» »

Lastna montaža klime v hiši

Lastna montaža klime v hiši

Strumf ::

Zanima me, če ima kdo izkušnje z samostojno montažo Split-sistema klime v stanovanje. V raznih reklamah je namreč ponudba klim, kjer dobiš pribor za montažo zraven in si lahko sam zmontiraš klimo. Je že kdo to poizkusil?

Vsi napotki in opozorila so dobrodošla.

BigWhale ::

A stemarco dobis zraven??! :P

Strumf ::

Mislim da ne :D

El Barto ::

Sam se tudi počasi spravlam k temu, da bi to zadevco zmontiral.
Imam pa split klimo Atlas KFR 35GW : Link
Kupljeno v Bauhausu (5 let garancije) za 375€

Zraven je tudi neki kit - verjetno za luknjo v steni zamazat. To bo največji problem kako nardit čim lepšo luknjo in čim manj poškodovat fasado. Pa še en trak - verjtno za rore povit (da nebosta opletala vsak ksebi). Dva ključka in en imbus.

Ja štemarce pa žal ni v škatli. :( Pa saj imamo že eno doma ... :D

Tako če je kdo že kaj takega montiral, se tudi sam priporočam za kak napotek in če je kje kak "haklc". 8-)
"You cannot be a true petrolhead until you've owned an Alfa - until you've
experienced that rollercoaster of pain, disappointment, and agony for that
brief moment when everything works and you're on a nice road". Jeremy Clarkson

KandazaR ::

Obvezno vrtati iz zunaj noter, da s tem ne poškoduješ fasade (notranji zid je veliko lažje popraviti kot fasado). Pa malo poglejte kako fasado imate. Če je iz stiropora ali kamene volne moraš uporabit daljše vijake in vložke namenjene prav temu (ne priporočam uporabo prloženih).

gruntfürmich ::

jaz sem z bratom samo v kanale v zidu deval cevi, povezal pa ne vem kdo jih je. sj ni nobedn big deal, samo pazi, da boš lepo ukrivil cevi, pa da ne boš preveč izolacije uničil. drugo pa mislim da ni nič kaj takega. pa da bodo, če boš imel kanale v steni, dovolj globoki, da ti ne bo potem omet kot napihnjen. kanale pa boš morda lažje nardil z kotno busilko kot pa s kladivom.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

milica ::

Taksna montaza zahteva posebno orodje in naprave, tako da se v lastni reziji to v vecini primerov ne splaca izvajat. LP!

El Barto ::

Ja zlo hudo orodje se rabi - vsaj v mojem primeru:
- štemarco in nekaj svedrov
- ključe in šrubncigrje za vse sorte stvari skup sestavt in namontirat
- štoflce in šrufe
- nekaj, da bom izdelal kanal skozi steno in rozeti na obeh straneh, pa mogoče doza Purpena
- drugo je pa itak sam konektor na konektor

Pri tistih, ki pa še niso polnjene, čeprav so redke brez plina (monterji te bodo itak prepričal, da je brez - zaračunal ga bodo itak po zlatarski ceni, čeprav je ponavdi zunanja enota nafilana z dovolj plina za delovanje) in je potrebno samo notranjo enoto in rore vakumirat ter sestavt in plin odprat, pa gasa. >:D

Pa za cca 200 - 400€ kar računajo tisi kvazi monterj, si bom pa že preskrbel priprave - če bi jih rabil oz. bi si jo že kje sposodil. ;)
"You cannot be a true petrolhead until you've owned an Alfa - until you've
experienced that rollercoaster of pain, disappointment, and agony for that
brief moment when everything works and you're on a nice road". Jeremy Clarkson

tabaluga2007 ::

Kaj pomeni to, da je potrebno samo notranjo enoto in rore vakumirat??? S čim????????

ostala montaža je itakl enostavna, če si koliko toliko vešč dela.
Plin je zagotovo v zunanji enoti.

sem kupil Sparovo Cooltech. Ima kdo kak nasvet predem se spravim montirat zadevo?

LP

Phoebus ::

Preden montiraš preberi navodila >:D

Tomas 33 ::

Za par 100€ dobiš ponavadi dobro klimo z montažo.

