Začenja se certificiranje popravka za Boeing 737 Max
Matej Huš
21. apr 2019 ob 20:23:48
Boeing 737 Max, ki je od druge nesreče prizemljen, je korak bliže ponovni uporabi. Ameriška Agencija za letalski promet (FAA) je sporočila, da so sestavili ekipo za ponovni pregled letal, ki bo konec meseca začela temeljito analizo sistemov za samodejno letenje, avtopilota in ostalih elektronskih pomagal na letalu. V celoti bodo preverili certificiranje letala. Svoje delo naj bi končali v 90 dneh. V komisiji bodo poleg Američanov še predstavniki agencij iz Avstralije, Brazilije, Evropske unije, Indonezije, Japonske, Kanade, Kitajske, Singapurja in Združenih arabskih emiratov.
Boeing je medtem že izdelal pričakovan popravek programske opreme, ki naj bi v prihodnosti preprečil napačno delovanje sistema MCAS, če bodo odčitki s senzorjev vpadnega kota napačni. Boeing popravka še ni predložil FAA, bo pa to moral storiti. Kaže pa, da imajo vsi zaupanje, da bodo letala naposled spet letela, saj so letalske družbe (denimo Southwest) že napovedale nova naročila tega modela. FAA je tudi že sporočil, da ne vidijo nobene potrebe po dodatnem usposabljanju pilotov. To pomeni, da bo Boeing 737 Max še vedno ostal del družine Boeing 737, kjer lahko piloti brez obsežnih dodatnih urjenj na simulatorju letijo na dovolj podobnih modelih letal.
Na IEEE je pilot in razvijalec programske opreme Gregory Travis v daljšem članku podrobno opisal, kaj je bil glavni problem pri novem letalu in kaj lahko v prihodnosti pričakujemo od popravka. Narobe so šle tri stvari: zaradi položaja motorjev je Boeing 737 Max dinamično nestabilen (povečanje moči motorjev spremeni vpadni kot); to so poizkusili programsko skriti; sistem se zanaša na senzorje, ki pogosto odpovedo. Pričakovati je, da bo popravek preveril informacijo o vpadnem kotu še vsaj na drugem senzorju, mogoče pa tudi posredno še drugod. Prav tako je pričakovati, da bodo dobili piloti več nadzora nad MCAS-om.