NASA uspela obuditi Voyager 1
Matej Huš
23. apr 2024 ob 20:49:34
NASA je potrdila, da Voyager 1 spet komunicira z Zemljo, potem ko je bil skoraj pol leta nerazumljiv zaradi napake v pomnilniku. Napako so diagnosticirali z branjem pomnilnika in obljubili, da jo bodo odpravili. Pomnilnika mu sicer ne morejo zamenjati, lahko pa ga nastavijo tako, da okvarjenih modulov ne uporablja. To jim je sedaj tudi uspelo.
Voyager 1 na Zemljo ponovno pošilja razumljiva sporočila. To sicer še niso podatki z instrumentov, ki bi bili znanstveno koristni, temveč gre za diagnostiko instrumentov na krovu in status podpornih sistemov, kar je prvi pogoj za ponovno usposobitev sonde. Voyager 1 je na poti skozi vesolje od let 1977 in je danes že krepko v medzvezdnem prostoru. Od Zemlje je oddaljen 24 milijard kilometrov, zato je komunikacija zelo zakasnjena. Dvosmerna komunikacija traja približno 45 ur, kar upočasnjuje odpravljanje težav.
Te so se začele novembra lani, ko je Voyager 1 začel pošiljati nesmiselno zaporedje ničel in enic. Marca letos so uspeli njegove računalnike (FDS) prepričati v pošiljanje celotnega zapisa pomnilnika, kar je omogočilo diagnostiko, ki je pokazala na okvaro treh odstotkov pomnilnika. Popravek je konceptualno preprost - kodo, ki je počivala v tem delu pomnilnika, bo treba prestaviti. NASA je zato 18. aprila začela pošiljati kodo, ki se je shranila na nove lokacije v pomnilniku. V soboto so dobili povratno informacijo, da je podvig uspel. V naslednjih tednih sledi še popravljanje nekaterih drugih nastavitev in potem bo Voyager 1 spet začel delati - znanost.
Sestrsko plovilo Voyager 2, ki je približno enako daleč, deluje brez težav.