Poglejte tudi v navodilih, kako je z garancijo v primeru nepooblaščenih oseb (lastna montaža itd.).

lp
Tomaž

JohanP ::

Upam da samoklimamonterji veste:

Za pravilno montažo je potrebna vakumska črpalka in servisni komplet. S kombinacijo obeh se odstrani ves zrak v cevi preden se spusti spusti plin v povezavo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: JohanP ()

Strumf ::

To je odgovor, ki sem ga čakal.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Strumf ()

perci ::

Kaj pa če vso razbijancijo in šraufanje opraviš sam, klimatologu pa pustiš samo da pozauga zrak ven? Bo kaj ceneje?

El Barto ::

Če je kdo gledal na link, ki sem ga dal, potem je lahko opazil, da v mojem primeru vakumiranje in podobne stvari odpadejo (pripravljeno za vgradnjo). No pa za vsak slučaj še en KLIK

Vakumirat pa tudi ni neka umetnost oz. dobit vakumsko črpalko. V končni fazi je pa to pravzaprav kompresor, pri katerem uporabljaš njegovo sesalno moč in ne tlačno.
Priključki na klimi so pa tudi že izvedeni za take reči.

Montaža pa kot je bilo že napisano - preberati navodila prej in potem montirat in ne obratno :D
"You cannot be a true petrolhead until you've owned an Alfa - until you've
experienced that rollercoaster of pain, disappointment, and agony for that
brief moment when everything works and you're on a nice road". Jeremy Clarkson

grmek ::

El barto, a si tale Atlas KFR 35GW kupil letos, al preteklo sezono?
V katalogu Atlas naprav namreč ni več.
Če letos, morda veš, koliko je cena za 25GW (isti, samo manj močen model)?

hvala in lp

El Barto ::

Dva tedna nazaj - slučajen obisk in seveda takojšen nakup, ker sem jih lansko leto zamudil za dva dni. ;(

Cena se mi zdi da je cca 300€, ker sem samo bežno videl nek letak zanjo, pa tudi v trgovini je nisem videl, so imeli le en velik kup teh 35.
Pokliči pa se pozanimaj - jaz sem jim vsak mesec dvakrat težil :D, na koncu me je pa slučajna pot vodila mimo.
"You cannot be a true petrolhead until you've owned an Alfa - until you've
experienced that rollercoaster of pain, disappointment, and agony for that
brief moment when everything works and you're on a nice road". Jeremy Clarkson

tonimona ::

grmek ::

Hecno, glede na to, da je El barto dal isto število eurov za močnejši model.
Upam, da so zadeve Bau* in podobnih trgovinah cenejše...

El Barto ::

Če greš v OBI Kranj je moja - 35GW 470€. :O

Se pravi je vožnja od Kranja v LJ in nazaj do Kranja vredna 95€ 8-O

Pa samo opozorilo glede Bauhausa - če hočeš garancijo, potem obvezno po nakupu pojdi z računom na informacije (pač preden zapustiš trgovino). ;)
"You cannot be a true petrolhead until you've owned an Alfa - until you've
experienced that rollercoaster of pain, disappointment, and agony for that
brief moment when everything works and you're on a nice road". Jeremy Clarkson

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: El Barto ()

mirando ::

Kaj zdaj?

kakšne so izkušnje s samomontažo Atlasove klime, delovanjem, izgledom...?!?!?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: mirando ()

Strumf ::

vsi ki so si klime zmontirali lepo sedijo na hladnem in pijejo Hladno P..o in se jim ne da odgovarjat.....>:D

MajorM ::

Mogoče jaz katero rečem ker imam precej izkušenj z montiranje klim.

Hja, "žal" se je začelo dogajat to, da lahko montaža klime hitro preseže vrednost same klima naprave. To se je začelo dogajati samo sedaj ko so se klime začele prodajati v trgovinah "zraven kruha".

Za te poceni klima naprave ne morem potrditi ali ovreči katerikoli trditev o kvalitet, ker sem se jih sam izogibal ko hudič žegnane vode.

Običajno so ljudje, ki so tako klimo kupili bili potem najbolj šokirani ko se govori o ceni montaže.

Lahko vam malo razložim kako in kaj je z montažami in delovanjem. Opis (montaže) temelji predvsem na klimah Gorenje katerih sem tudi največ namontiral.

Za split sistem klim je značilno da jih sestavljata dva dela, notranji in zunanji.

