Če rabijo samo mail, ne bo problemov. Če uporabljajo še kakšne specifične funkcije, je pa spet druga pesem. Obvezno preveri še Lightening dodatek na koledar (za Thunderbird za Linux)...

Če greš an Ubuntu potem definitivno LTS.

Vsekakor pa najprej naredi prehod na LibreOffice, Firefox in Thunderbird v WInsih. Nato postavi testno kišto, kjer bodo gor VSI programi, ki jih uporabljajo. Če bo vse delalo, izbereš nekaj testnih uporabnikov in jih preseliš na Linux. Če bo spet vse delalo, preseliš tretjino ljudi. Potem pa še tretjino. In na koncu preostale.

Počakaš par mesecev, da vidiš, če vse dela... in če je odgovor da, šele takrat odpreš šampnjec. :)
sudo poweroff

srus ::

bosmla je izjavil:

Na Firefoxu ni težav s certifikati

komponenta za podpisovanje na DURS-u ne dela na Firefox 5 se na 4 se malo krizas prej ko jo zrihtas...


In, ko boš uredil podpisno komponento za DURS, lahko začneš urejati tisto za e-upravo. Kot, da ne bi šlo za isto državo.

Isotropic ::

zakaj pa ne openoffice?

Ales ::

Glede na trenutno stanje je IMHO LibreOffice boljša izbira.

Zvezdica27 ::

lp,

mi smo to probali samo z 10 računali. No, 5 jih je že nazaj na winsih. Za ostale pa so tudi rekli, ko se amortizirajo, papa Ubuntu. Jaz ostanem v vsakem primeru na Ubuntu.

Težave:
-Thunderbird ni 100% integriran (dolga zgodba, baje bo od 11.10 naprej to odpravljeno), kar je tečno, a se da odpravit, pa tudi potem so svoje fore.
-Unity (ne moreš verjet, še meni je delal probleme, smo šli nazaj na Gnome), šteka, zmrzuje in je nepregleden za novince. Težek strah.
-Oo in excel (preteklo delo in makri ... to je kar problem, če imate kake posebej programirane baze ... bo še slabše)
-strah glede spletnega bančništva, certifikatov, pametnih kartic (neutemeljen, a kaj boš tajnici dopovedal... pol pa še šefico nakuri).
-občasen terminal: kot da bi hudič videl križa
-drugačen način dela z diskom, datotekami, home folder itd. Četudi je My documents enako Documents, očitno to ni enako. Kr neki.

Drugače z "normalnimi" delavci ne bo problemov, samo vrži jih v vodo pa bodo hitro obvladali Ubuntu, OO in FF. Če bo inštalacija namestila vse kar rabiš, je OK. Tisti ki plačije račune in dela z bazami (makri, posebne baze) pa težko da bo šel na Linux, predsodki so preveliki. Mreža itd je vse bp, programi na linuxu so za vse, saj pravim, težava je samo mogoče v kompatibilnosti za nazaj (datotetek, makri, baze, arhivi). In da ne govorim kak revolt je bil pri odt formatu, ker je folk nesposoben kar se tiče računal (drugače pa seveda na svojem področju strokovnjaki).

Jaz bi rekel - če si upate - dual boot in od nekega datuma se boota samo v Ubuntu. Tisti, ki bodo imeli res težave naj ostanejo na win, ostali pa se potem popolno preklopi. Drugače pa je najlaže z Ubuntu, če nimate posebnega osebja, vsaj za 1 leto najemite profi pomoč.

Odvisno tudi kaj točno delate.

OO je OK, LO nisem še probal, docx ne pogrešam.

zz

techfreak :) ::

-Oo in excel (preteklo delo in makri ... to je kar problem, če imate kake posebej programirane baze ... bo še slabše)

Kaj pa Excel v VirtualBoxu za zaposlene ki potrebujejo kompatibilnost za nazaj?

-strah glede spletnega bančništva, certifikatov, pametnih kartic (neutemeljen, a kaj boš tajnici dopovedal... pol pa še šefico nakuri).

Utemeljen. ActivIdentity do pred kratkim ni bil podprt, pri spletnem bančništvu pa je odvisno od sistema, ki ga banka uporablja. Kar nekaj je bank, kjer si z Linuxom ne moreš kaj veliko pomagati.

