» »

Spajkalnik

Spajkalnik

smilyxx ::

Mene pa zanima, koliko stane en spodoben spajkalnik(ne ravno crap, ne pa nekaj držajega od procesorja:D )

Lp

Save water.
drink beer.

jest10 ::

Za 10 jurjev dobiš že zelo dober spajkalnik. Če pa nisi zahteven bo pa tudi za 5 jurjev dovolj dober.

Brane2 ::

Tu bi se kazalo malo ustaviti in zamisliti.

Lotkolm je sicer osnovno, a pommbno orodje, od katerega je marsikaj odvisno. Pred nakupom se vsekakor splača premisliti, ker če se boš tu zaj*, boš pač delal z njim kar nekaj časa preden boš pri volji za zamenjavo...

Vse je odvisno od tega, za kaj ga potrebuješ.

Če gre za ljubiteljsko elektroniko, potem potrebuješ:

1. Najbolj Pomembno. KAKOVOSTNA KONICA. Konica je najbolj kritičen del lotkolma in ga je najtežje narediti dobro. Je termično obremenjena, fizično (ker jo drgneš in pritiskaš ob različne površine), na njej se topi cin, ki stalno s seboj prinaša različno umazanijo in odnaša material s konice.
Poleg tega snovalci ne smejo uporabiti za vrhnji sloj konice kakršenkoli material ampak takega, na katerega se spajka lepo prime.
Zato so spajaklne konice dostikrat najdražji del spajakalnika in nemalokrat imajo tudi 20 slojev prevlek v raznih kombinacijah.
Poleg tega mora biti konica tudi zadosti toplotno prevodna. Nič ti ne pomaga soliden spajkalnik zadostne moči, če toplotna moč zastaja v konici in se ta preveč ohladi pri spajkanju debelejših stvari. Poleg tega mora biti konica izmenljiva in moraš imeti nekaj konic različnih velikosti.


2. Zadostna moč spajakalnika. 20W je načeloma premalo in 200W je preveč
cca 60W je ponavadi več kot zadosti, sploh v povezavi s temperaturno regulacijo

3. Solidna temperaturna regulacija. Če $$$ ne dopušča, ne rabiš nastavljive temperature, moraš pa imeti v lotkolmu termostat. Brez njega ti spajkalnik pregreje konico in jo uniči.

4. Danes so te stvari že precej cenejše kot včasih, tako da se splača odločiti za solidno znamko. Recimo Weller Ersa ali Pace.

Weller je bil včasih zakon in tudi sam ga imam. V zadnjem času pa ga je precej zbilo nekaj stvari. Pojavila se je močna ameriška konkurenca (Pace), pa tudi Wellerjev kooperant, ki dela konice je škripnil in je legendarna večnost Wellerjevih konic izginila. Zadne čase jih menjam ko gate.:D

Za Pacea ne vem. Nisem še probal. Hvalijo ga na testih in na sejmih a to je brez osebnih izkušenj bolj tko.

Aja, mogoče lahko poskusiš Erso. Njihov gear je včasih veljal za bolj pritlehno, poceni robo, v zadnjih nekaj letih so se pa full dvignili in prehiteli Wellerja. Probal sem par njihovih stvari in sem bil full zadovoljen.

V glavnem, sam bi premislil o:

-osnovnem namiznem modelu. Cena je v rangu 300-400DM in za ta denar dobiš lotkolm, ki ga verjetno nikoli ne boš menjal.

- dobijo se tudi samo ročke, bez napajalne enote, ki pa imajo vdelan termostat. Te so na razpolago tako za 24V kot za 220V za kakih IIRC 150-200DM. Rabiš torej samo še kos kabla in mogoče transformator, ki ga za drobiž lahko dobiš na bolšjaku

- če manj lotaš, ampak takrat pa rabiš soliden lotkolm in če si dostikrat na terenu, potem bi mogoče kazalo razmislit o kakem plinskem modelu.
Imam tudi Wellerjevega plinca, poskusil pa sem tudi Ersino verzijo in obadva sta super, čeprav je Ersa nekaj cenejša in mi je bolj všeč. Cena: 15-25 kSIT.
Gorivo- pri Ersi navaden plin za vžigalnike, pri Wellerju pa načeloma poseben plin, čeprav dela tudi na plinu za vžigalnike...







Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

smilyxx ::

Brane2: Hvala za tvoj obširen odgovor. Spajkalnik bom uporabljal, za spajkanje po mojem računalu. Rad bi da izpade lepo, ne pa da vse skurim:D . Kaj priporočaš, nekje srednjega razreda. Kje se jih da kupiti poceni?

Lp
Save water.
drink beer.

Brane2 ::

Po tem bi reku, da boš spajkalnik uporabljal bolj redko (vsekakor ne vsak dan) in še takrat bo prižgan bolj kratek čas (ne po nekaj ur skupaj).