Zunanja enota je običajno večja saj vsebuje kompresor, izparilec, večji ventilator in nekaj močnostne elektronike.
Notranja enota je manjša saj so vse komponente manjše (ventilator, izparilec, krmilna elektronika).

Delovanje klime je tako:
HLAJENJE
1. Medij v plinastem stanju pride po debelejši bakreni cevi v zunanji kompresor.
2. Kompresor plin stisne (kar ga še bolj segreje)
3. Vroč stisnjen plin potuje skozi zunanji izparilec, kjer ga ventilator ohladi in se tako plin utekočini
4. Tekoči plin potuje po tanjši bakreni cevi v notranji izparilec
5. V notranjem izparilcu se tekočina razširi nazaj v plin pri tem pa le-tega zelo ohladi
6. Notranji ventilator ohladi tako zrak v prostoru in cikel se ponovi
(POMEMBNO: Pri hlajenju se v notranji enoti ustvarja kondenz, ki ga je treba ustrezno odvajati iz klime)

GRETJE
Pri gretju je celoten postopek identičen vendar v obratni smeri.
(POMEMBNO: Pri gretju se v zunanji enoti ustvarja kondenz, ki ga je treba ustrezno odvajati iz klime običajno pa to ni tak problem kot pri notranji enoti)

OPOZORILO: Za napake, poškodbe ali druge probleme, ki nastanejo zaradi nepravilnih posegov, montaž klim ali električnih napeljav avtor tega besedila ne odgovarja!!!

Med obema klimama teče torej kar nekaj povezav:
- en električni kabel, ki je običajno 5 žilen
- pri Gorenjskih klima potek še manjši dvožilen kabel ki poveže zunanji senzor za zaščito
- 2 dobro izolirani bakreni cevi (ki se običajno izolirata skupaj in ne vsaka posebej)
- vodovodna cev za odvod kondenza

Vso stvar se pri stari gradnji običajno zapre v nadometni kanal. Podometnih montaž ne bi ravno priporočal, ker je problem pri popravilih.

1. Električne vezave se naredijo po shemi, pazite le da bo debelina napajalnih žic ustrezna nekje 2.5mm2 za do 3.5kW močno klimo (to je hladilne moči in NE ELEKTRIČNE) in varovana z 16A varovalko.

1.a Ne pozabite na odtočno cev iz notranje enote!

2. Najpommbneje pri montaži klime so povezovalne cevi. Ne vem kako je pri teh instant klimah iz "Merkatorja" ampak za montažo kvalitetnejših se uporablja posebno orodje s katerim se naredi na koncih cevi ustrezne priključke.
Pri tem moramo paziti da znotranje stene cevi NE PRIDEJO V STIK Z VLAGO (VODO) ALI UMAZANIJAMI. Vlaga v sistemu je smrt za delovanje klime poleg tega je čiščenje takega sistema lahko draga zadeva.
Ne priključujte bakrenih cevi v dežju in imejte dobro zamašene in v suhem prostoru če cevi čakajo na montažo.

3. Za dobro delovanje je seveda pogoj dobro tesnenje sistem (pline naj ne bi uhajal). Slaba montaža in spuščanje plina vas bo dogoročno stala več kot kvalitetna montaža.

4. Po uspešni namestitvi bakrenih cevi in lektričnih vodnikov sledi vakuumiranje sistema.

To je prav tako pomemben korak v katerem s posebno vakuumsko črpalko (ki ni enaka kompresorju za pumpanje kolse :) ) dosežemo čim večji vakuum.

5. Ko je vakuum dosežen se odprejo ventili na zunanji enoti, ki (običajno) hrani ves potreben plin da je sistem pripravljen (dopolnitev je potrebna le pri večji dolžini bakrenih cevi).
Vodov daljših od 12metrov vam ne priporočam!

6. Sledi zagon klime in preverjanje delovanja ter napolnjenosti s plinom (potrebujete posebne aparature).

In to je to. Če vam uspe lahko da boste kaj privarčevali, če vam ne uspe ste vrgli denar proč.

Običajno je dobro da se na klimi izvedeta dva kontrolna servisa letno PRED POLETNO SEZONO (madona ljudje razmišljate da vam bo vroče PREDNO VAM BO VROČE ker tedaj je VSEM vroče in so serviserji polno zasedeni!!) in po koncu za pripravo na zimsko (če boste tudi ogrevali).

