NASA: Voyager 1 bomo popravili, a bo trajalo

Matej Huš

8. apr 2024 ob 22:40:09

NASA sporoča zelo obetavne novice, da so vendarle našli način, kako popraviti Voyagerja 1, ki že mesece na Zemljo pošilja nerazumljive nize podatkov. Pred slabim mesecem dni je NASA uspela pridobiti izpis vsebine njegovega pomnilnika, sedaj pa vemo še bolje, zakaj je Voyager 1 novembra lani začel blebetati. Težava je v pomnilniku.

Iz analize pomnilnika, ki so jo uspeli izvleči s sonde, so ugotovili, da ima okvarjene približno tri odstotke pomnilnika v FDS (flight data subsystem). To ni mnogo, a ravno dovolj, da brez prilagoditev žebra nejasnosti. Sumijo, da je težava v enem samem čipu, ki je odgovoren za shranjevanje prizadeta dela v pomnilniku. Razlogov je lahko več in jih jih bo z razdalje 23 milijard kilometrov, do kamor sveltoba potuje 22 ur, težko ugotoviti. A dejstvo je, da je čip star 46 let, hkrati pa je na plovilu v vesolju, kjer ga ves čas bombardirajo visokoenergijski delci. NASA je pojasnila, da je razlog eden ali drugi, morda tudi kombinacija obeh. A to niti ni pomembno.

NASA je sedaj pred težko, a jasno nalogo. Voyagerja 1 morajo prepričati, da ne bo uporabljal prizadetega dela pomnilnika. Inženirji so optimistični, da je to možno, a bo trajalo od nekaj tednov do nekaj mesecev. Voyager 1, ki potuje skozi vesolje že od leta 1977 in je od leta 2012 v medzvezdnem prostoru - oziroma vsaj izven prevladujočega vpliva Sončevega vetra - je dobil še nekaj let življenja. Najpozneje v začetku prihodnjega desetletja pa bo Voyager 1 vendarle utihnil, ker bo RTG na njegovem krovu upešal in ne bo več proizvajal dovolj električne energije.

Voyager 1 ima sicer večino sistemov podvojenih, ker je misija zgrajena z mislijo na dolgoživost. Rezervni FDS je žal odpovedal že leta 1982, zato si z njmi ne morejo pomagati. Popravljanje pa bo počasno predvsem zato, ker traja 45 ur, da dobijo z Voyagerja 1 odgovor na ukaz. Nato sledi analiza in previdno načrtovanje naslednjega koraka.