Kam bo šel Snowden?
Matej Huš
13. jun 2013 ob 13:33:17
Najprej bi sicer morali ugotoviti, kje je ta hip, a vseeno je bolj žgoče vprašanje, kam bo Edward Snowden v srednjeročni prihodnosti šel. Pred razkritjem velike prisluškovalne afere Prism je pobegnil v Hongkong, kjer je ta teden zapustil hotel in izginil neznano kam. Snowden je v intervjuju za Guardian povedal, da bi si želel pridobiti azil na Islandiji. A to ni tako preprosto, čeprav je Islandija demokratična država, ki zagovarja svobodo govora in interneta.
O tem je danes govorila Birgitta Jónsdottír, islandska poslanka, ki se že dva tedna mudi na obisku v ZDA. Povedala je, da so Snowdna poskusili priklicati oziroma stopiti v stik z njim, a jim to ni uspelo niti prek Guardiana. So mu prek javnosti sporočili, da so mu pripravljeni pomagati, če bo stopil v stik z njimi in če to seveda želi. A to ne pomeni, da bo dobil azil kot po tekočem traku.
Snowdna podpira tudi International Modern Media Initiative (IMMI), ki želi Islandiji sprejem ustrezne zakonodaje, ki bi poskrbela za največjo mogoče zaščito svobode govore, zaščite podatkov, odprtosti interneta in boja proti cenzuri. IMMI je javno napovedal podporo Snowdnovi prošnji za azil. A o njej bo odločala Islandija, kjer situacija ni rožnata. Spomnimo, da so prejšnji mesec zavrnili 30 prosilcev za azil iz Hrvaške, ki so tam želeli delati. Islandski parlament ima sicer možnost, da z navadno večino podeli državljanstvo, kot so ga nazadnje Bobbyju Fischerju. Kljub temu pa Jónsdottírjeva Snowdnu predlaga, naj razmisli še o ostalih državah, kot so Nova Zelandija, Ekvador ali Kuba.
Ni namreč skrivnost, da vsi na Islandiji niso najbolj naklonjeni azilu za Snowdna. Poleg tega pa bi moral Snowden najprej priti na Islandijo, saj ni povsem jasno, ali lahko za azil zaprosi tudi na veleposlaništvih - najbližje mu je sicer v Pekingu. Islandska vlada, ki je na oblasti od aprila, pa je bolj proameriška in antievropska od predhodne, kar zmanjšuje možnost za podelitev azila, saj bi s tem ujezili Washington.
Ponuja pa se še ena možnost - Rusija. Ta je zadnje časa precej radodarna do ljudi, ki ji lahko koristijo. Najprej so z veseljem sprejeli davčnega prebežnika Gérarda Depardieuja, sedaj pa bi tudi Snowdna. Dmitri Peskov, tiskovni predstavnika Vladimirja Putina, je namreč povedal, da bi morebitno prošnjo za azil podrobno premotrili in jo bržkone tudi odobrili. Za zdaj ni znano, da bi Snowden dejansko zaprosil za azil v Rusiji ali katerikoli drugi državi.
Za zdaj tudi ZDA še ni zahtevala izočitve, so pa že vložile kazensko ovadbo. Snowden pa je medtem v ekskluzivnem intervjuju za South China Morning Post povedal, da zaupa hongkonškemu pravnemu sistemu, ki bo odločil o njegovi usodi. Čeprav je izročitev teoretično možna, lahko v najslabšem primeru traja zelo dolgo časa, ni pa izključeno, da jo Peking sporazumu med Hongkongom in ZDA navkljub zavrne.