Članki » Grafične kartice » Hercules 3D ProphetII GTS 32MB
Hercules 3D ProphetII GTS 32MB
Najprej naj povem, da se oproščam za majhno zamudo s tem testom, vladni posli pač :). Toda, sedaj je končno pred vami prvi test grafikulje na Slo-Techu! In seveda tudi ne zadnji! Hec je, da smo prav za prvi test dobili grafično kartico s trenutno absolutno najbolj izpopolnjenim in najboljšim grafičnim čipom, kar si jih vaša denarnica lahko privošči, nVidia Geforce2 GTS! Torej, predstavljamo vam Hercules 3D ProphetII GTS 32 MB.
Podjetje Hercules bržkone ne poznate prav dobro (neprisotnost v Sloveniji), vendar je do lanskega leta v ZDA slovelo kot izdelovalec najkakovostnejših grafičnih kartic (najhitrejših in najdražjih). Po predstavitvi Hercules Dynamite TNT2 Ultra grafične kartice (daleeeč najboljša grafikulja do predstavitve GeForca - TNT2 Ultra pri 175/200) je Hercules najavil stečaj. Odkupilo ga je francosko multimedijsko podjetje Guillemot, ki je takrat predstavilno drugi najboljši grafični pospeševalec, Guillemot Maxi Gamer Xentor 32 (TNT2 Ultra pri 175/183). Vsi so se po odkupu spraševali kako se bo vse skupaj razpletlo. Na koncu se je zgodilo, da Hercules ni naredil kartice z GeForcovim čipom, Guillemot pa je (Guillemot 3D Prophet). Vendar to ni pomenilo konec za Hercules, namreč v Guillemotu so se odločili, da bodo naslednjo generacijo grafičnih kartic naredili Herculesovi inženirji. Malce zmešnjave, vem, vendar poglejte: naslov nove grafične kartice je Hercules 3D ProphetII GTS 32MB. Herculesovo ime so dodali prvotnemu imenu Guillemotove grafične kartice. Tudi dizajn same škatle je Herculesov, le napis v spodnjem desnem kotu opozarja: "Hercules is a divison of Guillemot company". Torej smo poreklo naše testne kartice razčistili (čisti Herculesov izdelek, pod okriljem Guillemota). Gremo naprej!
Značilnosti:
nVidia Geforce2 GTS je novi čip, ki kraljuje na naši kartici. Če še niste seznanjeni s specifikacijami so na voljo tukaj. Poleg teh specifikacij si tukaj lahko ogledate tudi tehnične podatke Herculesovega GTS-a.
Kot najbrž sami veste, nVidia dela nove grafične čipe kot po tekočem traku (recimo na vsake pol leta). Podjetja kot so Guillemot, ELSA, Crative in ASUS pa naprej odkupujejo nVidiine čipe in jih lotajo na kartice. Večina teh proizvajalcev dela kartice po referenčnem dizajnu (dizajnu, ki jim ga posreduje nVidia), vendar se nekateri odločajo za svoje dizajne (Hercules in Guillemot sta tu v prvi vrsti) ter tako iz čipa iztisnejo več kot ostali (posledično tudi višje cene). Tudi s 3D ProphetomII (od sedaj naprej bom tako označeval testno kartico) se tradicija Guillemota in Herculesa nadaljuje, saj so Herculesovi možje naredili vse prej kot kartico bazirano na referenčnem dizajnu.
Kartica je precej velika, približmo tako kot 3DFXov Voodoo2. Izgled sam je precej kulski, saj je kartica narejena v modri barvi, prav tako so tudi vsi hladilniki modre barve. že po defaultu ima 3D ProphetII na DDR čipih hladilnike, kar naj bi pripomoglo k boljšemu hlajenju in navijanju, seve (o tem malce kasneje). Za izgled si kartica zaluži čisto petico, vendar vsi vemo da izgled ne pomeni dosti v računalniški industriji, tako da je to le kozmetični dodatek in nič drugega.
