Apple prvak v parkiranju denarja v davčnih oazah

Matej Huš

8. okt 2015 ob 08:09:51

Ameriški think tank Citizens for Tax Justice je objavil poročilo o izogibanju plačevanja davkov največjih ameriških podjetij na seznamu Fortune 500, na katerem prednjači Apple. Podjetje ima v tujini parkirano in za nedoločen čas (do vrnitve v ZDA) odložene davke za 181 milijard dolarjev. Če bi ta znesek vrnili v ZDA kot dobiček, bi plačali približno 60 milijard dolarjev davka. To pa niti za ogromen ameriški proračun ni več zanemarljiva številka, saj predstavlja 200 dolarjev na vsakega prebivalca ZDA.

Apple še zdaleč ni edino podjetje, ki na podoben način legalno znižuje svojo davčno osnovo. Kar 72 odstotkov podjetij s seznama Fortune 500 ima podružnice v davčnih oazah, med njimi tudi praktično vse tehnološke multinacionalke. Skupaj ima 358 podjetij s seznama kar 7622 podružnic v davčnih oazah, kar priča o razvejanosti tega posla. V tujini je parkiranih 2100 milijard, kar pomeni, da je neplačanih ostalo približno 700 milijard dolarjev davkov. Ameriški zvezni proračun tehta slabih 4000 milijard dolarjev.

Google ima po poročilu CTJ v davčnih oazah 25 podružnic, v katerih ima parkiranih okrog 50 milijard dolarjev. Microsoft ima po neuradnih podatkih okrog 10 tovrstnih podružnic. Prvak med njimi je gotovo KKR, ki jih ima kar 258, na drugem mestu pa je z 210 podružnicami Morgan Stanley. Na seznamu najdemo tudi AMD, Qualcomm, Western Digital, HP, Oracle, Intel in številne druge računalniške velikane. Praktično ni velikega podjetja, ki se tega ne bi šlo.

Med leti 2008 in 2014 se je količina denarja v davčnih oazah največjih ameriških podjetij podvojila. Ta denar ni povsem neobdavčen, je pa zaradi različnih zvijač, o katerih smo že obširno pisali, obdavčen po nenavadno nizki stopnji. Kljub prizadevanjem več držav bo luknje, ki omogočajo izogibanje plačilo davkov, težko zapreti. Tudi CTJ priznava, da srednjeročno ni pričakovati izkoreninjenja te prakse.