» »

Qt pod LGPL

Qt pod LGPL

Slo-Tech - Finsko podjetje QtSoftware (bolje znano pod Trolltech), ki ga je pred kratkim kupila Nokia, je nepričakovano najavilo, da bo nova različica odprtokodne knjižnice Qt na voljo pod licenco LGPL.

Qt je dobro poznana večplatformna C++ knjižnica, ki je temelj odprtokodnega namizja KDE, KOffice, GoogleEarth, Skype, Adobe Photo album in še mnogo drugih projektov. Za knjižnico obstaja tudi vmesnik za Javo - Jambi, Python, Ruby in vrsto drugih programskih jezikov. Poleg namiznih računalnikov teče tudi na prenosnih napravah z Embedded Linux, Windows CE in mobilnih telefonih.

Do sedaj je bil Qt licenciran pod dvema licencama - GPL, kar omogoča razvoj le odprtokodnih aplikacij licenciranih pod isto licenco - in komercialno, kar omogoča tudi razvoj zaprtih aplikacij. Podjetje se je financiralo izključno s prodajo komercialnih različic knjižnice (ki so se gibale okoli 2000 € na razvijalca!). Z Nokiinim prevzemom pa se podjetje sedaj financira iz drugih virov.

Špekulacije namigujejo, da zna ta poteza močno spremeniti prihodnost namizja KDE, zaprtih večplatformnih aplikacij, ki so do sedaj imele na izbiro le Javo in očiten vstop Qt na trg prenosnih telefonov. Pred kratkim je namreč Nokia uspešno prenesla Qt na operacijski sistem Symbian S60, ki teče na večini modernih Nokiinih telefonov in s katerim namerava konkurirati Googlovem Androidu in Applovem iPhone-u.

54 komentarjev

«
1
2

LordPero ::

Dobra novica :).
LordPero

jype ::

Boste loh zastonjkal pri komercialnih aplikacijah :)

poweroff ::

To bi morali narediti že pred leti.

In potem bi danes imeli Cinelerro sportano na vse platforme...
sudo poweroff

arjan_t ::

To bi morali narediti že pred leti.


ja nekje so morali dobivat denar

ozbolt ::

Kaj ni qt kar ena najbolj uporabljenih knjižic, ko gledamo programe, ki delujejo na glavnih platformah?
Me pa zanima kako napreduje razvoj GTK-ja. Ker Qt4 je res prelep, tako ga gtk2+ zgleda že malo staromodno...

Matevžk ::

V delu je GTK3. Nimam pojma, v kakšni fazi je. Čeprav je treba razumeti, da QT ni samo grafična knjižnica.
lp, Matevžk

Tr0n ::

Lahko bi se napisali kaksna je tale LGPL licenca.

Izbeglica ::

ender ::

GTK+3 je še v zelo zgodnji fazi razvoja, naj pa bi bil enak kot GTK+2, samo z odstranjenimi stvarmi, ki so v GTK+2 deprecheated.
There are only two hard things in Computer Science:
cache invalidation, naming things and off-by-one errors.

techfreak :) ::

Super! To je edin resen in uporaben framework za razvoj crossplatform aplikacij in resna konkurenca MSjevemu .NET.

BigWhale ::

Qt je odlicna stvar! Je vec kot graficna knjiznjica, je ze prakticno kompleten framework. Plus tega ima bindinge za precej jezikov in pri tem nisi omejen smao na C++, lahko delas v perlu, pythonu celo PHPju. :)

Matevžk ::

@Tr0N: V osnovi gre za še malo manj restriktivno GPL licenco. Poleg tega, kar ti dovoljuje/nalaga GPL ti je omogočeno še uporabljati tako knjižnico znotraj komercialnega zaprtokodnega (naj me kdo popravi, če se motim) programa pod istimi pogoji kot znotraj GPL programa.
lp, Matevžk

ender ::

Ni res, LGPL ti omogoča uporabo knjižnjice znotraj zaprte kode ne da bi moral to kodo odpreti pod (L)GPL pogoji (moraš pa končnemu uporabniku dati možnost, da vse LGPL dele zamenja).
There are only two hard things in Computer Science:
cache invalidation, naming things and off-by-one errors.

