Uradnikom Evropske komisije zapovedana odstranitev TikToka
Jurij Kristan
27. feb 2023 ob 08:58:46
Evropska komisija in Svet Evrope sta prejšnji teden vsem svojim uslužbencem naložila, da morajo s službenih telefonov v roku dveh tednov odstraniti aplikacijo družbenega omrežja TikTok. Odločitev sledi podobnim ukrepom v ZDA.
Prejšnji četrtek zjutraj so uslužbenci urada Evropske komisije prejeli elektronsko pošto z navodili, naj najkasneje do 15. marca s svojih službenih telefonov odstranijo TikTok. Prav tako ga morajo odstraniti z osebnih naprav, na katerih imajo nameščene službene aplikacije, ali pa odstraniti te aplikacije, če želijo TikTok obdržati. Po roku bodo namreč vse naprave s TikTokom označene kot neprimerne za službeno rabo, oziroma v nasprotju s pravilnikom urada Komisije. Gre sicer za širše osebje Komisije, ki šteje okoli 32.000 ljudi. Pozneje isti dan je enak ukaz svoji, približno 3100-glavi ekipi, dal tudi Svet Evrope. Tiskovni predstavniki EK so povedali, da želijo z ukrepom zaščititi svoje uslužbence, preprečiti pobege podatkov in zmanjšati možnost kibernetskih napadov na urad. Iz kitajskega ByteDanca, lastnikov priljubljenega družbenega omrežja, so že odgovorili, da naj bi bil evropski ukrep "zgrešen in osnovan na slabem razumevanju TikToka".
Natančnih razlag, na kakšne načine bi TikTok lahko bil nevaren za njihove ljudi, sicer v EK in SE niso podali; pravijo le, da je odločitev "skrbno premišljena", a hkrati začasna in lahko ukrep odpravijo, če se v prihodnje izkaže, da aplikacija nevarnosti ne predstavlja več. Toda res ni težko izluščiti razlogov, saj je TikTok že lep čas na tnalu držav širom sveta. Najprej v ZDA, kje poteka uvedba prepovedi aplikacije za vse zvezne uslužbence; pa na Nizozemskem, kjer ga ne sme uporabljati javni sektor, medtem ko v Veliki Britaniji uporabo zaenkrat zgolj odsvetujejo. Posredi ni zgolj dejstvo, da je ByteDance kitajski, temveč množica dejanskih afer, v katerih se je izkazalo, da podatki s telefonov z nameščenim TikTokom bežijo na kitajske strežnike; lanskega novembra so takšne preiskave sprožili tudi v Evropi. Zanimivo je, da evropski organi očitno nevarnost vidijo v neposredni kraji podatkov službenih aplikacij, medtem ko jih zajem lokacijskih in drugih osebnih podatkov ne skrbi toliko, saj gre zapoved okvirno v smeri, da na napravah ne smejo biti hkrati TikTok in službene aplikacije.