» »

KRST PRI SAVICI (hitro helpe)

KRST PRI SAVICI (hitro helpe)

Dalmatinc ::

Me zanima če v sledečem besedilu karkoli manjka, ker se mi zdi krst čudn. Najbolj me bega del v Krstu kjer pisatelj govori o Črtomirovem bojevanju. Ali se ni črtomir boril samo v Uvodu? Ali se je tudi po zgubljeni bitki šel še borit. Prosim če mi odgovorite. Tole juter pišem in nočem še enkrat zajebat ;). Jst vem da mi lahko tle kdo pomaga IN PROSIM POVE ČE JE Z TO VSEBINO KARKOLI NAROBE OZIROMA JE TREBA KAJ DODATI...če ma pa kdo kaj bolšega mi pa lahko tudi sem prilepi ali pa pošlje na mail dalmatinka@email.si .... PROSIM HELP ...... a še tole vprašanje a je črtomir bogomilo res že prej poznal preden je šel na bled in zakaj je sploh šel ?...... HELPE

UVOD: Opisane so zadnje bitke Slovenskih poganov, ki pod vodstvom junaškega vojvode Črtomira branijo vero in bogove svojih očetov v neenakem boju z devetkrat močnejšo krščansko vojsko, kateri poveljuje Valjhun, sin Kajtimara. Črtomir se z ostanki svoje vojske umakne in skrije v Ajdovski gradec v Bistriški dolini pri Bohinju.Tam se še šest mesecev uspešno upira močnejšemu nasprotniku, ko jih naposled lakota prisili v poskus preboja. Le-tega hočejo izvesti neke viharne noči, ko naj bi se sovražnik zaradi slabega vremena zadrževal v šotorih. Na nesrečo pa je tudi Valjhun za isto noč načrtoval dokončno zavzetje trdnjave. Razvil se je strašen krvavi boj, v katerem so bili pobiti vsi branitelji stare vere. Iz bitke se je nepoškodovan rešil le Črtomir.
KRST: V tem delu pesnitve je opisana podoba duševnega stanja poraženega vojskovodje Črtomira in njegova spreobrnitev v krščansko vero. Tisto jutro po zadnjem boju stoji Črtomir ob Bohinjskem jezeru in razmišlja o uničenih predstavah, ki jih je imel o svobodi. Črne misli ga silijo v samomor. To dejanje obupanca mu preprečuje le neizmerna želja, da bi še enkrat videl ljubljeno Bogomilo. Bogomila je bila lepo mlado dekle, ki je skupaj z očetom Staroslavom skrbela za svetišče boginje Žive na blejskem otoku. Ko sta se s Črtomirom prvič srečala,se je med njima vnela ljubezen. Vendar je vdor Valjhunove vojske prekinil njuno srečo, saj je moral Črtomir v vojno. Sedaj, ko so bili boji končani in branitelji stare vere pobiti, Črtomir premišljuje, kako je vojne vihre preživela Bogomila. Iz sanjarjenja ga predrami stari ribič, ki Črtomira odpelje na skrivno mesto pri slapu Savica, potem pa se odpravi poizvedovat, kaj je z Bogomilo. Naslednje jutro ribič k Črtomiru pripelje Bogomilo in krščanskega duhovnika. Bogomila razkrije Črtomiru ves strah in muke, ki jih je doživljala v času vojne, ko je trepetala za njegovo življenje. V takšnem stanju jo je duhovnik, ki je danes z njo, seznanil s krščansko vero in Bogom, ki je Bog ljubezni za vse ljudi na svetu. Spreobrnila se je zato v svoji veri in novemu Bogu obljubila večno zvestobo in služenje za časa svojega zemeljskega življenja, če ohrani Črtomira živega. Črtomir jo razume in se hoče z njo poročiti. Vendar mu Bogomila in duhovnik pojasnita, da bo to mogoče šele v posmrtnem življenju, saj mora Bogomila spoštovati svojo zaobljubo Bogu. Naposled tudi prepričata Črtomira, da je le krščanska vera prava vera, zato se spreobrne tudi mladi poganski vojskovodja in se da krstiti pri slapu Savica. Po tem odide v Oglej, kjer se bo poučil o skrivnostih nove vere, da jih bo kot duhovnik oznanjal Slovencem.Bogomila pa se vrne domov k očetu.

frudi ::

a si mogoče pomislil, da bi recimo, kaj jaz vem... PREBRAL Krst pri Savici?
lenuh... ;(
1ACDoHVj3wn7N4EMpGVU4YGLR9HTfkNhTd... in case I've written something useful :)

Dalmatinc ::

JST SEM GA SAM TOLE MI NI ČIST JASEN KAR SEM VPRAŠAL.....................

a bi mi prosim kdo pomagal :'(

Dalmatinc ::

HeLpE
:D

OrlyTM ::

hehe ... lenuh!