MasterMind ::

Pa še nekaj. Komercialni program != zaprti program. Odprt program je lahko komercialen kot je lahko zaprt program zastonjski. LGPL samo omogoča, da stranki prodaš binarno datoteko in ne izvorne kode. Oz. bolj konkretno, tisto kar boš naredil s Qt 4.5, boš lahko licenciral v bilokatero licenco.

(seveda to je moje razumevanje in zelo na kratko razpisano :) . Če vas kaj več zanima, si lepo zgooglajte in bolj podrobno preberte.)
Gentoo, KDE uporabnik.

Zgodovina sprememb…

Matevžk ::

No, ja, podal sem samo ekstremen primer (komercialen program, zaprta koda, v mislih sem seveda imel celo poljubno licenco).

ender: torej LGPL knjižnica ne sme biti statično zlinkana v program?
lp, Matevžk

BigWhale ::

ender, tudi cisto tako ni. :) V bistvu moras dinamicno linkat svoj program, ki je closed source s knjiznjico, ki pa je LGPL.

Lahko ga tudi staticno vendar moras v tem primeru dati na voljo tiste dele svojega programa, ki se staticno linkajo z LGL knjiznico.

MasterMind ::

edit: BigWhale malo bolje povedal :)
Gentoo, KDE uporabnik.

Zgodovina sprememb…

fiore ::

To bi morali narediti že pred leti.

In potem bi danes imeli Cinelerro sportano na vse platforme...


ne razumem?

techfreak :) ::

http://cinelerra.org/

Narejena je za Linux in sportana na OS X (z uporabo X11). Če bi bil QT že prej pod to licenco, bi jo zgradili na njem in bi zato bila sportana na večino platform.

Osprey ::

Upam, da bodo dali v prost download tudi ostale dodatke, kot je Qt Designer integracija v Visual Studio in podobno.

fiore ::

http://cinelerra.org/

Narejena je za Linux in sportana na OS X (z uporabo X11). Če bi bil QT že prej pod to licenco, bi jo zgradili na njem in bi zato bila sportana na večino platform.

ne razumem zakaj rabiš lgpl za cinelerro. sej qt je že dolgo časa gpl, cinelerra pa tudi.

poweroff ::

Ja, ampak ped leti Qt še ni bil tako odprt. In razvijalec Cinelerre se je zato odločil za razvoj v C-ju.

No, zdaj se oblikuje neka skupina, ki naj bi zadevo napisala na novo, ampak po moje še vsaj leto, dve ne bo nič konkretnega iz tega.
sudo poweroff

ender ::

ender, tudi cisto tako ni. :) V bistvu moras dinamicno linkat svoj program, ki je closed source s knjiznjico, ki pa je LGPL.

Lahko ga tudi staticno vendar moras v tem primeru dati na voljo tiste dele svojega programa, ki se staticno linkajo z LGL knjiznico.
Točno to sem napisal - končni uporabnik mora imeti možnost, da zamenja LGPL dele programa (kar je seveda najlažje izvedljivo z uporabo dinamičnih knjižnjic, lahko pa tudi linkaš statično, in daš zraven objekte).
There are only two hard things in Computer Science:
cache invalidation, naming things and off-by-one errors.

Vlady ::

2000€ licenca na razvijalca... in potem so winsi in .NET dražji... right! NOT!!!
"Lotereya - naibolee točnyj sposob učeta količestva optimistov"

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vlady ()

poweroff ::

Vlady - cena je sicer res visoka, vendar če razvijaš resne aplikacije je to drobiž. Če pa razvijaš smeti in traparije, pa seveda vzameš nekaj, kar te licenčno pride ceneje.

Ali kako že gre tista? :)
sudo poweroff

Vlady ::

Vlady - cena je sicer res visoka, vendar če razvijaš resne aplikacije je to drobiž. Če pa razvijaš smeti in traparije, pa seveda vzameš nekaj, kar te licenčno pride ceneje.