Inštalacija je potekala brez vsakih problemov. Priloženi priročnik je nadpovprečen, tako da inštalacija nebi smela delati problemov tudi malce manj izkušenim uporabnikom. Kartica ima tudi TV-izhod (S-VHS in konverter za RCA), kar je ZELO pohvalno, saj je dandanes TV-izhod na karticah prej izjema kot pravilo. Kakovost izhoda je solidna, največja resolucija, ki jo izhod prebavi je 800x600, kar zadostuje za gledanje DVDjev na domačem televizorju. Kot nalašč je kartici priložen eden izmed najboljših softverskih DVD predvajalnikov, polna verzija PowerDVDja (vezija 2.5), ki s pridom izkorišča vse GeForcove prednosti za odkodiranje DVD zapisa. še ena petica!
Softver:
Sam CD s softverom je sicer bolj boren. Na njem se nahajajo gonilniki, DirectX, štiri demo igre, PowerDVD, GeForce demos (t&l demoti, vendar so od GeForca1, nažalost so zgrešili in priložili stare demote) ter uporabniški priročnik. Tak je menu CDja:
Gonilniki na CDju so narejeni na podlagi nViinih referenčnih gonilnikov. Le logotip je Herculesov. S pomočjo Coolbitsov (registrski dodatek) lahko našo kartico tudi overclockamo. Originalne hitrosti so že znane, namreč 200MHz čip in 333MHz pomnilnik.
Overclockanje:
S priloženim hladilnikom ter hladilniki na RAMu nam je uspelo kartico naviti na skromnih 210/350MHz.
To, da se čipa ni dalo veliko overclockati je skoraj razumljivo, saj nismo smeli uporabiti drugega (boljšega) hladilnika. Bolj razočara navijanje RAMa, ki igra (zaradi slabe preputnosti) skorajda glavno vlogo pri lovu za hitrostjo v višjih resolucijah in pri 32 bitnih barvah.
Kljub že dodanih hladilničkih na ramih, nas je overclockanje pustilo bolj hladne, kot ne. Za informacijo naj le povemo, da nekaterim uspe naviti pomnilnik novega Creativovega GeForca2 GTS tudi do 400MHz! Tukaj lahko pridemo do zaključka, da priloženi hladilniki na pomnilniku bolj služijo izgledu, kot pa čemurkoli drugemu. Tako, da od navijanja te kartice ne pričakujte preveč, vsaj brez večjih modifikacij Vendar zakaj bi (a zakaj tudi ne, če lahko?) sploh navijali, če imamo v računalu že tako ali tako najhitrejši pospeševalec trenutno. Koliko pa je sploh hiter povprašate?
Test:
Testni računalnik | |
---|---|
Procesor: | Intel Pentium3 550MHz |
Mat. plošča: | ASUS P3V4X |
RAM: | 128 MB 133MHz 7ns CAS2 |
Graf. kartica: | Hercules 3D ProphetII GTS 32MB |
Disk: | IBM DJNA 9,1 GB, 7200 rpm, udma66 |
Software: | Windows98, Quake3A, Unreal Tournament, 3DMark2000 |
Rezultati v Quake3 Areni zelo navdušujejo, vendar je razvidno da je za takega divjaka, kot je 3D ProphetII kar priporočljivo imeti kakšen 700MHz procesor, če ne še več, če hočete seveda do konca izkoristiti njegovo moč. Kljub vsemu je padec iz nižjih resolucij v višje in pri uporabi 32 bitnih barv še vedno kar opazno velik (čeprav se vsi strinjamo da je 77 fps več kot preveč!), čemur botruje (kljub DDRju) premalo prepusten pomnilnik. V bližnji prihodnosti bo na voljo tudi GeForce2 GTS s še hitrejšim RAMom (200MHz ali 400MHz DDR), saj je zelo očitno, da je RAM tisti zaviralec, ki onemogoča zares popolnoma gladko igranje pri 1600x1200x32bit (kot da kdo igra na tej ločljivosti :)).
Pri UTju je slika malce drugačna (že sam API je Direct3D in ne OpenGL). V UT velja, da je hitrost (do približno 1280x1024 HQ ločljivosti) približno v vseh resolucijah enaka. Prav tako ni strašnega padca pri prehodu v 32 bit (kar recimo originalni GeForce v UTju ni prenesel), saj fpsji ostajajo večinoma malce pod 60 fps, tako daje igra popolnoma gladka! Razlike med procesorjema je bilo za 15 fpsjev, torej je UT kar veliko odvisen od procesorske moči, tako da če že imate GeForca premislite o nadgradnji procesorja, predno se zapodite po novega GeForca2 GTS.