Tudi če se boste odločili za strokovno montažo vam priporočam da storite to pred poletno sezono ko imajo običajno monterji dovolj časa da vam hitro in kvalitetno opravijo delo.

MajorM ::

Morda še odgovor na vprašanje , ki se bo prej ali slej postavilo:

Kaj pa premične klima naprave?

Odgovor je v večini primero odločen NE razen če lokacija ne dovoljuje (omogoča) montaže split sistema.

Take klime so sicer le iz enega dela vendar vam lahko navedem vsaj dva argumenta zakaj ne takih klim.

1. Ves sistem, ki je v split sistem razdeljen na notranji in zunanji je tukaj zaprt v eno ohišje. To ohišje pa imamo postavljeno v prostoru kar pomeni da imamo vse povzročitelje hrupa v prostoru (kompresor ventilatorji).

2. Taka klima vseeno potrebuje izpust vročega zraka iz stanovanja kar je običajno narejeno z cevjo večjega premera (cca 15cm oz tam nekje) kar je mnogo več kot je potrebno za split sistem.
Poleg tega se tako cev ne da skriti.

Je pa prednost seveda da je zadeva premična.

Kar ni taka prednost pred split klimami če so le te pametno postavljene. Upoštevamo da se hladen zrak poseda, postavimo klimo morda na hodnik ali pa v prostor tako da je curek zraka lahko usmerjen skozi vrata v druge prostore...



Mogoče omenim še to, da lahko klima naprave uporabljate tudi za ogrevanje. Nekje sta dve vrsti, klime ki lahko grejejo dokler je Tzunaj>-5 stopinj in klime ki lahko grejejo do Tzunaj>-18 stopinj Celzija.
Definitivno se splača ogrevati na klimo v prehodnem obdobju ko ne potrebujemo da bi centralna peč moralala stalno ogrevati.

Klima naprave imajo običajno oddajo 3x več hladilne in ogrevalne moči kot pa je njihova priključna električna moč kar je bolje kot klasični električni grelec.

MajorM ::

Za tiste, ki gardite novo gradnjo svetujem da se pozanimajo o centralnih klimah, kanalskih oziroma tako imenovanih Fan Coil-ih.

Zadeve so sicer dražje vendar ponujajo precej večjo ugodnost bivanja in se dolgoročno obretujejo pri porabi energije.

Lp
Mitja

Spajky ::

Evo strokovna samomontaža klime :D :
:D :D :D
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

MajorM ::

Lol!! Ta je dobra ^^

Mravlek ::

Moje izkusnje pa so take....


Dal sem 1000€ pa so fantje zrihtali zadevo tko kot treba
Izbiral sem le pri modelu pa so mi povsod priporočali ta novega HITACHI-ja, ma vse INVERTER(danes zlo pomembna stvar), izmenjevalec zraka, ogromno takih in drugacnih filtrov, tako da polagam roko na srce da mi ni niti priblizno skoda tega denarja

LP
V čem je bistvo življenja? Ups...bistvo računalnika! To je zdaj vprašanje?

perci ::

Tisoč evrov si dal za? Klimo z montažo ali samo za montažo? Ali samo za klimo?

mirando ::

Mene pa zanima, kje bi se lahko naučil kako pravilno montirati klimatske naprave, katero orodje se nujno potrebuje za montažo, kje se naučiti vse o delovanju klimatske naprave ipd. (da se npr. lahko izvaja servisiranje) ?!

To me ful zanima, pripravljen sem se učiti in delati!

El Barto ::

vsi ki so si klime zmontirali lepo sedijo na hladnem in pijejo Hladno P..o in se jim ne da odgovarjat.....

:P :P

Tako je ... 8-)
Atlas dela, stroški montaže so bili pa še cca 150€ - napeljava elektike, 3x svedri, purpen, konzole, gumi nosilci, šraufi, plastičen ror, izolacija, hladen pir 8-) , ...
"You cannot be a true petrolhead until you've owned an Alfa - until you've
experienced that rollercoaster of pain, disappointment, and agony for that
brief moment when everything works and you're on a nice road". Jeremy Clarkson

mat3 ::

Če koga zanima postopek, dodatna informacija ali idejo o montaži klimatske naprave si lahko prebere članek o tem v mojem blogu.
AMD Ryzen 7 3700X, 32 GB DDR4-3600 MHz G.Skill TridentZ Neo
500GB Samsung Evo Plus, Crucial P2 500GB, GTX 1660 Super, 4x 3TB HDD
http://www.bozic17.blogspot.com

All ::

Lepo napisan blog.