Ali kako že gre tista? :)

To ni izgovor... resne stvari lahko razvijam tudi z komercialnimi rešitvami, ki me stanejo bistveno manj kot samo ta knjižnjica.
"Lotereya - naibolee točnyj sposob učeta količestva optimistov"

poweroff ::

Vlady - če prav razumem, pa naj me BW popravi - je ta cena veljala samo za komercialne razvijalce, za GPL pa ne?
sudo poweroff

pecorin ::

licenca je res draga... ampak naucis se ga lahko zastonj. ce pa zelis potem razvijati komercialne programe, pa kupis licenco. in za ta denar dobis resen cross platform framework. zame npr. je cross platform najvecji plus qtja.

matthai: ja, gpl verzija je zastonj.

arjan_t ::

Vlady - če prav razumem, pa naj me BW popravi - je ta cena veljala samo za komercialne razvijalce, za GPL pa ne?


za GPL seveda ne

poweroff ::

Torej?

Te moti to, da so pri Qtju skušali na subtilen način "vsiliti" razvijanje pod GPL?

Veš kaj - njihova koda je, to lahko naredijo.
sudo poweroff

Vlady ::

licenca je res draga... ampak naucis se ga lahko zastonj. ce pa zelis potem razvijati komercialne programe, pa kupis licenco. in za ta denar dobis resen cross platform framework. zame npr. je cross platform najvecji plus qtja.

matthai: ja, gpl verzija je zastonj.

Tudi na drugih se lahko učiš zastonj. Tudi na plačljivih!
"Lotereya - naibolee točnyj sposob učeta količestva optimistov"

techfreak :) ::

licenca je res draga... ampak naucis se ga lahko zastonj. ce pa zelis potem razvijati komercialne programe, pa kupis licenco. in za ta denar dobis resen cross platform framework. zame npr. je cross platform najvecji plus qtja.

matthai: ja, gpl verzija je zastonj.

Tudi na drugih se lahko učiš zastonj. Tudi na plačljivih!

Na plačljivih se ne moreš učiti zastonj, razen če jih dobiš iz alternativnih virov. Ali pa seveda recimo MS orodja preko MSDNAA.

Vlady ::

licenca je res draga... ampak naucis se ga lahko zastonj. ce pa zelis potem razvijati komercialne programe, pa kupis licenco. in za ta denar dobis resen cross platform framework. zame npr. je cross platform najvecji plus qtja.

matthai: ja, gpl verzija je zastonj.

Tudi na drugih se lahko učiš zastonj. Tudi na plačljivih!

Na plačljivih se ne moreš učiti zastonj, razen če jih dobiš iz alternativnih virov. Ali pa seveda recimo MS orodja preko MSDNAA.

Lahko se učiš zastonj pri večini. VElika večina ima 30 dni trial inv 30 dneh se lahko naučiš marsikaj in vidiš ali ti to ustreza ali ne. Poleg 30 dni ima kar nekaj firm tudi podaljšanje trial verzije še posebej če stopiš z njimi v direkten kontakt in se tako zmeniš (pokažeš velik interes). Ne pokajte bedarij.
"Lotereya - naibolee točnyj sposob učeta količestva optimistov"

techfreak :) ::

Lahko se učiš zastonj pri večini. VElika večina ima 30 dni trial inv 30 dneh se lahko naučiš marsikaj in vidiš ali ti to ustreza ali ne. Poleg 30 dni ima kar nekaj firm tudi podaljšanje trial verzije še posebej če stopiš z njimi v direkten kontakt in se tako zmeniš (pokažeš velik interes). Ne pokajte bedarij.

Najdi mi Visual Studio Trial.

BigWhale ::

Vladi, nehaj se spet smesiti no.

Ce se hoces iti 'enterprise' development za MS bos tudi za MSDN licenco kar nekaj denarja porabil. Za enega developerja.MSDN je v precejsnji meri dostopen tudi na spletu ampak zakaj bi rinil na splet, ce imas lahko lokalno vse?