Poleg tega ravno ne misliš spajkat stvari, kot so CPUji itd ampak bolj žice in konektorje.

Če je to res, ti priporočam ERSAinega plinca. Se segreje zelo hitro (IIRC 10 sec), je full majhen, zraven dobiš paket nastavkov, dostojen samega Jamesa Bonda :D (nekaj konic, pihalnik za vroči zrak, gorilnik itd), pa še navadni cheap plin za vžigalnike uporablja. Ker je stvar ultraprenosna, ti bo prav prišla na terenu (LAN partyji, izleti, dopusti itd).

Mislim, da star stane cca. 15 kSIT brez DDV.

Edini meni znani distributer ERSA robe pri nas je BELMET.
Ker smo o tem že pisali, jih lahko pokličeš in povprašaš za plinski lotkolm, mislim da se stvar imenuje "Independent 75", kar pomeni 75W ekvivalent. Kot vidim, sedaj ERSA ponuja tudi "Independent 130", ki bi ga kazalo vsaj pogledat zaradi večje moči...

Z

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

fictionel ::

brane: in kuko poj zgleda plinski?
mene tut zanima en spajkalnik (doma ga mamo enga sam je ful cudn)

kuko ga to uporablas? ne znam si predstavlat)

pa se en uprasane: pr unmu spajkalniku k ga mamo doma se mi una žička (cink ane?) prime na konico in pol je full zajeban lepo zlotat neki. kva narest?

Brane2 ::

1. Ne da se mi zdaj na široko razlagat. Bom probal uploadat tisto revijo/CDjko s člankom na site...

2. Kot vidim, ste za lotanje bolj levi. Bo treba posnet kak filmček na to temo... :D

fictionel ::

ja filmcke.. pol pa na cdje posnet (k nimamo usi adsljov) pa prodajat za pametn dnar (350 sit :D )

castro ::

Moj predlog: probal sem vse mogoce, nazadnje so mi ukradli spajkalnik za 100.000 SIT...
Spajkalne postaje odsvetujem ker so btw predrage, pa se rabit je nimas za kaj.
Najbolj se splaca kupiti Wellerjev model W61 (ce se ne motim). Prodajajo ga pri IC (samo ne kupuj pri Conradu, ker so enkrat drazji).
Ce rabis vec potatkov samo povej.
LP

Brane2 ::

Jaz sem pred časom nabavil tole za nekih 50 kSIT IIRC.
No, mogoče malo starejši model. Vse je isto, le ročko mam bolj podobno W60...

Sama ročka z regulacijo, kot je tvoja W61 bi morala biti bistveno cenejša...


LOTKOLM

AngelOfDeath ::

Jaz pa uporabljam conradovo čudo za 10k sit
uporablljam ga že 6let in sem več kot zadovoljen z njim >:D

pro2c ::

jaz imam tudi conradovo cudo :) star 2 leti..(http://www.e-trading.si/slike/8/810525M......letos se je malce podrazil..je pa ql branje/reguliranje temp, 60W,...
--- www.DrinkProg.com ---

the_unborn ::

tudi jst mam tega conradovega in moram rect da je kar v redu stvarca

pucvoler ::

Js mam pa lotkolm 40W za 2.5 jurja, pa tistih trikrat na let ka lotam po kompu, je cist OK.

Sem ze tut po Mplati loto. pa je za silo slo.
Ne me poslušat!!!!!!

Monster ::

jest mam pa welerja pa je cist cool za razna lotanja "računalniških" kablov( ltp light show, venti notri ipd)
Ka zaboga...

MadMax ::

Pred dobrim letom sem prisel do Iskre z regulacijo in displejem za 10kSIT, na katero grejo Wellerjeve konice.
To je nekak osnova za resno delo. Potem pa nadaljujes z Wellerjem za 50k+ (odvisno od potreb).
V bistvu se da (skoraj) vse naredit tudi s "cin-pistolo" (ceprav pogresam tiste legendarne Monter Koper zadeve, ki so ene redkih delale na navaden bakren drat 2.5mm^2-sam se imam dve, nove se lahko skrijejo: delajo le z original konicami, ki pa jih skoraj ni mogoce dobit kot nadomestni material; a kdo ve iz kakega materiala se da narediti konice zanje?).
Tudi SMD sem ze prakticiral z njimi (menjava LED v Ericssonih in Alcatelih). Tu je vse odvisno od iznajdljivosti in potrpljenja.

Vsekakor pa dober spajkalnik pohitri in olajsa delo.
Moras pa imeti smisel za to, pa tudi kar nekaj vaje je potrebno za dolocene operacije.

Pri Iskrah (25 in 40W) so najbolj problematicne konice (sicer je normalno, da jih prekuri na 500+°C...).
Svoje dni sem imel 25W in v rocaju vgrajeno diodo 1N4007 za bolj fina dela.