Brez komentarjev, če kdo od vas doseže brez GTSja 7202 3DMarkov, ga častimo pir :). Najvišji rezultat demonstriran našim očem. Enough said!
O rezultatih FSAAja z GeForcom2 GTS boste izvedeli v zanimivem članku, ki se bo ubadal s 3DFXovim Voodoojem5 in GTSom. Omenimo naj le, da je stvar dejansko zelo uporabna za manjše monitorje (800x600).
Zaključek:
Kot prvo naj povemo, da nam je bilo v čast testirati to kartico. Cenimo inženirje Herculesa, saj so še enkrat dokazali svoje sposobnosti. Na žalost je bilo kartico treba vrniti, vendar bi jo z vsem srcem obdržal (kdo je pa ne bi? :))! nVidiin GeForce2 GTS čip je trenutno sigurno daleč najhitrejši, vendar je žalostno dejstvo, da je ta igrača prav peklensko draga! Cena kartice namreč znaša 75.000 SIT z DDVjem, kar res morda ni toliko kot stanejo druge kartice konkurenčnih podjetij z istim čipom (okoli 85.000 SIT), vendar je vseeno prekleto veliko za del računalnika, ki ga pogosto menjamo! Vendar, če imate toliko denarja, ki ste ga pripravljeni pljuniti za GTSja (morate biti pač glavni na vasi, kajne? :)) vam toplo priporočamo, da se ozrete prav za Herculesovim prerokom. Za omenjeno ceno dobite najhitrejši grafični pospeševalnik (v kulski modri barvi) s 32MB DDR SDRAMa, zelo soliden TV-Out, zelo dober priročnik, PowerDVD (recimo no :)) in pregovorno kakovost izdelave. Vse kar manjka temu mišičnjaku je malce več overclockerskih sposobnosti, to je pa tudi vse kar mu lahko očitamo. Poleg cene, seveda!
ProphetaII si lahko omisilite pri Mlacom-u za "skromnih" 75.000 SIT. Odličen nakup, ako si ga lahko privoščite :). Lepo se zahvaljujemo taisti firmi za testno kartico. Naj tudi omenim, da je pri njih na voljo tako verzija Propheta II s 64MB RAMa (za tiste najbolj bogate), kot tudi 3D Prophet I SDR (32MB) za ugodnih 41.000 z DDVjem.
Plusi | Minusi |
---|---|
|
|
Navijanju prijazni GeForceII PRO
- Janez Nučič ::
Če ste slučajno bili udeleženi na Infosu ter od mene, vsiljivega dobrohotneža, sprejeli majhen listek, ki je na kratko predstavil Slo-Tech, je v kvadratku, v katerem so bile naštete stvari, ki jih nameravamo testirati, bilo napisano tudi, da bomo primerjali dva Geforcea II ...
Grafične kartice, julij 2001
Najprej bi se rad opravičil za izjemno dolgočasen, če ne že malce neartikuliran naslov članka. Problem je, da sploh nisem vedel, kako bi izvirno ter privlačno poimenoval test osmih grafičnih kartic, ki so danes aktualne. Premišljal sem... Naslov "Primerjava ...
Hercules 3D Prophet 4500 (Kyro II)
[st.slika 41347] Kaj narediti, ko eno podjetje diktira tak tempo, da ga zlepa ne zmore nobeden od konkurentov? Seveda govorimo o nVidii, ki, če si priznamo, kar malo pretirava. S svojimi ultra-dragimi, hiper-zmogljivimi, über-alles karticami res orje ledino pri razvoju, medtem ko drugi samo ...
Kyro proti GeForce2 MX
Prinašamo vam še eno vročo primerjavo, tokrat med dvema low-cost grafičnima karticama. Gre za vsem dobro znani Geforce2 MX v izvedbi Herculesa ter za malce manj znani PowerColor Evil Kyro, ki bazira na STMicroelectronics-ovemu grafičnemu procesorju Kyro. Hercules 3D ...
Grafične kartice višjega razreda, november 2000
Na našem forumu, tako starem kot novem, so se kar predolgo časa bile živčne vojne med zagovorniki dveh strani, 3dfxa ter nVidie. Bitki se je kmalu pridružil še ATI, ki je s svojo konkurenčno grafično kartico zadal kar hud udarec obema. Tako so eni govorili, ...