No, nastej mi nekaj podobnih frameworkov, kot je Qt, ki so komercialni in se lahko zastonj na njih ucis. Delphi? Visual Studio?

Poleg tega pa, softwaresko podjetje, ki si ne more privosciti 2000 EUR za svoje osnovno orodje naj raje zapre stacuno. Kaj pa naj arhitekti in nacrtovalci recejo, ker morajo dati 5000 EUR za autocad? :>

darkolord ::

Najdi mi Visual Studio Trial.

Klik. Sicer pa je Express zastonj - čisto dovolj za učenje.

techfreak :) ::

Najdi mi Visual Studio Trial.

Klik. Sicer pa je Express zastonj - čisto dovolj za učenje.

No, ampak Expressu manjka veliko funkcij.

Še kar nisi naštel komercialnih frameworkov, ki se jih lahko naučiš zastonj.

darkolord ::

No, ampak Expressu manjka veliko funkcij.

Ki jih drugi (ne-zastonjski) itak nimajo. Al pa so dokaj advanced funkcije.

Še kar nisi naštel komercialnih frameworkov, ki se jih lahko naučiš zastonj.

.NET

Vlady ::

Najdi mi Visual Studio Trial.

Klik. Sicer pa je Express zastonj - čisto dovolj za učenje.

No, ampak Expressu manjka veliko funkcij.

Še kar nisi naštel komercialnih frameworkov, ki se jih lahko naučiš zastonj.

.NET, devExpress,... mnogo jih je. Vse je samo odvisno od tega kaj delaš in kaj potrebuješ.
"Lotereya - naibolee točnyj sposob učeta količestva optimistov"

BigWhale ::

Vlady, v bistvu si failal ze v prvem postu. Qt je sedaj LGPL. :) Torej lahko ga zastonj uporabljas in se ga naucis.

Poleg tega tudi 30-day trial ni zastonj ucenje. V 30 dnevih komaj ugotovis ali je nek framework primeren za tvoj projekt, ce gre za projekt malo vecjega obsega.

Vlady ::

Vlady, v bistvu si failal ze v prvem postu. Qt je sedaj LGPL. :) Torej lahko ga zastonj uporabljas in se ga naucis.

Poleg tega tudi 30-day trial ni zastonj ucenje. V 30 dnevih komaj ugotovis ali je nek framework primeren za tvoj projekt, ce gre za projekt malo vecjega obsega.

So ti ljudje napisal da imaš na .NET-u tudi express verzijo, ki je zastonj. In v 30 dneh se lahko učiš stvatri in mi ne govort, ker smo mi v službi tko delal. V 30 dneh smo moral neki nardit z določeno knjižnjico in če si hotu kej nardit si se mogu naučit. Ne trosi bedarij, failaš pa samo ti s takimi...
"Lotereya - naibolee točnyj sposob učeta količestva optimistov"

Tr0n ::

Pa studentje itaq dobijo for free MS zadeve.

jype ::

Tr0n> Pa studentje itaq dobijo for free MS zadeve.

Seveda, saj bi sicer že zdavnaj pobegnili k konkurenci. Microsoft veliko vlaga v vendor lock-in, ker pri konkurenci, ki je bistveno boljša, druge izbire tako in tako nima.

Tr0n ::

Ves kaj je fora?

Konkurenca ni niti priblizno boljsa.

Shock, kajne? :)

Matevžk ::

Tako mislite njihovi verniki, ja. Sem bil enkrat na njihovem krstu ("Študent je car"). Pranje možgan brez primere. To je bilo pred parimi leti, hvalili so se z novim menujem v njihovi najnovejši Beti, ki se mu je reklo "Refactoring" in ki, menda, še ni bil čisto dokončan (imel je le opcijo "Rename" in še eno, če se prav spomnim). No, skratka, so rekli, da čisto dobro še ne dela, ker je pač čisto nova funkcija, ki je niti nihče drug še nima, skratka oni so noro inovativni in prvi na področju in najboljši.