Me pa zanima kje dobiti cevi (tubolit al pa kej podobega) 1/4 in pa 1/2 cole, da mi nebi blo treba kupovat celega paketa...25m :-).
drugo vprašanje...kje dobiti vakuummeter..za normalno ceno :-)))....

MadMax ::

Predizolirane bakrene cevi kupiš na metre v vsaki spodobni štacuni tipa "vodovod in ogrevanje".
Vakuummeter kot manometer pa kupiš v malce bolj specializirani, recimo kak Termocenter v Lj, po ceni (čez palec) 5EUR. Drugo pa je merilni komplet (manometri, šlaufi, spojke, ventili... v škatli), kar spet lahko kupiš v prej omenjeni štacuni, ali pa kak Empor ipd.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

elmika ::

Tisti ki ne poznate osnov montiranja klime malo nasvetov
-zunanja enota naj bo nizja od notranje,ce to ni mozno naredite pri zunanji eno orenk slingo
-poskrbite da bo povezava med zunanjo in notranjo enoto vsaj 3m cevi za optimalno delovanje
-ko vse postavite,morate prej zvakumirat cevi,ko imate zvakumirano ne spuscajte se plina ampak si zapomnite polozaj kazalca na manometru in pustite nekaj casa,ce se bo premaknil ste nekje naredili slab spoj na ceveh oziroma nekje uhaja,ce ne najdete je najcenejsi test vendar ne najbolj zanesljiv steleks,okrog spojev dobro narahlo naspricajte in glejte ce bo kaj mehurckov tam vam pusca(opomba dobro poglejte vse koticke okrog ventilov in spojk)_pri tem postopku je potrebno spustiti plin-ce pa kazalce stoji mirno lahko kasneje da ste sigurni se preverite z stelexom
-zunanjo enoto postavite v vago da bo delovala cimbolj tiho,med konzolo in zunanjo enoto dajte gumi blazilnike da zmanjsa prenos vibracij
-preverite ce je elektro del pravilno povezan
-zagon naredite pri najnizji temperaturi hlajenja,manometer vam mora kazati tam nekje med 0 in +5 na R410 plin pri zunanji 25c stopinj,ce se vam na ceveh nabira led pomeni da je premalo plina

elmika ::

Aja pa se to upam da me ne bo lincal,ce kdo kaj rabi se obrni na 030 929 800 on ima ves potreben material za montazo in je zlo flexibilen se da vse zmenit,vsaj men je orenk zrihtal da mi ni blo treba nove klime,pa se ugodno.lp

SkIDiver ::

Ko vrtate luknjo naj nekdo na notranji strani stene gor pritisne leseno klocno ali debelejšo desko. Tako ne bo odapedel stran večji kos ometa ampak z malo sreče ostane samo lepa luknja in je potem bistveno manj potrebno gipsat.

BorutK-73 ::

elmika je izjavil:

-zunanja enota naj bo nizja od notranje,ce to ni mozno naredite pri zunanji eno orenk slingo

Upam da še kdo spremlja to temo in mi razloži zakaj je to pomembno. Imam Zibro klimo ki ne potrebuje tipične montaže in imam zunanjo na podstrešju in čim bližje balkonu da piha vroč zrak ven. Lahko pa naredim to šlingo če je priporočljivo.

Zgodovina sprememb…

Magic1 ::

Kot jaz vem, se gre zgolj zaradi odtoka kondenza iz notranje enote, ki naj bi se stekal v zunanjo enoto. Obe enoti lahko montiraš po želji, le odvod kondenza moraš zrihtat za obe enoti.
Magic


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Katera klima (strani: 1 2 3 4117 118 119 120 )

Oddelek: Kaj kupiti
59791161687 (1555) darck
»

Kako močno klimo kupiti?

Oddelek: Loža
3920083 (18664) LordTado
»

Prenosna klima???

Oddelek: Kaj kupiti
4145483 (31212) kobilica
»

Klima 2-1 sistem

Oddelek: Loža
95495 (5199) ax3K

Več podobnih tem