» »

Cannot open root device; Gentoo

Cannot open root device; Gentoo

ajagodnik ::

Živjo,

imam težavo po inštalaciji Gentoo-ja.
Gentoo sem nameščal že trikrat (2004.0-.2), vedno po navodlih, pa tudi particije sem imel iste, razen dodane /dev/hda4 za /home.

Po izbiri jedra pri zagonu računalnika, se sistem zažene, najde naprave (/dev/hd***), potem pa javi.
-----------
ACPI ....
VfS: Cannot open root device "NULL" or hda3.
Please append a correct "root=" boot option.
Kernel Panic:
VFS: Unable to mount root fs on hda3
-----------
v grub.conf, se mi ta opcija že nahaja in sicer /root=/dev/hda3, tako kot piše v priročniku.
Če še enkrat zaženem Gentoo CD (ala "rescue") lahko normalno mount-am vse particije in spreminjam podatke.

Hvala za odgovor.

LP

Brane2 ::

Verjetno si kaj faliu pri instalaciji ali konfiguraciji kernela.

ALi pa mogoče nisi nastavil pravih opcij v grub.conf.

Verjetno to že veš, da moraš kernelu ob bootu prišepniti, kejr se nahaja root particija in sicer z opcijo root=/dev/hdxx ?
On the journey of life, I chose the psycho path.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

ajagodnik ::

saj to mi ne gre v glavo, kako..., ker sem trikrat preveril vse, pa copy paste iz priročnika (iz konzole), da ja nisem tipkal noter...

Brane2 ::

Prilimaj semle vsebino grub.conf
On the journey of life, I chose the psycho path.

HerrBaron ::

Še dve stvari za pogledat:

- imaš v kernelu izbrane driverje za tvoj kontroler, pa ne kot module?
- mogoče pa tudi nimaš podpore za tvoj filesystem v kernelu?

ajagodnik ::

/boot/grub/grub.conf:
*****************************************
default 0
timeout 15
splashimage=(hd0,0)/grub/splash.xpm.gz
root(hd0,0)
kernel /kernel-2.6.7-r11 root=/dev/hda3
*****************************************
/etc/fstab:
*****************************************
/dev/hda1 /boot ext2 defaults 1 2
/dev/hda2 none swap sw 0 0
/dev/hda3 / ext3 noatime 0 1
/dev/hda4 /home ext3 noatime 0 2

none /proc proc defaults 0 0
none /dev/shm tmpfs defaults 0 0
*****************************************
jedro:
imam vgrajeno podporo (ne moduli) za vse fs-je
samo tega nimam:
ext2 extended attributes
ext3 posix access...
ext3 secutity
jbd (ext3) debugging...
kontrolor:
imam:
generic default ide ....

ahh shit, zdaj vidim
AMD, nvidia je kot modul, bom poskusil zdaj to

plošča je epox 8rda+, nforce, athlon
*****************************************

LP

moj_nick ::

Popravi vrstico v grub.conf

kernel (hd0,0)/kernel-2.6.7-r11 root=/dev/hda3
110111001001010001010000

ajagodnik ::

sem posodobil jedro in dodal gonilnike, pa nič ne pomaga

ena zanimiva zadeva je tudi to, da če v grub.conf nastavil "timeout 15" na primer, mi ob naslednjem zagonu še vedno čaka 30s

MasterMind ::

Uno AMD je samo za pohitritev. Hmmm. Si 100% d je root particija (/) na hda3?
Gentoo, KDE uporabnik.

ajagodnik ::

100%, po /etc/fstabu in sploh....

moj_nick ::

Moj post si prebral?

Pa pomojem imaš kernel-2.6.7-gentoo-r11 in ne kernel-2.6.7-r11, ker vanilla ziher ni prišel do r11 ;)
110111001001010001010000

MasterMind ::

Hmmm. Če bi bla vrstica narobe, sploh kernel nebi zagnal :D.
Gentoo, KDE uporabnik.

moj_nick ::

Tudi res. Je pa prva stvar, ki se mi je zdela čudna. Nasploh je pa grub zelo toleranten do takelih napakic - ne manjka veliko, da bi vse sproti auto detectal :P
110111001001010001010000

ajagodnik ::

ja, tam sem se zatipkal, je kernel....-gentoo-..., na računalniku je že prav :D

ajagodnik ::

no dejte mi povedat raje, kaj moram v jedru še označit, al grem raje na genkernel, pa potem raje ročno popravljam jedro

sej mi ni problem znova fs-delat in inštalacije, v kolikor si ne povozim /home (/dev/hda4) :D

mimogrede, fdisk (opcija verify) mi javi, da je 62 unallocated sectors.

na 2004.1 je šlo vse na easy, so ble pa čisto iste particije (sem jih takrat takšne naredil), vmes je bil suse gor, na istih particijah)

HerrBaron ::

Jaz sem tudi enkrat imel problem z bootanjem, ko sem naredil nove particije in preden sem jih formatiral, nisem rebootal. Ni pa ni hotelo delat, dokler si nisem na novo formatiral particije.
Zdele ne vem točnega errorja več, je blo pa nekaj podognega tvojemu

ajagodnik ::

a fdisk sploh omogoča npr. da zbrišem hda1,2,3 particijo hda4 pa mi pusti na miru (moj /home)?

potem pa jovo na novo inštalacija....

kaj menite, al se raje še malo z jedrom ukvarjam :D?

moj_nick ::

Na tvojem mestu ne bi šel formatirat. Saj pa ni to Windows.