Bitka je samo v uvodu, kasneje opisuje nesrečno ljubezen ... če si prebral, bi ti moralo bit jasno! Torej nisi samo lenuh ampak tudi lažnivec :P:P

lp
OrlyTM
--------------------------------------------------
<b>Fear is in The Eye Of The Beholder. Don't let it be You!</b>

Dalmatinc ::

ja ja LOL
samo neki še umenja bitko :=)

Sej pravim da nisem dobena prlica :)

DoloresJane ::

Hm...prebrala tvoje vsebine nisem, ker nimam casa. Da ti Preseren kljub branju ni jasen, se mi zdi razumljivo. Ampak mogoce pred testom/spisom ne bi skodilo Krsta pri Savici se enkrat prebrati, ker najbrz ne bos dobil za esej pisanja obnove ampak poglobljeno analizo tega ali onega dela Krsta (sklepam, da si 2. letnik). :\

Bogomila in Crtomir sta se spoznala preden so se boji zaceli. Potem se je sel Crtomir vojskovat. In to je bilo tudi vse, kar je boja bilo. Vrnil se je nazaj k Bogomili, ki se je vmes, ko ga ni bilo, dala krstiti. Razlog, da si obrnil stvar je, da pride v tekstu do refleksije (obracanja v preteklost), ki pa ga ti nisi opazil.

Najboljsi nasvet: preberi besedilo se enkrat in si izoblikuj mnenje. V tem je vse bistvo pisanja esejev. :D

Pa dobro pisi!

Dalmatinc ::

Hvala............še kakšno mnenje :)

Ne jst sem zajebal k sem mislu da se je šu Črtomir še enkrat fajtat :) - he he juter že ne bom ponovil napake :))

Marko007 ::

No slovenščine nikoli nisn mel preveč rad. Priznam.:\ Ampak, Dalmatinc?! Prešeren - pisatelj?!?! no ja.>:D >:D >:D
Pa še to: eni pač obvladajo, a ne Nadezhda?:D

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Marko007 ()

Mercier ::

Najboljsi nasvet: preberi besedilo se enkrat in si izoblikuj mnenje. V tem je vse bistvo pisanja esejev.
To je sicer čisto res, ampak vedno ima kdo bolj izoblikovano mnenje od tistega, ki piše spis. Če bi tole napisal prej, bi ti priporočil kaj iz knjižnice, tako pa...

Ti lepo najdi bilokaj napisanega o prešernu. Edini pogoj je, da je pisal kak hardkor intelektualac in se drži njegovega mnenja pri spisu, ne glede na temo. Tudi kak čisto brezvezni fakt iz Prešernotovega življenja bo prav prišel.

Tako se pišejo šolski spisi, OK eseji, da ne bo kak šolnik užaljen. >:D Škoda, da tega nisem vedel, ko so me še mučili z njimi. :D

Mercier ::

Nadezhda - Najboljsi nasvet: preberi besedilo se enkrat in si izoblikuj mnenje. V tem je vse bistvo pisanja esejev.
To je sicer čisto res, ampak vedno ima kdo bolj izoblikovano mnenje od tistega, ki piše spis. Če bi tole napisal prej, bi ti priporočil kaj iz knjižnice, tako pa...

Ti lepo najdi bilokaj napisanega o prešernu. Edini pogoj je, da je pisal kak hardkor intelektualac in se drži njegovega mnenja pri spisu, ne glede na temo. Tudi kak čisto brezvezni fakt iz Prešernotovega življenja bo prav prišel.

Povzetek:
1. vedno je kdo pametnejši od tebe - iskoristi >:D
2. v 45 min se ne da napisati literarnega dela, vrednega Nobelove nagrade (kar bi ga šolniki radi imeli)

Tako se pišejo šolski spisi, OK eseji, da ne bo kak šolnik užaljen. >:D Škoda, da tega nisem vedel, ko so me še mučili z njimi. :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mercier ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo

Kako slovenci s svojim zdravjem podpirajo nemško avtomobilsko industrijo!

Oddelek: Loža
5780 (697) Tilen
»

Z gensko modifikacijo napravili 40% večji tobak (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
9517620 (13940) Cervantes
»

[C#] Sort za string (slovenska abeceda)

Oddelek: Programiranje
5885 (694) mihies
»

Sveti Peter in njegovo b.m. spočetje (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Problemi človeštva
14719463 (13935) Okapi

konec sveta

Oddelek: Problemi človeštva
111275 (973) Gandalfar

Več podobnih tem