Voyager 1 se je oglasil na 40 let starem instrumentu
Matej Huš
4. nov 2024 ob 08:31:31
Da ima NASA čedalje več težav s sondo Voyager 1, ni presenetljivo, saj je stara že 46 let. Presenetljivo bi bilo, če jih ne bi imela. V začetku leta se je zdelo, da je komunikacija nepovratno izgubljena, a ga je NASA uspela ponovno obuditi. Najnovejši zaplet pa se je primeril 16. oktobra, a je Voyager 1 spet presenetil.
NASA je 16. oktobra Voyagerju 1 poslala rutinski ukaz, naj vključi grelec. Ko so čez dva dni pričakovali povratno informacijo, so bili precej zaskrbljeni. Nekaj je sprožilo sistem za upravljanje z napakami, zaradi česar se je preventivno izključil oddajnik v mikrovalovnem pasu X (8-12 GHz). Dan pozneje je Voyager 1 še enkrat več utihnil, ko je sistem za zaščito opreme izključil komunikacijo prek pasu X.
A Voyager 1 je resnično vzdržljiv kos strojne opreme, ki ima precej redundance. Tudi za komunikacijo obstaja rezervni instrument, ki oddaja v pasu S (2-4 GHz), a že res dolgo ni bil uporabljen. Hkrati je ta frekvenca manj primerna za komunikacijo na tako dolge razdalje, zato je inženirje zelo presenetilo, ko so nekaj dni pozneje s sprejemniki Deep Space Network zaznali šibek signal z Voyagerja 1 v pasu S. Omenjenega načine komunikacije Voyager 1 ni uporabljal vse od leta 1981!
Spet se bo ponovila znana zgodba. Inženirji bodo nestandardno komunikacijo skušali razvozlati in nato ugotoviti, kaj je šlo narobe in kako Voyager 1 spet postaviti v normalno stanje. Ob tem velja imeti v mislih, da Voyager 1 nikoli ni bil nared za večdesetletno delovanje. Vsak dodatni dan je zatorej podarjen. Voyager 1 je poletel leta 1977 in leta 2012 prečkal eno izmed definiranih mej Osončja.