Ales ::

Gnome je sicer prava izbira za namizje, ampak klasičen Gnome in ne Gnome Shell ali Unity. Mogoče ko se razvoj malo stabilizira in po tem, ko pridejo ven Windows 8, ampak ne še zdaj. Običajnim uporabnikom bo enostavno prevelika razlika med npr. Windows XP in Gnome z Unity.

Sam bi sicer prej izbral CentOS 6 ali Debian, kot Ubuntu LTS. Ampak ok, tudi slednji ni slaba izbira.

Offtopic:
Mi je pa zanimivo videt, kako uspešen marketing lahko ljudi prepriča, da je nekaj != nekaj, četudi je. Veliko ljudi misli, da Unity ni Gnome oz. se vsaj tako izraža. Canonicalova kampanja v smeri "izdelave" svojih lastnih blagovnih znamk je zgleda uspešna, podobno kot Googlova v primeru Androida. Ubuntu != linux, Unity != Gnome, Android != linux. Marketing je čudo...

dux ::

@Ales: V bistvu je uradno stanje Canonical : "Unity is a shell for Gnome that is not Gnome Shell". Tako da niso čist skenslal Gnome.

@Zvezdica27: žal je bila 11.04 napačna izbira, ker je Canonical na račun stabilnosti za nekatere prinesel super duper unity za druge, ki s stabilnostjo nimajo težav.

V 11.10 bi morala stvar opazneje boljše delovati, prav tako bo delovala integracija s Thunderbird. Priporočam pa, da se počaka na 12.04 LTS. Do takrat pa navajanje na LO/FF/TB in podobno.
Upanje je v nasih odlocitvah

gokky ::

techfreak :) je izjavil:

Kaj pa Excel v VirtualBoxu za zaposlene ki potrebujejo kompatibilnost za nazaj?


Dodaj strošek za Excel (MS Office) in seveda pripadajoča okna.

V Nemčiji sem leta 2000 delal v glavnem na Solarisu, kar pa smo rabili kompatibilnostnih pisarniških produktov, so nam bili na voljo na enem MS terminalskem strežniku (za 200 razvijalcev 10-20 klientskih priklopov). V vmesnem času je nastal OOo, pa še kak drugi produkt, tako da sedaj morda ni treba več toliko.

V praksi, ki jo imam zadnje čase, se kaže, da bolj neizkušeni uporabniki praviloma lažje sprejmejo nadomestni produkt. Še posebej, če nimajo kake bistvene komunikacije z okoljem, ki bi sililo k uporabi MS Office (MS že ve, zakaj daje velik popust državnim službam).

Poldi112 ::

Kakšna integracija z Thunderbird. Integracija česa?
Kaj je narobe z Ubuntu 10.04?
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Zvezdica27 ::

hm

napisal sem pol strani pa je neki šteknilo.

V glavnem, na 11.04 je šlo zaradi upgradov (iz 10.04). Zdaj vem, kako bi to odpravil preprečil.

Za excel v virtualcu še vedno rabiš licenco.

Poldi112: integracija v nautilus oz. med programi. Me ne zanima kdo je odgovoren, Canonical ali MOzilla ampak send to ukazi v Nautilusu in OO ne delajo za Tbird (niti v drugih programih, recimo Gimp itd.). Sramota, če se gre za tako priljubljeno/razširjeno zadevo. Na to opozarjajo ljudje že lep čas, vsaj od 8.10. Icematxyz bo spet rekel, da nima Ubuntu nič s tem: res je (najbrž), samo naše tajnice je zelo motilo, da iz Oo direkt ni šlo (začuda na enem računalniku niti skripta ni rešila tega). Feler (Canonical je vsaj toliko kriv, da ni stisnil Mozille za vrat naj ga ne serjejo). Če bodo to popravili, so naredili več za Ubuntu kot če uvedejo še ne vem kak Unity in super duper 3d efekte.