Jaz navijam za kernel. Najprej lahko poskusiš z genkernel in se potem, ko boš imel funkcionalen sistem začneš zafrkavat s .config-om.
110111001001010001010000

ajagodnik ::

torej, genkernel naj bo, :D, že prevaja... bomo videli

našel sem tudi nekaj na netu, nisem pa še poskusil
http://kerneltrap.org/node/view/1955?from=35&comments_per_page=35

BTW a je sistem z jedrom narejenim z genkernelom kaj počasnejši, oz. ali se ga da potem normalno spreminjat, odvzemat nepotrebne stvari brez posebnega poseganja v initrd-je, hotpluge itd.

Brane2 ::

Videti je , daje nekaj narobe v kernelu.

Poglej, če imaš pod "device drivers" res izbrano podporo IDE diskom in to ne samo tako, d aimaš obkljukan svoj chipset, temveč na začetku tega zaslona tudi izbrano podporo IDE/ATA dikom in izbrane napredne IDE opcije.

Pri določenih verzijah kernela že sam mehanizem builda pogrunta odvisnost in v tem primeru za izbrani čipset sam skompajla tudi potrebne module iz generične IDE podpore, pri določenih verzijah pa brez tega ne bo šlo.

Evo ti moj zadnji shranjeni menuconfig (resda za dual CPU AMD64, pa vendar je večina opcij tam aktualna za vse).

naredi make menuconfig in nato naloži nastavitve iz mojega filea- čisto toliko za primerjavo.
Najbolj te bo seveda zanimal "device drivers--- > IDE ", lahko pa pogledaš še malo okrog...


Še to: za Opterona sem moral compilati večino stvari kot module in niso vdelani v kernel, ker je sicer stvar padla ob bootanju v nezavest. Na 32-bitnih strojih mi tega ni bilo treba in se nisem sekiral, če je bil kernel večji za kak megabajt. ČE pa imaš večino stvariskompilanih v modulih, boš moral sistemu dopovedati, kaj naj naloži že ob zagonu z vnosi v /etc/modules.autoload. Saj v kernelu lahko aktiviraš autoload opcijo, s katero poskuša sam naložiti potrebne module, a mu to ne uspe za vse naprave.

Zato sem sam vedno zabetoniral kar se je le dalo v kernel.

YMMV, seveda.


EDIT:

Evo linka na config file. Presnemi si ga v /usr/src/_root_dir_linux_sourcea_ , naredi "make menuconfig" in ga poberi z "load configuration". MOj config file je iz vanilla kernela 2.6.10-rc1, pa vendar bi 99,9% opcij moralo klapati.

Brane4.cfg
On the journey of life, I chose the psycho path.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

CCfly ::

"My goodness, we forgot generics!" -- Danny Kalev

ajagodnik ::

jp, genkernel je rešil zadevo, je pa ostalo šlo bolj gladko z 2004.1 kot pa z 2004.2.

mogoče pa nisem za gentoo :D , pri suse pa itak 80% programov, ki jih uporabljam prevedem iz izvorne kode, moram iti na debian al pa slackware, al pa kar slax :D ?

CCfly ::

No pokaži vendar malo vztrajnosti. Vseh muh distribucije pa vendar ne moreš spoznati že v prvih dneh.
"My goodness, we forgot generics!" -- Danny Kalev

ajagodnik ::

štos je v tem, da gentoo-ja bolj otipavam, ker pač nimam širokopasovne povezave in so mi paketi na ploščkih bolj ali manj "usojeni". in pri 2004.1 so X, kde itd delali brez problemov. bom raje nabavil nov disk pa se paralelno zafrkaval z gentoo-jem. malo mi je prekipelo te dni.

Zgodovina sprememb…

CCfly ::

Brez širokopasovne povezave si obsojen na periodičen package CD ja. Ni pa ti treba ponovno nameščati Gentooja zaradi tega.
Samo tole napiši:
PKGDIR="pot/do/cdroma" emerge -Kuv world
"My goodness, we forgot generics!" -- Danny Kalev


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

[Gentoo] Kernel upgrade (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
674508 (4034) Trubadur
»

SATA diski @ Gentoo - kernel panic

Oddelek: Operacijski sistemi
61634 (1531) PARTyZAN
»

Gentoo Nforce mreža ne dela razen z LiveCD-jem

Oddelek: Operacijski sistemi
111370 (1262) nicjasno
»

grub (resolucija)

Oddelek: Operacijski sistemi
6802 (720) zaejec
»

Gentoo problem (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
674292 (3817) Senzacionale

Več podobnih tem