Pa ne pozabit da brez pravega cina (Fluitin ipd.) ne bo pravega efekta.
(Upam, da nihce vec ne uporablja Cinol paste v elektroniki:D )
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

wince ::

Jz tudi meti eno Iskro z Weller-jevimi spicami in temp. regulacijo... pa ene par starih Iskrinih spajkalnikov (ki jim po hitrem postopku poje spico :( )

Ben dobro kaj za vraga je narobe s Cinol pasto?! ce mas za spajkat kable in podobne zadeve je se uporabno :D

darh ::

Kako očistit konico? Z "šmirgel" papirjem? :D
Excuses are useless! Results are priceless!

wince ::

NITI SLUCAJNO bos poskodoval spico!!! raje priklopi spajkalnik (da bo segret) pol pa ga obrisi v mokro-vlazno bombazno krpo (ce nimas cistilne gobice prav za spajkalnik) vcasih pa pomaga vtaknit spico v cinol pasto :D

darh ::

toolate :)
sej nism ne vem kolk fejst :\ ... bom drugic drugac... :8)
Excuses are useless! Results are priceless!

wince ::

Fora je v temu da so spice od spajkalnikov narejene iz bakra in zascitene z niklom (al nekaj takega... ne me drzat za besedo, ki se ne spomnem...:D ) cim se una zascitna plast odstrani, poskoduje... zacne baker ''propadat'' tako, da ti gre po hitrem postopku spica nekam....

Brane2 ::

Spajkalnika NIKOLI ne smeš brusiti.

Na konici je nekaj full tankih kovinskih prevlek, ki ščitijo bakreno osnovo pred oksidacijo.

Ker pa sami niso 100% imuni na obrabo, vsaka konica med delom propada-se stara.

Spajkalnik po končanem lotanju vedno obriši na vlažni gobici in ga zalij s kapljico cina, ravno toliko da konica dobi lask. Plast cina jo ščiti pred nadaljnjo oksidacijo in vplivi okolja v mirovanju.

Če se pojavi na njej umazanija, jo poskusi potopiti v kolofonijo. KO je spajkalnik vroč, ga zapiči v kolofonijo.

Če to ne pomaga, lahko uporabiš cin pasto, vendar po tretmanu z njo obvezno uporabi kolofonijo. V cinol pasti so dostikrat kislinski preostanki, ki lahko načnejo konico.

Če tudi to ne pomaga, lahko uporabiš kot "klic v sili" posebno čistilo za konice.
Sam imam Wellerjevo sredstvo, ki je jasno optimizirano za njihove konice, zelo verjetno pa dela tudi z drugimi lotkolmi. Stvar je očitno na amoniakovi bazi (tako tudi smrdi) in dela ko mina. Samo ne smeš ga uporabljati prepogosto, ker lahko načne konico. Samo, ko vse ostalo odpove...


Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

Brane2 ::


brane: in kuko poj zgleda plinski?
mene tut zanima en spajkalnik (doma ga mamo enga sam je ful cudn)


Puf, pant... ful je trajal, ampak sem najdu ta članek o plinskem lotkolmu...

Mislu sem, da je že bil objavljen na CDju, pa smo ga objavli samo v reviji. Nč hudga, predelali smo ga v HTML za tekočo cifro CDja, kopijo sem dal pa na site:

Ersin plinski lotkolm

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

totimato ::

Pa še ena malenkost, na katero se nihče (če sem dovolj dobro prebral poste) ni spomnil.

Spajkalne postaje imajo ponavadi ozemljitveni priključek - katerega ročke nimajo (vsaj jaz je še nisem videl). Je pa ta priključek prva liga za statiko in potencialne napetostne razlike. SPLOH, če ima kdo namel lotati po računalniku, katerega sestavni deli so zelo občutljivi na statiko in podobno (zato so v antistatičnih vrečkah).

Če lotamo žičke in konektorje na kable je pa čisto vseeno.

lp

totimato

p.s. Brane2: "vidim, da ste za lotanje bolj levi...", hehehe, prva liga :D

Sims ::

Kupi Weller-25W -je ful vredu. stane nekje 7.000SIT Stojalo pa nekje 1500 SIT.
Nova konica pa stane nkje 1000 SIT

SkIDiver ::

Jz mam pa Slovenski produkt! Iskra 40W pa dela, ko šus. Nucal bi samo kako novo konico. Morem se podat v en nakup. Kupil pa bi konico enega dobrega proizvajalca, ki bi pasala v moj lot aparat. Koštal me je pa celih 2,5k


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Spajkalnik, watti in temperatura (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5118457 (17381) [D]emon
»

Kakšen SPAJKALNIK ?

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
313723 (3184) MadMax
»

Kater spajkalnik?

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
164084 (4084) Pyr0Beast
»

Spajkalnik ali spajkalna postaja (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
5413689 (11938) VolkD
»

spajkanje

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
436196 (5592) frenk

Več podobnih tem