Z Ubuntu 10.04 ni povsem nič narobe, sam sem na njem (če ne bi bil pa najbrž še vedno na 8.10).

zz

Zgodovina sprememb…

Icematxyz ::

Poldi112: integracija v nautilus oz. med programi. Me ne zanima kdo je odgovoren, Canonical ali MOzilla ampak send to ukazi v Nautilusu in OO ne delajo za Tbird (niti v drugih programih, recimo Gimp itd.). Sramota, če se gre za tako priljubljeno/razširjeno zadevo. Na to opozarjajo ljudje že lep čas, vsaj od 8.10. Icematxyz bo spet rekel, da nima Ubuntu nič s tem: res je (najbrž), samo naše tajnice je zelo motilo, da iz Oo direkt ni šlo (začuda na enem računalniku niti skripta ni rešila tega). Feler (Canonical je vsaj toliko kriv, da ni stisnil Mozille za vrat naj ga ne serjejo). Če bodo to popravili, so naredili več za Ubuntu kot če uvedejo še ne vem kak Unity in super duper 3d efekte.


Da, so plačali razvijalca pri Mozilla, da boš srečen in vse tajnice tudi. Jaz pa tudi sem srečen, da ne bom rabil več tega brat.

Icematxyz ::

Drugače pa se popravljam, nautilus-sendto še ne deluje v vseh primerih v Ubuntu 11.10, tako da še naprej po starem.

techfreak :) ::

gokky je izjavil:

techfreak :) je izjavil:

Kaj pa Excel v VirtualBoxu za zaposlene ki potrebujejo kompatibilnost za nazaj?


Dodaj strošek za Excel (MS Office) in seveda pripadajoča okna.

Verjetno že imajo licence za Windows in MSO, če želijo izvesti prehod na OK. Domnevam, da se lahko OEM verzija uporablja tako kot resničen ali virtualen OS (vsaj tako dela npr. Parallels Desktop).

Zvezdica27 ::

Ice, svaka čast za vso pomoč, no offence, samo jaz nisem "tech" fanatik, ne preizkušam novosti, flashy efekti me res ne zanimajo. Jaz na računalniku delam, služim in me take zadeve močno motijo, sploh ker so tudi drugi bugi (Favourite app spomin ne dela niti v Tbird niti v FF, ki pa je privzet), tu sem pa spet omenil, ker je moje sodelavke to ful motilo, paše v temo, ker mail je pač pomemben. Btw: ta teden smo še en ubuntu nadomestili z novim win PC.

sicer pa si sam napisal:

Icematxyz je izjavil:

Heh zadeva deluje super. Tako simple :D


Uporaba Ubuntu & Co. je res za Uporabnika simple. To se seveda strinjam.


Drugač mam na sebi lih hoodie od ubuntu, tko da tud aktivno podpiram zadeve, sam linux for human beings mora gledat predvsem na malenkosti, nimam jaz, niti žena tvojega znanja in take zadeve, niti časa niti volje se to vse učit (za firme, pa sem preverjal, ni izobraževanj) - to so ful moteče (kot je recimo podpora za flash/gnash, moja punca pa recimo ne ve kaj je HTML5, da bi preklopila, niti ne misliva updatat kernelov ali nekih neuradnih repozitorijev testirat itd.). Za firme pa še toliko bolj, sploh ker supporta skor ni (vsaj pri naši zunanji IT službi ne znajo prav nič, manj kot jaz) (za nevladne organizacije nekaj obstaja, samo to je bolj so-so).

Torej: sori če sem spet s tem težil, nekoč bo to upam porihtano.

Glede teme pa: naj se kandidat dobro pripravi če misli v firmo ubuntu. Se da in vse dela, samo je največja ovira predsodek glede winsow.

bohlonej pa hvala k smo prjatli,

zz

Icematxyz ::

Btw: ta teden smo še en ubuntu nadomestili z novim win PC.


Me ne zanima kdo je odgovoren, Canonical ali MOzilla ampak send to ukazi v Nautilusu in OO ne delajo za Tbird


Glede teme pa: naj se kandidat dobro pripravi če misli v firmo ubuntu.


Res je za nautilus-sendto bo "administrator" morda moral intervenirati ročno za pisarniški paket pa pod Tools -> Options -> Internet -> E-mail vpisati thunderbird, če privezeto ne bo tako. Se pravi in potem bo delalo oboje do pamtiveka in on si bo zaslužil plačo, ker je pet minut uporabljal Google in bo vedel to do konca življenja. Oprosti, ampak ne morem sprejet tvojih argumentov in tistih o razvoju vmesnika med uporabnikom in računalnikom, ki bi naj ostal dvajset let v preteklosti tudi ne.

to so ful moteče (kot je recimo podpora za flash/gnash, moja punca pa recimo ne ve kaj je HTML5, da bi preklopila, niti ne misliva updatat kernelov ali nekih neuradnih repozitorijev testirat itd.)


