» »

Teslin Transformator (aka Tesla Coil)

Teslin Transformator (aka Tesla Coil)

4DFX ::

Odločil sem se, da bom sam zgradil Teslin transformator. Za vse tiste, ki prvič slišite, kaj to je, stvar zgleda nekako takole:

V delujočem stanju proizvaja iskre (dolžina je odvisna od moči naprave). Vse skupaj ima le dekorativni (morda včasih destruktivni :\ ) namen. Napravo si lahko v živo ogledate tudi v Tehniškem muzeju Slovenije, tu pa je slika delujočega transformatorja:


Zadeva je sestavljena iz naslednjih delov:
Transformator za neonske luči (aka NST):

Varnostsna reža iskre (ni nujno):

Reža iskre (spark gap):

Multi mini kondenzator (MMC):

Primarno navitje in varnostna prečka proti udarcem strele:

Sekundarno navitje:

Aluminijast kolobar na vrhu sekundarnega navitja (včasih tudi aluminijasta krogla):


Problem pa se je pojavil že pri transformatorju (NST), saj mora imeti kar precejšnjo moč (500W, da dosežemo cca 1m dolge iskre - izračunate si lahko tukaj). NST (Neon Sign Transformator) ojača 230V napetost iz vtičnice na 10000V pri okoli 100mA (1KW). Kje dobiti takšen transformator? Res je, da obstajajo tudi alternativne rešitve (transformator naredimo sami), a je zaradi visokih napetosti to precej nevarna igrača, in se mi zdi tovarniška rešitev še najbolj primerna.

Za tiste, ki jih zanima več so tu 3 zelo uporabne spletne strani:
Tesla WebRing
DeepFriedNeon
Wikipedia



Hvala vnaprej,
4DFX
  • zavaroval slike: Primoz ()

barbarpapa1 ::

Kje si bil prej pubec ha!

Sem pred nekaj meseci pospravljal klet, in sem en NST vrgel na odpad.

Hja, je prav mel moj oče, ko je rekel, da je potrebno vse, kar je več vredno kot ena uš, shraniti :D (zaradi tega pa sem tudi pospravljal klet)

Pa da bi ti iskre lepo švigale...

LP

Jože

4DFX ::

Res škoda ja...
Pa morda veš kakšne specifikacije je imel tvoj NST? Ali pa vsaj od kod je prišel v klet ;)

LP,
4DFX

barbarpapa1 ::

Specifikacije so bile naslednje (Trafo je imel lepo aluminijasto tipsko tablico):
Primar 220V
Sekundar 12,5kV

Ne spomnim pa se moči oz. toka, pa tudi cos fi je bil naveden. Tudi sama izvedba je bila zanimiva. Izgledal je kot pokonci stoječa številka 8 (Kot tista s 7 segmenti z LCD displejev). Na spodnjih vertikalah je bilo primarno navitje (na vsaki vertikali polovica), na zgornjih pa sekundano. Zadeva je bila cca 25 cm visoka in 15 cm široka, samo jedro pa je imelo cca 3x5cm preseka.

Privlekel pa ga je moj oče, dobil pa ga je, ko so na pročelju firme zamenjali neonski napis.

LP

Jože

Azrael ::

Za VN trafo vprašaj v kakšno elektropodjetje, ki se ukvarja z izdelavo in vzdrževanjem neonskih reklamnimih napisov. Mogoče dobiš kaj rabljenega za male pare.

Na Gorenjskem je to podjetje Elmont Bled. Vendar nisem 100% ali so oni včasuh tudi delali te transformatorje ali so kupovali drugje, mogoče Elma Črnuče.
Nekoč je bil Slo-tech.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Azrael ()

4DFX ::

barbarpapa1: Neverjetno... Ja, to bi bilo točno to kar iščem :)
Azrael: Najlepša hvala za informacije, se bom malo pozanimal pri omenjenih podjetjih.

LP,
4DFX


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Transformator iz napajlnika, predelava za ojačevalnik tda7294

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
163361 (2937) jjedat
»

Transformator 400 kVA 21/0,42 kV - popravilo in meritve

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
364534 (3895) Fave
»

napetostni transformator

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
63171 (3029) KajtimarXXX
»

Navaden ATX sem predelal da dela na 12V vhodu

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
416852 (5103) DimmniBurek

Več podobnih tem