Jaz sem takrat večinoma delal v Eclipsu z Javo in je imel Refactoring menu že takrat precej več opcij, pa še vse je delovalo. Že nekaj let.
lp, Matevžk

Matevžk ::

Če še dodam: v tem oziru me je potem presenetil IBM, ki je par mesecev kasneje na faksu predstavjlal njihovo bazo DB2. Predstavili so veliko funkcij in za večino so rekli, da so jo imeli pet let za konkurenco, ampak da zdaj pa dela ravno tako dobro kot pri konkurenci, ali pa še malo bolje (ker so pač po petih letih lahko pobirali izkušnje od drugih). (MS bi rekel: "še zdaj nima tega nihče, nam pa vsaj približno dela").
lp, Matevžk

BigWhale ::

Vlady, v bistvu si failal ze v prvem postu. Qt je sedaj LGPL. :) Torej lahko ga zastonj uporabljas in se ga naucis.

Poleg tega tudi 30-day trial ni zastonj ucenje. V 30 dnevih komaj ugotovis ali je nek framework primeren za tvoj projekt, ce gre za projekt malo vecjega obsega.

So ti ljudje napisal da imaš na .NET-u tudi express verzijo, ki je zastonj.
In v 30 dneh se lahko učiš stvatri in mi ne govort, ker smo mi v službi tko delal. V 30 dneh smo moral neki nardit z določeno knjižnjico in če si hotu kej nardit si se mogu naučit. Ne trosi bedarij, failaš pa samo ti s takimi...


Napisat nekaj z neko doloceno knjiznjico je ena stvar. Odlocanje o tem kateri framework bos ponucal za projekt katerega bos fural naslednjih pet let je pa druga stvar.

Ne govorimo o nekih pet projectih ampak govorimo o enterprise okolju, kjer razvijas aplikacije za zahtevne stranke, ki ti prinasajo mesecno placo. VS Express NI primeren za enterprise okolja, niti se ga ne sme uporabljati v takem okolju.

Tole je bil tvoj prvi post. Samo, da te spomnim.


2000€ licenca na razvijalca... in potem so winsi in .NET dražji... right! NOT!!!


Torej Qt je vcasih stal toliko. Se vedno poceni napram MSjevih $500 za Visual Studio 2008 PRO. S Qtjem lahko razvijes aplikacijo, ki dela na dvakrat toliko platformah, kot nekaj napisano z .NET.

Sicer pa najcenejsi MSDN subscription tam okrog 2000 USD.

noraguta ::

bw nehimo mešat visual ter qt(ide ter framework). pravzaprav nucaš poleg qtja tudi vs. je pa fajn da so relaksiral licenco.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

jype ::

Tr0n> Konkurenca ni niti priblizno boljsa.

Čemu bi potem Microsoft stran metal take količine denarja?

No, saj vemo - ker se mora znajti v realnosti, se pač uklanja zahtevam trga in se vedno bolj spušča v odprtokodne vode. Druge izbire tako in tako nima.

Da je boljši kot konkurenca je pa seveda zgolj mnenje, ki si ga ustvariš na podlagi njihovih propagandnih materialov - če bi resnično delal tako z microsoftovimi kot s konkurenčnimi orodji bi vedel, kako mučno je pripraviti microsoftova orodja do česarkoli uporabnega.

noraguta> pravzaprav nucaš poleg qtja tudi vs.

Ja, zato je pa tako fino, da lahko s Qt delaš tako v VS kot v Eclipse, v QDevelop, ali celo v emacsu, če te veseli (in emacs je močnejši od VS).
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Xamarin

Oddelek: Programiranje
91999 (1546) David Karlas
»

Debilnost politike slovenskih IT podjetij (strani: 1 2 )

Oddelek: Programska oprema
549584 (7645) Isotropic
»

Nokia komercialne licence Qt-ja predaja podjetju Digia

Oddelek: Novice / Nakupi / združitve / propadi
196403 (5377) Lonsarg
»

Projekt GNOME praznuje 10. obletnico (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
599165 (7529) 'FireSTORM'
»

Linux- kateri so solidni ne-KDE programi za osnovna opavila ?

Oddelek: Programska oprema
411580 (1305) jype

Več podobnih tem