WTF? Oprosti, ampak res ne razumem. Lahko vzameš to kot da se "prepirava" ali "pogovarjava", ampak ne razumem tega? HTML 5 bosta oba uporabljala v vsakem primeru in tudi Flash deluje pod Ubuntu solidno in ne vem za kaj se gre?

Zgodovina sprememb…

amigo_no1 ::

Njegov point je, da nima ne časa ne volje ubadati z drobnimi malenkostmi, ki na winOS/macos delajo brez fine-tuninga.
Dvomim tudi da bo 5 minut googlanja dovolj za vsako od teh malenkosti.

Mogoče že predolgo živiš v jami.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: amigo_no1 ()

Icematxyz ::

amigo_no1 je izjavil:

Njegov point je, da nima ne časa ne volje ubadati z drobnimi malenkostmi, ki na winOS/macos delajo brez fine-tuninga.
Dvomim tudi da bo 5 minut googlanja dovolj za vsako od teh malenkosti.

Mogoče že predolgo živiš v jami.


Morda pa bi ti moral preveriti preden pišeš, če je težava enaka tudi na Windows OS. Glede tega, da kdo predolgo že živi v kakšni jami, pa tudi bi se dalo marsikaj za povedati.

amigo_no1 ::

Jaz ne ne zagovarjam ___ (vstavi poljuben OS), kar pri tebi ni tako.
Ehh, fanboyem je zelo težko kaj dopovedati 8-O.

Poleg tega mi je jasno, kaj ti je Zvezdica27 hotel povedati, ampak tebi očitno res ni jasno, tako da se bo treba ponovno vprašati, kdo je predolgo v jami.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: amigo_no1 ()

Icematxyz ::

amigo_no1 je izjavil:

Jaz ne ne zagovarjam ___ (vstavi poljuben OS), kar pri tebi ni tako.
Ehh, fanboyem je zelo težko kaj dopovedati 8-O.

Poleg tega mi je jasno, kaj ti je Zvezdica27 hotel povedati, ampak tebi očitno res ni jasno, tako da se bo treba ponovno vprašati, kdo je predolgo v jami.


Ti si za argument uporabil drug OS, če nisi opazil in sam nisem nikjer o Windows govoril. In torej če je na obeh OS stanje podobno potem so tudi tvoji in še od koga drugega argumenti v prid uporabe Windows/ Mac OS X trhli. In na to pa seveda sem "alergičen". Se pravi na "bull shit" argumente. In pa ne vem morda se motim, ampak če navajaš 2 druga OS za boljšo alternativo, potem jih verjetno zagovarjaš?

Zgodovina sprememb…

poweroff ::

amigo_no1 je izjavil:

Njegov point je, da nima ne časa ne volje ubadati z drobnimi malenkostmi, ki na winOS/macos delajo brez fine-tuninga.
Dvomim tudi da bo 5 minut googlanja dovolj za vsako od teh malenkosti.

Mogoče že predolgo živiš v jami.

Hmm, to so seveda nebuloze. Namreč, tudi pri Windowsih nimaš Flasha že kar nameščenega in ga je treba namestit. Pa celo PDF reader. Itd.
sudo poweroff

Ales ::

Linux si je žal pri ljudeh ustvaril sliko OS-a, ki ga moraš ne vam kako ročno tweakat, da normalno deluje. Zdaj ko nekumu rečeš da mora nekaj ročno nastavit, četudi je to popolnoma trivialno in bi moral čisto enako nastavitev opraviti tudi npr. na Windows, ljudi zagrabi panika.

Seveda pa ni nobenega razloga, da nekoga v IT oddelku grabi panika zaradi česarkoli podobnega. Drugi uporabniki v podjetju pa tako ali tako ne bi smeli imeti nobenega stika s tem, ne glede na OS.

poweroff ::

Hja, ne vem, če se strinjam. Ker potem lahko rečemo, da se je za Windows ustvarila slika bluescreenov in virusov. Pa vemo, da od Viste naprej stvari še zdaleč niso take...
sudo poweroff

amigo_no1 ::

Nebuloze ? Pojasni ti to tajnici, ki skoraj pade v šok, ko ne najde svoje priljubljene ikonce.
Firme imajo računalnike da z njimi kaj naredijo, ne pa da jih neprestano šravfajo.

Pozabljate, da nimajo vsi ljudje takega nivoja znanja, kot ga imate vi, ko vam je samoumevno da je treba za odpravo "malenkosti" spremeniti ta in ta fajl, dodati pravice uporabnika in linkati fajl X v mapo Z.

Poldi112 ::

Firme imajo sistemce, da skrbijo za računalnike. A si tvoja tajnica zna sama odstraniti virus, naložit nov office, ugotoviti zakaj in "internet" ne dela,...
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Icematxyz ::

Pojasni ti to tajnici, ki skoraj pade v šok, ko ne najde svoje priljubljene ikonce.


Katere ikonce pa? Tiste, ki ji jo pokažeš prvo?

Icematxyz ::

Drugače pa jaz nebi podcenjeval "tajnic". Pogosto vidim, da tisto programsko opremo, ki jo uporabljajo se navadijo hitro tudi na napredne zmožnosti. Se pravi si olajšajo delo in prilagodijo sebi. V nasprotju z mnenjem nekaterih na kakšnih tehnoloških forumih, ki pa imajo zgleda s tem malo večje težave.

Zgodovina sprememb…

Ales ::

poweroff je izjavil:

Hja, ne vem, če se strinjam. Ker potem lahko rečemo, da se je za Windows ustvarila slika bluescreenov in virusov. Pa vemo, da od Viste naprej stvari še zdaleč niso take...
Ni nujno, da je ustvarjena slika o enem OS-u enako močna ali ustrezna sliki o nekem drugem OS-u. Ne vem, če tukaj obstaja neka sorazmernost.

Sicer pa ja, o Windows obstaja določena slika o množičnosti virusev, ponovnem nalaganju vsakega pol leta, itd. Ki ni nujno točna, seveda. Podobno obstaja neka druga slika o Mac OS X, itd.

amigo_no1 je izjavil:

Nebuloze ? Pojasni ti to tajnici, ki skoraj pade v šok, ko ne najde svoje priljubljene ikonce.
Firme imajo računalnike da z njimi kaj naredijo, ne pa da jih neprestano šravfajo.

Pozabljate, da nimajo vsi ljudje takega nivoja znanja, kot ga imate vi, ko vam je samoumevno da je treba za odpravo "malenkosti" spremeniti ta in ta fajl, dodati pravice uporabnika in linkati fajl X v mapo Z.
Jaz tudi ne bi podcenjeval tajnic. Ampak dejstvo je, da v neki napol resni firmi odpravljanje IT napak ne bi smelo biti njihovo delo, sploh. Niti osnovna namestitev kakršnekoli programske opreme, še tako majhne. Individualna nastavitev programov za učinkovitejše delo pa, seveda. In tajničina priljubljena ikonica je tista, za katero ji njen šef reče, da naj jo uporablja. In ne link na Facebook.

Da ne bo zamere - tajnica je tukaj samo prispodoba za kateregakoli zaposlenega.

Vsi ljudje normalno ne potrebujejo takega nivoja znanja o IT, kot ga imamo mi. Kadar pa IT oddelek neke firme tega znanja nima, pa ni kriv OS ampak so oni nesposobni. Mac OS X, Windows ali Linux, nepomembno.

poweroff ::

Zelo preprosto je. Zaposleni MORAJO biti pripravljeni na spremembe. Konec koncev bodo prišli novi Windowsi, nov Office. Pa ni videt, da bi ljudje množično padali v šoke. Zakaj torej ravno pri Linuxu?
sudo poweroff
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ubuntu 12.10 Quantal Quetzal (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Operacijski sistemi
18947460 (38084) MrStein
»

Ubuntu Oneiric Ocelot 11.10 (strani: 1 2 3 414 15 16 17 )

Oddelek: Operacijski sistemi
813182966 (148905) Icematxyz
»

ubuntu je foo (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Operacijski sistemi
14120127 (17072) jype
»

Ubuntu 11.04 Natty Narwhal (strani: 1 2 3 417 18 19 20 )

Oddelek: Operacijski sistemi
981168660 (141307) Icematxyz
»

Tegobe münchenske migracije na Linux in končni triumf (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
10323140 (20659) Daedalus

Več podobnih tem